:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,277
Активни 437
Страници 8,180
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Как да купим имота на закъсал длъжник?

Новият собственик получава нотариален акт едва когато изтекат сроковете за обжалване
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Кандидат-купувачите на ипотекирано жилище в София търпеливо чакат съдия-изпълнителят да отвори предложенията им за двустаен тухлен апартамент в столицата на улица "Козяк" в жк "Гоце Делчев".
В 9.00 часа сутринта пред сградата на Софийския районен съд на бул. "Цар Борис III" цари обичайното оживление. Но шестима от чакащите отпред са дошли не за да участват като страни по дело, а за нещо по-специално - ще започне публичната продан на ипотекираното жилище, което са си избрали. Става дума за двустаен тухлен апартамент в столицата на улица "Козяк" в жк "Гоце Делчев". Представителката на деловодството се появява с три плика в ръка. Това са предложенията на тримата кандидати и наддаването може да започне.

В тръжната зала влизат тримата кандидат-купувачи, които си водят придружители за кураж, представител на банката кредитор и частният съдия-изпълнител. Без да губи излишно време, съдия-изпълнителят преминава към отваряне на тръжните предложения. Началната цена, от която започва наддаването при такива имоти, обикновено е



75% от пазарната им стойност



Ако няма кандидати, се организира втори търг, при който цената от първия се понижава с още 20%. Ако пак няма мераклии, може да се организира и трети търг, при който цената може да се намали още.

Жилището на ул. "Козяк" обаче е все още на втория търг. Въпреки отстъпката от 25% на първия там не са се явили кандидати. "Тогава началната цена беше 102 000 лв., което никак не е малко", коментират кандидат-купувачите. При втората продажба те все пак са решили да се пробват, но са подготвили и сериозни суми. Предложението на първия кандидат е за 86 500 лв. Другите участници обаче са готови да платят и повече. Вторият кандидат е заделил 90 500 лв. Предложението на третия участник - млада дама, пък е за 102 100 лв. и тъй като никой не предлага по-висока цена при устното наддаване, тя става собственик на жилището.

Жената се казва Ева Костова. Твърди, че отдавна си е харесала апартамента на ул. "Козяк". "Исках да участвам още на първия търг, но първоначалната цена беше много висока, а и не видях да се явяват други кандидати", обясни тя. "Виждате, че и тези имоти не са съвсем за без пари", допълва новата собственичка.

Според нея много по-сигурно е да се купи жилище така, вместо през агенция за недвижими имоти. "По този начин мога да видя и хубавите, и лошите страни на имота", аргументира се Ева. Тя е с впечатление, че



агенциите за недвижими имоти не са обективни



и изтъкват пред купувачите само предимствата на жилището. Тя е доволна от това, че се е видяла директно с предишния собственик. Разбира се, той може да обжалва решението на банката да продаде жилището на търг, но Ева не се страхува от това. "Собственикът ме предупреди, че ще обжалва, но реших да рискуваме. Дори да спечели и да ми върнат парите, това няма да е голяма загуба . Значи жилището просто не е било за мен", коментира Ева.

Съдия-изпълнителите обаче уверяват, че чак риск от повторно връщане на имота няма. Досега не се е чуло бивш собственик да е печелил подобно дело, а и рисковете пред него са големи - в случай, че загуби, през цялото време лихвите върху невърнатия заем ще продължат да се трупат. Най-често новият собственик може да влезе във владение до 2-3 месеца след търга.

Ако човек реши да се сдобие с жилище на закъсал длъжник, може да се запознае с обявленията както на място в съответните районни съдилища, така и от сайта на Камарата на частните съдебни изпълнители (www.sales.bcpea.org). На страницата вече има над 320 оферти за имоти в цяла България. Там е посочена информация за първоначалната цена, адреса и квадратурата на имота. На сайта са означени и началната и крайната дата на едномесечния срок за подаване на офертите. Пак там са публикувани и самите обявления на съдебните изпълнители, откъдето хората могат да получат информация и за изпълнителното дело срещу длъжника.

Желаещите да участват в търг за такъв имот все пак не трябва да пропускат няколко основни стъпки. "Всеки, който реши да купи ипотекирано жилище, е добре да направи проверка на собствеността в Агенцията по вписванията", съветва Георги Дичев, председател на Камарата на частните съдебни изпълнители. По принцип това правят съдебните изпълнители, но когато става въпрос за сериозна сума, такава предпазливост от страна на купувача не е излишна.

Ако човек си е набелязал подобен имот,



може да отиде и на оглед



В обявленията например няма информация за типа строителство, а и състоянието на жилището няма как да се опише - то може само да се види. Обикновено в обявлението са посочени дни и часове, в които длъжникът трябва да осигури достъп до имота.

По принцип в търга може да участва всеки, стига да внесе по сметката на съдия изпълнителя 10% от първоначалната цена на имота. Ако кандидатът не спечели, тази сума ще му бъде възстановена. Квитанцията за платения задатък и тръжното предложение се предават в деловодството на съответния районен съд. Няма някакви специфични изисквания за самото предложение. В него трябва да са посочени трите имена на кандидат-купувача, телефон за връзка и тръжното предложение в цифри и думи.

След като търгът приключи, победителят има срок от 7 дни да внесе цялата сума. Той обаче става пълноправен собственик на жилището едва когато изтекат законовите процедури за обжалване. Дотогава разполага с "постановление за възлагане", което замества нотариалния акт.

Ако победителят се откаже от имота, той губи внесения задатък. В такъв случай съдебният изпълнител отправя покана към следващия с най-добро предложение, стига, разбира се, той да не е изтеглил депозираните 10%.



РАЗПРОДАЖБА

Обявите в сайта на Камарата на частните съдебни изпълнители вече далеч не се изчерпват с жилища и парцели. Окръжният съд в Бургас например е публикувал обявления за 3 хотела. В курорта "Свети Влас" хотел от 759 кв.м се предлага с начална цена 256 000 лв. Друг с приблизително същата площ в Черноморец е оценен за 562 500 лв. Третият хотел е в Созопол и е с разгърната застроена площ от 972 кв. м. Неговата начална цена е 668 400 лв.

Има доста атрактивни оферти за жилища. Тристаен апартамент в столичния квартал "Хиподрума" е оценен за 60 000 лв. Двустайно жилище на груб строеж в "Лозенец" пък има начална цена от 64 800 лв. В пловдивския квартал "Тракия" тристаен апартамент се продава за 59 925 лв.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Ева Костова и съпругът й все още не знаят дали ще станат собственици на ново жилище. Трябва да минат около 3 месеца, докато минат всички процедури. Но въпреки това са убедени, че купуването чрез търг на имот на неплатежоспособен собственик е по-добро, отколкото чрез агенция за недвижими имоти.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Доскоро обявленията за ипотекирани жилища в столицата се изнасяха единствено на тази стена в Софийския районен съд. Вече могат да се видят и на сайта на Камарата на частните съдебни изпълнители.
8
8307
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
24 Юли 2009 09:33
ЗАГЛАВИЕТО ДА СЕ ЧЕТЕ ПЛАТЕНА ПУБЛИКАЦИЯ!!!
Дошли да но обясняват колко разбираш ли било изгодно да купиш нещо от някъде! Първо трябва да се замислим от какво подбуди се води автора!
Ясно е, от финансови стимули! Инак кой би писал за да се метнеш в блатото при тия високи цени на апартаменти!
24 Юли 2009 10:39
Не успях да съобразя като как младата дама Ева Костова (човек на Костов) , дошла да инвестира в двустаен тухлен апартамент в столицата на улица "Козяк" в жк "Гоце Делчев" и отказвайки се от 1-вия кръг поради много дебелата цена от 102.000 лв , на втория търг вече успява да го земе много тънко за 102.100 лв.
24 Юли 2009 11:00
до колокото знам улица "козяк" се намира в кв. "лозенец" на нея е разположено и американското посолство-посочвам го за ориентирПосолството на САЩ в София започва официално работа в новата си сграда на ул. Козяк №16 (в кв.Лозенец) от 05.01.2005 г. Ще намерите посолството много лесно ... кв.Гоце Делече" е отатък южния парк. Та като пишем статии да сме точни.
24 Юли 2009 12:04
Е, и ?
***
Значи, уважаема редакция, нареждате това писание до писаното слово на Димитри Иванов ?
Примерно.

Редактирано от - sybil на 24/7/2009 г/ 13:18:21

24 Юли 2009 13:09
Кракатау, вземи си събуй гащите и се погледни отзад! Нишо чудно да видиш Костов там!
24 Юли 2009 13:43
Той обаче става пълноправен собственик на жилището едва когато изтекат законовите процедури за обжалване.
И като обжалват, докато се минат сички инстанции, което в нашата държава става за има няма 8-10 години.
Изобщо няма сметка да се държат толкова кеш пари затворени за десетилетие, за да спестиш какво?
И след 10 години ще ти върнат парите, ма животът ще е поскъпнал, квадрата ще върви тройно и ти ще си купиш кучешката колибка в английския двор.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
24 Юли 2009 15:44
След като новият собственик "получава" нотариален акт, значи някой му го дава...
Кой ли този добър нотариален дядо Коледа, който раздава нотариалните актове на купувачите от публичните продани?
Хубаво е, като се пише за някаква материя, малко по-добре да се проучи преди това.
Същото важи и за kaily-то, която явно не разграничава обжалване действия на съдия-изпълнител от обикновено исково дело.
24 Юли 2009 16:30
Прочетено в сайта на Дойче веле :

Пари под възглавницата


Германските потребители остават верни на плащането в кеш. Голяма част от тях може би крият парите под възглавниците си или пък са ги изнесли в чужбина, тъй като не се доверяват на банките.



При основаването на валутния съюз Федералната банка отпечата банкноти и отсече монети на обща стойност 140 милиарда евро. Сега, десет години по-късно, сумата набъбна до 328 милиарда евро. Когато обаче през есента на миналата година фалира Lehman Brothers и страхът от фалити сред банките завладя германците, те започнаха да теглят от сметките си големи суми. Скатаваха пари под възглавниците или пък ги изнасяха в чужбина.
Нелегално спечелените пари - изнесени в чужбина
Постепенно ситуацията се нормализира, но все още хората продължават да съхраняват купища пари извън банките. Само десет процента от намиращите се в обръщение пари са достатъчни, за да се покриват с кешово плащане ежедневните разноски. Най-голямата част от тези пари обаче - 55 до 60 процента - се пазят на тайно място. Никой не знае дали те са скрити под възглавницата или в дюшека, тъй като притежателите им нямат доверие в банките. Или пък се използват преди всичко за престъпни сделки с дрога и проституция. А може би се пазят, за да се плаща с тях на нелегалните работници.
Нелегално спечелените пари обикновено биват изнасяни в чужбина като оттам често се връщат обратно. Като пример шефът на Федералната банка Тило Сарацин посочва Испания:
Къща срещу кеш
„Ние не знаем защо някои държат толкова много пари в брой. Може би за плащания, които трябва да останат тайна или пък чисто и просто поради предпазливост. От огромните суми, които идват в кеш от испанските банки в Германия спокойно може да се заключи, че този поток от банкноти не се дължи само на това, че туристите плащат в брой. Другата причина е, че за къщи и апартаменти в Испания много германци плащат на ръка. Това има двойно предимство. Едното е, че нелегалните пари изчезват от Германия. И другото, че в редица страни сумите, отбелязани в договора за продажба, са различни от действително платените суми.”
Това означава, че плащащият в брой се освобождава от нелегалните пари и освен това плаща за купения в чужбина имот по-нисък данък и по-ниски нотариални такси.



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД