:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,731,332
Активни 591
Страници 16,235
За един ден 1,302,066
Гледна точка

В енергийната стратегия и политика са нужни прагматизъм и лидерство

снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Георги Първанов
Преди около четири месеца предложих параметри на националното съгласие по "газовата" ни политика. По някои от тях има движение напред, по други - изразени общи позиции, по трети - трудно преодолими различия.

Междувременно представители на новото правителство направиха много противоречиви изказвания по големите енергийни проекти, както се оказа - без да са се запознали добре с проблемите. Видимо неподготвен беше и премиерът Борисов за разговора с колегата си Владимир Путин.

Ситуацията около нас се развива много динамично - разговорите например между Русия и Турция, заявките на други страни за присъединяване към "Южен поток", предстоящите решения на форума в Копенхаген изискват действеност и ефективност в работата на институциите.

Сега, няколко месеца след споменатия материал, искам да кажа - когато консенсусът е непостижим, е необходима воля, характер и прагматизъм; трябва лидерство в енергийната ни политика.

В настоящата статия предлагам доразвитие на някои от основните насоки и конкретни действия, които да бъдат предприети от българските институции.

I. Необходима е приемственост в енергийната стратегия и политика на България. Нашата страна трябва да потвърди волята си за участие в големите проекти за пренос на природен газ. И "Набуко", и "Южен поток" са необходими за европейската енергийна сигурност и отговарят на националния ни интерес. Важно е и в бъдеще нашата страна да се утвърждава като основна транзитна страна за снабдяването с газ по южното европейско направление.

Една непремерена, мудна и неаргументирана българска политика може да доведе до реалната възможност проектите да заобиколят България (както вече се е случвало с проекта "Син поток").

Новото българско правителство вече потвърди безусловната си подкрепа за двата проекта. Това като израз на политическа воля е добре, но остава усещането, че не са доловени основните проблеми и не се работи за тяхното преодоляване. Необходимо е да се защити равнопоставеното ни участие в "Набуко" - да не се допусне ограничаване на нашия дял и да се реши въпросът с финансирането за осигуряване на българското участие в проекта.

От самото начало преговорите по проекта "Южен поток" са били нелеки и със сериозни претенции на "Газпром". В началото на годината тези проблеми бяха обсъждани, в т.ч. и по време на моята визита в Москва. Тогава отстояхме позициите си и получихме разбиране на политическо ниво.

В последните седмици руската страна се опитва да възобнови решени вече въпроси на политическо ниво:

1. За използване на съществуващата газотранспортна система в България за проекта "Южен поток". (По този въпрос имаме договореност с руското държавно ръководство от януари 2008 г. за нова тръба, която да използва досегашното трасе, позиция, която е потвърдена през февруари 2009 г.)

2. Неприемливо е новото предложение за ограничаване възможностите на българската страна за участие в други проекти за пренос на газ в региона.

3. Отново ще трябва да бъде отхвърлено възобновеното предложение "Газпром" да може да изкупи дела на БЕХ в проектната компания.

4. Има нерешени въпроси с модела на финансиране на проекта "Южен поток".

5. Необходимо е в този проект да бъдат спазени изискванията на Европейския съюз за свободен достъп и на други собственици на природен газ до тази тръба при наличие на свободен капацитет в нея.

Вместо да твърди, че с "Южен поток" всичко е наред, премиерът Борисов трябваше да използва срещата с г-н Путин, за да възрази срещу подобни претенции.

В крайна сметка, потвърждавайки категорично участието на България в проекта, правителството трябва да е в състояние да защити с конкретни аргументи постигнатото досега.

II. Трябва да се запази и увеличи динамиката на енергийната ни дипломация. В предишните години бяха договорени още над 4 млрд. куб. м природен газ за България. И вместо ревност (прозираща зад не особено оригиналната шега за обещанията на сватбите в Банкя), правителството трябва да се включи в реализацията на тези договорености. Това никак няма да е леко - има географски и геополитически пречки, има натиск върху страните производители, все още има много въпросителни по трасетата.

- Вариантът с транзит на договорения газ от Туркменистан по тръбите на "Газпром" беше предложен от мен в началото на годината, непосредствено след газовата криза. Тогава той беше отклонен от руската страна дори като компенсаторна мярка и едва ли може да разчитаме, че е възможно да се реализира в близко бъдеще.

