Министерството на отбраната е пускало фалшиви жалби до комисията по етика в печатните медии срещу разследвания на в. "Сега". Три са оплакванията, подадени от ведомството в края на мандата на Николай Цонев. Под тях стоят подписи на хора от политическия кабинет на Цонев и на ексначалника на Генералния щаб.
В първата жалба, подписана от тогавашния зам. военен министър Спас Панчев, се оспорват публикациите на вестника за провеждането на конкурси за възлагане на охраната на поделения на армията на частни фирми. Пред "Сега" Панчев призна, че за първи път чува за такава жалба, както и че никога в неговите правомощия не е било да се занимава с конкурсите за охранителните фирми. След като направи проверка, той обясни, че е бил подведен от свои служители, които му казали, че подписва прекратяване на процедури за даване на охрана на обекти на армията. По това време той е замествал зам.-министър Иван Иванов.
Публикациите на "Сега" за отдаването на обектите на войската на частни охранители бяха подготвени след официална информация от МО, получена по закона за достъп на информацията. Отговорът е подписан точно от зам.-министър Иванов. Всички факти в разследването на вестника са документирани. Спас Панчев изпрати и писмо до етичната комисия, в което обяснява, че той не е имал нищо общо с визираните в жалбата процедури.
Другата жалба е подадена от бившия началник на ГЩ ген. Златан Стойков. В писмото до комисията той твърди, че не е съгласен с изнесените факти относно покупката на апартаменти от МО и провеждането на утилизацията на излишните боеприпаси. Стойков не е съгласен и с анализ на вестника, озаглавен "Първанов предаде генералите на политиците".
"Като началник на Генералния щаб никога не съм се занимавал с процеса на утилизация, както и с продажбата и покупката на апартаменти. Спомням си, че бях командировка и ми се обадиха, че подготвят отговор до "Сега", защото нещо сте нападнали генералите. Друго нищо не знам", обясни пред "Сега" бившият началник на ГЩ ген. Златан Стойков.
Източници от МО обясниха вчера, че заемащите ръководни постове в МО дори си имали печати с подписите им, които техни подчинени поставяли след устна заповед.
Третата жалба е от името на бившия зам.-министър Камелия Нейкова. Тя е възмутена от статията "Военният министър - мениджър до последно и на всяка цена", която е анализ на стореното през мандата на бившия министър Николай Цонев. Най-старателно Нейкова брани името му, като твърди, че МО винаги е изнасяло официално резултатите от проведените конкурси за продажба на апартаменти, имоти и др. армейски търгове. Твърдения, които не са верни и лесно могат да бъдат проверени в официалната страница на ведомството в интернет. Нейкова защитава и тръжните процедури около продажбата на Националния армейски комплекс. Тя твърди, че търгът за т.нар. военно НДК не е бил насрочен нарочно два дни преди изборите за нов парламент, а просто бил спазен срокът на процедурата. Нейкова, а и самият Николай Цонев не бяха открити за коментар.
От новото ръководство на МО заявиха пред "Сега", че не само не поддържат жалбите на предшествениците си, но очакват медиите да бъдат коректив на тяхната работа.
|
|