Дипломат от кариерата вероятно е изборът на Барак Обама за посланик на САЩ в България, стана ясно вчера. 53-годишният Джеймс Уорлик е зам.-помощник държавен секретар на САЩ и отговаря за всички аспекти на американската външна политика в ООН и други международни организации от април 2006 г. Той бе номиниран за шеф на дипломатическата мисия на САЩ в София на мястото на посланик Нанси Макълдауни.
Кандидатурата му беше внесена за обсъждане в Комисията по външни отношения на Сената на САЩ. Американският президент лично номинира кандидата за посланик, след което предложението се внася в Конгреса. Кандидатът за посланик е представен пред Комисията по външни отношения, чийто членове провеждат събеседване с него. Комисията решава дали да го одобри или не. След като кандидатът бъде одобрен, номинацията му отива в Сената, който я гласува. Вотът обаче е формалност, защото становището на Комисията по външни отношения е решаваща за избора на американски посланик в чужбина.
Когато сенатската комисия изслушваше Макълдауни, тогавашният сенатор Барак Обама изрично й обърна внимание да следи борбата с корупцията в България. Корупцията в Ирак, по-специално при разпределението на хранителните доставки и изпълнението на договорите по програмата на ООН "Петрол срещу храни" била във фокуса на вниманието и работата на Джеймс Уорлик през 2004 г., когато той е в Ирак, като съветник на посланик Пол Бремър - американския граждански администратор на Ирак.
Уорлик е отговорен за действието на програмата "Петрол срещу храни". Той работи за реабилитирането на три основни компонента на програмата - доставки на храни, възстановяване на договорите и дейността на северното направление на програмата - за иракските кюрди. Резултатите от работата му са обобщени в разговор на самия Уорлик с представител на Института за мира на САЩ.
В началото на века прехраната на над 60 на сто от иракчаните зависи от програмата на ООН на обща стойност 3.5 млрд. долара. В материалите на Института за мира е отбелязано, че Уорлик специално се посвещава на проблема с корупцията в "Петрол срещу храни". През есента на 2004 г., когато Уорлик дава интервю за експерти на института, са в ход множество разследвания на случаи на злоупотреби по програмата на ООН, водени от иракското правителство, от ООН и от Конгреса на САЩ. Уорлик полага усилия всички документи, свързани с договорите и нужни на разследванията, да бъдат запазени и предадени на разследващите органи. Дипломатът предупреждава, че ако корупцията продължава, цялата програма на ООН, както и други проекти в полза на населението на Ирак, ще бъдат изложени на риск или провалени.
Уорлик е съветник на Бремър от януари до юли 2004 г., във времето, когато е директор по политическите въпроси в Бюрото по международните организации на Държавния департамент на САЩ от 2003 до 2005 г. Веднага след това, за една година, той е директор на Службата по европейска сигурност и политически въпроси във външнополитическото ведомство на САЩ и отговаря по военно-политическите и въпросите на сигурността в отношенията с Европа и бившия Съветски съюз, НАТО и ОССЕ, както и по всички проблеми, свързани с контрола върху въоръженията и неразпространението на оръжия за масово поразяване.
Преди това Джеймс Уорлик е бил генерален консул в посолството на САЩ в Москва, директор за Германия, Австрия и Швейцария в Бюрото по европейски въпроси на Държавния департамент на САЩ, зам.-съветник по политическите въпроси в посолството на САЩ в Германия, работил е в американските посолства във Филипините и Бангладеш.
Уорлик е възпитаник на университета Станфорд, има магистърска степен по политика от колежа Уодъм в Оксфорд от 1979 г. и магистърска степен по право и дипломация от Училището по право и дипломация на университета Тъфтс.
Съпругата му Мери Бърс Уорлик също е дипломат от 1983 г. Тя е директор на Службата за отношения с Русия в Държавния департамент на САЩ. От 1998 до 2000 г. е оглавявала отдела за връзки с Украйна, Молдова и Беларус, била е икономически аташе в Службата за преговори по текстила (1990-1992). Сред назначенията на Мери Уорлик в чужбина са мисии в посолствата на САЩ в Азия и Европа - Манила, Дака, Москва.
Мери Уорлик е родена в Папуа Нова Гвинея, където родителите й живеят и работят дълги години като лутерански мисионери. Гимназия е завършила в Аделаида, Австралия, дипломира се през 1979 г. в университета Валпарайсо по политически науки, а през 1982 г. взема магистърска степен по право и политика от университета Тъфтс. Дипломатката владее руски и немски език. Тя и Джеймс Уорлик имат 3 деца. Номинацията й за посланик на САЩ в Белград е внесена за обсъждане в Сенатската комисия по външни отношения на 24 септември т.г.`
аве то и тука имаме обамисти-статуквисти, дето крепат ходещата корупция - гея сер димитриевич
ма щото са е подвизавал по варна