Нови учебници ще се одобряват на всеки 4 години, а не, както е сега - на 10 или дори повече години. Това ще стане възможно, след като в закон се запише, че учебните програми за средното училище може да се обновяват на 4 години. Идеята ще се регламентира с новия закон за училищното образование, обяви вчера просветният министър Йорданка Фандъкова на национална конференция за развитието на средното образование. Форумът бе организиран от КНСБ.
Преди да влизат в сила, новостите в програмите ще бъдат изпробвани сред ученици, предлага министърът. Промените в програмите и подмяната на учебниците няма да са задължителни, но просто законът ще регламентира, че е възможно те да се актуализират веднъж на 4 години. Целта е средното образование да е по-адаптивно към обществените промени по света и в България.
Вече са сформирани екипи, които ще анализират учебниците по всички предмети от IХ до ХII клас. Ревизията на учебниците започва от гимназията, защото програмите там са най-остарели. Очаква се резултати и нови учебни програми за тези класове да има след година, прогнозира Фандъкова. Според нея сегашните програми за най-големите ученици не дават достатъчно упражнения и практическа приложимост на знанията.
Засега не е ясно какви ще са промените в учебните програми и учебниците за гимназиите. Фандъкова обаче не споделя мненията на някои литературоведи, че трябва да се преразгледа мястото в учебниците на автори като Иван Вазов. "Българските класици имат важно място", смята министърът. Зам.-председателят на парламента Атанас Семов пък смята, че положението в образованието е "тревожно, с елементи на трагичност", и даде за пример петокурсници по право от СУ да пишат "съдиа".
От няколко години просветното министерство въвежда нови учебни програми, като започна от I клас. От тази учебна година в сила са новите планове за VIII клас. Учениците обаче ще учат по учебни помагала, тъй като предишният екип на министерството изпусна срока, в който се обявява конкурсът за учебници. Освен това програмите за осмокласниците не бяха обявени публично и предизвикаха хаос сред учителите, които не знаеха какви са новите моменти в тях. Конкурсите за нови учебници пък редовно са сочени за един от основните източници на корупция в просветата.
ПЕРСПЕКТИВИ
Кризата дава възможност системата да се подсигури с учители, заяви още министър Йорданка Фандъкова. Според нея много учители, които в последните години са напуснали системата, сега се връщат в нея. Фандъкова даде за пример София, където има училища, в които за 1 място са кандидатствали по 60-70 учители. Според лидера на Синдиката на българските учители Янка Такева учителството трябва да стане регулирана професия. До 2015 г. страната ни трябва да намали броя на отпадащите ученици и да увеличи дела на малчуганите, обхванати от задължителната предучилищна възраст, заяви Такева, като уточни, че това са приоритети на европейските институции.