Безработицата у нас продължава да расте и през август вече е 7.78%, обяви вчера социалният министър Тотю Младенов. Това означава 292 000 души без препитание. През юли безработицата беше 7.62 на сто. Компаниите са заявили през миналия месец масови съкращения на 2554 служители. Все пак има заявени и около 11 хиляди свободни места, а на 9800 души е намерена работа от бюрата по труда.
Министърът обаче е оптимист, че до края на годината безработицата ще остане под 10 на сто благодарение на мерките на правителството. Очакванията са чрез различни проекти по ОП "Развитие на човешките ресурси" да се запазят около 150 000 работни места. А според експерти на министерството от намалението на осигурителната вноска за пенсии с 2% се очакват още между 60 000 и 100 000 работни места.
Според синдикатите обаче тези очаквания са твърде оптимистични. "От свалянето на вноската за осигуровки в реалния сектор ще останат 288 млн. лв. А при 500 лв. средна заплата там годишната издръжка за 100 000 работници е 683 млн. лв.", обяви шефът на КНСБ д-р Желязко Христов. "Намалението на вноската обезсмисля почти изцяло връзката с бъдещата пенсия, защото тя няма да зависи от вноските сега, а от данъците тогава, с които държавата ще може да покрива дефицитите в НОИ", добави заместникът му Пламен Димитров.
ИДЕИ
Синдикатите предлагат да се увеличи размерът на минималното обезщетение при фалит, което се полага от фонд "Гарантирани вземания на работниците и служителите". Профсъюзите искат то да се увеличи до 400 лв. месечно в продължение на шест месеца. Сега сумата е до 220 лв. за три месеца. "Има индикации от социалното министерство сумата да е до 2000 лв. общо за шест месеца", обясни Николай Ненков, зам.-председател на КНСБ. Във фонда има 180 млн. лв., които трябва да се използват в условията на кризата, твърдят от синдиката. Според тях кабинетът е склонен и да увеличи максималния срок за обезщетенията при безработица от 12 на 18 месеца.
Профсъюзите искат още социална защита на домакинствата, които са силно засегнати от кризата и изпаднали в невъзможност да обслужват банковите си кредити. Идеята е държавата да им помага за погасяването, но само ако става дума за двама безработни, които изплащат ипотечен кредит за единствено жилище. Днес антикризисната комисия към Националния съвет за тристранно сътрудничество ще разгледа предложенията на синдикатите и работодателите.
|
|