Зелени активисти напразно протестираха срещу изсичането на лонгозните гори по устието на р. Вая и застрояването на защитената крайморска местност Иракли. |
Ако до два месеца България не даде задоволителен отговор, ЕК ще изпрати ново предупреждение и след още два месеца ще се обърне към съда в Люксембург, който може да наложи големи глоби на държавата. Размерът на наказанията се определя според щетите, а глобите се плащат всеки ден до отстраняване на констатираните нередности. Съдът на ЕС досега не е издавал осъдителни присъди срещу България, но неговите санкции могат да възлизат на десетки и стотици милиони евро.
Брюксел бе засипан от жалби на екосдружения срещу незаконното застрояване на българските планински и черноморски курорти. Повече от година негови експерти проверяваха сигналите и се убедиха, че ЕК трябва да се намеси, за да спаси природата в България.
Първото му предупреждение се отнася до незаконното изграждане на ски зона в Банско от концесионера "Юлен" АД в планината Пирин, уточни Медиапул. Според ЕК властите у нас са дали зелена светлина за строителство, без да е направена задължителната оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС). Второто засяга община Царево, която искаше да узакони застрояването на почти 100% от крайбрежието на природен парк "Странджа" с приемането на общ устройствен план на града. Промените в устройствения план щяха да легализират и скандалния комплекс "Златна перла" край Варвара, който вече е обявен за незаконен от Върховния административен съд.
Третото предупреждение е за строителството в защитената зона Емине-Иракли близо до Черно море от фирмата "Суис Пропъртис". Незаконната дейност там вече е довела до унищожаването на важни местообитания на редки видове по поречието на река Вая. Четвъртото предупреждение е свързано с липсата на цялостно съответствие с европейските изисквания на българското законодателство за защита на природата. То не е съгласувано напълно с Директивата за местообитанията - ключов документ на законодателството на ЕС за защита на флората и фауната.
Европейският комисар по околната среда Ставрос Димас заяви: "Въпреки че заема само 2.5% от общата площ на ЕС, в България се срещат близо 70% от защитените видове птици в Европа и около 40% от европейските защитени местообитания. Това изключително природно разнообразие трябва да бъде защитено".
-----ИЗЧЕРПАНИ
Нов проблем изскочи около депата за боклук, заради които България също рискува санкции от ЕК. Оказа се, че шест от депата, които отговарят на евроизискванията, вече са с изчерпан капацитет. Без възможност да приемат нов боклук са депата в Сандански, което работи и за общините Струмяни и Кресна, във Враца, което обслужва и Мездра, а също в Мадан, Омуртаг, Гоце Делчев, Шумен. За повечето от тях са стартирали проекти за разширяване с техническа помощ от програма "Околна среда", но не са стигнали доникъде. Екоминистерството ще търси възможност за разширяването на депата с пари от предприятието за управление на дейностите в околната среда, но и то е с изчерпан бюджет. Вчера премиерът Бойко Борисов и кметът на Пловдив Славчо Атанасов откриха завода за отпадъци в Шишманци.