Общините са тежко ударени от кризата и ще финишират накрая на годината с над 200 млн. лв. просрочени задължения. Това съобщи шефът на сдружението на общините и кмет на Смолян Дора Янкова в Деня на диалога между централната и местната власт. "От началото на 2009 г. досега дълговете са нараснали със 75% и това затруднява предоставянето на услуги и създава напрежение сред хората", бе категорична Янкова. Затова сдружението ще предложи на финансовото министерство държавата да покрие част от дефицита.
"До края на тази година няма да има пари за повечето от проектите и за покриване на дефицита в общинските бюджети", веднага отвърна финансовият министър Симеон Дянков, който се срещна с кметове в Монтана. Той обаче обеща през следващата година да бъдат осигурени средства за най-важните инфраструктурни проекти. И предложи три начина за разширяване на сътрудничеството между централната и местната власт. Държавата ще подготви списъци с държавни имоти, които да прехвърли на общините. Правителството е готово да им предостави управлението и издръжката на полицията. Кметовете обаче се оплакват от недостиг на пари и не е ясно дали ще прегърнат тази идея, макар че от години искат тъкмо това. Дянков предложи още на общините да бъде делегирано и управлението на европейските фондове на регионално ниво.
Общинските кметове от Смолянско пък настояха МФ да изработи критерии за финансирането на поддръжката и строителството на пътища в планинските райони, в които издръжката за инфраструктурата е по-висока. В предложение до парламента общинари настояват "да се намалят разпределяните по непрозрачни и неясни критерии от министерствата средства, които да се предоставят пряко на общините".
Сливенският градоначалник Йордан Лечков предлага общините да станат собственици на инфраструктурата, включително ВиК системата и регионалните сметища. "Този процес едва ли ще започне през следващата година, но поне през 2012 г. на процесите на децентрализация трябва да се даде ход", е написал той в доклад, който ще представи на годишната среща на сдружението на общините на 8 и 9 октомври в Сандански. Най-радикалното му предложение е общините да бъдат намалени от 264 на 132. От БСП обявиха, че много сериозно ще се противопоставят на подобна мярка, защото хората в малките населени места трябва да получават услугите си на място, а не на 50 или 100 км.
------ЛИПСИ
С около 400-450 млн. лв. по-малко се очаква да бъдат приходите в общинските хазни в сравнение с планираните, прогнозира Дора Янкова. 350 млн. лв. от тях са собствени приходи - данъци и такси, но заради спада в продажбата на имоти няма да бъдат събрани. БСП пък се обяви срещу намерението на правителството да прехвърли 15% дял от съфинансирането по някои от европроектите на общините. Досега този дял се поемаше от държавата.
|
|