Русия ще започне нова програма за приватизация, две години и половина след последното голямо разпродаване на държавни активи, съобщиха руски представители, цитирани от АФП.
След като хаотичното разпродаване на активи през 90-те години на миналия век по времето на бившия президент Борис Елцин създаде класа на много богати олигарси и породи сериозно недоволство в обществото, правителството предпочете да увеличи дяловете си в различните водещи компании. Сега обаче нещата могат да се променят, защото финансовата криза отвори дупка в бюджета на Русия, като според прогнозите бюджетният дефицит ще бъде около 8% от БВП през т.г. и 6.9% през 2010 г. Финансовият министър Алексей Кудрин заяви пред финансовия ежедневник "Ведомости", че с приходите от приватизацията Русия може да намали използването на резервните фондове и да намали обема на планираното емитиране на бонове, необходимо за компенсиране на бюджетния дефицит. "С други думи, приходите от приватизацията ще отидат за намаляване на дефицита", посочи той. "Ведомости" обаче цитира анонимни правителствени източници, според които новата приватизация ще има за цел и да подобри имиджа на Русия, която все още получава критики от Запад заради големия държавен контрол върху икономиката.
Руският първи вицепремиер Игор Шувалов заяви в интервю за телевизия Блумбърг, че могат да бъдат продадени и трансформирани в акционерни дружества около 5500 държавни предприятия. Една от първите големи продажби може да стане приватизацията на 20% от акциите на държавния "Совкомфлот", който се специализира в превозването на петрол и петролни продукти. Частично могат да бъдат приватизирани вече публични компании, като например 25% от акциите на "Роснефт", което според днешните котировки на руската борса значи вливането на 20 млрд. долара в хазната. В момента руската държава държи 75% от акциите на водещата петролна компания. Шувалов уточни, че основната част от продажбите ще започне не по-рано от втората половина на 2010 г.
ПРОВЕРКА
Продажбата на германската автомобилна компания "Опел" на международния консорциум "Магна" е заплашена от проблеми, съобщиха германските медии. Еврокомисарят по въпросите на конкуренцията Нели Круз обяви проверка на сделката, защото има съмнения, че германската държавна помощ от 4.5 млрд евро за "Опел" цели помощ само за заводите в Германия за сметка на тези в другите европейски страни, някои от които са пред фалит. "Бяха разгласени съмнения, според които фабриките във ФРГ може да бъдат предпочетени пред предприятия в други страни при болезненото, но необходимо възстановяване на "Опел". Трябва да проверя това много точно", каза Круз за в. "Билд". Тя получи подкрепа за това от германския еврокомисар по индустрията Гюнтер Ферхойген.