:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,715
Активни 476
Страници 7,280
За един ден 1,302,066

Мечти при мъртво вълнение около 16 бала

Всеки знае, че мъртво вълнение от 16 бала в действителност няма - може да е само метафора. Имаше ли, щеше да завлече чак до отсрещния бряг плажуващите и дори крайбрежните комплекси, не само смелчаците, дето влизат в морето при червен флаг, и хотелите, построени на плажа. Ще е една донякъде очистителна катастрофа, за която човек понякога може и да мечтае.

Що се отнася до баловете обаче, това не е никаква метафора, а буквална действителност. Става дума за баловете, с които се приемат студенти в почти всички наши университети в почти всички "непазарни" и "немодерни" специалности - педагогика, математика, физика, химия, биология, ядрена техника и ядрена енергетика, геология, информатика и инженерни науки, наред с китовете на родното образование - българска филология и история. Повечето от тези специалности са особено трудни и доста скъпи, изискват повече от дъска и тебешир, не минават само с "презентации" и копипейстнати реферати от мрежата. Балове около 16 всъщност означават, че



кандидат-студентите имат среден успех 3.20



от изпита, оценките от дипломата и евентуално матурата. Примерно в единствения университет у нас, който донякъде с право може да се нарече така - СУ "Св. Климент Охридски" - баловете за трето класиране (вж. http://portal.uni-sofia.bg/docs/ucheben/Minbal09-10-etap3.pdf) по биология и химия стигат до 15.08, по информатика - до 15.60, по физика и информатика - 16.15, по ядрена техника и енергетика - 16.88; няма значение, че някои от тях са различни за "жени" и "мъже". На всичко отгоре никак не е сигурно, че и тези ниски нива за прием ще привлекат студенти и при четвъртото класиране. Впрочем в повечето от посочените специалности се приема и с оценки от държавен зрелостен изпит, чиято сложност и начин на оценяване по скала, приемаща за среден 3 познати малко над 1/5 от отговорите, е вече достатъчно основание за още по-силни вълнения в напечената от слънцето глава. Къде по-освежаващо е да се мисли в тая жега примерно за скандинавистика: тук се влиза с почти пълно 6 с тежък изпит по английски или немски, трудно издържан без специална подготовка дори от лица със съответен майчин език.

Иначе особеното злорадство, с което се съобщава за незаетите места в университетите след трето класиране, както и гузните обяснения с предимно икономически и психологически доводи, прикриват опасното мъртво вълнение, завличащо висшето ни образование към състояние, в което единственото му спасение и същевременно задача е запълване на празнини, отворени в предишни образователни равнища. В това няма нищо чудно. Основна черта на образователната ни система изобщо е тази: при всяко следващо ниво усилията по компенсиране на пропуските в предишните заемат значителна част от времето за обучение на питомците. Детската градина върши работата на родителите, началното училище - на детската градина, основното - на началното, средното - на основното, докато висшето обикновено оставя нещата на самотек, разчитайки на пълнолетието на студентите и на спазването на формулата "парите следват студента" в приятната й версия



"имаме някакви студенти, дайте някакви пари"



Но какво да се прави, когато няма никакви студенти и никакви пари?

Лесно е да се каже, че "неефективните" специалности трябва да бъдат закрити, както и това, че за особено скъпите "малка" България може да разчита на далеч по-мощни и финансово обезпечени чужди образователни системи. Работата е в това, че критериите на пряката ефективност изобщо са неприложими в образователната област, а да се разчита на чужда, пък била и братска, помощ в образованието, обрича страната на доста по-голяма опасност от което и да е мъртво вълнение. Това вълнение в образованието, съчетано с онова в икономиката, завлича всяка година над 15 000 средношколци към далеч по-спокойни брегове в западна посока.

Тук обикновено се пита "Какво да се прави?". Отговорът е прост - да се прави това, което правят другите. Може да е икономически неефективно, но пък е далновидно не само в специалности като горепосочените - с някакви или без никакви студенти - да се променят учебните планове с подготвителни и изравнителни курсове в рамките на една година; да се дават специални стипендии и заеми, като финансирането не върни според някаква въобразена резултатност (няма такава), а според усреднени европейски норми, пък било и с особен коефициент за българското им изчисление. Какъвто и да е той, не бива да пада под половината от средната издръжка на обучението, изследванията и практиките по съответната специалност в страните от Европейския съюз. В противен случай ще е само за очи, че и у нас има сериозно висше образование, при което



единствената социална функция на университетите не е

да са брачен пазар и начин за отлагане на безработицата.



Разбира се, тия мерки са нелепи мечти при мъртво вълнение около 16 бала и постоянни грижи на поредица български правителства за магистрали, инфраструктури и структурно-персонални промени.

Иначе тия дни вълнението по крайбрежието няма и бал, както се казва "мравките ходят да пият вода от морето". И единственото безпокойство е дали Мадона довечера ще напълни националния стадион и как ще реагира публиката, ако тя и в София призове за равноправие на ромите и другите различни, както направи в Букурещ. Току-виж сме се изложили пред света. Виж, ако викне "Дайте повече пари за образование", цена няма да има, макар че като нищо пак ще я освиркат.
31
5101
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
29 Август 2009 01:30
интересно е написано от Димитър Денков....
29 Август 2009 01:56
мдааа... интересно пише тоо човек... като го четим и изпитвам чуството, че по-интересни глупости не сам чел
29 Август 2009 03:27
мани, прилоша ми от тия вълни в статията, не можах да стигнем до края. а какъв е бил балът през 1977 не смеем даже да гадаем.

29 Август 2009 07:17
Симо, за 1977 не мога да ти кажа, но през 1972 влязох в журналистическия факултет на СУ с бал около 34.50 от 6 оценки - и не бях много далече от критичната граница.
29 Август 2009 07:54
Днес е силен ден за Вас, г-н Денков. Имате прозрение.
Вие написахте: "университетите са ... начин за отлагане на безработицата".
Точно така е, затова висшето образование днес е всеобщо - около 90% от младежите го учат. Спомнете си, че само преди неквиси 30 години това беше достъпно само за 20-25 %, а тогава имаше производство и наука. Как е ставало с население без висше образование? Днес производство няма, но затова пък всички имат висше образование.
Толкова хуманно и богато ли е станало протекторатчето /за малко да напиша "държавицата"/?
Е, разбира се че не.
Излишните хора са много, и в тях трябва да се създава илюзията, че не са излишни. Висшето образование е един от тези начини - то удължава детството до 30-годишна възраст, и прехвърля задълженията на държавата върху родителите.
Единственото /някакво/ утешение е, че така е навсякъде /освен в Китай/.
29 Август 2009 08:22
преди психично болните правеха щипките за пране, сега ги докарваме от китай(за какви тебеширени унита става на въпрос), съ тия пътници и съ тия капитани корабчето потъва ли потъва
(бг дипломите навън никъде нищо не озна4ават)
един ден истинската цена на китапите ще я разберат и слепите, и глухите у нас (включително и тия, които ги подаряват)
трябва човек да е много глупав, за да си прахоса с 5 години времето в удължаване на пубертата (или да заобиколи безработицата)
29 Август 2009 08:34
Излишните хора са много, и в тях трябва да се създава илюзията, че не са излишни. Висшето образование е един от тези начини - то удължава детството до 30-годишна възраст, и прехвърля задълженията на държавата върху родителите.

Анонимен7
29 Август 2009 08:59
Истинската ценност на едно образование е тази, която остава, след като премахнеш всякакви практически ползи от него. Само че такъв тип мислене е чуждо на едно суеверно и езическо общество като нашето. Затова и проблемите в образованието скоро няма да престанат тук.
29 Август 2009 09:35
Проблемът е ясен нямаме производство и от там няма търсене на такиваа специалности, като горе изброените. Какви ИТ и нанотехнологии, генно инженерство, биотехнологии и др. тинтири минири дето са записани както в нашите програми, така и в програмите на ЕС, ще правим съвсем не ми е ясно. По-възрастните като мен може да си спомнят за потоците по 100-тина души, които се обучаваха в инженерните и точните науки. А балът тогава беше изключително висок, в някои модерни специалности се влизаше само с пълно 6.
Сега всичко се ръга да става правист или икономист, менагер, психолог и какво ли не още.
29 Август 2009 10:32
Аха-"като знам какъв индженер съм-ме е страх да ида на лекар".
29 Август 2009 10:38
хехехе, журналистика като каза ... навремето и за това кандидатствах. ако не бъркам, бяха два изпита, един с много хора, и един след това с далеч по-малко. секретарките бяха много учудени като им казах, че се отписвам за да гоня михаля из естествените науки. ма не ми се сториха трудни изпитите.



др. тинтири минири дето са записани както в нашите програми, така и в програмите на ЕС, ще правим съвсем не ми е ясно.


проблемът не е производството, байновото. и у нано, и у био немалка част от "производството" в момента са само наука и патенти, и пак има кой да ги финансира, стига да има умни глави да измислят нещо. проблемо е, че с номенклатурата, която виси още по университетите и бановете у нас ни има кой да ги преподава тия предмети, ни има кой да седи да мисли. далеч си по на сметка да ходиш да кълвеш некъде при по-умни хора от нашите псевдо-корифеи.

и така си върви открай време, въпреки митологията, дето я таковаш у форумо.
29 Август 2009 11:04
Mrx++, проблемът въобще не е ясен. Студентите, които тук не искат да чуят за биология, физика, математика, инженерни и компютърни науки, с голямо удоволствие ги изучават в чужбински университети. Причината за това не е толкова че в момента няма работа в България за такива специалисти, колкото в древните програми и методи на обучение в нашите университети. Лошото преподаване, лошата дисциплина, лошата организация лошите условия, лошите общежития и дори лошата хигиена в нашите университети гонят младите. Не може и не трябва за 30 години единствената промяна в програмите за обучение на студентите да е отпадането на "История на БКП", "Политикономия", "Диалектически материализъм". Преподаването по всички специалности е обраснало с паразитни и ненужни курсове, които са на принципа: абе имаме тук един доцент, да му намерим малко работа, че да не стои без пари човека. Пък какво преподава и защо го преподава въпростният "доцент" на никого не му пука. Уж има някаква кредитна система, а се оказва, че нашите кредити и програми са несъвместими с тези на подобни специалности в европейските университети. И накрая корупцията. Която започва от разпределението на стаите в общежитията, минава през заверките на семестрите и "вземането" на изпитите и никой не знае къде свършва. Да не споменаваме дребнотии като работно време на университетска библиотека от 08 до 16 часа от понеделник до петък, на студентски отдел от 10 до 12, лошо отношение, искане на пари за всякакви документи и какво ли още не. И на всичко отгоре мърморене на някои от преподавателите, колко малко им плащали за преподаването и колко били натоварени.
29 Август 2009 11:53
..хехехе, журналистика като каза ...


...я да видим, както съм полегнал, мога ли да изкарам една журналистика?
29 Август 2009 15:39
...единствения университет у нас, който донякъде с право може да се нарече така - СУ "Св. Климент Охридски"...
Изключително глупаво и очевидно невярно внушение.
Даденият от автора отговор на въпроса "Какво да се прави?" също показва непознаване на материята.
Изобщо, коментарите отдолу са на по-високо ниво от статията.
Съжалявам.
29 Август 2009 22:20
Преди месец и половина си сменях работата.
Програмист съм по душа и по призвание и образование, та и такава работа си търсех.
Когато ме интервюираха никой не ми поиска дипломата.
За сметка на това се заинтересуваха какво съм научил последните десет години в които съм работил, задаваха ми теоретични и практически въпроси.
Изобщо добиваха някаква представа какво НАИСТИНА знам.
Ако отида някъде и кажа "Имам отлична диплома от СУ и искам еди каква си заплата", може спокойно да ми се изсмеят.
Но като отида и кажа "Работил съм 10 години като програмист, обучавал съм и съм ръководил хора, знам и мога еди какво си ...", стига да могат да си позволят няма проблем да ме наемат.
Та това е стойността на дипломите в България, а и смятам на повечето места.
30 Август 2009 09:51
л-т Грубер с доста неща съм съгласен, въпреки, че когато кандидатстват в чужбина кандидат-студентите въобще нямат представа за тези проблеми. Кандидатстват в чужбина, защото чуждият университет им дава по-големи възможности за по-нататъшна реализация - най-вече в чужбина.
А това дето си го писал е точно така, но си има дълбоки причини:
И на всичко отгоре мърморене на някои от преподавателите, колко малко им плащали за преподаването и колко били натоварени.

Действително преподавателите са много натоварени и трудно им остава време за научна работа. Натоварени са с административна и преподавателска дейност. Аз съм бил в чужди университети, там няма такава натовареност. И във Франция и в Германия бяха около 6 часа на седмица за два симестъра. Всичкото друго време беше посветено за работа в научнта област с дипломанти, със специализанти, с докторанти и с пост-доктори.
За заплатите е смешно да се говори. Не може основната заплата за професор да бъде около 600 лв. т.е., толкова, колкото и на учител и толкова на колкото завършващ студент се мръщи. Затова преподавателите ходят и в други университети или вземат допълнителни часове, от което страда преподаването, а научната дейност вече съвсем я няма. От тук никакъв интерес на младите за научна и преподавателска кариера у нас и застаряването на преподавателския и научния състав. А новия зам-министър по науката Игнатов реши, че ВАК е виновна, че не пускала лесно да се става доцент и професор. ВАК си има определени критерии (не еднакви за всяка област, за съжаление), но съпоставими с напредналите страни. Те, обаче, стават се непокриваеми за преподаватели и учени.
У нас всичко е дълбоко сбъркано от как цъфна дИмУкрацията. И сега като ги слушам новите умници, нищо няма да оправят - защото неперекъснато се чудят как без пари наука на световно ниво да правят. Дето се вика с пр..ня боя да правят.
30 Август 2009 10:11
Абе simo каква номеклатура още виси в институтитеи университетите Номеклатурата вече се пенсионира. Тези, които сега са професори преди 20 години бяха асистенти и н.с., каква номеклатура те е патила. Номеклатурата се е само загнездила от 20 години в празната ти глава и не може да излезе от там. А че няма кой да финансира, няма, защото няма производствена база. ИТ технологии ли развиваме, да си чул да произвеждаме хардуеър, фармацевтична индустрия ли има, ами нали закриха НИХФИ и вече никаква наука и производство нямаме - само таблетиране. А за таблетиране съвсем не е нужна наука. Цялото ни производство сега само се изтисква, докато се скапе и се даде за скрап. Мутрите ли ще финансират? Вземи прочети какви са главните насоки на ЕС и ще видиш, че нямаме никакви производствени мощности за внедряване на такива технологии. Ако нещо се направи само навън може да се внедри, което и се прави от мнозина. И аз сега това се мъча да направя.
30 Август 2009 10:17
todortk ясвно само в България си търсил работа. В САЩ работата на програмиста е високо платена (разбира се зависи от компанията), но има програмисти, които достигат до 70, 80, 100К на година. Обаче, те гледат всичко - какъв Унивесритет си завършил, какъв бал имаш (според тяхната система), имаш ли докторат, колко постдокторати си имал, в какви компании си работил и т.н и т.н Всичко това влияе, особено като се яви голям брой от кандидати за едно такова място.
30 Август 2009 11:26
Mrx++, аз писах сериозно, а виждам че ти ми се подиграваш. Я кажи, в чуждите университети където си бил, дали след като си проведеш 6-те часа лекции или упражнения си отиваш в къщи, или където ти видят очите и никой да не може да те намери? Защото тук е така. Чете лекцията и изчезва. Претупва упражнението и се изпарява. Асистентите си имат график за манкиране. Имат по 2-3 упражнения на седмица, но за да не се преработят сливат групите по две и единият изчезва. Следващата седмица- другият.

Ти да не мислиш, че кандидатите за студенти като не знаят за прелестите на родното висше образование, родителите им също не знаят. Има кой да им каже. Има интернет, имат си университетите сайтове, форуми. Ако попиташ, винаги ще се намери кой да ти отговори.

За 600-те лева заплата ги разправяй на някое детенце. "Основна заплата"-смях.

Младите губят интерес към научна и преподавателска кариера, когато се сблъскат с вас, старите мумифицирани "кадри" и осъзнаят, че никога няма да допуснете те да се развиват. И че преди да умрете ще уредите, на местата които сте заели, да ви наследят синове, дъщери , снахи или внуци. А младите, младите ще бъдат цял живот асистенти.
30 Август 2009 12:56
хехе, смехурко. сайтът на академийката е достатъчно да се погледне - едва 99% от състава е роден преди 1945, едва 60% са заели позиции там преди известните промени - има го черно на бело. вие от агитпропа взехте да лъготите ептем през просото мааму стара.

да не говорим, че не разбирам кво те бърка тая пуста димУкрация толкова - за 20 години, камунягите имахте шест правителства, управлявахте повече от 10 години и направихте (ако подминем текущата) две национални катастрофи.

това е над 50% от времето и над 90% от нанесените вреди, лъжльо миризлив.

Редактирано от - simo на 30/8/2009 г/ 13:21:08

30 Август 2009 13:46
Абе, симо, що не отидеш да се обезпаразитиш? Услугата е безплатна, и мухъла ще ти смъкнат. Много са внимателни. Питай Швейк.
30 Август 2009 14:00
"вопиюща простащина и душевна нищета" - това за определени мнения от форума.

Не случайно авторът е наблегнал по специалности, но на някои форумни колеги по-им изнася с лопатата да хвърлят наред, издавайки колко нещастно незапознати са с областта.

Марксе,

edit: с изключение на частта за демокрацията, подразбира се

Редактирано от - генетик на 30/8/2009 г/ 14:02:05

30 Август 2009 17:32
л-т Грубер прочети отново постинга ми до теб и виж къде ти се подигравам. Никъде. Аз най-сериозно съм писал там.
Друг е въпросът със simo. Не знам какъв сайт е гледал, ама пък и възръстта на 99% била преди 1945г. Първо той трябва да си изясни какво значи състав на Академията. Ако говори за академиците може би е прав. АКАДЕМИК не се става лесно в България и повечето от тези академици отдавна са в пенсия, а много от тях и починали. Общо взето повечето нямат влияние върху институтите, въпреки, че им е разрешено да работят научна работа в тях. Но състав на БАН означава съвсем различно нещо. Това са всички н.с., ст.н. 2-ра и 1-ва степен.
Ако даден индивид е роден през 1944г. той сега навършва 65г. и се пенсионира, ако е обаче ст.н. с. 2-ра степен има право да работи още 2 години, а ако е 1-ва степен - 3 -години. Така, че тези, които са родени десетина години преди 1944г. са вече пенсионери. А тези, които са след 1944г. в по-голямата си общност през 1989г. са били асистенти и н.с., защото знам средната възраст, на която се ставаше доцент и професор (известно изключение правеха само математиците, които традиционно ставаха по-рано). А и аз лично познавам много от тях и знам какви са били тогава. Така, че те нямаха кой знае каква власт тогава и за това, което разбира Симчето от номеклатура, за тях не може да се говори.
Трябва въпросното Симче да си изясни също какво означаваше НОМЕНКЛАТУРА преди 1989г. Всеки научен сътрудник или асистент беше номеклатура на Градския комитет на партията, независимо дали е партиец или не. Що се отнася до ръководствата на институтите преди 1989г., картината е много шарена (говоря само за точните науки). Много от ръководителите бяха академици, но не бяха партийци, т.е., не бяха това, което горното момче разбира под номеклатура (въпреки, че формално се водеха номеклатура на ЦК на БКП без да имат никакви права, за каквито си представя Симчето), защото бяха от старата буржоазия - такива директори бяха Евгени Малиновски (на ЦЛАФОБ), Евгени Будевски (на ЦЛЕХИТ), Ростислав Каишев на Института по Физикохимия, Благовест Сендов на КЦИИТ и председател на БАН, Георги Наджаков на Институт по физика (точно не си спомням кой), такъв беше шефът и на Института по биохимия - сега не си спомням името му. Академици непартийци бяха Тагамлицки, Обрешков, Васил Попов, Димитър Иванов, Стефан Христов и много други.
Трябва Симчо да се запознае, как ставаше издигането в кариерата - всичко минаваше през ВАК, а не вътре в Института. Застаряването на научните кадри и най-вече на преподавателите се дължи изключително на ниското заплащане в тази област и това е действително сериозен проблем зато0ва може и да вдигнат възрастта, защото има недостиг от хабилитирани лица.
30 Август 2009 18:05
Последният линк е към прелюбопитен протокол на последния академичен съвет на СУ. Който има достатъчно търпение да го прочете, ще може да подразбере как се формира суперголямото натоварване на нашите преподаватели и оттам истинското им възнаграждение. Как 1 час упражнение "на терен" за студентите по ботаника например, се превръща в 8 часа, защото имало опасност да им зададат въпрос на който всезнаещите да не могат да отговорят. Или как преподавателите от филологиите искат допълнителни часове, и пари съответно, за това, че им се налага да водят лекции и упражнения на чужди езици. На което получават логичния отговор- ами водете упражненията по чужди езици на български, щом това го смятате за допълнително натоварване. И много още интересни нещица. Съжалявам само, че снимките са малко и че са пропуснали да направят снимка едно от най-важните места -тоалетните.
Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук Натиснете тук
30 Август 2009 18:13
Не е вярно, че студентите по точните науки (математика, физика, химия, ...) препочитат обучението в чужбина заради равнището на обучение, понеже много от тях отиват в У-ти по-слаби от Соф.У-т . (В Германия само 10 У-та са на нивото (някои и по-високо) на СУ.) Студентите отиват на запад за по-високото заплащане след добиване на образование. Само драстично вдигане на заплатите на преподавателите по тези науки ще създаде стимул на студентите да учат и после да работят у нас. [Аз работя в БАН, но има добър поглед за това, което пиша.]
30 Август 2009 19:18
най-после си дойдохме на думата - тоалетните очакваше се с нетъпение, а се посрещна с разочарование, поради осъдителната липса на снимков матрял.
Максе, отново и уважение към търпението ти.
30 Август 2009 19:43
Несъмнено вина за лошото качество на образованието имат и родителите.Когато на моята дъщеря предстоеше завършване и ориентиране в кандидатстването, проведохме доста сериозен разговор със нея.Тогава и казах да избере всичко друго, но в никакъв случай да не записва икономика.Ще поясня, че аз съм икономист.Работя в момента като счети в една фирма, шефчето е младо, завършило счетоводство и контрол, но само си казва, че нищо не разбира от счетеводство.Толкова от мен за качеството на образованието.
30 Август 2009 20:28
За съжаление в България е задействан механизъмът "отрицателен подбор".
Съзнателно влошаваните условия подтикват способните да избягат там, където ще ги оценят подобаващо - и те успешно заминават.
Неспособните, мълзеливите, ленивите остават и така спиралата върви надолу.
Това с пълна сила важи и за висшето образование - амбициозните и способните вече учат навън, тук - тези които могат само да си КУПЯТ диплома.
30 Август 2009 20:40
И как няма да се дойдем на думата за тоалетните!? При такава тоалетна защита на науката и висшето образование!
"В Германия само 10 У-та са на нивото (някои и по-високо) на СУ" И как се измерва нивото? Да не би в Германия химиците да се обучават с хроматограф на Цвет, и само с гледане на ЯМР или инфрачервена спектроскопия, ако все пак работят? Целта на университетите не е да изкарат един-двама вундеркинда на хиляда души. Какво ги правим останалите 998? Продавачи, хамали, или това са специалистите, които би трябвало да "преведат" научното откритие/изобретение на производствен език.
А защо Mrx++ като говори за великите академици (те наистина са световно признати) не говори за техните ученици? Що се къса връзката? Учениците им да не са били нещо тарикати, заради едното софийско жителство да са тръгнали "да правят наука" (баси гадния термин "правене на науката" и много популярен през 80-те)?
Ей на ДЗУ, дето сме нямали производство на хардуеър, се сдоби с върхова технология преди 20 г. - печатане на дискове и след две-три години ще "изчезне" от пазара заради "blu-ray" технологията, няма да има търсене на CD-та, и няма кой да сключи лизензионен договор с водеща компания. Същото се случи и с НИХВИ - високо научно и технологично ниво през седемдесетте, срив в края на 80-те, въпреки преференциалното финансиране по "второ направление" и разпадане след 90-те. Над 100 патента, две "нови молекули" и ... нищо през последните 30 години - няколко вариации на фармацевтични състави без никакво производствено значение. "Изобретение" заради самото изобретяване или по-точно заради авторските възнаграждения (има и данъчен стимул).
Донякъде Simo е прав за "номенклатурата", защото търсенето на студенти, докторанти (тогава аспиранти), асистенти не ставаше на база постигнати успехи (признато откритие или изобретение) или на заявки от производствени предприятия (дори беше модерно всеки завод да си има научно-изследователски институт със съответните ... хабилитирани лица), а в зависимост от "близостта" със съответния партиен комитет и най-вече ЦК на БКП. Така че, резултатът, сегашното мъртво вълнение, е заложен точно преди 30 г., от времето на "тая година полупроводници, а догодина цели".
В тая област доброто трудно се гради, не е само до пари, и лесно се разрушава. Затова трябва всеотдайно да се защитава (не само с брой публикации и брой цитати, това данъкоплатеца не го вдява). Иначе ... закрием ли науката ..., пътят на Судан в къпра ни е вързан. При малко повече късмет можем да станем "опитно поле" (Нова Зеландия, затрила на практика науката си през 60-те - овцете и пИчалбата били по-важни ... докато се появила синтетиката, сега е опитно поле за ветеринарни препарати. Търси се матр'ял за клинични изследвания в хуманната медицина).
31 Август 2009 01:42
Ако говори за академиците може би е прав.


абе иди и виж бе, ***, не се измъквай с "ако това, ако онова". данните са на сайта на Българската Академия на НАуките - вече не са ония години

Как да е, нема за кво да си губя времето с глупости, то бива дисонанси, ма тия дето тука ги показвате в марксовата агитка немат оправяне

Редактирано от - sybil на 31/8/2009 г/ 08:29:22

31 Август 2009 16:12
Аз пък мисля, че е достатъчно човек да прочете написаното от нашия Mrx+++ по форумите и веднага ще му стане ясно защо образованието ни е на такова дередже.
Жал ми е за студентите му...
Ама то само той да беше...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД