:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,637
Активни 781
Страници 21,540
За един ден 1,302,066

България си изпроси четири наказателни процедури за екология

Жалби на екосдружения убедиха Брюксел,

че трябва да се намеси за спасяване на природата
Снимка: Гражданска група "Да спасим Иракли"
Зелени активисти напразно протестираха срещу изсичането на лонгозните гори по устието на р. Вая и застрояването на защитената крайморска местност Иракли.
Европейската комисия изпрати писмени предупреждения на България, че ще задейства четири наказателни процедури заради посегателства срещу природата въпреки европейските норми, съобщиха от пресслужбата на ЕК пред "Сега". Три от тях се отнасят до защитени зони, а четвъртото засяга действащото законодателство.

Ако до два месеца България не даде задоволителен отговор, ЕК ще изпрати ново предупреждение и след още два месеца ще се обърне към съда в Люксембург, който може да наложи големи глоби на държавата. Размерът на наказанията се определя според щетите, а глобите се плащат всеки ден до отстраняване на констатираните нередности. Съдът на ЕС досега не е издавал осъдителни присъди срещу България, но неговите санкции могат да възлизат на десетки и стотици милиони евро.

Брюксел бе засипан от жалби на екосдружения срещу незаконното застрояване на българските планински и черноморски курорти. Повече от година негови експерти проверяваха сигналите и се убедиха, че ЕК трябва да се намеси, за да спаси природата в България.

Първото му предупреждение се отнася до незаконното изграждане на ски зона в Банско от концесионера "Юлен" АД в планината Пирин, уточни Медиапул. Според ЕК властите у нас са дали зелена светлина за строителство, без да е направена задължителната оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС). Второто засяга община Царево, която искаше да узакони застрояването на почти 100% от крайбрежието на природен парк "Странджа" с приемането на общ устройствен план на града. Промените в устройствения план щяха да легализират и скандалния комплекс "Златна перла" край Варвара, който вече е обявен за незаконен от Върховния административен съд.

Третото предупреждение е за строителството в защитената зона Емине-Иракли близо до Черно море от фирмата "Суис Пропъртис". Незаконната дейност там вече е довела до унищожаването на важни местообитания на редки видове по поречието на река Вая. Четвъртото предупреждение е свързано с липсата на цялостно съответствие с европейските изисквания на българското законодателство за защита на природата. То не е съгласувано напълно с Директивата за местообитанията - ключов документ на законодателството на ЕС за защита на флората и фауната.

Европейският комисар по околната среда Ставрос Димас заяви: "Въпреки че заема само 2.5% от общата площ на ЕС, в България се срещат близо 70% от защитените видове птици в Европа и около 40% от европейските защитени местообитания. Това изключително природно разнообразие трябва да бъде защитено".

-----ИЗЧЕРПАНИ

Нов проблем изскочи около депата за боклук, заради които България също рискува санкции от ЕК. Оказа се, че шест от депата, които отговарят на евроизискванията, вече са с изчерпан капацитет. Без възможност да приемат нов боклук са депата в Сандански, което работи и за общините Струмяни и Кресна, във Враца, което обслужва и Мездра, а също в Мадан, Омуртаг, Гоце Делчев, Шумен. За повечето от тях са стартирали проекти за разширяване с техническа помощ от програма "Околна среда", но не са стигнали доникъде. Екоминистерството ще търси възможност за разширяването на депата с пари от предприятието за управление на дейностите в околната среда, но и то е с изчерпан бюджет. Вчера премиерът Бойко Борисов и кметът на Пловдив Славчо Атанасов откриха завода за отпадъци в Шишманци.
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Природозащитници непрекъснато организират подписки и протести в подкрепа на Иракли.
7
2071
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
09 Октомври 2009 02:01
Абе и мойто ДДС-нце ще замине за Брюксел под формата на глоба, вместо за градинката пред блока, ама не спира да ми е кеф, когато бият скота, за съжаление в наше лице. Дай боже боят да е за добро, може пък оскотелия събрат да се посъбуди и да осъзнае, че цялата ужким-държава, с повечето и граждани са неадекватни на времето и пространството. Нешо като цирей, на иначе гладка и загоряла кожа. И като площ токова - 2%.
09 Октомври 2009 02:34
Страничните ефекти на мутроманията...
09 Октомври 2009 06:56
Не е за радост, но нещо ми е кеф. За жалост няма да плащат правилните хора.
09 Октомври 2009 08:34
И по четирите случая има предостатъчно доказателства за вина на конкретни лица - самите фирми "инвеститори", представители на местната власт и на съответните министерства, разрешили или неприложили закона. Веднъж са ме ощетили, съсипвайки природата, втори път ме ощетяват чрез глобите, които плащат всички данъкоплатци. Държавата е длъжна да защити моя и на всички данъкоплатци интерес. Не виждам пречка дължимите суми да се вземат от виновните в тези и подобни случаи. Ако няма закон, да се изработи и приеме.

Ето изказването на арх. Росица Златанова - главен проектант на ТУП от 1998 г., при обсъждането миналата година на проекта за изменение на ОУП Царево. Забележително обсъждане... Натиснете тук

Редактирано от - Simplified Solutions на 09/10/2009 г/ 08:50:16

09 Октомври 2009 10:08

" Европейският комисар по околната среда Ставрос Димас заяви: "Въпреки че заема само 2.5% от общата площ на ЕС, в България се срещат близо 70% от защитените видове птици в Европа и около 40% от европейските защитени местообитания. Това изключително природно разнообразие трябва да бъде защитено"
Па си "МИСЛЯ" защо не вземат и да Ни обяват за "РЕЗЕРВАТ" на евро съюза...
--Не че съ превърженик на погубването на природните дадености--напротив , но защо винаги трябва друг да Ни ОПРАВЯ !!!!!!!! Тя става кат оная приказка в която , мъж и жена се карали и викали комшията да ги ОПРАВЯ........
09 Октомври 2009 10:22
важно е че нотариусите и частните колекционери минават с предимвство в парламента... голема работа, клаузи млаузи... каквито предишните, тези същите...
09 Октомври 2009 11:54
Симпли,
В тази държава е крайно време да започне регресия на иска. Когато държавата бъде осъдена - по каквато и да било причина - да плаща глоба, тя да си търси парите от конкретните виновници. В случая това са много добре известните "инвеститори" и за съжаление скритите в анонимност "експерти" и чиновници от районните инспекции и министерството.
Но мед ми капе на сърцето, защото най-сетне имам реална надежда, че с това безумие ще се свърши. Конкретно за всички мислещи софиянци трябва да е много добра новина, че едно от предупредителните писма е свързано с дейността на "Юлен" в Пирин - защото същите хора, същата банка и същият Цеко в момента се опитват да направят същото безобразие на Витоша.
Трябва обаче и да разберем едно нещо: процедурите на ЕК са бавни. Много бавни. Все още сме в рисковата ситуация мутрите да изсекат де-що има и после ЕК да констатира загубите и да ни наложи глоби. Това няма да върне природата. Така че междувременно трябва да си я защитаваме сами.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД