На Арбен Хавальов, който се води собственик на свързвания с Ахмед Доган хотел "Каза Домини" в Рибарица, е повдигнато обвинение за организиране на престъпна група за източване на ДДС. Това съобщи пред "Сега" градският прокурор Николай Кокинов. Хавальов е на свобода срещу гаранция от 50 хил. лв.
Това е второто подобно обвинение на Хавальов. Наесен той трябва да се изправи пред Окръжния съд в Перник за източване на ДДС. Делото вероятно ще бъде насрочено след съдебната ваканция, обясни говорителят на обвинението в града прокурор Михаил Алексов.
Обвинената заедно с Хавальов за укриване на данъци в особено големи размери и използване на фалшиви документи Ана Стойнева се е признала за виновна и е сключила споразумение с прокуратурата. В края на юни т.г. съдът е одобрил споразумението, според което Стойнева е осъдена на 1 г. условно с 3 години изпитателен срок и 2500 лв. глоба. То е равнозначно на влязла в сила присъда.
Хавальов се е явил на заседанието, но не се е признал за виновен и затова процесът срещу него ще мине по общия ред. Това може да доведе до дълго протакане от страна на адвокатите. По това дело той бе обвинен преди година. Според обвинителния акт през 2000 г. той е регистрирал ЕТ "РАС - Антон Белев" в Пловдив, като използвал без тяхното знание ЕГН-то на софиянеца Явор Стефанов Миланов и данните от гражданския паспорт на Димитър Ангелов Манолов. Освен това Хавальов е водил счетоводство с невярно съдържание. За периода 26 юни - 14 септември 2000 г. чрез фирмата си той е източил 638 761 лв. ДДС, твърдят разследващите. Разследването срещу Хавальов започва през 2003 г., но през декември 2004 г. е спряно. Възобновено е едва през януари м.г.
"Каза Домини" е един от петте имота, които НАП ревизира заради връзките им с Доган. Общо 6 са проверките на физически и юридически лица с отношение към петте имота, които в публичното пространство се свързват с името на лидера на ДПС (Боянския сарай на ул. "Стар Беловодски път" в столицата, хотел "Каза Домини" в Рибарица, СПА комплекс "Орфей" в Девин, парк "Росенец" до Бургас и Двореца на децата в село Дръндар, Варненско), съобщиха от НАП за "Сега". Ако се установят още свързани лица и контрагенти, и на тях ще се назначат проверки.
Постановлението за ревизиите е от 22 април. По закон проверката трае три месеца, но може да бъде удължена с още един. А при изключително сложни случаи - до 3 г. Миналата седмица главният прокурор Борис Велчев обясни, че се очаква ревизиите да приключат в близките дни. Шефът на НАП Красимир Стефанов обаче побърза да се застрахова, че "прокуратурата няма да притиска със срокове НАП, за да може производствата да бъдат извършени качествено". Според него от ревизиите едва ли ще излезе нещо, тъй като за данъчните е почти невъзможно да докажат скрита собственост. При такива данни се действало съвместно с ДАНС, МВР и прокуратурата.
И по друго дело, свързано косвено със сараите, се очаква развитие наесен. До октомври е удължен срокът на разследването срещу длъжностни лица от столичния район "Витоша" за това, че в периода 14 февруари 2002 г. - 7 ноември 2003 г. са нарушили задълженията си по Закона за устройството на територията и Закона за устройството и застрояването на Столична община, за да облагодетелстват "Акома" ЕООД (на нея се води Боянският сарай). Чиновниците са издали разрешение за строеж и са узаконили имотите в Бояна. Разследването е започнало в началото на април т.г., но още се бави, тъй като се чакат заключенията на строителната експертиза.
------Трансформации-------
Детският дворец в Дръндар още не е узаконен, научи "Сега". Това е единственият голям обект, за който Доган бе признал, че земята под сградата е негова. Въпреки че сградата е напълно завършена още през 2007 г., лидерът на ДПС до момента не е поискал от общинската власт в Суворово да го узакони, разкри кметът Павлин Параскевов. "Затова и сградата никога не е работила", обясни той. По същата причина дворецът няма окончателна данъчна оценка и Доган никога не е плащал данъци. В общинската документация все още присъства старо училище, каквото е имало там до 2001 г.
Кметът се учуди от изявленията на Доган, че вече не е собственик на двореца, а го е прехвърлил безвъзмездно на друго лице. "Не знам как е прехвърлил сграда, която ние не сме узаконили и в данъчното не му се е водила на него", възкликна Параскевов.
Преди година дворецът е прехвърлен на фондация "Хермес". Това е направил с пълномощно Кадир Кадир - бившият шеф на ДПС във Варна, а после служител във варненския клон на агенция "Държавна собственост" към МО. Според ДАКСИ "Хермес" е регистрирана през 2006 г. и има трима управляващи - Доган, Ахмед Хюсеин и секретарката на Доган - Биршен Яхова. Като неин адрес е посочена централата на ДПС в София. Яхова не бе открита, за да каже защо дворецът в Дръндар стои празен. Междувременно се разбра, че фондацията се опитва да го прехвърли на трето лице. Кметът на Суворово разкри, че Кадир е бил в общината миналия вторник и поискал скица на имота и данъчната му оценка, за да го прехвърли.
|
|