Сред спрените проекти е и укрепването на свлачищата край Варна, които явно още дълго ще бъдат атракция за туристите. |
Всички кметове на засегнати общини, независимо дали са от ГЕРБ, БСП или ДПС, единодушно обявиха, че решението ще има тежки последици. Кметът на Сливен Йордан Лечков обяви, че то не е нито здравословно, нито разумно, и лично ще поиска обяснение от министър Росен Плевнелиев.
Регионалното министерство се оправда с МФ, което нареди всяко министерство да ограничи разходите с още 15%. Оттам обясниха, че се спират най-скъпите проекти, без значение докъде са стигнали. Сред засегнатите е и Столична община. Обектите се замразяват, а след това ще се прави анализ дали това може да доведе до риск за здравето или живота на хората. Зам. регионалният министър Георги Прегьов вчера отказа да даде повече информация по въпроса.
Според бившия зам.-министър на регионалното развитие и настоящ депутат от БСП Димчо Михалевски МРРБ финансира над 200 проекта в 60 общини. "Общата им стойност е 541 млн. лв., като 252 млн. от тях са разплатени, което е 46%", изчисли той. Към датата на предаване на властта на новото правителство е имало заявки за още 65 млн. лв., което е 12%. Според Михалевски веднага могат да се спестят 110-120 млн. лв., ако бъдат спрени само обектите, които са в начална фаза.
Кметове обясниха пред "Сега", че изкопаните дупки по улиците не могат да останат необезопасени, обектите трябва да се консервират и охраняват. От МРРБ обаче не обявиха каква сума ще отпуснат за това. "Тази сума няма да е малка", смята бившият зам.-министър и депутат от БСП Димчо Михалевски.
В някои общини като Благоевград изпълнението на проекта е свързано с одобрен вече проект по оперативната програма и няма логика първо да се асфалтират улиците, а след време пак да се разкопаят, за да се довършат водопроводите и канализацията.
В община Шабла е спрян обект за брегоукрепване на къмпинг "Космос", който е на стойност 2 млн. лв. и е на 80% завършен. "Това е морско съоръжение и ако до зимата не бъде завършено, трябва да се прави подпорна стена, в противен случай бурите ще го разрушат", обясни кметът на Шабла Красимир Костов. "Преди 5-6 години бе спряно друго брегоукрепване в Шабла и тъй като не бяха направени консервиране и зазимяване на обекта, нанесените щети са такива, че скоро ще трябва да го започваме отново", каза още той.
От община Силистра съобщиха, че и при тях има спрени обекти. В маданското с. Върбина е прекратено изграждането на пречиствателна станция за отпадни води на стойност 2.7 млн. лв. В момента тя е на ниво грубо строителство. "В селото има изградена 14-километрова канализация и водите от нея отиват в реката, затова е много важно да има пречиствателна станция", твърди кметът Митко Димитров. Местните хора там вече недоволстват от решението на министъра. Не е ясно дали ще се намерят пари и за укрепване на двете свлачища на спирка "Писател" и "Слънчев ден" край Варна. Работите по тях бяха временно прекратени със заповед на кмета заради летния сезон, но скоро трябва отново да се възобновят. Спряно е и изграждането на вътрешната водопроводна мрежа на Кърджали, която е готова над 80%.
Кметът на Благоевград Костадин Паскалев вече заплаши с гражданско неподчинение. Вчера стана ясно, че и други кметове се канят да обединят усилията си срещу МРРБ. БСП дава месец и половина на министерството да си направи анализа и след това ще направи ударен парламентарен контрол, за да разбера дали са зазимени надеждно спрените обекти.
ОЩЕ ИКОНОМИИ
От одобрените проекти за общини към Социално-инвестиционния фонд до края на годината ще се направят икономии за 4 475 747 лв., или 31.6%, спрямо утвърдения годишен бюджетен лимит на фонда. Това реши вчера УС на фонда, председателстван от министър Тотю Младенов. Решено е и да се направят проверки на място на микропроекти, финансирани от фонда, с оглед установяването на степента на тяхната устойчивост.