- Друго предложение - за тръбопровод под Каспийско море, ще бъде трудно осъществимо заради нерешените въпроси на делимитацията и ползването на природните източници в региона.

- Преносът на газ през Иран е в зависимост от решаването на въпроси от геостратегически характер.

Всички тези препятствия, свързани с трасетата, стоят и пред големия европейски проект "Набуко".

България не трябва пасивно да изчаква, трябва да е активният фактор, да е доверителният партньор в тези преговори, защото няма друга европейска страна, която да има толкова активна политика към страните от Черноморието и Каспийския регион.

Нещо повече - България може изпреварващо да реализира свои национални цели и да си осигури природен газ преди старта на "Набуко" - от Азербайджан, Туркменистан или Египет.

Има няколко благоприятни предпоставки това да стане:

1. С Турция имаме принципна договореност да използваме газопреносната й мрежа при реципрочни начала, при условия и цени, по които руски газ преминава през българска територия за южната ни съседка. Ще имаме това съдействие на Турция, но и тук трябва активност - за решаване на отдавна "замразени" проекти (например за строителството на язовир "Тунджа").

2. Изпреварващото постигане на националните ни цели става възможно и заради някои други стъпки, които вече са предприети. В това отношение беше важно споразумението за изграждане на междусистемната връзка с гръцката газова система по линията Комотини - Димитровград. Много сериозни възможности ще открият подобни връзки с Турция и Румъния - не само като резервни варианти при газови кризи, но и в стратегически план като алтернатива на традиционните трасета.

3. Националните ни цели изискват от енергийната ни дипломация сериозно да развие темата за терминал за втечнен газ, която да бъде разработена заедно с южните ни съседи. Тази идея получи своя реален шанс в разговорите ми в Катар, където бе заявена готовност за участие в подобен проект.

4. България може да играе активна роля в реализацията на идеите за пренос на компресиран газ през Черно море. Такива разговори вече се водят и е добре българската позиция да се развие и на правителствено ниво. Има водещи европейски и други компании, които биха могли да се включат в такъв проект.

Необяснимо защо премиерът и екипът му не поставят въпроса за нов дългосрочен договор с "Газпром" за постигане на по-добри и по-гъвкави условия за доставка на газ до 2030 г. (Или те са за оставане на посредниците и затова те да печелят огромни средства на гърба на българските граждани?)

III. Не може да не ни смущават обърканите позиции и послания на правителството относно съдбата на проекта АЕЦ "Белене" и за бъдещето на ядрената ни енергетика.

Правителството не само е в правото си, то е длъжно да анализира досегашните дейности по реализацията на проекта, да отстрани нередностите, да търси наказание за злоупотребите.

Необходима е висока степен на прозрачност при реализацията на проекта "Белене". Вероятно новата изпълнителна власт ще намери възможности за повишаване професионализма на мениджмънта.

В изказванията на премиера и министрите прозира желание за замразяване и дори за спиране на проекта (не бяха ли това забранени думи за новия кабинет). Аргументите са в кризата, високата цена на изпълнението на проекта, обвързването с Русия, сигурността.

1. Кризата не е аргумент срещу, а в полза на строителството на "Белене". В условия на криза е нормално да се пести, но това трябва да става за сметка на многобройните излишни разходи в държавата. Инвестиции в големите инфраструктурни проекти, включително и в "Белене", могат да бъдат необходимият "локомотив", който да ни изтегли икономически и социално от кризата. Не да чакаме пасивно тя да приключи в Америка и Европа.

Някои, които имат мандатно мислене, смятат, че с наличните мощности ще покрием енергийните нужди на България. Да, а какво правим към 2015 г. и след това - до 2030 година? Развитието на АЕЦ "Белене" и другите големи енергийни проекти е не само шанс за излизане от кризата, но и отваря широки възможности за следкризисното развитие на страната.

2. Предстоящите решения на световния форум в Копенхаген през тази есен за редуциране на емисиите ще катализират развитието на ядрената енергетика в Европа и по света.

За нас трябва да е пределно ясно, че ядрената технология е и ще бъде дълго време най-сигурният компонент на енергийния микс.

На България е необходима политика, която да съхрани мястото на ядрената енергетика като ключов фактор в енергийния баланс на страната. Проектът "Белене" ще повиши с над 35% производствените възможности на системата и ще е важен принос в усилията ни за по-чист енергиен микс.

В годините на прехода България имаше политическа воля и висока степен на обществена подкрепа за развитие на ядрената енергетика. Съпротивата идваше от изолирани политически и икономически кръгове, които изразяват вътрешни и външни лобистки интереси. Активизирането на тези кръгове е в основата на настоящия етап на противодействие на проекта.

Впрочем, ако правителството месеци наред умува за тези 500 милиона, които са нужни за "Белене" през тази година, то как така реши за броени минути да деблокира проекта "Горна Арда", чиято стойност е също 500 млн. евро? Тази бързина не се ли обяснява с доскорошното положение на министъра на икономиката и енергетиката като представител на основна фирма изпълнител?

3. Строителството на АЕЦ "Белене" трябва да продължи, защото това е стратегически проект за енергийната и като цяло за националната ни сигурност.

Ние трябва да развиваме и в бъдеще ядрена енергетика - безусловно в съответствие със съвременните изисквания за сигурност, ефективност, надеждност и радиационна защита.

Нека да е ясно и сега, при поредното възобновяване на дебатите около атомната централа "Белене", тя ще отговаря в технологично отношение на европейските и световните изисквания за безопасност на експлоатационния цикъл.

4. България не само трябва да развива своя ядрена енергетика. Ние можем и трябва да участваме активно в европейския дебат и аргументирано да защитим бъдещето й в рамките на една обща стратегия на ЕС.

5. В случай, че заложим на националния модел за финансирането на АЕЦ "Белене", от особена важност е да се намери формулата за споделяне на пазарния и ценови риск между българските индустриални потребители и потенциални акционери с интереси на регионалния енергиен пазар.

Впрочем, би могло, ползвайки някои европейски примери, да се поканят за акционери и местни компании - търговци и консуматори на електроенергия, което ще понижи инвестиционния риск.

Изобщо, разумно е да се върви към оптимално съотношение между собствен и заемен капитал, към модела за споделяне на разходите и рисковете между голям брой участници в проекта.

Енергетиката е едно от местата обаче, където държавата не може да абдикира от ангажиментите си.

6. Изграждането на АЕЦ "Белене" ще изпълни със съдържание голямата ни цел да се утвърдим като регионален енергиен център, особено при продължаващия хроничен дефицит на електроенергия на Балканите. Нека да припомня, че преди много време за един от форумите за ядрената енергетика обосновах идеята да разширим участниците в реализацията на проекта "Белене" с наши съседи. Подобно желание вече заявиха лидерите на някои от тях, т.е. проектът може да стане регионален не само защото произвежданата от него електроенергия ще покрива част от дефицита на съседите, но и по начина на изграждането му.

В следващите десетилетия ни чакат големи предизвикателства пред развитието на енергетиката. Смятам, че широката интеграция на енергийните системи в рамките на региона може да даде значителни предимства за устойчивото развитие на балканските държави, където населението е относително малобройно, доходите значително изостават, ниска е производителността и енергийната ефективност.

Прилагането на регионалния подход към развитието на енергетиката в Югоизточна Европа може да се окаже стратегически печелившо решение.

Регионалният мащаб ще позволи преформатирането на АЕЦ "Белене" и дори в перспектива увеличаване мощността на централата, което ще намали съществено цената на произведената електрическа енергия.

Създаването на регионална ядрена компания може да бъде стъпка от още по-амбициозния план за изграждане на общ електрически и газов пазар в Югоизточна Европа, работещ по стандартите и принципите на ЕС.

7. Мисля, че особено важно е за правителствения екип да постави отново въпроса с индексацията на цените на АЕЦ "Белене".

В подписаното през 2008 г. Допълнение 5 към основния договор е предвидена клауза за ескалация, която използва инфлационния индекс Евростат за България. Тези, които са подписали този документ, ще трябва да понесат своята отговорност, защото оскъпяването за българската страна ще бъде много голямо. Българското правителство трябва да настоява да се приеме индекс на ескалация ЕС-27. Ако това стане, в цената на договора ще бъдат спестени над 1 млрд. евро.

Този въпрос беше поставен в началото на годината в разговорите ми на най-високо ниво и руската страна прояви разбиране за промяна в схемата.

