:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,113
Активни 747
Страници 22,016
За един ден 1,302,066
Казус

Парадокс - и в Германия има корупция в научните среди

Следователи в Кьолн разследват консултантска компания, която е раздавала подкупи на университетски преподаватели срещу докторски титли за нейни клиенти
Снимка: сп. "Фокус"
Следователите, работещи по случая, са изнесли десетки кутии с документи от офиса на Института за научни консултации в Бергиш Гладбах.
Германия е държава, в която научните титли са изключително ценени, особено когато става въпрос за академични степени. Дали обаче тези научни звания са получени законно? Повечето от тях - да, но преди дни прокурорът на Кьолн оповести, че е започнало разследване в цялата страна на мащабна измама, извършвана в академичните среди. Според прокурора над 100 преподаватели в Германия са заподозрени, че са раздавали докторски степени срещу подкупи.

Прокурорът предпочита засега да не разкрива градовете и хората, срещу които се води разследване. Германските медии обаче писаха, че при мащабната акция в цяла Германия са проверявани ВУЗ-ове във Франкфурт, Тюбинген, Лайпциг, Росток, Йена, Байройт, Инголщат, Хамбург, Хановер, Билефелд, Хаген, Кьолн и Берлин. Повечето от тях все още не са правили публични изявления.

В скандала е замесена консултантска фирма от Бергиш Гладбах, в покрайнините на Кьолн, която плащала на преподавателите и така помагала на клиентите си по-бързо да се сдобият с желаната докторска научна степен.

Случаите датират от десетилетия. Последният голям удар в прокурорското разследване е направен през март 2008 г., когато следователите претърсват офисите на Института за научни консултации в Бергиш Гладбах и изнасят кутии, съдържащи договори с негови клиенти и сътрудници от академичните среди. Това, което организацията прави - да помага на кандидатите за докторски степени да ги получават по-бързо, - не е тайна в университетските среди. Но законността на действията винаги е създавала основания за сериозни съмнения. И сега към преподавателите са отправени обвинения, че вероятно са давали научни титли на кандидати, които не ги заслужават.

"Проучихме тонове материали, които иззехме при обиските", казва главният прокурор на Кьолн Гюнтер Фелд. "И на базата на тях отправихме обвинения". Повечето са учени от различни научни сфери и са хонорувани преподаватели. Сред заподозрените обаче няма преподаватели, които имат трудови договори и дългосрочни отношения с ВУЗ-овете.

Институтът, който е в центъра на разследването, съществува от около 20 години и усилено рекламира услугите си в помощ на кандидатите за докторска степен. Компанията обещава на клиентите си да им помогне да намерят подходяща тема, за да напишат дисертацията и подходящ преподавател, който да им помага в разработката на научния труд. Цената за тази услуга е 20 000 евро, като 4000 евро се плащат на преподавателя. И точно тук се появява незаконната практика: след като в задълженията на преподавателя влиза оказването на помощ на кандидатите за докторска степен, на тях реално им се плаща два пъти за извършването на една и съща работа.

Мартин Д. (германските закони не позволяват да бъде разкрита напълно самоличността на заподозрени, докато не бъдат осъдени за извършването на дадено престъпление) е доктор по философия и директор на института. Това не е първият му сблъсък с правосъдието. През юли 2008 г. регионален съд в западния град Хилдещайм осъжда Д. на три и половина години затвор и му налага глоба от 75 000 евро за даване на подкупи. Съдът установява, че той е запознал над 60 кандидати за докторски степени с преподавател по право в Хановерския университет, на който Д. е плащал, за да ги приема. В много от случаите кандидатите не отговаряли на необходимите изисквания за желаната научна степен. Германският федерален съд потвърди присъдата на по-ниската инстанция през май т.г. и Д. вече няма право да обжалва наказанието си. Съдът също така осъди преподавателя по право за получаване на подкупи. Той дори призна, че е написал по-добра оценка на кандидат-докторантка срещу сексуални услуги от нейна страна.

Франк Грец, основател и дългогодишен ръководител на института, е в по-добра позиция. Той успява да се спаси от съдебно преследване, след като е установено, че здравословното му състояние не позволява да участва в процес. В продължение на много години Грец твърди, че институтът предлага наистина професионални услуги - сред които са дори изискванията по закон за получаване на докторска научна степен, достъп до база данни, литературни изследвания и контакти със съветници за докторска степен.

Мануел Рене Тайзен, който е преподавател по бизнес мениджмънт в университета "Людвиг Максимилиан" в Мюнхен, е наблюдавал дълго време Грец и други консултантски фирми, предлагащи помощ за получаването на докторски научни степени. Още в началото на 90-те години Тайзен изказва съмнения за бизнеса, който развиват подобни фирми. Според него е "напълно идиотско" някой да плаща толкова пари за нещо, което вече може да получи и безплатно.

Това, което е страшно, не е фактът, че се водят толкова много разследвания за корупция срещу преподаватели, а че толкова дълго време тази практика процъфтява. "Консултациите за докторските степени са се превърнали в сериозен бизнес сектор. Говорим за милиони евро", обяснява той.

От германската Асоциация на университетските преподаватели и лектори смятат, че случаите поставят под въпрос "репутацията на целия сектор". На това мнение е и германският министър на образованието Анете Шаван.

Директорът на Асоциацията Михаел Хартмер наскоро обяви в тв предаване, че трябва да бъдат въведени по-строги правила за даването на научни титли. Според него ще бъде разумно кандидатите да подписват клетвена декларация, че не са получавали непозволена помощ, докато са разработвали дисертацията си.

Клиентите на консултанти за докторски степени обикновено са учени, които искат да получат докторска степен и имат желание да си платят за това. Все още не е ясно какви последствия ще има за тях след разследването, но прокурорът Фелд е категоричен, че нищо няма да се случи. "Съобщенията в медиите създават впечатление, че клиентите на института изобщо не са писали дисертации", казва той. "Това обаче не е така. Въпросът е дали преподавателите са взимали подкупи, за да си избират кандидатите." На базата на събраните сведения Фелд твърди, че голяма част от клиентите на института изобщо не са знаели за подкупите.

Председателят на Асоциацията на университетските преподаватели и лектори Михаел Хартмер приема нещата по различен начин. Според него клиентите, нарушили законите, не трябва да се оправдават с непознаване на правилата. Според него научните титли на клиентите на такива фирми трябва да бъдат отнети. "Тези хора знаят, че са получили научни звания, без да положат достатъчно усилия", казва Хартмер. "Пределно ясно е: Ако вече са се сдобили с докторска степен, трябва да бъдат лишени от нея".

Всъщност не всеки от клиентите на тези фирми успява да получи желаната научна степен. В случая с преподавателя по право от Хановерския университет например само няколко от общо 60-те кандидати, за които той е отговарял, са станали доктори. Когато скандалът избухна през март 2008 г., ВУЗ-ът в Хановер бързо започва разследване и анулира девет докторски степени, като сред получателите им има съдия, няколко държавни служители и юристи. Деканът, който отговаря за правния факултет, казва: " Допуснахме, че всички кандидати - и особено тези, които се занимават с право - са знаели в какво се забъркват". Той добавя, че повечето разследвания, свързани с анулирането на научни степени, вероятно скоро ще бъдат приключени.
Снимка: в. "Билд"
Главният прокурор на Кьолн Гюнтер Фелд, който поведе битката с корупцията в научните среди в Германия.
1
1420
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
09 Септември 2009 08:53
В България този процес съществува както на ниво писане на дипломни работи, така и на ниво- писане на докторски дисертации. Има безплатни и платени сайтове, където могат да се теглят различни дипломни работи. И после магистрите минават и изкарват прилични оценки. Същото е и с дисертациите. У нас няма консултантска фирма и няма следи, но е публична тайна, че във всеки ВУЗ има "тартори"-шефове, които се грижат да се напише дисертацията на поредната любовница или глупак. И това струва точно толкова, колкото в Германия. По-интересно е как и защо минават през научен съвет? Така е, защото няма нужната строгост и научност в съветите. Важи принципът - магаре да вкараш, магаре ще защити. И още по-страшно ще стане с промените, които се готвят в новия закон за висше образование. Там всеки ВУЗ ще раздава научни степени. Още сега ми е ясно как за една година ще се произведат най-корумпираните и най-големите глупаци. Сега съветите не се подкупват - те просто не са взискателни и раздават ей така титлите. А тогава ще е още по-лесно. В комисията ще са само 7 човека. Подбират се да са наши, а ако не са - се подкупват. И готово. Аз до сега рядко съм видяла гласуване на място в нашия провинциален ВУЗ да не приключи на нула. Смее ли някой да гласува дори въздържал се. А, ако попиташ кандидата как се казват половината му статии, няма да може да ти каже заглавията, камо ли какво пише в тях. Ще чакаме новият закон и новите...научни "безочници"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД