БСП и ДПС стоят самотно в ъгъла на парламента. За първи път някой ефективно посича ченгетата от ДС и това са ченгетата от ГЕРБ. Цецка блести, Маниака гасне, Божидар Димитров грее навсякъде. Фронтменът Борисов обира лаврите от моноспектакъла "Измислям новите министри", но сега, след като състави кабинета, спешно трябва да продуцира друго занимание за домакините пред телевизора.
Преди обаче изцяло да ни е обладала тази забавна проза, е редно отново да върнем лентата назад. И то с нужната сериозност, макар пак да става дума за бутафория. Играе се един твърде модерен театър, в който, за съжаление, зрителите също са участници.
На парламентарните избори рухнаха едни от най-упорито налаганите и втълпявани клишета последните години. Падна един измислен свят, основан върху преднамерени лъжи, които по гьобелсовски произвеждаха реалност. Но лъжите все пак свършиха работа. Редно е да ги помним, тъй като
днешната амнезия утре ще посее нови заблуди
1. "Занапред България е обречена да бъде управлявана от коалиции".
Това е най-голямата лъжа. Тя се мъчеше да втълпи, че избирателите са така фрагментирани, че каквото и да става, съюзите между върли противници са полезна неизбежност. Дори между най-големите.
Тази манипулация изцяло обслужваше елита, тъй като неговата перманентна мечта е всички да управляват без опозиция. Но вотът категорично показа, че България въобще не е обречена на коалиции - нито широки, нито тесни. Съвсем не е нужно някой аморално да се прегръща с друг. Сега, а и много пъти занапред, България спокойно може да бъде управлявана според волята на суверена или поне чрез честни съюзи.
Горният извод не се влияе от близките ходове на Борисов - дали все някога ще склони на коалиция, или ще ръководи чрез малцинство. Не са от значение и мажоритарните кандидати, чрез които ГЕРБ докосна ръба на мнозинството. Важното е, че избирателите се оказаха хомогенни и ясно посочиха кой иска да ги управлява. Досега удобно се пропагандираше, че непопулярните коалиции са не само вечното ни управленско бъдеще, но са и по вина на хората. Нали помните - "Коалицията е по волята на избирателите". Или - "Преходът свърши, хората забогатяха, не се вълнуват, няма ляво, няма дясно, да плеснем и да се прегърнем ".
Аксиомата "България е обречена на коалиции" бе повод дълги години да се вземат решения и
да се формулират политически тези в ущърб на обществото
Тя бе алиби за всяка от партиите в тройната коалиция, най-вече за царя, който безцеремонно излъга десния електорат през лятото на 2005 г. Тя бе повод президентът Георги Първанов неконституционно да се изявява като грижовен бащица, без който "коалиционният консенсус" е немислим. Заради нея елитите на БСП и НДСВ се вляха в обръчите на Доган.
Тази лъжа до голяма степен предопредели и днешния вот. Много хора гласуваха за Борисов, защото го припознаха като единствена алтернатива на тройния съюз. Но и колко ли бяха отказани заради натрапчивата лъжа, че ако гласуваш за Борисов, получаваш БСП, а после и Костов? Всичко идваше от последователната манипулация, че коалициите са неизбежни.
2. "Доган е най-умният, без него не може".
Видя се, че нито е най-умният, нито незаменим. Дори да е вярна конспирацията, че ГЕРБ е поредният проект на инженерите на прехода, то те май са се улисали - изпускат от контрол изобретения интелект. ДПС - най-мъдрото им и доходно творение, е вън от властта. Вероятно това се дължи и на външни за България фактори, но заслугите на ГЕРБ и цялата вчерашна опозиция са безспорни. Доган е аут. Дори да е само формално, трудно ще живее без официалната власт. Този факт е знаков, ключов,
след две години ДПС може да загуби и президента...
А 700 000 българи простиха на БСП коалицията с Доган, защото бяха упорито лъгани, че "без него не може". Може.
3. "Национализмът е загубена, упадъчна кауза".
Напук на горната глупост вотът в огромната си част бе националистически - добър, здрав национализъм. Повечето гласове за ГЕРБ и всичките за "Атака" бяха срещу ДПС. И то не заради последните изявления на Доган. Това бе вот как България принципно трябва да се управлява. Че не бива елитът на едно малцинство безцеремонно да се разпорежда със съдбата на мнозинството.
А това е знак, че в България има големи етнически проблеми, при това в ущърб на мнозинството - видя се още от 2005 г. с възхода на "Атака". Но манипулациите пак свършиха работа, тъй като проблемите никога не бяха поставени сериозно на масата, а защитниците им бяха неглижирани. "Националистите са аутсайдери, реваншисти, злодеи...", твърди официалната политическа теория. В чий интерес?
В момента манипулациите са кът, манипулаторите временно са притаени. Но не от срам, просто лятото е време за почивка. Манипулаторите отмарят в собствените си хотели или в хотелите на приятелите си от олигархията. Те не са само политици, те са и други хора, които се препитават от политика.