:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,287,121
Активни 522
Страници 17,813
За един ден 1,302,066

От 2011 г. вноските в частни здравни фондове стават задължителни

Още не е ясно дали и с колко ще скочи осигуровката
През 2011 г. допълнителното осигуряване в частни здравни фондове ще стане задължително, съобщиха от министерството на здравеопазването. Целта е в здравеопазването да влязат повече пари.



Нужните поправки в Закона за здравното осигуряване ще влязат в парламента съвсем скоро.

Още не е ясно под каква форма ще се въведе т.нар. втори стълб - задължителното допълнително осигуряване. Единият вариант е частните фондове да доплащат на болници и лекари за услугите, които и в момента поема НЗОК, но се смятат за недофинансирани. Другият е пакетът на касата да се свие, т.е. НЗОК да плаща по-малко видове услуги, а за лечение, изследвания и лекарства извън поетото от касата да се грижат частниците. Не е ясно и най-важното - дали ще се увеличи здравната вноска и с колко.

За да мотивира идеята да се задължат гражданите да се осигуряват в още един здравен фонд, от няколко дни министърът на финансите Симеон Дянков обяснява, че в момента за голяма част от лечението в болниците здравната каса плаща по-малко от необходимото. 84% от клиничните пътеки са недофинансирани, обяви вицепремиерът, но не обясни как е изчислено това.

В бъдеще цените на медицинските услуги ще се изчисляват от Агенцията за икономически анализи към министерството на финансите, а не както досега - от здравната каса и лекарския съюз. В тях за пръв път ще бъде остойностен трудът на лекарите, обеща на събора на лекарския съюз през уикенда Дянков. Затова по негови предварителни изчисления цените на клиничните пътеки ще скочат най-малко с 30%. Вероятно това е и разликата, която ще се поема тепърва с допълнителната вноска.

"За мен е по-важно, като се излезе с ценообразуване на лекарския труд, то да е реално. Не ме притеснява фактът, че може да се окаже 3-4 пъти по-скъпо. Сега ситуацията е като в социалистическия виц: ние лъжем, че работим, те лъжат, че ни плащат", обясни още Дянков.

Дянков очаква и преструктуриране на здравния сектор. От 400 налични болници само 100 ще останат клиники за активно лечение, а останалите 300 ще станат хосписи и болници за долекуване. По този начин също ще се освободят пари за сектора.

Според Дянков в следващите години в здравеопазването трябва да влязат около 50% повече средства, отколкото са сега. Засега обаче процесът ще тръгне наобратно - през първата половина на 2010 г. парите за здраве дори ще са по-малко, отколкото през 2009 г. Министърът обаче обеща актуализация на бюджета в средата на годината, когато очаква подобрение на икономическата ситуация в страната.
124
4971
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
124
 Видими 
18 Октомври 2009 20:55
Отлична новина - продънената каца се приватизира, наливането в нея се засилва!

Бой по брашняния чувал - може да е съдран, но тук-таме още има някоя троха.

18 Октомври 2009 20:56
Мда, ше го дух@т бедните.
Нооо за всички други ще настане всеобщо щастие
18 Октомври 2009 21:35
Че то такъв капитализъм и в капитализма няма.
18 Октомври 2009 21:44
нашия капитализъм не е класически западен капитализъм, който на места (франция, германия и прочие бели държави) си стана баш развит социализъм, а уродлив соц-капитализъм, при който разходите и загубите се национализират (т.е. ги плаща плебса), а активите и печалбите се приватизират (от върхушката).


няма изгледи сегашната власт да се опита да промени този модел, дори напротив - забелязва се амбиция понеже е криза и постъпленията намаляват, а властта я е страх или срам да бръкне в джоба на мафиотите и богаташите (които все пак са и поръчители), да се посяга с двойно усърдие към съдрания джоб на трудещия се: примерно се вдигат акцизите, които в крайна сметка идват от джоба на крайния потребител.

Редактирано от - Pavlik Morozov на 18/10/2009 г/ 21:57:35

18 Октомври 2009 22:02
ексра
да благодарим на всички тъпаци които гласуваха за бубито
18 Октомври 2009 22:07
а най-голямо недоумение в мен буди до кога ТОВА ПОСТАВЕНО ЛИЦЕ ДЯНКОВ ЩЕ БЪДЕ ТЪРПЯН И НЯМА ДА МУ БЪДЕ ИСКАНО СМЕТКА ЗА НИЩО

ЗАЩОТО ВСЕ ПАК АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ ТУК ПЛАЩАМЕ ЗА НЕГОВИТЕ РЕШЕНИЯ

кажете де герб-ери
18 Октомври 2009 22:22

Тук на ГЕРБ, Дянков и Бойко им пиша един мноооого голям минус. Доколкото ми е известно, няма страна, която да е "прокопсала" с частно здравно осигуряване. Напротив, имаме примера на САЩ, където видяхме частното здравеопазване в почти чист и лабораторен вид. И въпреки зашеметяващо лошите резултатати (най-вече като цена, но не само), Дянков и ГЕРБ ни тикат постепенно към този провалил се модел.

"За мен е по-важно, като се излезе с ценообразуване на лекарския труд, то да е реално. Не ме притеснява фактът, че може да се окаже 3-4 пъти по-скъпо."

Чудя се как може това да го каже финансов министър. Или все пак, макар и министър, той никога не забравя, че сметката не я плаща той, а друг. Поради което и не се притеснява особено от размера й...




18 Октомври 2009 22:29
Имам някои резерви към частните фондове, поне в частта им за 2% административни разходи. Излиза, че фонд с по-малко от 100 млн. приход на година просто няма как да поддържа офиси и персонал във всеки областен град. Това значи че този процент лека-полека ще се увеличи. От друга страна кой ще осигурява пенсионерите и децата - държавата? В този случай кой ще избира фонда?
18 Октомври 2009 22:33
От целия материал се разбира толкова, колкото и от разговор между пенсионери в градския транспорт - някой си бил чул, че друг бил казал нещо, което не е съвсем ясно какво означава, ама няма как нещо да не ни минат. Само че пенсионерите го разказват по-емоционално и по-цветисто, та е и по-интересно

_______________________
Блогът на Манрико
18 Октомври 2009 22:35
задължителното частното здравно осигуряване е перверзия - хем задължително, хем частно! защо просто не се прекрати задължителното осигуряване и хората не бъдат оставени сами да рещат дали искат да си плащат кещ, или искат да се застраховат, или искат да се осигурят?

задължителните частни неща, като примерно застраховката "гражданска безотговорност" - са най-лошия възможен продукт, който може да получи един гражданин, защото първо държавата абдикира от изпълнението на основни задължения, за които вече ти е прибрала данъците, и второ те задължава да платиш едни пари на един определен близък до властта частник, но той на свой ред не е задължен да ти осигури нищо в замяна. доказателство, за това че задължителните застраховки и осигурявания са само един косвен данък отиващ в джобовете на свои хора, е факта, че открай време няма съден осигурител или застраховател за неизпълнение на задължения, но периодично има хайки за ловене на гражданите, които се опитват да не си хвърлят парите на вятъра
18 Октомври 2009 22:37
Човечето ясно казва "не ме притеснява че ше е 3-4 пъти по скъпо". НЕГО не го притеснява, той пари има. ГЕРБ е дясна партия, тя не е партия на бедните, а ако някви бедняци са гласували за ГЕРБ това си е проблем на бедняците.
18 Октомври 2009 22:42
Никой от управляващите не е наясно как ще стане номера с преструктурирането на болниците. Да приемем, че болницата в Карнобат стане за долекуване. Пациент от Бургас, с инсулт се лекува 5-6 дни в областната болница, която е за активно лечение и след това се транспортира до Карнобат, за долекуване? Или от София в Ихтиман? Или от Плевен в Никопол? Кой ще ги транспортира, колко от пациентите или близките им ще са съгласни да ходят в друг град за долекуване? Може би пък във всеки областен град да се изгради по още една болница - за долекуване, за жителите на града? Да станат не 400, а 500 болници.

Редактирано от - Weed361 на 18/10/2009 г/ 22:43:11

18 Октомври 2009 22:45
примерно частните пенсионни фондове упорито отказват да направят печалба - въпреки че печелят добре от планините пари, които са събрали, те прибират тези печалби в джоба си като комисионна за управление, и накрая пенсионера в най-добрия случай ще има точно толкова пари, колкото ако беше бутал банкноти под дюшека, само дето цял живот някой друг е печелил от тях, а той не е разполагал с тези изядени от инлфацията средства.

та и здравните фондове ще са така - ще бъдат източвани чрез такси за управление, чрез раздути цени на медицинските услуги (феномен познат от сащ - когато за лечението плаща фонда човек по-лесно приема безумните цени, независимо че в крайна сметка парите пак идват от неговия джоб) и чрез всякаки финансови трикове и лекарски документни измами.

ако осигуряването ще е задължително - да е държавно, така че държавата да прибира парите и да носи отговорност.

ако ще е частно - нека всеки сам се оправя както си знае.

но това хем държавата, хем частника да прибират пари за едно и също нещо, и накрая нито един от двамата да не носи отговорност за предоставянето му - това е пладнешки грабеж.
18 Октомври 2009 23:16
Аз пък на теб се чудя Сирена как така се чудиш на министъра преди да си зададеш въпроса.Колко ли струва труда на лекаря? Ами много малко, унизително малко, че докторите да се правят на изнудвачи и хитреци за да могат достойно да живеят.ТА НАЛИ ТАМ Е ПРОБЛЕМА Щом се плаща малко ще има взимане под масата и по-малко правила ще има
18 Октомври 2009 23:28
remilko, прав си, ама тука не се мисли как разплащането да стане явно и официално - между лекар и пациент, пари срещу лечение - а как да се накачат допълнителни паразити по веригата, така че накрая пациента пак да плаща 3-4 пъти за едно и също нещо, а лекаря пак да чака рушвет, щото официалните плащания са били изядени от посредниците преди да стигнат до него.
18 Октомври 2009 23:46
За начина на разплащане може да се коментира на дълго и на широко, но когато няма с какво да се разплаща начина е без значение, на последък се правят доста опити да се онагледи ситуацията в България, като се дават примери със САЩ и Европа.Преди няколко дни имаше предаване по БНТ което в което се сравняваше ситуацията в България и Холандия.В Холандия за приблизително същото население се отделят 60млрд.евро годишно и за това тя е на първо място в Европа по здравеопазване.
18 Октомври 2009 23:48
Дянков финансово недоразумение
18 Октомври 2009 23:51
В България е точно обратно с 20лв.месечна вноска се иска сто процента безплатно здравеопазване.Такъв филм няма
18 Октомври 2009 23:58
Мдааа, още един данък смъкнат от гърба на голия данъкоплатец!
И стига с този девиз, че лекарските услуги са скъпи в Европа или САЩ! Там и останалите услуги са скъпи и съответно и доходите са високи. А тук?
Два пъти се ще се осигуряваме за здраве, два пъти - за пенсия. Току що ни обясниха, че за да има пари за здраве ще вдигнат акциза на цигарите. Догодина и на алкохола - пак с това обяснение.
Само че, тази седмица почина дете изписано от същата тази здравна система като "клинично здраво". Защо? А и само този пример ли е?
Май "великия" финансист Дянков е решил да напълни хазната за сметка на голите и босите, за да има какво да раздава на "верните" хора!
19 Октомври 2009 00:06
remilko, имаш известно право - примерно хората също така очакват учителите срещу стотинки да им образоват и възпитават децата на ниво елитно частно училище и колкото лесно преглъщат всяко подновяване на парламентарния гараж с нови лимозини толкова по-люто възроптават срещу вдигане на учителските или лекарските зплати. това са упорити остатъци от соц-схващането, че държавата е длъжна да задоволява 100% от потребностите на индивида.

