Страници 1,967

България почва срещу Холандия на 1/4-финалите

Волейболистките влязоха с победа във втората фаза на европейското първенство
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ева Янева (№8) забива през единичната блокада, изградена от Волха Палчеуская по време на мача с Беларус в Бидгошч. Янева стана трети реализатор на тима ни в двубоя с 14 точки.
Националният ни женски отбор по волейбол ще започне срещу тима на Холандия участието си в 1/4-финална група "Е" от европейското първенство в Полша. Двубоят е днес от 18.30. В сряда селекцията на сръбския треньор Драган Нешич играе срещу състава на Испания, а последният мач е със състава на домакините на 1 октомври.
В група "Е", мачовете от която са в Лодз, са още тимовете на Русия и Белгия, но с тях българките играха в предварителната група и записаха съответно загуба и победа. Тези резултати се зачитат за класирането в гр."Е". Така нашите започват борбата във втората фаза с 3 т. (победа и загуба), с колкото са и полякините, които обаче са с по-добра точкова разлика. Водачи с по 4 т. са Русия и Холандия, които нямат поражение в предварителната фаза (холандките са дори без загубен гейм), а последните две места се заемат от Белгия и Испания с по 2 т.
В другата 1/4-финална група - "F", с по 2 победи са Италия и Сърбия, следвани от Германия и Чехия (по 1) и Азербайджан и Турция (без победа). Първите две места в крайното класиране на тези групи дават право на участие в полуфиналите, а отборът, заел трета позиция, печели директно класиране за финалите на следващото европейско първенство - в Швейцария през 2011 г.
Във втората фаза на шампионата българският състав влезе с победа с 3:1 (-17, 20, 11, 20) над отбора на Беларус, воден от легендарния руски треньор Николай Карпол. Противничките се нуждаеха от задължителен успех, за да влязат в 1/4-финалите, но силите им стигнаха да спечелят само първия гейм. Най-резултатна за българския отбор бе Страшимира Филипова с 20 т. (от тях 6 на блокада), а Елица Василева направи 15.
"Мачът бе много труден от психологическа гледна точка. Преди сме губили от тима на Беларус и затова се притеснявах. Тези страхове се оправдаха в първия гейм. След това подобрихме посрещането си, ролите се размениха. Вярвам, че във втората фаза, когато ще срещнем Полша, Холандия и Испания, ще имаме самочувствие, което да ни донесе успех", заяви треньорът Нешич.
Вчера тимът ни пътува от Бидгошч, където бяха мачовете в предварителна група "С", към Лодз.