Ирина Бокова бе избрана от Изпълнителния съвет на ЮНЕСКО да оглави организацията. Окончателното решение ще вземе Генералната конференция на ЮНЕСКО на 15 октомври. |
Бокова е първата жена и първият представител на Източна Европа, който оглавява организацията на ООН за образование, наука и култура. Тя спечели на петия, последен тур на гласуването на Изпълнителния съвет на ЮНЕСКО, което също е прецедент в избора на шеф на организацията.
Бокова победи Хосни в надпревара, съпътствана от остри разделения в ЮНЕСКО, посочва вестник "Ню Йорк таймс". Според изданието в последния момент, между четвъртия и последния пети тур на гласуването във вторник, две страни са променили вота си. Причината били нови факти, свързани с дейността на Хосни като египетски дипломат в средата на 80-те години. Източник на изданието, пожелал анонимност, твърди, че Испания и Италия оттеглили подкрепата си за Хосни, щом научили, че той навремето защитил терористите, превзели италианския туристически кораб "Акиле Лауро" край египетските брегове през 1985 г.
Кандидатурата на Хосни е тежък удар по Египет и по президента на страната Хосни Мубарак, който опитал да осигури 30 от гласовете на Изпълнителния съвет на организацията преди вота и така да гарантира победа на Хосни още на първия тур, писа американският вестник. 71-годишният министър на културата обаче бе обвинен и в антисемитизъм и цензура, отбелязва изданието.
Решението на Изпълнителния съвет на ЮНЕСКО ще бъде внесено за гласуване от Генералната конференция на организацията на 15 октомври. Тогава могат да се явят и други кандидати. Изпълнителният съвет на ЮНЕСКО е съставен от представители на 58 страни-членки на организацията, които се избират за 4 г. от Генералната конференция.
Бокова заяви, че не вярва в сблъсъка на цивилизациите, и в краткото си обръщение след вота протегна ръка към Хосни и му предложи да работят заедно. Българският дипломат получи поздравления от Египет, от Франция, която подкрепяше Хосни. Израелското посолство в София разпространи съобщение, което определи избора й като високо постижение за България, чрез което "световната общественост отдава заслужена чест на българския народ, на неговата хуманност и миролюбие".
57-годишната Бокова, която е възпитаник на Московския държавен институт за международни отношения, бе поздравена и от ректора на учебното заведение Анатолий Торкунов. В интервю за руските медии той отбеляза, че голямото доверие, оказано от световната общност на българската представителка, е гордост и за нейните преподаватели, предаде радио "Гласът на Русия". Ирина Бокова е бивш външен министър на България и посланик.
Коментар в "Наблюдател"
РЕАКЦИЯ
Премиерът Бойко Борисов определи избора на Бокова за генерален директор на ЮНЕСКО като "знак за това, че България е в подем и може да се разчита на нея". "Беше много щастлива, както и всички ние - българка, жена още повече. Имаме съчетание на личност, правителство и институции, които си помагат в такъв момент. Мога на всички българи да им честитя този общ успех", коментира министър-председателят. По думите му още във вторник Борисов се е чул с Бокова - той й е честитил избора, а тя е благодарила за оказаната подкрепа. "Преди няколко месеца с президента Първанов разговаряхме на тази тема, разпределихме си функции, включително и вчера (бел. авт. - във вторник) съм говорил с европейски лидери на тази тема. Двама заместник-министри бяха през цялото време в Министерство на културата", обясни премиерът.