IV. Нерешителност лъха от позицията на правителството по петролопровода "Бургас-Александруполис". Пред г-н Путин тезата на българския премиер беше, че те нямат нищо против, обаче заради двата референдума трябва "руските технолози" да убедят населението.

Този петролопровод е важен, защото осигурява един от най-кратките маршрути за необходимия на Европа нефт; защото е елемент от диверсификацията на транзитните маршрути (както впрочем и петролопроводът "Бургас-Вльора").

Истината е, че ние трябва да постигнем максимални гаранции за чистота на околната среда не заради убеждаването на хората. Прилагането на най-строгите международни екологични норми няма алтернатива. А широката разяснителна кампания е важна, за да се види опитът на други страни, в които технология, подобна на предлаганата за "Бургас-Александруполис", се използва масово, без никакви проблеми. Впрочем, трябва да се отстои механизъм за активно българско участие в мониторинга на Бургаския залив.

Нашата позиция включва още редица идеи, чрез които българският интерес да бъде защитен и със значително увеличаване на печалбата от проекта "Бургас-Александруполис":

- Чрез изграждането на съвместна компания за обслужване на превоза на нефт през Черно море за петролопровода;

- Чрез участие в монтажните работи;

- Чрез подизпълнение на редица други дейности (включително и проектантски);

- Трябва да отстояваме включването на клауза за заплащане на правото на преминаване през територията на страната, т.нар. "роялти".

По проекта "Бургас-Александруполис" работят поне четири поредни правителства. Реализацията може да стане сега със засилване на българската позиция. А може и лесно да се намерят причини да се откажем и трасето да мине през южните ни съседи.

Обектът е с национално значение, не може с местни допитвания да се решават проблеми на национално ниво. (Утре в н-ската община ще направят референдум против пенсионната политика на правителството. Отменяме ли я?)

***

Това са проекти, които са принос в укрепването на националната ни сигурност и имат своите регионални и европейски измерения. Всяко тяхно забавяне води до ново голямо оскъпяване, от преки и косвени загуби.

Реализацията им изисква съчетаването на различни икономически, пазарни и технологични политики; изисква ефективна координация между институциите и ведомствата, както и нови форми на публично-частно партньорство и взаимодействие с бизнеса, академичната общност и неправителствения сектор.

Президентската институция ще участва конструктивно и отговорно в провеждането на тази и други политики от реалния дневен ред на българското общество и на хората.

След десет дни ние ще направим публично обсъждане на идеите на един голям колектив за изход от кризата.

Изборната кампания свърши, време е да се доказват управленски качества и умения. Гневният изборен патос вече не върши работа.

Има дефицит на компетентност в енергийната политика на това управление. Никой не се е родил научен, но не бива от незнанието да се прави кампания.

Лидерът не е длъжен да знае всичко. Но трябва дотолкова да влезе в материята, че да може да взема "информирано и мотивирано решение".

Има и друг път - незнанието, липсата на воля да се прикриват с измислени скандали. Докога? И на каква цена?



---------

* Статията бе публикувана вчера на сайта на президента. Препечатваме я без редакторска намеса.
Снимка: РОЙТЕРС
България все още не е решила в кои от големите енергийни проекти да се включи.
71
4050
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
71
 Видими 
08 Септември 2009 23:17
Обектът е с национално значение, не може с местни допитвания да се решават проблеми на национално ниво. (Утре в н-ската община ще направят референдум против пенсионната политика на правителството. Отменяме ли я?)
азиятски конструкт на мисълта, подправен с отявлен русизъм...
09 Септември 2009 00:00
НЕ за Бургас-Александропулис!!!
Поморие каза НЕ, повечето така мислят.
Гоце - чака като Шрьодер после топло място в некоя енергийна корпорация.
Готов е Родината да продаде, но да си спечели комисионна до 5то коляно
09 Септември 2009 00:13
Господин/Другарю Президент,
Имахте достатъчно време да реализирате горните точки/за повечето от които напълно Ви подкрепям/.
Надявам се да постигнете каквото можете в оставащия мандат и да предадете щафетата на по-способен наследник...
09 Септември 2009 00:42
"В енергийната стратегия и политика са нужни прагматизъм и лидерство"...

и ловджийски нюх, прези !
09 Септември 2009 00:45
Президента , знае ли , че руските енергийни проекти стимулират и помагат на руската икономика , а не на нашата?!Отново се доказа факта , че комунистите в България мразят най - много българите.Отново пролича , Първановия стремеж , да пречи за възстановяването на българската държавност - той играе в другия отбор - заедно с мутрите на Станишев.Този път - ядец!
09 Септември 2009 01:29
Малииии, как са ревнали другарете.....
Енергетиката винаги е била най-яката хранилка на БСП, а сега изглежда като че ли Боко ще ги омете и оттам.
09 Септември 2009 03:22
Цоциалният Президент уж претендира да е много подговен, а не е написал две сметки на кръст от които да се вижда че АЕЦ "Белене" е рентабилен, а нефтопроводът - полезен за България.
Останалото са локуми и лозунги.

Тук е мястото за критика и към Бат'Бойко, че отговаря крайно несериозно на гоцево-путинската офанзива.
09 Септември 2009 03:49
хи-хи-хии... верно, че тоя се кандидатира дважди като "социален"... а сега в прав текст обажда на "местните" он "н-ската община" да си е*** м***та....
09 Септември 2009 07:13
Ужас! Що дири Сирищнишкия душманин на газетата в Наблюдател и то с пълния текст!?


Оговор: Чекаме сега отзивите в сродната руска преса.
09 Септември 2009 07:13
Редно беше редакцията да публикува и "светкавичния" отговор на ББ по тези въпроси. Това първо. И второ - към уважаемите форумци. Не мислите ли, че тази тема е достатъчно сериозна, за да й се отговаря с горните дребнави заяждания?!
09 Септември 2009 07:58
За "Южен поток" няма защо да се бърза. Това е алтернативен проект на "Набуко" и не е в интерес не само на България, но и на всяка друга европейска страна. "Южен поток" ще закрепи монополното положение на Русия и дребните кярове от транзитни такси и пари в кеш за корумпираните държавни служители няма да покрият загубите от руския диктат над цените на газта.
АЕЦ Белене изобщо не трябва да се започва. Не защото ще я строят руснаци, а защото е остаряла технология. В момента в Щатите очакват зелена светлина за строителство на ядрени централи, които са хали в сравнение с досегашните. Новите технологии са с изгаряне на 99, 99 процента на ядреното гориво, което решава проблема със съхраняване на отработеното гориво. Също така са много по-ефективни и произвеждат много повече ток с единица гориво. Не съм спец и обяснявам като лаик. В Щатите изглежда още не могат да се разберат кой да захапе този бизнес, но вече всяка съществуваща ядрена технология е остаряла. По-добре да се развали сделката и да се изчака.
А иначе, чудя се как Гочето Първанов не го е домързяло да напише толкава статия!
09 Септември 2009 08:03
Темата е сериозна, но горните наброски по нея са езиково неграмотни, изобилстват с клишета и необосновани внушениия. На места руските конструкции още стоят, общо изглежда като лош превод от руски.
09 Септември 2009 08:24
Днес ИМ е ден за манифестации.По двама, по трима , празнично нагласени , едни ще дефилират по улиците, други по медиите.Сигурно удоволствието да яхаш държавата вместо ...добитък е върховно преживяване.
09 Септември 2009 08:29
- Чрез изграждането на съвместна компания за обслужване на превоза на нефт през Черно море за петролопровода;

- Чрез участие в монтажните работи;

- Чрез подизпълнение на редица други дейности (включително и проектантски);
ДОБРЕ ДЕ, ДОБРЕ!Ама защо по интернет и по вестниците! Ами съберете се бе, господа и се разберете- ПОМАГАЙТЕ СИ заради Българския интерес, на децата ни и за бъзещето на България! Това не е махленска свада на два клана, това е ПОЛИТИКА И ГЕОСТРАТЕГИЯ!Единият едно-другият-ЗАВИЖДАШ!Срамно и недостойно е!Днес България погребва поредните нелепи жертви в мирно време, поне за това се замислете и мислете за БЪДЕЩЕТО!!Срамота!!
09 Септември 2009 08:29
Слова, слова,
опять слова,
одни слова!
Четири години министерство на икономиката и енергетиката се ръководеше от некадърници, които не направиха почти нищо за развитието на стопанските отношения. И сега президентът е решил да дига лъкардии защо новото правителство не било активно по темата. За четири години руснаците построиха АЕЦи в Китай, Индия и Иран, няколко петролопровода и газопровода.
Не зная към кой ги отправя тези послания отиващият си президент, но е нелеп и смешен дори в очите на абсолютно-подкрепящите енергийните проекти с Русия.
Тъжно.
Не знам кой от екипа му е проработвал този материал, но в него има некоректни данни и глупости. Съветниците по енергетика и медийните експерти могат да ползват инфо и от линковете в този форум, ако искат да бъдат по-прецизни с фактите.
09 Септември 2009 08:44
Четири години министерство на икономиката и енергетиката се ръководеше от некадърници, ...

Ако бяха само 4 години (от последните 20) сигурно щяхме да цъфтим. И статията не е за просвещаване по енергийни теми а за премерване. Въпреки някои верни и важни неща, които обаче не са за дискусия от лаици и по медии.
09 Септември 2009 09:45
Импийчмънт за национално предателство.
09 Септември 2009 09:47
РЕЗИЛ е белгийците да плащат ДВА ПЪТИ ПО-ЕФТИНО ГАЗ от нас
По Южни паток ще тече тюркменски газ на ШВЕЙЦАРСКИ цени.
ВМЕСТО Южни паток България ТРЯБВА да си построи терминал за втечнен газ на гръцкото крайбрежие.
09 Септември 2009 09:50
Първанов е като предшественика си дето никойй не го гонел, ама той се криел ...
само дето сега никой не го пита пък той се празни ...
09 Септември 2009 09:54
Проектът Белене е сериозна работа. Накратко -
НЕК задлъжнява и бива изкупен от наночекисти и одески олигарси!
После - швейцарски ток.
Стари схеми от берово време. Русия е горе-доле там сега.
Нек взеха САМО 250 000 000 евро и ВЕЧЕ са под леда...
09 Септември 2009 10:15
Братята Руснаци са много нагли! Какви само претенции към нашата енергийна система! И от къде на къде тези безумия могат да се приемат че са в интерес на България?!?! Ако искат да продават стоката си - да я продават какво седнали да претендират върху собствеността, наши трети проекти и прочие! Да си хазяйничат у тях си! Пък като искат да си строят потоци, ручейчета и т.н. през Лната и няма какво да се опитват да ни извиват ръцете със закани че щели да минават през Турция, Румъния и Мексико - там да не би някой да им уйдиса на претенциите! Само твърдо отстояване на Българските Национални Интереси - ако се появят нови предатели направо бой по шишарката до пълен припадък и още толкоз след това!
09 Септември 2009 10:45
За втори път напоследък, президентът ни показва загуба на мярка и неразбиране както на конкретните събития, така и на мястото на държавния глава в тях. Безспорно е правото му да взема принципно отношение по въпроси на националната сигурност и можем само да се радваме, че споделя безусловната подкрепа на правителството за двата газови проекта. Има не само правото, но и задължението да предупреди за недопускане заобикалянето на България.
За съжаление, уместната му намеса е дотук. Нататък ... За какво „ограничаване възможностите на българската страна за участие в други проекти за пренос” говори? Откъде изсмуква „изискванията на ЕС” за свободен достъп и на други собственици до Южния поток и кои са те? Как именно правителството може да докара до България „договорените” от него 4 млрд. куб. м? Все пак, преносът на „компресиран” (sic!) газ през Черно море е много „авангардна”, но невъзможна идея. По кой начин резервните връзки могат да станат стратегически и алтернатива на традиционните трасета? И т.н., до темата за посредника „Булгаргаз”, която така и не я разбра, въпреки месеците обсъждания.
09 Септември 2009 11:11
Сиришнишкия енергетик е усетил че ще надува газовата тръба откъм затворения край, ако Путята са сдушат с боцата.
А и крайно време беше Путята, след като си направи майтап със сиришнишко-давоския енергиен форум, просто да отбие червената курветина Гозе от копанята.
Та за Гозе това е бой последен и радакцията добре е истипосала текста ма що не е в "ПОСЛЕ"
09 Септември 2009 11:43
От енергетика не разбирам много, не знам потокът Южен ли е, Ненужен ли е.
Но е ясно, че Президентът нарушава Конституцията, законите и добрият тон с подобни изявления.
Не е работа на Президента да се бърка в енергийните работи. Той обединява нацията (каквото и да значи това), подписва укази в определени от закона случаи и "дава мандата". Толкова.
Всяка жаба да си знае гьола.
Ако иска да се меша в политиката, нека г-н Първанов да остави президентския пост на ген. Колев (добър щабен офицер, ще се справи), да си направи партия или да се присъедини към някоя съществуваща партия и да бъде опозиция както се полага.
И тогава - каквото сабя покаже.
09 Септември 2009 11:56
Издънка след издънка...
Президента май е почнал критическата.
09 Септември 2009 12:26
Най-доброто, което Гоце може да направи за нацията българска е да отиде на едно двегодишно сафари и до новите президенски избори да не се появява в публичното пространство. Всеки път, като се появи, прави една голяма купчинка и почва да мирише много зле !!!
09 Септември 2009 12:35
Българските политици почват да говорят нормално, когато вече никой не ги слуша.
09 Септември 2009 12:35
Редакцията, що цапате хартията и интернет пространството с "мъдрите" мисли на агента Гоце? Убий простака с мълчание, това е! Няма какво да се коментират статиите на един президент, донесъл само беди на народа си, акуширайки на триглавата ламя и открито продал се, той и прилежащата му партия, на руските енергийни интереси.
09 Септември 2009 12:39
Пътя на руската търговия минава първо през политиката на Москва, а ся ми кажете тогава 300% мито за български стоки пресякли руската държавна граница нормална търговия ли е!?
Русия нормален търговски партньор ли е?
Какъв е % в двете посоки изнесено от България и внесено от Русия?
Как гледа Масква на Булгария?
По дълече от Матушката е верния път !!
09 Септември 2009 12:40
Гоце по-добре да си мълчи. И да скъта мегаломанските си амбиции в една торба с коматче хляб и бучка сирене, че пътят до Сирищник бил тежък, казват.
09 Септември 2009 12:44
Ама стига с тоя Сирищник, де!
С какво е по-долу от Банкя, питам аз и отговор не искам.
Сигурно щото е по-далеч от София и няма минерална вода.
Скръп.
09 Септември 2009 12:46
Марсе, съгласен, ама сафарито да е за негова сметка, не за наша. Че като ги знам как лапат другарите, като ни покаже Гоце сметката накрая, ще ни се реве, ако трябва ние да я плащаме. Между другото, що не се поразровят прокуратурата и журналистите, колко са стрували екскурзиите, пардон, служебните пътувания на т.нар. държавни мъже(и жени, и родата им), осъществени със самолетите на Авиоотряд 28, сравнено с тарифите на други авиокомпании? Малко оф-топик, ама си струва да се разбере...

Редактирано от - ba_ra_ba на 09/9/2009 г/ 12:50:45

09 Септември 2009 12:47
Върти , сучи все към туркменският газ отива. Както казва Монтен1 иска да стане българският Шрьодер.
09 Септември 2009 12:54
ba_ra_ba,


И аз съм съгласен с теб - да си плати от джоба (и със задна дата, за другите му пътешествия). Ще дойде "Видов" ден и за него, но трябва да почакаме, засега.
09 Септември 2009 13:10
Мале, нагъл че дрънка, не го е срам
09 Септември 2009 13:57
присъединявам се към вопъла на геновева:
Ама стига с тоя Сирищник, де!

да! стига вече сирищник!!! !
09 Септември 2009 14:07
Нема "стига", Bira,

Ша го търпиме още 2 години, щом е "димукратично избран". Като си немаме една Моника Люински да го импичнем, така е ! За ловни трофеи от "Червената книга" засега не става.
09 Септември 2009 14:08
Истината братя е сестри е следната.
Не знам как е в газта и топлото, но в схемата с ел.енергията са ПРИСВОЕНИ огромни средства.
И сега има вероятност кранчето да секне и среден за дрОгарите.
Пример за това е НЕК, който от години продава на ПО-НИСКИ цени от себестойността ел.енергия на Сръбска фирма - но регистрирана в Швейцария.
Да не говоря че до преди месец АЕЦ продаваше ток само на 3-4 фирми като едната от тях е.... Сръбската
Та пак тя за 2007- 2008 е купила 90% от СВОБОДНО предлаганият ток на пазара.

Май не само мирише - на мен чак ми призлява.

----------------------------------------- --------------------------


Ако изборите можеха да променят нещо - отдавна да са ги забранили
09 Септември 2009 14:39
Припомням на склонните към забравяне.
В недалечно минало, на митингите на една партия се крещеше с пълно гърло:
"НАТО-фашисти,
световни терористи !"
Партията се казваше БСП.
А лидер й бе Георги Първанов.
И той крещя на митинга.
А сега ръси акъл наляво и надясно и по голям натовец и европеец от него няма.
Не е зле да се помни историята.
Нищо че тя е курва и върви с победителите.
Упс, той Гоце беше историк. Сори.
09 Септември 2009 14:46
Трапер с Трипер
09 Септември 2009 14:52
seahunter, ole!
09 Септември 2009 15:00
Тези енергийни "микс"ове, ще побъркат ГЕРБерчетата...ама они си палят пурите с лазерни запалки бре джанъм, , къщите им се отопляват и осветляват со слънце-батареЙки, а пък атомна бомба край Белене, ако не е американска или в найй добрия случай френска... никогиш...Пък и те са дошли да приватизират де що е останало, кво туй енергийна и к, вато и да е друга българска стратегия...Мани...само Мъни...Ъндърстенд гусин президент?!
09 Септември 2009 15:07
Требва да се подготвя процедура по импийчмънт.
Докато се подготвя процедурата Симеон Дянков да резне бюджета на сирищника на две.
Резилът не може да продължава вечно.

Редактирано от - StrikeEagle на 09/9/2009 г/ 15:10:00

09 Септември 2009 15:22
Каквото и да плещи този смешник, дори и да е истина, той загуби доверието на всички българи /м/у другото той бе избран само с гласовете на цигани , турци и евреи/ с най-голямото престъпление извършвано в най-новата история на България - предаването на властта в ръцете на турците от ДПС и мошениците от НДСВ.
09 Септември 2009 16:26
сиришнишкия перчемлия агент Гоце традиционно завръща удавна увехнал спазъм у попреминали активистки випуск 56 (априлски)
особено с ена академична лекция на тема - как национално сигурно да заковем вратата на бащиния седефчов кенеф
в аспекта на новите реалности спазъма почва да затега и крайморски енергийни ехперти - петата колона химикалко-крепители и родени цоциалисти, по съвместителство културни естети на свободна практика
09 Септември 2009 16:33
А иначе, чудя се как Гочето Първанов не го е домързяло да напише толкава статия!


Гозамбо,
циганина като има клещи, не си гори ръцете. Първанов има съветници, които да пишат речи и такива статии. Лесно е да се предположи, че той не пише, а подписва написаното.


Редактирано от - Mitev на 09/9/2009 г/ 16:35:00

09 Септември 2009 16:43
Митев,


Няма да му стигне мандата на Гоце да напише и 10-% от трудовете на др. Тодор Живков, завалията (макар че се опитва със стойка и нравоучителност да му подражава, може би подсъзнателно; далече ли е Сирищник от Правец, да не се окажат рода ?)
09 Септември 2009 16:48
Първанов ще учи ББ на лидерство!?? Та ББ е самата същност на лидерството, той е ЛИДЕР, какъвто историята не познава. При това - неформален лидер, което, както знаят разбиращите от социална психология, е сто пъти по-хубаво и по-лидерско от формалния лидер. А Първанов не е даже формален лидер, откакто се отказа от партийното водачество. И има нахалството да се изказва за ББ!
09 Септември 2009 16:48
Изборната кампания свърши, време е да се доказват управленски качества и умения.
Как ще е време, когато едно си знаем, едно си баем? Четири години изборите ще продължават, не бойте се деца.
09 Септември 2009 16:54
Митев,

Няма да му стигне мандата на Гоце да напише и 10-% от трудовете на др. Тодор Живков, завалията (макар че се опитва със стойка и нравоучителност да му подражава, може би подсъзнателно; далече ли е Сирищник от Правец, да не се окажат рода ?)


Марсе,
в малка България нищо не е далеч. Въпреки това не смятам, че имат кръвно родство, но духовно - това вече е друг въпрос!

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД