Изпълнението на смъртната присъда в щата Тексас става чрез летална инжекция, която се поставя на осъдения. |
25 септември 2007 г. е един от най-тежките дни за юридическата организация "Тексас Дифендър Сървис", представляваща в съда интересите на затворници, които са заплашени от смъртна присъда и не могат да си осигурят добър адвокат. На тази дата във вечерните часове е насрочено изпълнението на смъртната присъда на един от техните подзащитни - Майкъл Уейн Ричард, признат за виновен по обвинение в убийство. Според законите на щата Тексас това почти автоматично означава налагането на смъртна присъда. Висшата инстанция в Тексас - Наказателният апелативен съд - отхвърля молбата на Ричард за преразглеждане на делото, а губернаторът на щата Рик Пери отказва да помилва осъдения.
Адвокатите, работещи по делото на Ричард, идват в затвора, където текат последни приготовления преди изпълнението на присъдата. В този момент пристига и съобщението, че Върховният съд на САЩ ще преразгледа въпроса дали изпълнението на най-тежкото наказание със смъртоносна инжекция е в съответствие с Конституцията на страната. Точно този метод се прилага в щата Тексас. А когато Върховният съд се заеме с разглеждането на подобен въпрос, то съдилищата в цялата страна прекратяват изпълнението на подобни присъди в очакване на окончателното решение. Така служителите на "Тексас Дифендър Сървис" могат поне да отложат изпълнението на присъдата на Ричард, а в случай на благоприятно решение от страна на Върховния съд то смъртното му наказание може и да бъде отменено. За това трябва да се напише молба за отсрочка на изпълнението на присъдата до произнасянето на Върховния съд на САЩ.
Молбата, адресирана до председателя на Тексаския наказателен апелативен съд Шарън Келър, е почти готова, когато в адвокатската кантора блокират компютрите. Служител на "Тексас Дифендър Сървис" се обажда в съда и пита кога свършва работното им време. Помощник-секретарят на институцията отговоря, че както обикновено - в 17 часа. Адвокатите обясняват сложната ситуация, в която се намират - необходимо е да допишат и да отпечатат молбата от 31 страници. Те молят председателката на съда Келър да остане на работното си място 20 минути след 17 часа или да остави отворена канцеларията на съда. Така юристите ще могат да подадат молбата - и така изпълнението на смъртната присъда автоматично ще бъде отложено. След като провежда кратък разговор с Келър помощник-секретарят отговаря на адвокатите, че тя е категорична: съдът затваря точно в 17 часа.
И Ричард е екзекутиран, както било планирано, в 21.35 часа на 25 септември 2007 г.
Безсърдечието на съдия Келър шокира много хора, но никой не е учуден. "Осъдените на смърт никога не са изпитвали особено голяма любов към Шарън Келър", отбелязва един от тексаските вестници. Преди да стане съдия, Келър е работила при окръжния прокурор. Хората, които я познават, казват, че тя е убедена, че невинен човек не може да стане обект на интерес от страна на следователите, а престъпниците са длъжни да бъдат в затвора или - още по-добре - да очакват да им бъде сложена смъртоносната инжекция.
В Тексас, където съдиите не са назначават, а се избират, най-популярните предизборни плакати на Шарън Келър са с изображение на осъден на смърт с надпис: "Той няма да гласува за съдия Шарън Келър".
През 1994 г. тя е избрана за член на Тексаския наказателен апелативен съд и става първата жена в състава на този висш наказателен орган на щата. Тя намери общ език с колегите си, писаха тогава вестниците. Шарън Келър се превърна в символ на суровото правосъдие на щата. Често в ущърб на истината. И няма нищо чудно, че не само в Тексас, но и в цяла Америка тя е по-известна като съдия Килър.
Един от първите скандали, в които Келър участва, е казус с психичноболния Рой Крайнър, който е обвинен в изнасилване и убийство. След като Крайнър е осъден на 99 години затвор, става ясно, че прокуратурата случайно или умишлено е укрила от съда важна информация. Спермата, намерена по тялото на жертвата, не е на Крайнър. Въпреки това според апелативния съдия Шарън Келър новите разкрития не са недостатъчен аргумент, за да бъде отменена присъдата или най-малкото да се преразгледа делото. В заключението си тя пише, че липсата на сперма на Крайнър върху жертвата може да означава, че "той не е успял да изпусне семенна течност ... или че при половия акт е използвал презерватив".
Делото "Крайнър" отприщва вълна на възмущение. "Тази жена превърна съда в национално посмешище", заявява Том Прайс, колега на Келър от апелативния съд и неин съпартиец от Републиканската партия. С него е съгласен и защитникът на Крайнър. "Адвокатите, които се занимават с наказателно производство в Тексас, знаят, че може да загубят много от делата. Но има дела, които просто сме длъжни да спечелим. Делото "Рой Крайнър" е точно такова, а неговата невинност е очевидна", казва Майк Чарлтън. Невинността на Крайнър е очевидна дори за Джордж Буш-младши, който по това време е губернатор на щата Тексас. Обикновено той отхвърля всички молби за помилване, но при този случай не се поколеба да сложи подписа си по указ за помилването на Крайнър. Келър обаче не изпитва ни най-малко съмнение, че осъденият е виновен. "Не можем да осигурим нов съдебен процес на всеки, който, след като е приключило делото, получава доказателства за своята невинност", казва тя в едно интервю.
Случаят с Крайнър не попречи на Шарън Келър да стане председател на апелативния съд. Вероятно защото казусът завърши добре. Но този път съдия Келър има всички основания, за да бъде отстранена от работа.
През февруари 2009 г. комисия на щата Тексас, която оценява работата на съдиите, предявява на Келър пет обвинения, като сред тях са грубо нарушение на служебните задължения, нарушаване на правата на осъдения Ричард за достъп до съда и некомпетентност. Според решението на комисията действията на Келър са "съзнателно поведение, което дискредитира съдебната власт в очите на обществото". Делото "Келър" в съответствие с решението на комисията е предадено за разглеждане във Върховния съд на Тексас, който трябва да реши дали съдийката е виновна или не. Ако бъде призната за виновна, тя ще бъде освободена от заеманата от нея длъжност.
Тя не е обвинена в убийство: осъденият Ричард бил осъден на смърт и присъдата е изпълнена в пълно съответствие със законите. Въпреки това, даже и според много консервативни тексаски съдии, Шарън Келър е проявила голям непрофесионализъм и е нарушила почти всички етични норми.