:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,940
Активни 796
Страници 21,843
За един ден 1,302,066

Учебниците ще се сменят на 4 години

Догодина ще са готови новите учебни програми за гимназистите
Снимка: БГНЕС
Просветният министър Йорданка Фандъкова получи цветя в началото на конференцията, посветена на проблемите в образованието. "Не посрещаме много министри с букети", коментира лидерът на КНСБ Желязко Христов.
Нови учебници ще се одобряват на всеки 4 години, а не, както е сега - на 10 или дори повече години. Това ще стане възможно, след като в закон се запише, че учебните програми за средното училище може да се обновяват на 4 години. Идеята ще се регламентира с новия закон за училищното образование, обяви вчера просветният министър Йорданка Фандъкова на национална конференция за развитието на средното образование. Форумът бе организиран от КНСБ.

Преди да влизат в сила, новостите в програмите ще бъдат изпробвани сред ученици, предлага министърът. Промените в програмите и подмяната на учебниците няма да са задължителни, но просто законът ще регламентира, че е възможно те да се актуализират веднъж на 4 години. Целта е средното образование да е по-адаптивно към обществените промени по света и в България.

Вече са сформирани екипи, които ще анализират учебниците по всички предмети от IХ до ХII клас. Ревизията на учебниците започва от гимназията, защото програмите там са най-остарели. Очаква се резултати и нови учебни програми за тези класове да има след година, прогнозира Фандъкова. Според нея сегашните програми за най-големите ученици не дават достатъчно упражнения и практическа приложимост на знанията.

Засега не е ясно какви ще са промените в учебните програми и учебниците за гимназиите. Фандъкова обаче не споделя мненията на някои литературоведи, че трябва да се преразгледа мястото в учебниците на автори като Иван Вазов. "Българските класици имат важно място", смята министърът. Зам.-председателят на парламента Атанас Семов пък смята, че положението в образованието е "тревожно, с елементи на трагичност", и даде за пример петокурсници по право от СУ да пишат "съдиа".

От няколко години просветното министерство въвежда нови учебни програми, като започна от I клас. От тази учебна година в сила са новите планове за VIII клас. Учениците обаче ще учат по учебни помагала, тъй като предишният екип на министерството изпусна срока, в който се обявява конкурсът за учебници. Освен това програмите за осмокласниците не бяха обявени публично и предизвикаха хаос сред учителите, които не знаеха какви са новите моменти в тях. Конкурсите за нови учебници пък редовно са сочени за един от основните източници на корупция в просветата.



ПЕРСПЕКТИВИ

Кризата дава възможност системата да се подсигури с учители, заяви още министър Йорданка Фандъкова. Според нея много учители, които в последните години са напуснали системата, сега се връщат в нея. Фандъкова даде за пример София, където има училища, в които за 1 място са кандидатствали по 60-70 учители. Според лидера на Синдиката на българските учители Янка Такева учителството трябва да стане регулирана професия. До 2015 г. страната ни трябва да намали броя на отпадащите ученици и да увеличи дела на малчуганите, обхванати от задължителната предучилищна възраст, заяви Такева, като уточни, че това са приоритети на европейските институции.
7
1493
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
09 Октомври 2009 05:04
Като се имат предвид ежедневните велики открития в областа на математиката, географията, историята, химията т.н. /особенно в тея части дето ги учат в началното училище/, то секи месец требва тея учебници да се сменят, а с тез 4 години, ше изпростеят децата.
09 Октомври 2009 09:06
Преди да влизат в сила, новостите в програмите ще бъдат изпробвани сред ученици, предлага министърът. - а по рано първо опитите правеха с животни
не може първо със служителите от Министерство на просветата, а после с ученици.
09 Октомври 2009 09:43
не им знам проблемите на образованието изтънко, щото децата ни пораснаха отдавна, ама онзи ден ми се налага да превеждам на английски на племенницата ми на детето един абзац от "Косачи" ...за урока и по ...БЪЛГАРСКИ език.като питах-ама защо, детето казва, че госпожата знаела английски, ама преподавала и български. Няма лошо, само където такъв тип упражнения не носят никаква образователна стойност-става дума за 6-ти клас и въобще на тази възраст не са готови по английски да превеждат български класици- учи в обикновено училище, а не езикова гимназия, всепак..Ей такива недоумения ме карат да се радвам, че децата ми завършиха по-навреме, сега мъкнат килограми учебници, но са ужасно неграмотни.Имам молби за работа CV-та, които ако ги пусна/ няма да го направя за да предпазя от сърдечен удар някоя българистка/направо ще взривят паметта на хора като Хайтов и Радичков, да речем!!
09 Октомври 2009 11:01
И никой не може да се сети за кого ще е далаверата от честата смяна на учебниците и в чии джобове колко пари ще изтекат
09 Октомври 2009 21:13
Аз мисля, че би било полезно към повечето учебници да има помощни тетрадки за упражнение, по подобие на курсовете по английски език. И в началото на всеки учебен час, едно препитване да информира и помага за усвояване на материала. Все пак семейството е основният фактор.
09 Октомври 2009 21:20
ама онзи ден ми се налага да превеждам на английски на племенницата ми на детето един абзац от "Косачи" ...за урока и по ...БЪЛГАРСКИ език
Ако това изобщо е вярно - дебилизмът е добил неподозирани висоти. Просто отказвам да го повярвам
09 Октомври 2009 21:30
4 години, то хубу, мчи ако правителството не изкара пълен мандат к'во - учебниците политикали ънкърект, не мой така
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД