:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,322
Активни 632
Страници 25,887
За един ден 1,302,066
Трансформации

Как Кадафи укроти Запада

Евентуалното завръщане на атентатора от Локърби в Либия би натрупало още политически капитал в полза на режима на полковника
Снимка: РОЙТЕРС
Либийският лидер ще може триумфално да празнува 40 години, откакто е на власт.
Завръщането на атентатора от Локърби в Либия би ознаменувало още един етап от забележителната реабилитация на полк. Муамар Кадафи, официално възприеман от Великобритания и други западни страни като опасен парий. Но отношенията с Триполи не са изяснени и категорични по други въпроси, като неразрешеното още убийство на полицайката Ивон Флечър пред сградата на либийското посолство в Лондон през 1984 г.

Може да се очаква, че Кадафи ще опита да натрупа политически капитал от евентуалното освобождаване на Ал Меграхи. През септември ще има честване на 40-годишнината от военния преврат - наричан от Кадафи "революция", свалил от власт крал Идрис. Либийският лидер идния месец ще председателства и срещата на Африканския съюз и ще държи реч пред Общото събрание на ООН. Ако осигури завръщането на Меграхи, Кадафи ще доразвие и апетита си за триумфална реклама.

В известен смисъл Кадафи има достатъчно причини да се похвали с успехи. През 80-те години той бе изолиран в конфронтация със Запада, обвинен, че доставя оръжия за ИРА за подкрепа на палестинския тероризъм и за атентата в берлинска дискотека, пълна с американски военни. През 1986 г. администрацията на Рейгън, която го наричаше "бясното куче Кадафи", предприе въздушни удари по Триполи и Бенгази в опит да го убие. Именно в контекста на тази необявена война, която включваше и други радикализирани близкоизточни режими като този в Иран, се състоя и атаката над Локърби през 1988 г.

Революционният плам на Кадафи изглежда охладня през следващите години с нарастването на икономическите проблеми на страната, подсилвани и от санкциите на ООН. Повратната точка бе през 2003 г., когато Великобритания парира Кадафи с доказателства за опитите на Либия да се сдобие с ядрени технологии по втория начин, чрез съмнителни сделки с пакистанския атомен специалист Абдул Кадир Хан.

Кадафи се отказа от ядрената си програма, отвори инсталациите на Либия за инспекции и даде сигнал за нова ера на сътрудничество със Запада. В замяна санкциите на ООН бяха прекратени, Великобритания и други страни от ЕС изпратиха в Либия търговски мисии, насочвайки вниманието си преди всичко към недоразвитата петролна индустрия на Либия. През 2004 г. Тони Блеър се срещна с Кадафи в палатка в Триполи и му протегна "приятелска ръка".

Оттогава отношенията стабилно се подобряват. И Гордън Браун, и Барак Обама се срещнаха с Кадафи в кулоарите на срещата на Г-8 в Италия миналия месец. От "Даунинг стрийт" обявиха, че били обсъдени случаят на Меграхи и убийството на Ивон Флечър. Бил засегнат и случаят с 6-годишната Надя Фавзи, отвлечена от либийския си баща. Браун и Кадафи се съгласили, че двустранните отношения са "силни" и ще укрепват още повече, заявиха официални британски представители.

Движеща сила зад този стабилен курс е нарастващият интерес на британския бизнес в Либия. "Бритиш петролиъм" инвестира близо 1 млрд. долара в петролни и газови проучвания, други европейски правителства, като френското например, също са активни. Великобритания вече доставя системи за противоракетна и противовъздушна отбрана на Триполи по силата на споразумение от 2007 г.

Роднини на жертви от Локърби, предимно в САЩ, са убедени, че тези нарастващи бизнес и търговски отношения влияят на отговора на правителството по искането на Кадафи за освобождаване на Меграхи.

Миналата година лорд Дигби Джоунс, тогавашен британски министър на инвестициите и търговията, който бе начело на бизнес делегация в Либия, описа страната като привлекателен нововъзникващ пазар. На либийска инвестиционна конференция в Лондон миналия месец либийският министър на приватизацията и инвестициите Махмуд ал Фтиз заяви, че Триполи очаква да привлече 2 млрд. долара нови преки инвестиции и още 2.7 млрд. долара инвестиции в петролната индустрия. "Числата са скромни, но ние вече сме спокойни, че Либия има голям потенциал", каза той.

Въпреки затоплените отношения сериозните различия в позициите с Либия си остават. Освен случая с Ивон Флечър стои и неразрешеният въпрос за компенсациите за семействата от Локърби, еклектичният и недемократичен стил на управление на Кадафи и проблемът с неспазването на човешките права в Либия. През юни "Амнести интернешънъл" изрази загриженост за тайното споразумение на Либия с Италия в ущърб на икономическите имигранти и търсещите убежище.
22
2426
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
15 Август 2009 03:27
През юни "Амнести интернешънъл" изрази загриженост за тайното споразумение на Либия с Италия в ущърб на икономическите имигранти и търсещите убежище.
Ами имаше и нещо за някакви си там медицински сестри, държани в затвор и измъчвани години наред.И накрая освободени...Ама те бяха от Балканите.Май, че от Румъния, а може би от България или от Босня...Абе от там някъде...Кой ли ти помни такива работи?!
15 Август 2009 06:13
Глей сега - мирише на едър бизнес и голми печалби в бъдеще.
Заради тях всички страни по делото са склонни да забравят гадното минало.
Мръсен подход. Ама такъв е животът.
15 Август 2009 07:08
Аха, по същия начин мрънкайки "тън-мън" забравиха и онзи площад в Китай...Мащабът в сравнението е огромен, разбира се ...
15 Август 2009 07:18
Движеща сила зад този стабилен курс е нарастващият интерес на британския бизнес в Либия.

Да махнем "британския" и всичко си идва на мястото.
15 Август 2009 07:27
И поставяйки "бизнес" в непълен член - "бизнеса".... Неуточнен
15 Август 2009 08:10
Как Кадафи укроти Запада
Много просто.С миризмата на петрол.В този случай няма нишо "велико" в действията на Кадафи.Сега ше си гледа рахатлъка.
15 Август 2009 09:36
Вижте само как Западът си сменя политиката когато му е изгодно. Ама нашите проЗДи политически тикви след 1989г. изтърваха нефтените концесии, които имахме там. Ако потдържахме връзките си с Либия такива, каквито бяха преди 1989г. и нефт и газ щяхме да имаме и на сестрите нямаше да се случи това, което се случи. Обаче, престараването в ибрикчйство води само до това. Като имахме дипломати, като гаражната Надка, Соломон и Грънчарката и Калфин, ей това ще са резултатаите. Западните страни с един финт се настаниха там, където ние бяхме. И сега ние сме в ролята на излъганото овчарче.
15 Август 2009 09:39
Как Кадафи укроти Запада
Много просто.С миризмата на петрол.В този случай няма нишо "велико" в действията на Кадафи.Сега ше си гледа рахатлъка.


Или Кадафи така си мисли, а рано или късно този апетит на Запада към петрола ще му изяде главата.
15 Август 2009 09:48
Авторът е забравил да спомене, че освобождаването на либийския терорист е част от сделката с нашенските медицински сестри в комплект с нашенския палестинец. Не ги разменят едновременно, защото нали нашенките са невинни. Но той и либиецът е невинен, тъй че размяната е невинни за невинен.
15 Август 2009 10:01
Mrx++
Ама и Кадафито не е толкоз чалнат, на колкото се прави
15 Август 2009 13:22
тоа афтор ногу начетен бе, прати либия у близкио изток... или заслугата е на преводачката?
15 Август 2009 13:47
Хич не е чалнат той. Върхът на всичко е как при всяка възможност пикае на суратите на зализаните си западни партньори. А те викат "роса е" в името на бизнеса. Щото или ще е Кадафито или ще е Путин...
15 Август 2009 14:12
donmishele
тоа афтор ногу начетен бе, прати либия у близкио изток... или заслугата е на преводачката?
За ингилизите Либия е "Близък Изток", а това, което е за нас "Близък изтоk" за тях е "Среден изток" (Middle east).
15 Август 2009 14:32
Имали претенции към спазването на човешките права в либия-нищо подобно имат претенции към качеството на петрола-това за демокрацията ще ви обеснява Бенито-абе къде е Бени
15 Август 2009 17:50
Бени се загуби след изборите. Секна и ентусиазма. Може да е отишла на море да се плацика.
15 Август 2009 18:55
Фалшив морал, фалшива демокрация, кучето Кадафи трябваше да го пречукат още през 1986г.
15 Август 2009 22:20
Фалшив морал, фалшива демокрация, кучето Кадафи трябваше да го пречукат още през 1986г.

Аааа, недей така!После ще вземе да настане една "демокрация" като в Ирак, та никой не може я оправи.По-добре да си живее кучето Кадафи(поне докато скача по пръчката на Запада), а за след години ще му дойде реда.
16 Август 2009 09:16
Вижте когато имаш силни противници, като Запада, с мощна пропаганда, диктаторите започват да се стараят да осигурят добър живот на народа си, за да ги потдържа този народ. Те се стараят да се развива индустрията, народът да има работа за всички, да провеждат силна социална политика. Същото беше и у нас преди 1989г., когато се състезавахме със Запада. Когато, обаче, като наште управници станат демократи, тогава те казват всеки да се оправя както може и основното им занмание става краденето и корупцията, щото и те се оправят както могат, а те могат доста повече от нас да бъркат в кацата с общия мед.
16 Август 2009 09:32
Бих посъветвал ББ да покани Кадафи в България! Би бил добър политически ход след флирта на Кадафи с Барак Обама и Берлускони. От затоплянето на отношенията ни с Либия, можем само да спечелим.
16 Август 2009 10:22
когато курвенски човеци правят политики, как слънцето изгрява (отдавна така наречената демокрация пла4е за поправка (чудесната бг думи4ка е ремонт).помним как итлер се вдъхнови за великите дела
16 Август 2009 10:31
Как Кадафи укроти Запада
Нека да разясним процеса по-подробно:
Кадафито е пътник. Скоро ще се представи на Алах.
От това следват две неща:
1. Кадафито иска децата му да са добре. и евентуално някой от синовете му да го наследи на трона. Да могат да си живеят живота в Европа.
2. Ние - т.е. НАТО и ЕС не искаме поредния фундаменталистки режим да заеме мястото на Кадафи и да хвърли Либия в дълъг период на нестабилност и изолация.
На базата на т.1 и т.2 се постигат серия от компромиси.
Другото са емоционални бръщолевеници...
16 Август 2009 11:15
StrikeEagle ___
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД