Висшият съдебен съвет даде поредния коз на управляващите да търсят начин за предсрочното му разпускане. Поне трима от членовете му са имали контакти със станалия известен като "Красьо от Плевен". Това обяви вчера главният прокурор Борис Велчев. Най-интензивни са били контактите на Красьо със Стойко Стоев, следват тези с Иван Димов. И двамата са от парламентарната квота във ВСС, Стоев получи подкрепата от НДСВ, а Димов - от ДПС. Засечено е и едно обаждане на Красьо към Пламен Стоилов, излъчен от следствието. То обаче е продължило около 5 секунди.
Скандалът с Красьо гръмна през лятото, когато друг член на ВСС - Иван Колев, се оплака, че "Красьо от Плевен, черничък, с ланци" обикаля и предлага между 8 и 13 гласа от ВСС срещу 200 000 евро. С това изказване Колев попречи на разследването, защото след това всички контакти на 27-годишния Красимир Георгиев са секнали.
Разследването за търговия с влияние установило още, че Красьо е поддържал връзка с 15 кандидати за шефски постове в съдебната власт. В иззетия му мобилен телефон били намерени номерата на около 30 магистрати от цялата страна. Главният прокурор подчерта, че тези данни са сигурни, но не са окончателни и цифрата на контактите може да нарасне в хода на разследването. Интересното е, че разговорите на кандидатите за постове с Красьо секвали веднага след провеждането на избора за съответното място.
Някои от съдиите и прокурорите се срещали с младежа лично, други са говорили само по телефона. Въпреки всички доказателства обаче Красьо отричал да познава магистратите. Затова и е обвинен за лъжесвидетелстване. "Явно е преценил, че отговорността за лъжесвидетелстване е по-малка, отколкото тази за другото деяние", обясни Велчев. Според него няма никакво смислено основание за контактите на магистратите с Георгиев, 27-годишен съсобственик на дискотека. А и никой не признавал, че Красьо е искал пари. Главният прокурор сподели още, че ако се съди по данъчните декларации на Красьо за последните 5 години, той живее на ръба на социалния минимум.
От обясненията на Иван Димов стана ясно, че с Красьо го е запознал Стойко Стоев. Мъжът започнал да го търси, защото искал услуга извън съдебната система - опитвал се чрез Димов да се свърже с кмета на Сливен Йордан Лечков. Преди години Димов бе председател на Окръжния съд в града, който под негово ръководство си спечели прозвището "първи частен съд". Димов обаче нямал и намерение да помага на Красьо. Общувал с него от "елементарна любезност" - защото бил приятел на колега.
Стойко Стоев познавал лицето от 4-5 години, но не във връзка с кадруване в съдебната власт. Георгиев бил икономист - "магистър". А Стоев имал интереси в строителството - на свой терен в София искал да построи център за деца с увреждания. Въпреки че можел да вдигне жилищни сгради и да спечели над 7 млн. лв. Стоилов имал две версии за това защо "този паразит" Красьо е набирал номера му - или е искал да демонстрира пред някого, че познава членове на ВСС, или целта е била да го компрометира.
ПРЕСТИЖ
Никой от ВСС, общувал с брокера Красьо, не сметна, че е морално да хвърли оставка, въпреки декларациите, че всички кадровици са готови да понесат персонална морална отговорност, ако с действия са уронили престижа на съдебната власт. В крайна сметка бе създадена специална комисия, която ще реши дали този престиж е накърнен. "Трябва да си отговорим дали има основателно съмнение за накърняване престижа на съдебната власт и да решим въпроса на база морал и нравственост", заяви Галина Захарова. Тя припомни как е реагирал полският министър на правосъдието, когато се появиха съмнения в корупция: "Давам си оставката, ще докажа невинността си".
|
|