Премиерът Бойко Борисов обяснява на финансовия министър Симеон Дянков как трябва да се поднася неприятна информация на обществото. |
Проект на Решение за одобряване на Средносрочна фискална рамка и основни допускания за периода 2010-2013 г.
БОЙКО БОРИСОВ: Внася заместник министър-председателят и министър на финансите.
СИМЕОН ДЯНКОВ: В тази рамка има две иновации. Първата е, че за първи път се прави за четиригодишен период. Решихме, че е по-добре да го направим за целия мандат на правителството, а не само за три години, както досега се е правило. Така че всичките обещания, които сме направили в предизборната си програма, и всички други неща, които ще правим оттук нататък, да могат да влязат адекватно в тази рамка.
Другата иновация е, че понеже сме в период на криза и поне моят екип се надява, че в средата на следващата година ние ще видим сигнали за излизане от кризата. Рамката за 2010 г., бюджетът, е направена по този начин, че на 15 юни на полугодието ще имаме възможност пак да проследим какви тогава са икономическите ни резултати и някои неща, ако икономиката върви вече нагоре или има сигнали, да подобрим някои неща от гледна точка на повече разходи най-общо казано, ако приходите започнат да се увеличават. Затова има няколко момента от гледна точка на пенсии, на заплати, на осигуровки, за които даваме тази възможност на 15 юни в нашия разговор за полугодишната рамка да се направят някакви корекции, надявам се корекции нагоре.
Другото нещо, което искам да спомена, е, че с тази рамка ние изпълняваме или с нещата, които са залегнали в тази рамка, ние изпълняваме няколко от обещанията, които бяхме направили, влизайки във власт. Това е в социалната сфера. Както сте видели, така наречените вдовишки пенсии се увеличават от 20 до 40% в рамките на средно фискалната политика. Същото се отнася и за допълнителните плащания, така да се каже за най-възрастните хора над 75 години, до 50 лева, това вече е залегнало тук. Същото се отнася и за намаляване на осигуровките с 2% в 2010 г. и с по 1% след това. Но ако макроситуацията се подобри, във втората половина на годината можем дори по някакъв ускорен начин да добавим проценти, общо взето, това да го направим по-бързо.
Всичките тези три неща бяха основни положения в нашата икономическа и социална политика, влизайки във властта.
Освен това двата основни макропараметъра, които е хубаво всички да имаме предвид, са, че по наши прогнози или по-скоро по прогнози на Агенцията за икономически изследвания се предвижда и за следващата година спад в икономическия растеж от 2%. Инфлацията се предвижда да е около 2%, 2-2.2%, което, ако тази година стигнем до балансиран бюджет, което аз се надявам, че ще направим, ни дават двете необходими години за влизане в еврозоната ERM II, защото, както знаете, там основният параметър, който ние досега не успяхме да влезем в него, беше инфлация. А с нашата добра фискална политика и тази година, надявам се и следващата година, ние ще успеем да влезем и в параметъра за не голям дефицит и по този начин всъщност тази и следващата година на базата на тази фискална рамка ние ще сме покрили всички условия за влизане в еврозоната. Това всъщност е една от основните цели на тази фискална рамка. Също, разбира се, запазване за първата половина на следващата година и след това увеличаване на социалното благоденствие на народа. Благодаря.
БОЙКО БОРИСОВ: Нанев.
БОЖИДАР НАНЕВ: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, по тази точка бих искал да предложа на вашето внимание следните терминологични редакции в частта здравеопазване, които са разположени на страница 34 и 35. Тези редакции сме ги разпечатали и са предложени на всеки един от вас. Те са свързани с терминологията по отношение на здравната политика и предвиждат по-добра екзактност в определенията. Затова, моля, за вашето внимание.
БОЙКО БОРИСОВ: Дянков, докато ги видиш, има думата Фандъкова.
ЙОРДАНКА ФАНДЪКОВА: Благодаря, господин Борисов.
Аз също бих искала да помоля, внесли сме едно становище до господин Дянков за известни корекции в тази рамка, тъй като тя е дългосрочна, както разбрахме, тя е четиригодишна. При положение че образованието е изписано като приоритет и го разбираме като такъв, смятаме, че не е много редно и не е добър знак да има запис, като това, че образованието ще се финансира само вследствие на освободен финансов ресурс от намаляване броя на учениците, без това да доведе до общо нарастване на разходите за образование. Аз съм съгласна, че в годините на криза ние можем да се справим с такъв ресурс, но нека не забравяме, че децата започват да се увеличават и всъщност ние ще имаме нужда за пренасочване на ресурс от училищата към детските градини. Предлагам тази част да се коригира и да не остава в този вид.
Имаме второ предложение за използване на част от оперативните програми за наука. Ние сме го дали писмено и аз моля да бъде подкрепено това. Това е един източник за финансиране на наука, без това да се отразява на държавния бюджет, който ние сме готови да разбием и да предложим. Благодаря.
СИМЕОН ДЯНКОВ: Аз приемам и двете предложения и идеи на г-жа Фандъкова. Това може да се направи още днес.
От страна на министъра на здравеопазването тези предложения не са представени в установения срок. Тъй като това беше представено и миналата седмица, и тази седмица, аз не приемам, че вие в последния момент може да ми дадете нещо в писмена форма, след като вече е имало две седмици разговори, и не ги приемам.
БОЙКО БОРИСОВ: Аз мисля, че миналия път бях достатъчно ясен, че Министерски съвет не е място за дебат. Мисля, че бях ясен. Приемам едно или две изказвания, които в дадена посока да коригира или да си чуем гласа, но Министерски съвет се събира и взима решения, които предварително са съгласувани, консултирани и ако е допусната грешка и тя е чисто техническа, както за председателя на комисията вътрешен - външен министър, я коригираме. Това не е място за дебати и всеки министър да трябва да казва какво според него би било по-добре. Защото всеки би искал да получи повече пари. Затова тези две седмици са били, затова отложихме от заседанието миналата седмица приемането на тази точка засега.
Искам да знаете, че нашето правителство от встъпването му в длъжност, и специално министърът на труда и социалната политика да го има предвид, е увеличило пенсиите от 1 юли 2009 г. с 9%. Когато по медиите се коментира, и то с такива думи "замразяване", "намаляване", то е лъжа. Откакто аз съм премиер, а вие - министри, господа, с 9% допълнително сме увеличили в условията на криза и очаквана още по-голяма криза, което струва на бюджета 48 милиона лева на месец. Наясно ли сте с това? И до края на годината, на тази кризисна година, при прогнози към момента, не прогнози, а реалност над половин милиард пасив, до края на годината ние внасяме или даваме на нашите пенсионери 288 милиона лева, близо 300 милиона отгоре. Какви са тези думи "замразяване", какви са тези думи "криза"? А увеличението на пенсиите през 2009 г. при равни други условия води до допълнителни разходи през 2010 г. спрямо 2009 г. в размер на близо половин милиард. Това е от първия ден, в който съм премиер и вие - министри.
Какви са тези отвратителни сигнали към обществото? Или ние ще слушаме бръщолевенето на Станишев.
Аз в последния ден на моето управление мога да ви предложа да приемем решение за 1000% увеличение на пенсиите. И всеки следващ, като дойде, ще каже: "Аз ги намалявам, защото няма как". Въпреки всичко ние не само не намаляваме, за догодина половин милиард повече, за тази година близо 300 милиона. Това е цифра.
Второ, хубаво е, че господин Дянков много прагматично, много по европейски, много честно и непопулистки поставя реалностите на масата, и то за срок от четири години. Само че, господин Дянков, за съжаление, нашето общество е свикнало да бъде лъгано, да му се казва това, което иска да чуе, и след това да се разочарова.
Имам една забележка към Вашата програма, а тя е - дори и най-добрите икономисти и финансисти, а Вие сте един от тях, защото дори във Вашето представяне на програмата казвате, че при прогнози и очаквания догодина по средата на година да започнат да се вдигат приходите, аз се надявам, че и НАП и митниците, Министерство на вътрешните работи, Прокуратурата, ДАНС, всички вие след ревизиите, надявам се, с къртовския труд на всеки един от вас, започване на пускане на основните плащания по програмите на Европейския съюз, сиреч да покрием големите пасиви, не да бъркаме в джоба на държавата от вътрешния бюджет, което касае екология, касае магистрали, касае всичко, за което може да се вземе от оперативни програми, дори Вие залагате в най-песимистичния му вид възможност това да се увеличава. Затова аз считам, че не е правилно ние да излъчим послания към най-бедните и най-социално слаби хора, че това са реалностите и вие сте обречени, това ще ви е заплатата и пенсията и нямате дори шанс да се надявате. Защото ние самите не мислим така. И ние самите не искаме да избутаме четири години, а народът каквото ще да прави. Затова е важно, включително и това, което каза госпожа Фандъкова, предполагам, че и всички министри в тази посока ще искат редакции. Все пак трябва да има и малко оптимизъм и нашите цели да бъдат такива. Защото то е, как да кажа, като в медицината - надеждата по някой път и лекува. И никой лекар не отива и казва: "Виж какво, малко ще креташ и после си отиваш". Ние не можем да излъчим този сигнал, защото нашите амбиции са точно обратното. Ние искаме да кажем на народа - криза има, тя е безспорна, и ако се преодолява лесно с написано на хартия, аз мисля, че екипът на господин Обама със сигурност е по-добър от моя, без да подценявам нито себе си, нито вас. Но мисля, че на канцлера Меркел поне не е по-лош от нашия, нито на президента Саркози, нито на който и да било друг. Да не говорим за Великобритания. След като те са в рецесия, ние нямаме никакъв шанс да не сме. Сиреч има я външната, а след грабежа на тройната коалиция е видна и вътрешната. Но нашите амбиции са да излезем от тази криза, без социално най-беззащитните да ги наречем, да понесат целия този удар. Затова ние от първия си ден на управлението слагаме 288 милиона и още 500 милиона за догодина. И нашата амбиция трябва да бъде да станат тези 500 за догодина 600. Може да станат 505, но трябва да станат 505. А през това време ние на хората да им обясним - с 5 милиона сме взели повече или 50, или милиард, дай Боже, от разточителството в енергетиката, от това, че сме докарали 500 милиона от Брюксел, ще извадим от вътрешния резерв, за да може да оцелеете. Спестили сме 18 милиона от зала, ще ви ги дадем на вас. А магистралата на Плевнелиев ще направим всичко възможно да я построим само с европейски пари, а не както беше решено - от вътрешния бюджет да се прави. Спестили сме, тъй като преговарят и за самолетите, от единия самолет - толкова, не сме загубили 14 милиона, защото сме договорили еди какво си и тези пари идват при вас.
Ние трябва да бъдем, както ти си честен, но ще останеш неразбран. Защото, повтарям, нашето общество още не е дорасло да чуе истината и да му предпишем рецептата, за съжаление. Но това си ни е народът. Той затова и нас ни е избрал. Ние трябва всичко да сложим на масата, както това правим в момента, но ясно да се каже: прогнозите са такива, но ние още догодина ще се опитаме в образованието като основен приоритет да направим така, че повечето деца да получат повече пари. В здравеопазването това, което правим сега със стволовите клетки, с трансплантациите, с болните от рак. Искам всеки от вас за миг да се поставя на тези, които са от другата страна. Ще направим това и това. Ще изцеждаме, ще свиваме, ако трябва, дори и това, което вчера говорихме - кой носи най-голяма отговорност в държавата? - Премиерът. Колко му е заплатата? - Толкова. Всичко надолу. Откъде накъде чиновник ще взима по пет, по шест, по десет хиляди лева?! Каква му е повече отговорността от мен? Ако иска. Криза е. След като казваме на най-бедния: ще взимаш толкова още шест месеца, защото няма, ние трябва да отговорим реципрочно и на това. Спестяваме толкова пари от това, че имаме по двама заместник областни управители - вкарваш ги тук. По 50 стотинки, по един лев, по два лева - хората трябва да знаят откъде от спестеното е отишло при тези най-слабите. Това трябва да бъде философията на твоите разсъждения. В случая го казвам пред всички, защото това всеки един от вас трябва да го има предвид. Честно, точно, но всеки ден с мисъл за тези хора, всеки ден стотинката, която ще отиде при него, да му се каже откъде е взета. Защото, когато се заровиш в бумащината и милиарди и милиони текат напред-назад, за онези хора, които взимат 200 лева, всеки лев има значение. Един сладолед повече или по-малко.
Предлагам да се приеме на вносител, защото няма и накъде да го отлагаме. Искам тази рамка да е гъвкава. Даваме я четиригодишна и със специалната уговорка с това, което всичко съм говорил. И министрите, преди да се изказвате, особено когато навлизате в други сфери, с вашия колега сядате и заедно говорите - ако е пресконференция или ако е преди това - всичко се обсъжда. Разнопосочни сигнали от вас не може да има. Тук съм по цял ден. Има проблем, ето вчера дойде Рашидов и каза: ще имаме проблем, ако направим това и това, въпреки че законът не е безспорно лош, но ние не можем да понесем пасив сега. Дойде Нона Караджова с парк "Витоша" - ние не можем частично да решаваме само проблемите на ски зоната, а да не говорим за цялата планина - отлагаме, цялостен план, това ни е решението.
Така че предлагам, приема се на вносител с всичките тези редакции и промени, които са в този дух, че трябва да има оптимизъм, трябва да има желание за живот, перспектива да го наречем. Защото ние сме вглъбени в каузата, в желанието си, дето се вика, и без пари можем да работим, защото ние получаваме друго удовлетворение, то е чисто обществено признание или политика. Другите хора работят за самия хляб и ние трябва да им го осигурим. Който е крал от Мариците, който е крал от АЕЦ, който е крал откъдето и да е - на прокурор, но всяка паричка се обяснява на хората откъде идва, за къде отива. И тогава те ще ни вярват. И тогава никой няма да каже "замразиха ни и спряха пенсиите". Нашият народ има инстинкт. Нашият народ усеща, когато си иска. При минус три милиарда той не може да очаква, че отнякъде ще дойдат.
Но имаме два огромни лоста. Ако ние сработим добре да спрем течовете на държавата и ако работим добре европейските партньори да кажат: "Дайте да помогнем на този народ, който иска да е по-добре". И ние имаме мотиви това да го направим. Три милиарда има в земеделието. Ако те си усвоят фондовете така, както трябва, не трябва да се обръщат към бюджета дори. Затова не ти дадох думата /реплика към земеделския министър, бел. на ред./. Вие трябва да се съсредоточите върху това да се докарат, най-голямата банка е твоят Фонд "Земеделие" в България. Три милиарда евро бюджет! Затова нямаш право да се изказваш по рамката.
МИРОСЛАВ НАЙДЕНОВ: Технически въпроси.
БОЙКО БОРИСОВ: Техническите въпроси после.
Приемаме точката на вносител.
Всеки човек от вас е много важен като тежест, всяка думичка на финансист, която 100 или 200 души или вашите колеги в Еврозоната кажат: "Да, браво този финансов министър не е популист, той говори истината", ще ни разберат 100, 200 или 300 души. Два милиона или три милиона ще чуят, че след днешното заседание ние сме ги обрекли на бедност, а те и сега са достатъчно бедни. Ние трябва да им кажем: "Ще търпите пет или шест месеца на повишението, което сме ви направили, на повишението", а дотогава всичките тези хора ще се стегнат и Нанев, ако спре да източват касата, ако спре да крадат лекарствата, ще дойдат пари и ще има и на другите да даде, нали така?
БОЖИДАР НАНЕВ: Ако ми разрешите само да уточня, че тези предложения за терминологични корекции, които правя, са върху текста от днес, а не върху текста от миналото заседание, затова ги предложих днес. Благодаря ви.
БОЙКО БОРИСОВ: Благодаря ви. Включително и това, което каза Фандъкова, е с основание. Разбирам желанието ви като вицепремиер да ги дисциплинирате и е правилно, но тъй като това е много силно отекващо като политическо послание и е точно в нашата предизборна програма, която сме предложили, трябва да се запишат и да се коригират дали е технологичен текст, дали е технически, както казва Найденов, преди да се постави официално след това на масата и подобни.
СИМЕОН ДЯНКОВ: Искам да кажа, че всъщност за следващата година по социалната част на бюджета всъщност не е повече само с 500-те милиона лева, за които премиерът говори, а с тези две допълнителни пера, които са вдовишките пенсии и за хората над 75 години допълнителни пенсии, това са допълнителни 220 милиона лева. Така че реално бюджетът на фона на тази година ще има вече 720 милиона лева повече разходи за пенсии.
БОЙКО БОРИСОВ: За това, когато днес свършим, дали ще дойда аз или ще отидете вие с Младенов, всичко това трябва обществото да го чуе ясно, точно и конкретно.
Приема се точката на вносител.