Изданието разкри, че преди три седмици дипломатът от британското външно министерство Айвън Люис, който отговаря за Либия, е изпратил до шотландския правосъден министър Кени Макаскил писмо, в което пишело, че няма правни причини да не се удовлетвори молбата на Либия, която настоява Меграхи да й бъде предаден въз основа на споразумение за размяна на затворници, постигнато между бившия британски премиерТони Блеър и либийския лидер Муамар Кадафи през 2007 г. Източник от правителството на Великобритания, който се е запознал с писмото, каза, че Люис е написал: "Надявам се, че въз основа на това вие ще можете да разгледате молбата на Либия в съответствие с положенията в споразумението за размяна на затворници". Източникът, близък до шотландския министър на правосъдието, заяви, че това на практика означава: "Надявам се, че въз основа на това вие ще можете да одобрите молбата на Либия". Това е единственият извод, който мога да си направя". Според шотландското правителство писмото е било опит за влияние върху решението на Макаскил, който в четвъртък обяви, че пуска по хуманитарни причини болния от рак Меграхи. Британският премиер Гордън Браун трябва да направи самопризнания за ролята на правителството при освобождаването на либийския атентатор, призова "Сънди таймс".
Британският министър на икономиката Питър Манделсън опроверга ширещите се твърдения, че освобождаването на Меграхи е свързано със стремежа на Лондон да подобри отношенията с Либия заради петролни интереси, съобщи телевизия "Скай Нюз". "Тези предположения са не само погрешни, но и доста обидни", каза Манделсън. Твърденията дойдоха след коментари на либийския лидер Муамар Кадафи и сина му Сейф ал Ислам. Двамата твърдят, че пускането на Меграхи е част от търговска сделка, за която са се разбрали с предишния британски премиер Тони Блеър. Той обаче опроверга това пред Си Ен Ен и заяви, че не е обсъждал подобна сделка с Либия. Блеър каза, че преди няколко години опцията за освобождаване по хуманитарни причини изобщо не е съществувала като възможност. "Да, абсолютно вярно е, че либийците постоянно повдигаха този въпрос, но ние им давахме да разберат, че това може стане само по законен път", изтъкна Тони Блеър.
ГНЯВ
Директорът на ФБР Робърт Мълър изрази гнева си срещу решението на Шотландия да освободи атентатора от Локърби. В писмо до шотландския министър на правосъдието Кени Макаскил шефът на службата заяви, че решението му прави за присмех правосъдието и осигурява спокойствие за терористите по света. "Вашата стъпка да освободите Меграхи е необяснима, тя е пагубна за каузата на правосъдието", пише Мълър. Той е особено недоволен от факта, че се анулира присъда, издадена след подобаващ процес и съответстваща на престъплението. Като юрист от US правосъдно министерство Мълър е водил разследването на атентата над Локърби.