Утре правителството ще наложи мораториум върху застрояването на горите, които са получени от частници чрез замяна с държавни масиви. Това съобщи пред "Сега" новият председател на Държавната агенция по горите доц. Георги Костов.
Първите проверки на новата власт очаквано показаха, че над 33 000 дка държавни гори главно по морето и курортите са харизани на бизнесмени с подписи на бившите аграрни министри Мехмед Дикме, Нихат Кабил и експредседателя на горското ведомство Стефан Юруков. Част от тях няма как да се спасят от застрояване, защото предназначението им отдавна е променено и от гори са станали терени за строеж, а много вече са и застроени.
"Аз вече не променям предназначението на такива гори. Не може да си позволим да погубваме националното богатство на страната", заяви Костов. Според Закона за горите масиви до 100 дка могат да променят предназначението си със заповед на горския шеф, а над този праг решенията се взимат от Министерски съвет. През последните месеци редица екоорганизации алармираха, че частници, сдобили се по пътя на замяната с огромни масиви, умишлено ги раздробяват, така че да променят статута им само с благословията на шефа на Агенцията по горите.
Бизнесмените няма да могат да превърнат горите в строителни площадки, дори и ако ги препродадат на трето лице и то задейства процедурата. "Всяко държавно лесничейство, а и в централата на горската агенция има регистър на замените и се знае кои масиви държавата е заменила. Така че е напълно невъзможно забраната да бъде заобиколена с препродажба", увери Костов.
В момента в горската агенция се проверява каква част от заменените гори са променили предназначението си. Там се надяват да спасят поне част от 3542 дка, които Стефан Юруков раздаде през януари, точно преди да влезе в сила забраната. Тогава той подписа 47 сделки, благодарение на които много фирми, близки до ДПС и БСП, взеха терени на цени от няколко стотинки до 8 лв. за квадрат. Сред тях например бе "Иса инженеринг", която изгради Боянските сараи на лидера на ДПС Ахмед Доган, а след това и спа комплекса "Орфей" в Девин. Над 87 декара в Крайморие пък взе "Елкабел" АД. Над 95% от акциите в това дружество държи турският бизнесмен Фуат Гювен, който е и собственик на "Д банк". "Русалка тур" на крупния бизнесмен Николай Банев взе 300 дка от ловното стопанство в Балчик и др.
Костов смята, че мораториумът ще хване поне последните замени, защото промяната на предназначението е доста тромава процедура - трябва ОВОС, оценка за качеството на гората от местното лесничейство и още куп документи.
Мораториумът ще влезе в сила веднага, но ще е временен - до изработване на нов Закон за горите, в който ще се впише изрична забрана за промяна на предназначението на заменени терени - поне за 20 години напред.
Забраната на промяната на предназначението няма да важи само в случаите, в които законът допуска да се правят и замени. През януари, когато след дълги пазарлъци тройната коалиция реши да забрани замените на гори, бяха оставени няколко възможности - замени могат да се правят по предложение на общини, на държавата или когато терените са необходими за реализиране на проекти по оперативните програми. "Когато става въпрос за замени на общини ще търсим ясни гаранции, че терените се вземат за обществени проекти. Например за изграждане на гробищни паркове или сметища. Само за такива инвестиции бихме променили статута на гората", каза Костов.
Новото ръководство на горската агенция вече е стартирало проверки и във всички горски стопанства, за да провери как са стопанисвани горите. "Откакто поех горската агенция изведнъж зачестиха пожарите. Силно се съмнявам, че в момента умишлено се палят масиви, за да се заличат следите от сечта", добави още Георги Костов.
СЕКИРА
Новият шеф на горската агенция още миналата сряда е разписал заповеди, с които замразява за месец всички търгове по отдаване на концесия на ловните участъци. "Изцяло ще преразгледаме методологията и критериите на обществените поръчки. Не може да се обявяват ловни полета, без да се знае какъв дивеч има в тях и той да не се оцени като цена", мотивира се Костов. Договорите за вече отдадените ловни полета обаче не могат да бъдат разтрогнати, защото фирмите могат да съдят държавата. В края на мандата си БСП обяви на концесии над 120 ловни участъка.
|
|