:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,073
Активни 458
Страници 7,976
За един ден 1,302,066
Геополитика

"Набуко" и "Южен поток" ще променят баланса на Балканите

Единият газопровод ще направи Турция стратегически важна за Европа, а другият ще превърне Сърбия във важен регионален енергиен център
Снимка: Ройтерс
В Анкара на 13 юли бе подписано Междуправителственото транзитно споразумение за газопровода "Набуко" и това даде силен тласък за реализирането на проекта.
Дълго отлаганият от ЕС газопровод "Набуко" получи важен тласък с подписването на междуправителствено транзитно споразумение между Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия. Конкурентният проект - руският газопровод "Южен поток", вече си осигури подкрепа от Италия, Сърбия, България, Гърция. Така Балканите постепенно се превръщат в пресечна точна на два газопровода. Резултатите от тези два проекта ще бъдат от голямо значение не само за енергийната сигурност на Европа в бъдеще, но и за стратегическия баланс на Балканите. Те ще окажат натиск и за разширяването на ЕС.

Газопроводът "Набуко", чието изграждане се очаква да струва около 9 млрд. евро и ще бъде готов през 2014 - 2015 г., трябва да намали зависимостта на ЕС от руски природен газ чрез доставки от Близкия изток и Централна Азия през Турция и балканските държави в Европа. Пречка за проекта досега бяха разногласия между Турция и ЕС по въпроса за транзитните доставки, както и между Турция и Азербайджан, който се смята за един от потенциалните основни доставчици на газ за "Набуко".

Въпреки че в споразумението не бе включено настояването на Турция да получава на по-ниски цени 15% от транзитния газ, този въпрос вероятно ще се превърне в основна пречка в бъдещите преговори, особено ако Брюксел продължава да не дава зелена светлина за членство на страната в ЕС. Турският премиер Реджеп Тайп Ердоган побърза да подчертае, че газопроводът "Набуко" "ще издигне Турция до важно място" за европейската енергийна сигурност, а Жозе Мануел Барозу говори за "нов период в отношенията между Турция и ЕС". Въпреки увеличаващите се призиви към ЕС да отвори глава "Енергетика" все още остава крайно неясно дали нарастващата важност на Турция от стратегическа гледна точка ще се окаже достатъчна, за да бъдат убедени държави като Франция и Кипър да приемат възможността Турция скоро да стане членка на ЕС.

Освен това остават и важни въпроси като това как газопроводът "Набуко" ще бъде финансиран и откъде ще бъдат обезпечени достатъчно количества природен газ, за да се осигури дългосрочното му функциониране. В края на юни Азербайджан подписа споразумение с "Газпром" за продажба на природен газ на Русия от 2010 г. нататък. Наскоро пък Туркменистан финализира 30-годишно споразумение с Китай за покупката на природен газ, което пък поставя под съмнение централноазиатските доставки за Русия и Европа. Ирак и Иран, който притежава най-големите резерви от природен газ в света след Русия и Туркменистан, ще останат стратегически важни за "Набуко" въпреки голямата нестабилност в Ирак и политическото напрежение в Иран.

За сравнение Русия, която също е изправена пред препятствия, що се отнася до осигуряването на финансирането и на доставките на газ, подписа споразумение с националните газови компании на Италия, Сърбия, България и Гърция през май 2009 г. за изграждането на "Южен поток". Подписан бе и договор между "Газпром" и италианската компания "Ени" за удвояване на предварително договорения обем.

Включването на Сърбия в предложения маршрут на газопровода заедно с изграждането на газохранилище в Банатски двор във Войводина ще превърне страната във важен регионален енергиен център. Междувременно през юни 2009 г. бе подписан договор между сръбския държавен газов монополист "Сърбиягаз" и газовата компания от Република Сръбска "Газпромет", според който първата придобива 40% от "Газпромет" и така Република Сръбска ще се включи в "Южен поток". Контролирайки единственото газово трасе към Босна и Херцеговина, която няма никакви газови запаси и това става ясно през зимата по време на газовата война между Русия и Украйна, Сърбия ще спечели значително влияние върху доставките на природен газ.

"Набуко" широко се обсъжда в Европа, но въпреки пречките, пред които е изправен относно осигуряването на достатъчно природен газ, той ще се бори да изпълни своите първоначални цели. С издигането на Турция до държава от стратегическа важност за Европа "Набуко" ще се превърне в удобно средство за пазарлък, дадено на Турция за бъдещото й членство в ЕС и ще усложни дневния ред на Брюксел за разширяването на съюза. Реализацията на "Южен поток", който ще превърне Сърбия във важен регионален енергиен център, също ще има последици за относителния баланс на сили и влияние на Балканите.
58
4441
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
58
 Видими 
24 Юли 2009 01:50
Англичаните в геополитическо отношение много често граничат с малоумието. (Учил съм дипломатическия курс на брит. Форин офис, знам какво приказвам.)‌ Последният брой на сп. Икономист за газопроводите беше ярка манифестация.

Всъщност България е пресечната точка на Южен поток и Набуко, и ако се вярва на картите по газетите, те ще се пресекат някъде в Провадийско, около сегашната компресорна станция Равна или Брестак. Сърбия ще транзитира само (най-много) ‌ половината от газа от ЮП, другата част ще минава през Гърция за южна Италия. Значението на Гърция и Румъния ще е горе-долу колкото на Сърбия, една трета-една четвърт от българското. Значението на Турция също ще е по-малко от на България, защото ЮП ще има по-голям капацитет (47 bcm с/у 31 bcm) и защото Русия явно отдава предпочитание на България като транзитна страна към ЕС, т.е. ще осигури щото ЮП ‌ да е винаги пълен, а за Набуко - каквото остане (Турция иска Русия да подава газ за Набуко през Син поток, който засега е полупразен и губещ).

Нещо свежо - Икономист съобщи, че Газпром подписал договор с Нигерия за доставка на втечнен прир. газ от Нигерия за ЕС и др. клиенти. Името на проекта било NIGAZ - от "Нигерийский газ".
24 Юли 2009 02:04
1. Статията е меко казано слаба, липсва информация, липсва и коментар. Дали е виновен превода или статията си е такава - не знам, ама е голяма шлоьокавица.
2. Турция е нежелана като член не само от Кипър и Фрнация - редно е да добавим поне и Германия, защо не и България? Ами Дания?
3. И за двата проекта в момента няма нито пари, нито газ, нито доставчици, нито инвеститори. Има политически натягания. Не напразно, никой не отваря тема за финансиране от борсите - там политиците ще се сблъскат с реалността и два дена след хипотетично IPO акциите ще слязат на 50% от номинала. Това е и причината, тези проекти да се финансират само от държавни бюджети.
4. Една тръба не носи геополитическа тежест, и смешното положение на Украина го доказва (а там - тръби доста). Нито пък носи сигурност. Носи вътрешнополитически дивиденти за простолюдието.
5. Никак не е ясно, дали след 15 години газът ще е толкова важен, колкото сега. ВЕИ напредват и като технология, и като политическа подкрепа, и като апетит у инвеститорите, които с малко помощ от ЕК играят. Кой отписа АЕЦ-овете? Кой отписа енергийната ефективност, която малко или много, все си расте?
7. Никой няма идея, каква ще е структурата на производство в ЕС след 15 години, нито пък идея колко енергоемко ще е то. Само спада с троителството (за печене на тухли и цемент), вече свали потреблението драстично, а това няма изгледи да се промени скоро.
8. Ако някой смята да хвърли 9 милиарда без каквато и дабило убеденост, че Иран въобше ще е в състояние да търгува с каквото и да било след 15 години, то този някой няма вероятност да ги има тези 9 милиарда поради скудоумие.
Едо е ясно - още нищо не е ясно. Та статията е за попълване на бялото във вестника (и препечатката също).
24 Юли 2009 02:06
Защо тогава не заобиколят Турция. Защо трябва да и плащаме транзитни такси за преминаване през огромната и територия.
Просто да пуснат тръбата през Азербайджан-Грузия-Черно море-България-Гърция и Румъния.
Това трасе има по-големи предимства.
- много по-малки транзитни такси.
- много по-лесен строеж. Избягва се сложният планински терен в Турция.
- избягва се заплахата от шантаж и бомбени атентати върху тръбата от страна на ПКК.
- до голяма степен няма да е необходимо ЕС да се съобразява с прищявките на Турските политици.
- ще се осигури стабилността на Грузия.
- в по-късен етап, без особена трудност, към тръбата може да се включи и Иран, който има вторите по големина запаси на газ в Света.
Единственият проблем който виждам е, че останалите участници ще трябва да си разделят стойността на тръбопроводът минаващ по дъното на Черно море.
24 Юли 2009 03:51
Защото, Гарамеле, скритият смисъл на Набуко е да служи като инструмент на Турция. Англичаните и американците искат да набутат Турция в ЕС, щото искат широк, лабав, не единен и контролиран от тях ЕС. Турция в ЕС е идеален инструмент за постигане на таз цел дълговременно. Англичаните винаги ще са със Щатите. Засега и шушляците от Балтийско до Черно са, но с времето ще дойде друга мода - да са по-близо до Брюксел, отколкото до Вашингтон. А Турция е съвсем друг етнокултурен ареал от европейския, и вътре в ЕС ще го размива и разделя. И вътре в ЕС пак ще е по-близо политически до Щатите, откилкото да самия ЕС, така както е Англия.


Та така. Затова е цялата дандания за Набукото, уж за алтернатива на руските доставки, но това за самия ЕС е точно от трън на глог. Даже Турция искаше да купува всичкия газ от Набуко, и да го препродава на следващите по тръбата. И ако заработи таз тръба, в бъдеще ще е силен инструмент за рекет да влезела Турция в ЕС. Хубавото е че може и да не заработи. Русия сключва дългосрочни договори с републиките около нея, а с Иран и Катар ще правят нещо като газов ОПЕК - тия три страни държат огромна част от световните запаси на газ.


Не е прав Фичо че англичаните са малоумни. Може и да ги критикува в смисъл че са малоумни да издават плана за Набуко като средства за бъдещ натиск за Турция в АС. Но англичаните са преди всичко коварни.
24 Юли 2009 05:39
24 Юли 2009 05:50
Чарли Дарвин абсолютно точно! И англичаните и американците искат да прецакат обединена европа като и пробутват турските гаджали, които Европа не иска. Статията в Економист е неграмотна, даже Южен Поток е наречен на едно място другояче...

Редактирано от - Targus на 24/7/2009 г/ 06:15:23

24 Юли 2009 06:28
Що се караш бе Чарли?
Нали преди ни обясняваше колко зле за България ще е ако не построи руският вариант на АЕЦ Белене. Тоя вариант колко e близко от Брюксел и колко далеч от Масква?!

Кривни каскето, прехвърли си го у другио и кАжи за кого работиш ся!

Редактирано от - garamel на 24/7/2009 г/ 08:36:22

24 Юли 2009 06:59
Чичо Фичо,
прав си, всичко което казваш е истина, логично е. Обаче: България е известна с това, че не отстоява своите права и интереси, за разлика от Сърбия и Турция. Затова проблеми с България няма да има - каквото й кажат, ще козирува и ще го изпълни. Пък и винаги ще се намерят корумпирани българи, който да продадат родината си.
Историците знаят за Драган Цанков, който като министър председател бил наясно, че ще трябва да подаде оставка, след като се опънал на Австро- Унгария за режима на плаване по река Дунав. Такива като Цанков отдавна няма.
24 Юли 2009 07:13
чарли, ай успокой топката с тия конспиративни теории. южен поток има 1000 км подморска тръба и 2700 км по суша извън руската федерация. набуко е дълъг 3300 км, само по суша. подморското строителство като това в северно море струва само 4 пъти колкото надземното, в черно струва още повече, понеже е по-длибочко.

т.е. дори да обърнеш всичко в един вид тръбопровод по тънката тарифа, южен поток струва колкото 6700 км надземен, т.е. колкото две набукота.
24 Юли 2009 07:24
фиче, аткуда такива данни за капацытета на южен поток? аз къде и да глеам, оценките за капацытет са горе-доле еднакви и за южния, и за набуко, все по 30 bcm. само дето за първия искат 28 милиарда, а за втория, 12.8.
24 Юли 2009 07:47
и ако се вярва на картите по газетите, те ще се пресекат някъде в Провадийско


