:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,755,444
Активни 414
Страници 11,911
За един ден 1,302,066

Прокуратурата: Законът за амнистията прекратява важни дела

Прокуратурата се оплака, че заради приетия преди няколко месеца закон за амнистията прекратява дела срещу длъжностни лица или пък не образува разследвания, когато става дума например за безстопанственост. Проблемът с нормативния акт бе признат от новия шеф на специализираното звено за разследване на злоупотреби с еврофондовете Ангелина Митова. Тя смени на този пост Маргарита Попова, която стана правосъден министър.

Митова съобщи пред БНР, че заради закона вече са прекратени дела, и даде пример с разследвания за източване на еврофондове и "Топлофикация". По едно от делата за злоупотребите в столичното парно отпаднаха обвиненията за безстопанственост срещу петима бивши членове на управителния съвет. По същата причина е било прекратено и едно от делата срещу великотърновския кмет Румен Рашев.

Според закона за амнистията не могат да бъдат съдени лица, които са извършили непредпазливи деяния до 1 юли 2008 г. и за които Наказателният кодекс предвижда до 5 г. затвор. Всички дела по този повод, образувани до същата дата, пък трябва да се прекратят.

Така много държавни служители, в чиято длъжностна характеристика са били заложени управлението и контролът при харченето на предприсъединителните фондове и оперативните програми, могат да се отърват от разследвания и присъди. При тях много трудно се доказва умисъл, измама или кражба и затова се счита, че може да се използва именно текстът за безстопанственост. Фактически обаче той ще се окаже неприложим и изпраща нещата в омагьосан кръг. При образувано до 1 юли 2008 г. дело то трябва да бъде прекратено. Ако пък сега се установи, че престъплението е извършено до същата дата, дело не може да се образува.

Съществува и спорната теза, че законът действа само еднократно и че се изчерпва с тези, които са се възползвали към момента, но тя трудно ще издържи в съдебна зала.

------КАЗУС

Въпросът не може да бъде решен с простата отмяна на закона за амнистията, защото това не поправя ситуацията. Принцип в наказателното право е, че всеки обвиняем или подсъдим може да се възползва от по-благоприятния закон, действал към момента на извършване на престъплението. Законът за амнистията ще е винаги по-благоприятният, защото предвижда задължението за прекратяване на делата и забрана за образуване на нови.
8
3674
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
02 Август 2009 23:41
Отменете направо правосъдието, то се оказа такава непосилна мъка за България.
Нищо добро не я о4аква България , няма как да стане ... ясно е .
03 Август 2009 02:08
Абе, Демокрация/ДемоОГРАБВАция, ДемоИЗМАМВАция/ е- т.е., БЕЗнаказно да се краде!!!
Ама "НЕзависимите" медии защо спят- да кажат/трябваше преди Изборите, дори!/: кой е авторът на този закон, кой го е внесъл в Парламента този закон, кой го е гласувал със "За!" този закон, и кой /как кой- "Гоце"!/ НЕ му е наложил Вето!!!
КАЗАХ!
03 Август 2009 02:11
Съществува сериозен проблем със Закона за амнистията в България
02 август 2009 | 10:16 | БНР, "Неделя 150"
Стоян Ганев, бивш външен министър;
Ангелина Митова, ръководител на спецзвеното за злоупотреби с еврофондове
...Защото хората, според мен, са станали жертва на още един, струва ми се, не мога да бъде 100% сигурно, на един заговор срещу интересите на хората. Имам предвид това, че е приет Закон за амнистията на 26 март от Народното събрание, с който се издига стена, става невъзможно да се повдигат обвинения срещу държавници и маса други чиновници, например за това, че не са управлявали правилно европейските фондове, не е имало достатъчен контрол, от който са настъпили сериозни щети за българската икономика...- Натиснете тук

03 Август 2009 05:45
е нали има мнозинство в парламента, къв е проблемът да го отменят закона? действал от-до, кой се е амнистирал, амнистирал се, кой не - бойпоглавата с нова сила..

да кажат/трябваше преди Изборите, дори!/: кой е авторът на този закон, кой го е внесъл в Парламента този закон


е нали си параграф, не знаеш ли. законът е от МС, внесен от МС, гласуван от тройната. и тука го дъвкахме миналата година по едно време.
03 Август 2009 07:22
Бърза смяна на закона и с обратна дата газ до дупка!
03 Август 2009 12:42
“Според закона за амнистията не могат да бъдат съдени лица, които са извършили непредпазливи деяния до 1 юли 2008 г. и за които Наказателният кодекс предвижда до 5 г. затвор. Всички дела по този повод, образувани до същата дата, пък трябва да се прекратят.
Така много държавни служители, в чиято длъжностна характеристика са били заложени управлението и контролът при харченето на предприсъединителните фондове и оперативните програми, могат да се отърват от разследвания и присъди. При тях много трудно се доказва умисъл, измама или кражба и затова се счита, че може да се използва именно текстът за безстопанственост.”

Всички ние желаем и очакваме справедливо възмездие за корумпираните, крадливи и лъжливи политици, министри, чиновници и мафиоти, но това няма да е възможно по ред причини:
1. Както се вижда от цитата и предишните управляващи в последните седмици от управлението си са се погрижили чрез лобито си в законодателната комисия да приемат такъв закон, че е невъзможно „да се ловят вещици”, т.е. крадци, злоупотребили със средства, корумпирани и безстопанствени министри, директори и ръководители, и то през целия период преди 2008 г. /със задна дата!!!/, да не могат да бъдат съдени. По този начин се прави още едно узаконяване на гласното или негласно споразумение между всички управляващи партии и екипи – никой от следващоуправляващите да не се рови в канчето и зулумите на преждеуправляващите. В продължение на 20 години това споразумение беше изпълнявано префектно /нито един осъден/. Възниква въпроса – как герберите ще изпълнят дадените обещания да ревизират деянията на преждеуправляващите ? Особено ако съдим по значително смекчения тон към тях, след като седнаха на стола им. Позната мила, родна, картинка.
2. Ние доброволно избрахме да живеем в семейството на Световната демокрация/нежното име на КапитализЪма/ и като членове на ЕС сме синхронизирали законодателството си с това на ЕС. Нима не сте забелязали, че законите и Наказателния кодекс са така конструирани, че главната им грижа е да пазят максимално възможно правата и свободите на престъпниците, дори те да са доказани и заловени на местопрестъплението. Вече няколко години Правосъдието и медиите дъвчат дънките на Маргините и лачените обувки на Вальо Топлото /разследван по сигнал от Австрия/ с неговите 7, 5 милиона /досега известни/ спестявания от скромна директорска заплата и се чудят по кой параграф да го осъдят/за кокошка няма прошка, а за кон няма закон/. Това е един нарицателен пример, доколко родното правосъдие може ефикасно да се бори с престъпността и корупцията. Наказанията са символични /нищо чудно, ако Топлото бъде осъден само на 3 години и му се зачете престоя в следствието, и през септември т.г. отпраши да почива на морето, с мацки около него/, не се излежават докрай /освобождават ги предсрочно за примерно поведение/, ежегодно демократичната власт и вицепрезидентът/длъжност създадена специално за целта/, помилват стотици престъпници /първата задача на свободно избрания президент Ж.Ж беше да освободи 3 000 затворници/, и това на фона на признанието на бивш директор на Софийския затвор, че „многогодишната практика е доказала, че само 3 % от затворниците си променят поведението след излизане от затвора, а останалите продължават занаята си”. Демократичното законодателство не се грижи за живота и сигурността на обикновенните невинни граждани, които стават или ще станат жертва на преждевременно освободените престъпници. За какъв респект и за какво възмездие може да става въпрос тогава ?. Затова и е малък броя на страните, където са овладяни корупцията и престъпността или са с ниски такива. На определени моменти, в някои страни, като Италия, се постигат временни успехи и след няколко години статуквото се възстановява. Очевадни закономерности. Както казваше Чърчел: „Демокрацията е лошо нещо, но кажете ми нещо по-добро?”.
3. За да не храним излишни надежди, че нещо може коренно да се промени в статуквото ще поднеса следната информация:
В Китай, през последните 9 години, за корупция са разстреляни 10 000 чиновници /между тях има министри, губернатори, кметове , директори и т.н., не включваме осъдените за криминални прояви/, има разстрелян и зам.председател на НС за получен подкуп от 4, 5 милиона долара, като за разхищение или подкуп за над 1 милион долара следва висше наказание – смърт, като разстрелите на корумпираните чиновници са публични, а близките са длъжни да заплатят изразходвания куршум от държавата !!!. Освен тях още 120 000 души са получили по 10-20 години затвор/какво милосърдие, а ?/. В момента там много се говори за предстоящия разстрел на зам.кмета на Пекин, заради злоупотреби с милиони долари по време на олимпиадата в Пекин и зам.министърът на Държавна сигурност /последният уличен за щети за над 3 милиарда долара/. През последните 30 години /откакто там се омешаха КомунизЪма и КапитализЪма/, към наказателна отговорност са привлечени 1 000 000 сътрудници на държавния апарат.
Е, Как ви звучат тези факти на фона на свръхдемократичното ни законодателство?. Чудовищно !, нали ?. И щом с такива драстични мерки, прилагани вече десетки години в една държава, не може да се пресече корупцията и престъпността, на какво следва да се надяваме у нас тогава с престъпниколюбивото ни законодателство? . Всичко е илюзия и много добре изчислено. Дано Господ си знае работата там, горе.
03 Август 2009 17:48
Е, не трябва да се разчита само на Господ...
03 Август 2009 20:54
Има думата 41-я Парламент ...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД