Искам да опитам държавна работа и ще се кандидатирам за държавен служител. Разбрах обаче, че предварително има много изисквания, за да може изобщо да кандидатстваш. Моля да ми разясните наистина ли е така и на какви условия трябва да отговаря всеки, който иска да стане държавен служител.
Пламена, В., София
От август 1999 г. в България действа закон за държавния служител (ЗДСл). Той и законът за администрацията определят правилата, по които функционира т.нар. чиновнически апарат у нас.
Наистина в закона за държавния служител са записани редица изисквания и условия, на които трябва да отговаря всеки кандидат за някаква длъжност в администрацията. Затова всеки, който иска да е чиновник, трябва да се запознае предварително с тях.
Основните изисквания са заложени в чл.7 от ЗДСл. Така в ал.1, точка 1 пише, че за държавен служител у нас може да бъде назначено само лице, което е български гражданин, гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария. Този текст е част от общностното право. Целта е всеки гражданин на страна - членка на европейското икономическо пространство, да може да работи във всяка друга, включително и като държавен служител. Изрично е посочено, че за висши държавни служители, както и на длъжности, свързани с изпълнението на функции в областта на отбраната, обществения ред, външната политика, националната сигурност и опазването на държавната тайна, могат да се назначават само български граждани.
Задължително е кандидатстващият да има навършени 18 години. Той не трябва да е поставен под запрещение. Кандидатът не трябва да е осъждан за умишлено престъпление от общ характер на лишаване от свобода. Това означава, че ако е осъждан за неумишлено престъпление или пък по дело от частен характер, може да работи в администрацията.
Не може да бъде държавен служител и човек, лишен по съответен ред от правото да заема определена длъжност. Това може да е станало например с присъда по наказателно дело.
Към кандидатите има и специфичните изисквания, предвидени в нормативните актове за заемане на съответната длъжност. Така за правен отдел или дирекция не може да кандидатства човек без юридическо образование. Може да има специфични изисквания и за съответно ниво на владеене на чужд език, за икономическо или инженерно образование и т.н.
Законът съдържа и множество забрани. Така не може да бъде назначено за държавен служител лице, което би се оказало в йерархическа връзка на ръководство и контрол със съпруг или съпруга. Същото важи и ако става дума за човек, с когото е във фактическо съжителство, роднина по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен включително или по сватовство до четвърта степен включително. Това означава, че двама съпрузи не могат да бъдат например главен секретар в министерство и шеф на дирекция. Йерархичната връзка на ръководство и контрол се преценява във всеки един конкретен случай, защото зависимостта може да бъде и много тънка.
Не може да получи държавна служба и човек, който е едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик, член на орган на управление или контрол на търговско дружество или кооперация. Няма пречка обаче, ако имате акции в акционерно дружество.
Държавен служител не може да е и народен представител, както и лице, което заема ръководна или контролна длъжност в политическа партия. Забрана за работа в администрацията имат и съветниците в общинските съвети. За тях обаче тя важи само в рамките на съответната общинска администрация. Държавен служител не може да е и лице, което работи по трудово правоотношение, освен ако не е като преподавател във висше училище. Изрично е определено, че на ръководни длъжности могат да бъдат назначавани само лица с висше образование.
|
|