Има опасност диагнозата на българския моряк Панко Тодоров да остане загадка, съобщиха лекари от Военномедицинска академия. Той лежа два месеца в иранска болница, преди в неделя да бъде репатриран у нас. Връщането на моряка стана възможно, след като по заповед на премиера Бойко Борисов здравното министерство нае от фирмата "Ер Бан" специален самолет.
Обнадеждаващата информация от болницата "Шейх Мохамед" в иранския град Бандар Аббас, че 40-годишният българин е стабилен и в съзнание, се оказа преувеличена. "Тодоров е в кома, отваря и затваря очи, уста, но няма съзнателен контакт с него. Има увреждания на белите дробове, дихателните пътища, проблеми с рефлексите, заради което се налага да се храни директно през стомаха. Това са нормални увреждания след толкова дълъг период на кома. Не се виждат промени в мозъка, подсказващи прекаран инсулт. Но и това е възможно след 2 месеца от инцидента. Подобно състояние може да е и вследствие на менингит. Сега по-важно е да се преборим с последствията от комата", обясни за "Сега" доц. Николай Петров, началник на Клиниката по анестезиология, реанимация и интензивно лечение на ВМА. Нашите лекари нямат снимки от скенер от иранската болница, а и твърдят, че не могат да разчитат на тях. Имат обаче епикриза, в която също не е установено какъв е медицинският проблем, довел до комата.
Междувременно от посолството в Техеран опровергаха информацията на здравния министър Божидар Нанев, че Панко Тодоров е бил без всякакви документи. "Ставаше дума само за изходна виза, която консулът Ивайло Йорданов е осигурил за 2 часа. Иначе Тодоров имаше два валидни паспорта, единият е моряшки", заяви за "Сега" временно управляващият посолството Пламен Ангелов. Оттам научили за инцидента чрез имейл от съпругата Елена. Тя дори не знаела в коя болница е мъжът й. Наложило се консулът да обиколи 7 лечебни заведения, докато го открие. После постоянно е поддържана връзка с лекарите и със застрахователната компания "Даря Парс", която се грижела за интересите на руската "Ингосстрах" на територията на Иран.
"За Тодоров са полагали грижи в болницата, доколкото са позволявали възможностите и оборудването й. Носени са скъпоструващи и животоспасяващи лекарства от Техеран, следователно е плащано. Но оборудването на самата болница не е на ниво. Там не можеха да възстановят пациента. Искаха само да го стабилизират. Едва преди двадесетина дни казаха, че той вече е транспортируем и настояваха да бъде преместен в специализирана болница в Иран или в България", обясни Ангелов. Той уточни, че в деня на отпътуването на Панко Тодоров "Даря Парс" са предоставили чек за разходите по лечението от работодателя "Булком" на стойност 28 000 долара. "Имаше проблем с признаването му, но след авторитетния натиск на консула болницата го прие", допълни Ангелов. Според него от застрахователното дружество обяснявали, че от настъпването на застрахователното събитие до неговия край работодателят има грижата да плаща. Парите му се възстановяват след това. "Сега" се свърза с представител на "Даря Парс", който беше запознат със случая, но отказа да даде подробности за застрахователната полица на българския моряк.
"Информацията ми е, че морякът не е бил застрахован. Срещал съм и други подобни случаи", заяви пък депутатът от ГЕРБ Павел Димитров, от чиято инициатива тръгна решаването на казуса. Шефът на РЦЗ-Варна Веселин Балкански също твърди пред "Сега", че в иранската болница не е открита застрахователна полица. За лечението от около 35 000 евро не били превеждани пари. Корабособственикът - кипърската "Булком", била помолена да осигури медикаменти и храна. Тя осигурила само част от лекарствата. Иранците се съгласили да лекуват мъжа безплатно заради тежкото му състояние. Павел Димитров заяви, че от "Булком" обещали пред външния министър Румяна Желева да поемат транспортните разходи по връщането на моряка едва след избухването на скандала.
"Сега" обаче говори с човек, който е виждал застраховката. В нея няма изрично упоменато, че се поема и транспортът. Изреждането за какво ще плаща застрахователят завършва с "и др." Това би могло да отвори вратичка на българското правителство да си търси парите за репатрирането, което излезе около 25 000 евро. "Обикновено при тежки случаи застрахователната компания директно поема медицинските разноски. Медицинската застраховка по принцип поема и транспортните разходи за репатрирането на болния в родината му. Ако това е записано в договора с руския застраховател, правителството има основание да си търси парите за транспорт", обясниха застрахователи.
Посолството ни в Кипър, където е регистрацията на "Булком", има грижата да контактува с работодателя. "От фирмата обещават, че ще възстановят разхода. Ще ги търсим", обяви говорителят на МВнР Драговест Горанов. Нито той, нито в посолството в Техеран обаче успяха да обяснят защо 20 дни (откакто е разрешено Панко Тодоров да бъде местен) не беше организирана подобна акция. Най-вероятно бездействието е заради безвластното време покрай изборите, в което морякът е имал нещастието да се разболее.
Собственикът на фирмата посредник "Комби Трейдинг" - Руслан Крушев, пък е категоричен, че работодателят и застрахователят не са бездействали. "И досега при тях няма документ от болницата, че Панко Тодоров може да бъде репатриран, без който те не могат да направят нищо. Това, че човекът е върнат, не означава, че процедурата е спазена коректно", твърди Крушев.
ГРИЖА
Всички българи, когато пътуват в чужбина и подписват договори, да гледат внимателно здравните си застраховки, препоръча говорителят на МВнР Драговест Горанов. И министърът на здравеопазването Божидар Нанев обеща държавата да има ангажимент в такива случаи, но и гражданите трябва добре да проучат възможностите за застраховки, осигуровки и т.н. Според информация от Външно в момента няма друг толкова тежък случай като на моряка Панко Тодоров, но има други нуждаещи се от помощ, за които разходите са в рамките на един самолетен билет.
ХРОНОЛОГИЯ
На 6 юни, малко след като се качва на кораба "Пагане", плаващ под панамски флаг, българският моряк Панко Тодоров се почувствал зле и припаднал. Корабът е бил в иранското пристанище Бандар Аббас, където се е извършвала смяна на екипажа. Затова и Тодоров е настанен в местната болница "Шейх Мохамед" в кома.
На 10 юни съпругата на моряка Елена Тодорова е информирана за състоянието на мъжа й с имейл от работодателя му "Булком", препратен от фирмата посредник "Комби Трейдинг". Тя търси съдействие от посредника, от работодателя, от МВнР и посолството в Техеран. Получава отговор, че посолството ще следи случая, но Външно няма финанси да го върне.
На 29 юли Тодорова търси съдействие в местната структура на ГЕРБ във Варна при депутата Павел Димитров. Той сезира външния министър Румяна Желева.
На 30 юли случаят е докладван на Бойко Борисов от здравния министър Божидар Нанев. Борисов нарежда веднага да бъде изпратен самолет с медицински екип да прибере в България моряка.
На 2 август Тодоров е върнат у нас в кома със самолет, нает от МЗ от фирмата "Ер Бан", специализирана в оказването на спешна помощ по въздуха.
Иранците се съгласили да лекуват мъжа безплатно заради тежкото му състояние.
Всичко друго е от лукавия - с изключение грижата на жена му и намесата на ББ. Господ да го закриля.