Я пак.
Карта... (снимка: натиснете тук)
Още една... (снимка: натиснете тук)
24 Юли 2009 09:46
Набуко ще се провали, няма шанс за него... Иран няма да влезе в него...
24 Юли 2009 10:32
За някои, ислямът е за предпочитане пред православието. Защото цялата врява се свежда до това - дали християнска Европа да си доставя газ от и през православни страни, или от и през мюсюлмански. От една страна, циврим за ислямски тероризъм, от друга страна "последният ни враг е православието". Твърде интересно, особено от християнска гледна точка.
Чарли Дарвин е прав - Турция в ЕС е началото на края на ЕС.
24 Юли 2009 10:35
Дважди доубиваният от наночекисти "Набуко" бърка в здравето на дудкарята!
Кефи!
24 Юли 2009 10:38
Ако знаете колко и пука на Франция за Набуко. Направо ми се къса сърцето.
24 Юли 2009 10:39
Не разбрахме само кое им е "православното" на наночекистите от КПСС?
Хеле пък на Медведев и Миллер.
Освен това в момента България не купува газ от Русия,
а от ШВЕЙЦАРИЯ!
24 Юли 2009 10:42
Англичаните имат много нематериални ресурси в бивша Югославия !! Иска им се да е така ама не е ! Има вариант комунягите да играят на страната на Сърбия против България - както са правели неведнъж , интересите на Русия и Германия обаче съвпадат в България и става мътна и кървава , дано да греша!! И дано мине с по-малко жертви , де !!!
24 Юли 2009 10:45
Абе, приятели!
Не е ли ясно, че ако Турция влезе в Европа, ние се превръщаме в нейно предградие?
Помислете си, пък кажете, ако не е така.
24 Юли 2009 11:01
В европа даже сега има много политици , които съжеляват за приема на Б-я и Р-я в ЕС. Как мислите при това положение кога Турция ще влезе в ЕС? Никога е много точен отговор.
24 Юли 2009 11:22
фичката този път е прав
учудващо във вестник "Сега " такава слаба сатия за газопроводи, все пак г-н Дончев може ше да помогне в публикувания материал. Друг маршрут за набуко не става щото турция се явява естествен газов хъб на всички производители -Египет, Ирак, Иран , Азърбейджан , малки количества Сирия и евентуално Трукменистан, Друг маршурут не става, През Грузия още по малко щото тогава няма да мине през България -лансирания проект през Грузия -трасето минава азърбейджан(газ) -Грузия- тука се разклонява на две Украйна и т.н а другото рацзклонение се предвижда да е грузия -Констанца (румъния) и т.н.хпрлоекта е наречен Бял поток, ама заБбългария кяр от този поток няма по скоро- Грузия и др. съседни нам страни. Така че да си налягаме парцалите за да си изграем картите както трябва ( да строим по-бързо и двата които са през България) , че иначе с тези импаси дето се опитваме да правим , ще ни ще влезнат в ръка и ще има да ни цакат с малки козове дълго време, когато имаш фит и него договориш обикнове се пишат наказателни точки - за тези които играят Бридж смятам че им е ясно . Симо, на Южен поток морската му част е 900км. до морето е направен , щото ще се ползва сегашната компресорна станция(Береговая) която обслужва син поток-опертор на тръбата е италианскат ЕНИ .за южен поток вероятно на първо време може да се използва и съществуваща инфраструктура на страните участнички защото има свободен капацитет.Самото споразумние сключено за набуко може да се използва като основа за сключване на такова и мужду страните по Южен поток-в момента по него има само двустранни договори а няма един много странен.
24 Юли 2009 11:29
Дарвин, не съм съгласен с теб, защо НАБУКО, преминава през Турция?Защото западните страни се доверяват на Турция, голяма държава с отседнала демокрация и традиции, според мене ако се осъществи НАБУКО, Южен поток ще отпадне, защотото ще свържат Синия поток с НАБУКО....

24 Юли 2009 11:35
Сократ-май, за що е този страх от Турция, нима в Турция има шерият или друга диктатура, или не искате да се развивате и да живеете като нормални хора?

24 Юли 2009 11:40
Не е вярно... Турция отива необратимо към исляма и е опасна...
24 Юли 2009 11:42
за що е този страх от Турция
Няма страх от Турция.
Рубладжиите, включително ДПС/ДС, го насаждат въпреки фактите.
Турция е най-добрия ни съсед. След като са поели някакво задължение, турците не се извъртат като "масковская безработная(100 у.е. за сеанс)"!
Рубладжийството постепенно губи позиции.
Бавно...
24 Юли 2009 11:44
garamel
24.7.2009 г. 06:28:04

Що се караш бе Чарли?
Нали преди ни обясняваше колко зле за България ще е ако не построи руският вариант на АЕЦ Белене. Тоя вариант колко e близко от Брюксел и колко далеч от Масква?!

Кривни каскето, прехвърли си го у другио и кАжи за кого работиш ся!

Белене е колкото руска, толкоз и европейска - доколкото знам, големи фирми от ЕС са намешани там в не по-малка степен от руски фирми.
А България трябва да е близо до Брюксел и Москва, но не и до Анкара, Вашингтон и Лондон. Те това е идеята!


24 Юли 2009 11:44
Добивът на газ в Тюркменистан, Иран, Ирак, Катар е
в ПЪТИ по-ефтин от добива на газ на п-в Ямал.
24 Юли 2009 11:46
StrikeEagle,
За Медведев и Миллер си прав, но утре не се знае. Я глей кво стана с гейчо. А народът си е православен, независимо от усилията на другарите от Мала Арнаутска. Както и българският, независимо от обединените усилия.
За купуването - убеден ли си, че твоят работодател си държи паричките в Секънд Вилидж Банк, а не някъде другаде?
24 Юли 2009 11:52
Яген,
Нямам нищо против Турция на Ататюрк. Напротив, имам най-добри чувства и към нея, и към нейния народ.
Но имам сериозни опасения, че Ататюрк потъва все по-дълбоко в историята, а делото му постепенно се забравя и отрича.
24 Юли 2009 11:52
Внимание! Опасността "Турция". Натиснете тук


По въпроса за тръбата "Набуко". Турция може да бъде заобиколена и отдолу. Ако има газ все пак, от републиките - азерите, туркмените - тръба до Иран, оттам заедно с иранския газ, тръба през Кюрдистан, Сирия, и на сирийския бряг да се сгъстява и товари на кораби на Средиземното и после да се разтоварва по европейските пристанища.
Да, ама Сирия също е "лоша"......
24 Юли 2009 11:56
до Иран, оттам заедно с иранския газ, тръба през Кюрдистан, Сирия,

до Иран, оттам заедно с иранския газ, тръба през (иракски, може и независим) Кюрдистан , Сирия,


уточнение
24 Юли 2009 12:01
yagen,
Много си прав, че Турция е "голяма държава с отседнала демокрация". И както е отседнала, така може да стане и да си иде. За справка - шамията на министър-председателшата. Да си видял някъде на официално събитие булката на Саркози или на Браун и т.н. да се кипри, закичена с кръст най-отпреде? Няма и да видиш. Сети ли се?
24 Юли 2009 12:01
Сократ-май, няма страшно, никой не може да премахне Ататюрк, армията държи здраво, колелото на историята не може да се върти назад, дори Иран и други арабски страни(народите)вземат за пример Турция и искат да се освободят от тоталитарните режими, това го иска и Америка и Турция...

24 Юли 2009 12:35
Айде пак торбата с лъжите!
От кого иска да се освободи Америка? От краля на Саудитска Арабия, емира на Кувейт, султана на Оман? Въх, не думай! Или те не са точно тоталитарни?
А като гледам Ердоган как е подпукал армията, с благосклонното съдействие на американците, след две-три години началникът на генералния щаб ще се назначава след съгласуване с шейх-юл-исляма.
24 Юли 2009 12:45
мерхаба Ягене,

Абе относно светска туркия ... я бъди така добър да ни осветлиш какво се случи последните десетина дена на правния фронт при вас ?
Ей така случайно ако знаеш дали съвсем наскоро в турция не стартира най голямото дело за опит за държавен преврат за последните 30 години ? Може би така може да споделиш кой са обвинените, в какво конкретно са обвинени, кой конкретно ги обвинява и така нататък а ?
Шото много е лесно да се говори ангро за "кемалистка" турция ама нещата май не седят точно така - поне според ваште военни, така ли излиза ?
Както изглежда - бавно но сигурно "гаранта на светската държава" сдава фронта, а за мое огромно съжаление ислямистите на Ердоган бей печелят все повече позиции нали ?
Как беше казал ходжата - криво седи право съди - турската армия (а ти би трябвало да си наясно за ролята и традиционните и позиции в политическия живот на турция) се опасява от ислямистите и развитието на държавата а ти си седнал да ни обеждаваш колко прекрасна про европейска демократична и цивилизована държава е турция. Дет се вика - хайде холан - тия номера не минават.
24 Юли 2009 13:10
Кириак Стефчоолу, някои неща са в перспектива, ти знаеш ли какво е това ГСИП?

24 Юли 2009 13:19
Здрасти mitkog, това е една организация, в която има и някои военни пенсионери, не може да се обвинява цялата армия, има и задържани, които съдът ще ги оправдае според мене, казват, че са планирали атентат срещу Ердоган, има и религиозни организации радикални, които не харесват Ердоган и искат да го премахнат....

24 Юли 2009 13:28
Като направим "Набуко" и нещата ще се успокоят по естествен път.
Рубладжиите тип "масковская безработная(сеанс - 100 у.е.)" ще останат без 100-те условни адиницъй.
И така...
24 Юли 2009 13:30
Тц, не знам.
Да не е Goldman Sachs Investment Partners?
24 Юли 2009 13:32
...щяло да стане България предградие на Турция, като влезе в ЕС, то и сега е предградие, защото българите могат свободно (без виза) да влизат в Турция и да почиват в турските курорти, защото по ги харесвали, какво виждате лошо в това?

24 Юли 2009 13:36
StrikeEagle,
Как върви правенето на тръбата през Афганистан? Или кофти терен?
24 Юли 2009 13:38
Пачьом рубъл севодня, а тавагишчи?
24 Юли 2009 13:40
ГСИП-Големия средноизточен проект на Америка, това е проект за демократизация на средния изток, след демократизацията на бившите съветски републики...

24 Юли 2009 13:51
Айде, бактъм от тоз Гардиан!
Като го чета през ден, та се срещам за побратимените градове едно време -
Плевен и Ростов на Дон, например, за други не се сещам.
Изглежда има и побратимени газети.
24 Юли 2009 14:02
Демокрацията в турция е толкова отседнала, че периодично се налага да я спасяват с военни преврати
24 Юли 2009 14:07
Дарвин, ти трябва спешно да се лекуваш от комунистическата болест, криво виждаш, или не виждаш...

24 Юли 2009 14:27
Единият газопровод ще направи Турция стратегически важна за Европа, а другият ще превърне Сърбия във важен регионален енергиен център

Според мен, статията е повърхностна и доста под равнището на досегашните ни коментари по темата. Единият газопровод и Турция това, другият и Сърбия онова ... Дрън-дрън. На Европа са необходими и двата газопровода. Това е сценарият, който ще се реализира и това е ситуацията, която ще промени баланса, но по начин, много различен от вижданията на британските другари. Каква Турция и каква Сърбия, като единствените страни, през които ще преминават и двата потока, са България и Унгария? При това, ние сме в значително по-ключова и по-изгодна позиция от унгарците. На входа сме! Веднаж, през нас ще минават всички количества, а не 50-60% както при унгарците, втори път не могат да ни заобиколят.
24 Юли 2009 15:02
Син поток, който засега е полупразен и губещ

Е защо тогава ще строят Син поток 2 ?
И защо Русия предложи сътрудничество на Турция за Южен поток ?
А Турция няма ли да предложи сътрудничество на Русия за НАБУКО ?
Натиснете тук
Защо тогава не заобиколят Турция

Защото суровината (газ и нефт) са от Тюркските страни и от С.Ирак който скоро ще се свърже към територията на Турция.
Защото Турция е ОРТАК както в Набуко така и в другите газопроводи
и нефтопроводи, а не е ТРАНЗИТНА страна.
Турция е нежелана като член от Кипър и Фрнация

Защото Турция не допусна Фрнация в строежа на НАБУКО.
А за Кипър белким ви стигне капацитета сами да са сетите.
Ако Турция влезеле в Европа
Първо - Турция хем не се натиска за ЕС, хем голяма част от народа неще.
Второ - докато Турция влезе в ЕС, вий ще сте на свършване.
И защо този страх от Турция ?
Ха да видим ша ви стигне ли капацитета да поеми това ....
24 Юли 2009 15:08
Ау, демокрацията в Туркия била "отседнала".
То вярно че "отседнал", "седнал", "седя" правят алюзия с гъз,
ама не знаех че тъй му викали на аналния секс край Босфоря.


24 Юли 2009 15:15
На входа сме! Веднаж, през нас ще минават всички количества, а не 50-60% както при унгарците, втори път не могат да ни заобиколят.

да се надяваме!
че не се знае, знае ли се...! Неведоми са пътищата тръбопроводни.


Защото Турция не допусна Фрнация в строежа на НАБУКО.

нерде Стамбул, нерде Париж. Ти заглеждал ли си георгафската карта на Европа?
24 Юли 2009 15:28
Ягенчо, що не ходиш да цункаш баба Доганица?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД