Миниматурите, които държат учениците от прогимназията, ще заменят класните работи по съответните предмети за втория учебен срок, предвиждат промени в наредбата за оценяване. Мотивът на просветното министерство е, че няма нужда от дублиране на двата вида изпити. Това означава, че учениците от IV до VII клас няма да имат писмени изпитвания по български език и литература и по математика в края на учебната година. Оценките от миниматурите обаче ще се считат като текущи в общото оценяване за срока. Досега те се вписваха в бележника само по желание на ученика.
Тази година за първи път седмокласниците ще държат общ изпит за външно оценяване и за кандидатстване в гимназиите. Предвижда се изпитите по български език и литература и по математика да се проведат почти с месец по-рано. Тестовете вероятно ще бъдат на 28 май 2010 г. (петък) и 31 май (понеделник), докато досега се провеждаха през втората половина на юни. Първоначалната идея е била двата изпита да се проведат в два поредни дни, но впоследствие експертите са се отказали от нея.
На изпитите по български език и литература и по математика ще се явят всички седмокласници. Учениците ще ги полагат в учебните заведения, в които са изкарали VII клас. Те ще решават първата част от съответния изпит, която ще е със средна сложност. Втората част ще е по-трудна и ще е сходна на досегашните тестове за кандидатстване в елитните гимназии. Тя ще се решава само от желаещите да кандидатстват в елитните гимназии. За явяването на изпитите няма да се попълват специални заявления.
Промените в наредбата за оценяването регламентират и изпитите за входно ниво, които се държат в началото на учебната година. Резултатите от тях ще се вписват като текущи оценки, предвиждат промени в наредбата за оценяването. С новите текстове ще се регламентира и още една промяна - учениците от I до IV клас няма да полагат поправителни изпити, дори и да имат двойка по даден предмет. В такива случаи училището ще организира допълнително обучение преди началото на учебната година. Подобна промяна беше залегнала в новия закон за образованието, който обаче парламентът не успя да приеме поради липса на време.
ФОРМАТ
Продължителността на новите изпити все още не е ясна, но няма да е много различна от досегашната. Времетраенето на препитванията и изпитните програми ще бъдат готови до 31 януари, уточни пред "Сега" министърът на образованието Йорданка Фандъкова. Според нея дотогава тестовете трябва да се изпробват поне два пъти. Тя обеща да няма драстични промени спрямо утвърдения вече начин на кандидатстване. Досега в рамките на 3 астрономически часа седмокласниците решаваха 50 въпроса по български и 50 по математика, като на изпита по български език и литература имаше и преразказ на непозната творба.
Грамотността на децата се изгражда до 4 клас. Стимули са нужни за учителите и по-строги мерки към учениците. В противен случай неграмотността ще продължава да шества по българските земи. И дано матурите след 7 клас са направени така, че да отчетат реално подготовката на децата, а не понеже няма ученици хайде да ги питаме колко е траяла 100 годишната война.
Положението никак не е розово. Студентите са тотално неграмотни. И лошото е, че нямат никакво желание да учат или да наваксат пропуските до 4 клас. Виновни са преподавателите и понеже повеят е всеки студент с диплома, то тези преподаватели които си гледат съвестно работата се отстраняват от комисии за да може да изкарат всички. Трагично...