обаче от друга страна дори официалните пари (значи без тлъстите рушвети) събирани уж за здравеопазване хич не са малко. всеки месец ми вземат 6% от заплатата за здравно осигуряване и въобще не става дума за 20 лева на месец, а за няколко пъти по толкова. освен това аз стъпвам в болница веднъж на половин година (т.е. при всяко мое посещение са се натрупали няколкостотин лева) и обикновено прегледа е достатъчен. разходите по лечението, ако има такива, така или иначе обикновено трябва да си поема сам. и излиза че един повърхностен преглед в държавна болница ми струва няколкостотин лева. еми не е евтино, ма'а му стара! да не говорим, че трябва да изгубиш маса време по чакални, а после половин час е нужен лекаря само да натрака с един пръст в компютъра данните ти. т.е. аз си плащам няколкостотин лева за един чиновнически сеанс, чието съдържание откъм медицина и лечение е минимално. това, че лекаря е натоварен с несвойствени чиновнически задължения, и че от няколкостотинте лева до него стигат трохи в крайна сметка, не е по моя вина - аз съм си платил и искам лечение, а не бумащина. така, че аз и лекаря имаме общ проблем - всичките паразити, които са се наместили и в бъдеще искат да се наместят по веригата между нас двамата. затова айде да не се обиждаме, а да сме на една страна, както диктува общия ни интерес.




Редактирано от - Pavlik Morozov на 19/10/2009 г/ 00:11:49

19 Октомври 2009 00:13
Павлик, ти поне стъпваш в поликлиниката, а аз и това не правя (то от опашки не ти се и стъпва де, ама това е друга тема). За последно съм ходил преди около 5 години - трябваше да смена личния си лекар и да се запозная с новия
Как изразходвам взетите от мен пари, при това положение? Или някой ги дава неизвестно къде?
19 Октомври 2009 00:22
Павлик ти също имаш право но, но погледнато само от твоя гледна точка.Да си жив и здрав по-рядко да ходиш на лекар, но
процентите са вече 8 като 2 от тях отиват в резерв за сега.Ти си от малкото хора които се осигуряват върху реалното възнаграждение и затова с право роптаеш срещу системато, но в същото време над 80% от трудещите се в България се усигряват върху така наречените прагове.Дргата подробност е , че в България е приета солидарна система на здравеопазване, която е взета от Европа, а не от Сащ както твърдят доста незапознати форумци.Та при тази ситема здравите плащат за болните и затова сега искат да приравнят здравната вноска като данък защото това не е застраховка с натрупване инд.партида и т.н.просто това е вид данък с който разполага здравната система.Един ден когато се пенсионираш и неизбежно те връхлитат болести не можеш да направиш нищо освен да разчиташ на работещите да пплащат за твоето лечение
19 Октомври 2009 00:27
Това не е данък, уважаеми! Това са 2 данъка за едно и също! Освен това - данък да отива в частни фондове? Това сигурно ще е принос за данъчната система!
19 Октомври 2009 00:31
за какво да внасям в честен частен здравен фонд като мога да си внасям в лична банкова сметка и да плащам сьс дебитна карта от тази сметка
комунистическата номенклатура станала частна
19 Октомври 2009 00:34
ohubohu, средната работна заплата е ок 600 лева - това за година прави 576 лева здравна осигуровка. По цени на НЗОК, които са разчетени само за заплати и медикаменти, не и за апаратура, ремонти и т.н. стигат колкото за една операция от херния например. За лечение на рак на стомаха трябва да събираш 4-5 годишни вноски (само за оперативното лечение). За инвазивно лечение при миокарден инфаркт ти трябват 10 годишни вноски. За повечето кардиохирургични операции ти трябват вноските за 15-20 години. Освен държавата плаща далеч по-малка вноска за пенсионерите и децата, да не говорим че доста хора не се осигуряват, но при спешни случаи болниците поемат лечението им. Така твоите вноски се размиват и всеки получава не 48 лева на месец (както би трябвало при средна раб. заплата от 600 лева), а 15-20 лев на месец. Само инсулинът на един диабетик е над 100 лева на месец.
19 Октомври 2009 00:35
Не мога да разбера каква тази неприязън към частната собственост, все си мислех, че социализма вече е внимателно разграден и с пълна пара изградаме демокрация а до колкото знамосновен неин компонент е частната собственост.държавна собственост дори в здравеопазването остана много малко и това са няколко университетски болници и спец.болниците.
19 Октомври 2009 00:44
100 % държавни са всички университетски болници, държавата притежава 51% от всяка областна болница (останалото е общинка сабственост), общинските болници са си 100% собственост на отделните общини. За 2008 година частните болници са получили 13, 5% от бюджета за болнично здравеопазване на НЗОК. Голям процент от ДКЦ и МЦ са също общинска и държавна собственост. Единствено 100% частна е първичната помощ - ОПЛ.
19 Октомври 2009 00:45
Съгласен съм със сметките ти, Weed. Съгласен, но:
1. Заплатата ми е по-голяма, сл. и вноската;
2. Тези пари АЗ не съм ги ползвал. По твоите сметки - около 2500. Реалните са доста повече;
3. Идеята допълнителния данък да отиде в ръчичките на Цветелинка не ме блазни. Нещо и нямам доверие на тази схема;
4. Защо да плащам 2 пъти?

Има, естествено и други въпроси, но за сега ще се огранича с тези. Нама да питам отново за акцизите, вдигнати с оправданието, че парите ще отидат за здравеопазване.
19 Октомври 2009 00:45
remilko, това че е данък, а не осигуровка е ясно - ако беше осигуровка нещо някъде щеше да се натрупва на мое име или поне замоето поколение, а не в момента в който се вземе от мен веднага да се харчи за текущи нужди. това че е солидарен, което е вид наказание за по-здравите - иди-дойди, благодарен съм на бога, че съм здрав и не се надувам с това, защото човек не знае какво му е писано, а и е сигурно че на старини, ако ги доживея, ще боледувам повече.

но съм недоволен, че нищо не получавам насреща, защото се съмнявам, че дори старците ги лекуват на ниво отговарящо на парите, които касата прибира от мен и които са прибрали от пенсионерите за 40-50 години трудов живот.


ohubohu, то и аз не знам къде ми е личния лекар щото ходя само в частни болници и си плащам кеш даже за прегледа, ма не исках да отвличам дискусията в тая посока. клиничните пътеки могат да те заведат навсякъде, освен при бързо оздравяване

Редактирано от - Pavlik Morozov на 19/10/2009 г/ 00:55:16

19 Октомври 2009 00:49
Не са два данъка за едно и също нещо просто се въвежда доплащане за услуги които здравната каса и в момента не може да плаща, но твърди че плаща и за това е тази анархия.допълнителното здравно ще се плаща от частните здравни фондове, които ще поемат тези услуги които касата не може, а ако пациента желае повече лук си лични партиди може да се осигурява доброволно
19 Октомври 2009 00:49
Я гледай ти, не знаех че демокрацията повелявала даниците да отиват в частни фондове, за да могат частници да оперират и печелят с парите на данъкоплатците.
Наистина нямах представа! И кой е инвестирал толкова в БГ, че да си я приватизира или ще я минем в графа реституция?
19 Октомври 2009 00:50
remilko, неприязънта не е към частната собственост, а към приватизирането на данъчни постъпления и държавни активи. също така към абдикация на държавата от нейни основни задължения чрез прехвърлянето им върху частни субекти, които обаче в крайна сметка също не понасят никаква отговорност, и така прословутото "публично-частно партньорство" се оказва само поредното проявление на групова (без)отговорност, където паразитите дружно лапат, а накрая никой не носи отговорност, че парите са изядени, а резултат няма.

Редактирано от - Pavlik Morozov на 19/10/2009 г/ 00:52:36

19 Октомври 2009 00:52
Не са два данъка за едно и също нещо просто се въвежда доплащане за услуги......

Не поискани услуги? "Помоощ. обслужват ни!"
Щом ще доплащам - там на касата. Някой каза тук - с дебитната карта! А ако задължително доплащам, даже и онова което не ползвам - е данък!
19 Октомври 2009 00:56
ohubohu, здравеопазването в България (за съжаление) е система, базирана насолидарността и никой няма индивидуално натрупване на вноските. Твоите пари ги няма - платил си част от инсулина на някой диабетик, част от лечението на някой с инфаркт например, както и за отглеждането на няколко ромчета с диария и недохранване. Аз освен това всичко съм платил с част от заплатата си и лечението на някой неосигурен. Колкото до частните фондове - и аз им нямам доверие, и като лекар, и като пациент. Вземете за пример който и да е застраховател.
19 Октомври 2009 01:03
ohubohu не знам как щеше да мислиш ако имаше поне познати с тежко болен например дете родено с ДЦП или някаква пареза да речем.Не знам с каква дебитна карта ще си плаща лечението.За това говорим, че здравите плащат за болните
19 Октомври 2009 01:05
Weed, Sorry! Не съм против това за което ти говориш! Явно някъде съм казал нещо неясно!
Аз съм срещу ДВОЙНОТО облагане - едната част във фиска, а другата в частни джобове!
Аз съм срещу популизма с който ни се обяснява как ще се вдигат акцизи, за да има пари за здравеопазване и после се казва - да ама догодина за здраве даваме по-малко пари.

19 Октомври 2009 01:09
remilko, опитай да не изопачаваш думите ми! Това с картата, беше за да обясня, какво е доплащане и какво - данък!
Ако съм ЗАДЪЛЖЕН да го правя - е данък! Ако имам избор - може да го наречеш доплащане!
19 Октомври 2009 01:12
Колкото до частните фондове, може би трябва да се опита да се премахне монопола на здравната каса, защото в този си вид тя е вредна за всички, Вчера слушах червената шапцица Тодорова колко стабилна била касата, тая бетонна глава не можа да разбере , че с нейните лимити с които се гони стабилност на системата.здравеопазването е пълна анархия и не се знае за какво плаща касата, какво се доплаща от пациента и какво искат под масата .пълна мъгла, най-много страдат пациентите
19 Октомври 2009 01:22
ohubohu съжалявам в този късен час нещо не сме се разбрали.Нека да опитам пак.В момента здравната вноска е 8%.Два % се натрупват в резерв. Тези 8% управляващите искат да ги приравнят на данък за да се подобри събираемостта защото в момента 1200000 са неусигурени.Частните фондове би трябвало да поемат тези два процента и с тях да осигуряват тези здравни услуги които касата няма да поема. Аналогичен е случаят с втори стълб на осигуряване.
19 Октомври 2009 01:38
А защо само увеличението на акциза на цигарите ще отива в здравната каса , а не всичкия, може ли умника финансис да обесни нали се грижи за зравето на нацията, а акциза от горивата, а глобите за вредни газове, а от стреса предизвикан от некъдърници като него????
19 Октомври 2009 02:24
Ликуй народе. Още едно задължително плащане ти измислиха. В частните фондове. Щото не си искал и на тях да им пълниш касичките доброволно.
И не говорете и млъкнете. Бойко ви каза. Щото иначе няма да ви изкара от кризата (дето ви вкарва в нея, ама туй не е по темата). Станишев е виновен. Не е за това ? Как да не е ? И кучето на Павлов вече разбра че е. Той е виновен за всичко. За всичко. Заапоомнееетеее! За разсейващите се бате ви Бойко ще го затвърди. Сега още месец му трябвате, щото има едно гласуване в София. След това... ще ви го напомни.
19 Октомври 2009 02:41
remilko,
Нищо не си разбрал. Ама така е, като не следиш проявите на Партията и правителството. Сега имаш едни задължителни 8% дето плащаш задължително в НЗОК. Можеш да се осигуряваш допълнително където искаш и ако искаш. Обаче понеже не искаш, ще те задължат. Така че, към тези 8 % ще те задължат да го правиш допълнително. Да плащаш задължително още. На някой частник, дето ще спонсорира ГЕРБ за услугата. (Хората PR плащаха, избори правеха и ще правят. Имат пари да избиват. Пък и за кво я взеха тази власт.) Ако не щеш да плащаш, обаче, бат Бойко е мъжкар и няма да те пусне да излезеш от страната, докато не си платиш. Щото е пич и така е научен. Още от началото на 90-те.

Ако обаче имаш артък пари и искаш и още да дадеш, ще ти оставят и "Трети стълб". Можеш освен задължително на НДОК и задължително допълнително на частник, да дадеш доброволно и на още някой.
-
Има и още нещо красиво. По гербарски. Освен задължителните осигуровки в НЗОК и в мастният фонд, като отидеш на лекар ще си плащаш и още кеш. Щото ще вдигнат цените на здравните услуги с 30%, но не и осигуровките.

Редактирано от - Brightman на 19/10/2009 г/ 02:46:52

19 Октомври 2009 03:19
Преди да избухне демокрацията в България, българското здравеопазване беше вариант на френската състема на здравеопазване и беше грижа ИЗЦЯЛО на държавата. След като демокрацията ни огря, индивидите д-р(демек) Димитър Игнатов и зъболекаря Илко Семерджиев поеха кръста на идеолози на смяна на здравната ни система и въведоха американската такава, която всеки следваш демократ, добрал се до властта, "усъвършенства" и до днес! В резултат, ефективността на здравеопазването ни напусна първата десетка в света и мина на 102ро място(през 2007г). За сведение - здравеопазването в Куба, която, научена от нас на здравеопазване и до днес работи по нашата стара ситема на здравеопазване е класирана на 39то място, след САЩ на 37мо! Потресаващо, нали?! Куба, която няма пари и разходите и за здравеопазване са десетки пъти по-ниски от тези на САЩ, въпреки лошата си материална база, въпреки десетилетното икономическо ембарго на САЩ, е на 39то място, а САЩ, страната с най-големите разходи за здравеопазване в света, с най-добрата материална база и най съвременна техника е само с едно място напред - 37мо! Това не ви ли говори нещо?! Говори, я - системата, системата на здравеопазване е различна - кубинската система на здравеопазване компенсира всички финансови и материални разлики между САЩ и Куба и резултатите от здравеопазването в Куба са като тези на САЩ! За да бъде здравеопазването ни отново с добри резултати(говоря за резултати от здравеопазването, а не за комфорт в болниците и злато по мивките), здравеопазването трябва да се декомерсиализира и стане отново грижа на държавата! Превръщането на здравната вноска в данък е правилна стъпка в тази посока - то не означава, че всеки ще бъде обложен с този данък! Сега е момента да се дискутира и кои да бъдат освободени от него, и до каква степен. Например пенсионерите, безработните, социално слабите и инвалидите. Грижа на държавата, респективно общините, ще бъде да намери работа на безработните и социално слабите - вместо по 5 дни в месеца да работят в общините, за да имат право на помощите, нека работят 7 или 8 дни, като допълнителните 3 дни са за здравно осигуряване. Има различни начини тежестта на здравното осигуряване да бъде разпределена справедливо в обществото, но това може да стане само, ако то, здравеопазването, не е комерсиално! Данъкът е добра стъпка в правилната посока, която, обаче, без действия по декомерсиализиране на системата едва ли ще заработи добре. Което ще рече, че чaстни здравноосигурителни фондове НЕ трябва да се допускат - както споменах по-горе, здравеопазването трябва да бъде грижа изцяло и единствено на държавата. В противен случай, онова, което се случи с енергетиката и промишлеността на България, ще се случи и на здравеопазването ни и не след дълго за бългaрите ще се заговори като за инките - умен, но изчезнал народ...

Редактирано от - Т_Живков на 19/10/2009 г/ 03:25:21

19 Октомври 2009 03:30
Т_Живков,
познаваш ли българската система ? Няма нищо общо с американската. Тя е някаква орианталска свесица от отрицателните страни на британската и немската. Някакъв ориенталско-социалистическо-мафиотско-без хаберен мишмаш.
19 Октомври 2009 04:24
Сега ситуацията е като в социалистическия виц: ние лъжем, че работим, те лъжат, че ни плащат", обясни още Дянков
Затова сега ситуацията ще я направим като в капиталстически виц: те ни лъжат, че сме болни, а ние лъжем, че сме здрави. А когато се събудим, няма "два пръстта в контакта", а няма място в гробищните паркове и чакащи хронично болни след скъпо лечение за място във вечността.
А народът нито ще ликува, нито ще се лекува, защото задължителното плащане отдавна е въведено - всеки се лекува основно с ядене, аналгетици и антибиотици и задължително плаща 20% на държавата (ДДС-то). Както ни съветва доктор ни Remilko, всеки има право на достоен живот, а не да умре като гладно куче (облагане на минималната издръжка на живот), що някой друг, "великите" лекари, трябвало достойно да живее. Идеята средствата от личния частен джоб да се прехвърлят в избран, посочен от някой некъдърник чужд частен джоб е отдавна и най-силна подкрепа получава от червените мобифони ( доктор ви Мими Виткова), а втори глас с не по-малка сила вие и синята лакомия - пишман-бизнес доктори кат зъбаря Илко Семерджиев, Димитър Игнатов и вся остальная сволочь.
Няма нужда да опитвате отново да обяснявате утопии, защото здравната вноска не е 8%, за пенсионерите е 10.20 лв. месечно, за здравите е 160 лв. месечно (повече отколкото в Холандия, а тия измислени 60 млрд евро, дето ги спрягате за здравеопазване там, са 40 млрд. лв. повече от БВП на България. При лекарски труд с ефективност 16% смъртност и най-дълговременно лечение, холандското БВП през крив макарон ще се гледа), а болните не плащат нищо (тия дето са в болнични, безработни и тям подобни рехабилитации, фитнес и спа процедури).
Само болен лекарски мозък може да си мисли:
- че ще се тегли кредит за лечение, при това без гаранции за излекуване, по-голям отколкото се заработва;
- че като се "разбие монопола" на НЗОК ще намалеят неосигурените лица;
- че частният здравен фонд няма да работи за собствената си печалба, а за здравето на "клиентите" (самият Дянков вдява, че частните болници няма да лекуват, та затуй ще има други частни хосписи за долекуване и накрая частни траурни агенции, които ще завършват лечението);
- че частният здравен фонд ще извършва профилактики, ще следи за епидемологичната обстановка, ще осигурява първа спешна мед. помощ или пък ще лекува деца и пенсионери - като нямат "клиентите" доходи, частниците нямат приходи.
- че като са повече парите за здравеопазване хората няма да мрат като в САЩ ( 14% от БВП в САЩ отиват за здравеопазване, а средната продължителност на живота е далеч под европейската, едва 74 г., а 12% от населението е извън здравната система, в Китай извън системата са 40%);
- че процент от доходите, в случая 8%, решава проблемите на здравеопазването, ама от кои доходи д-р Remilko? От хазарт, от банкови лихви, от наем, от дивиденти, от лицензии, от командировъчните, от авторски възнаграждения, от занаятчийска дейност, от гурбет?
Като чуя за здравен мениджмънт и пред мен излиза основния проблем на Орландовци - как да се организират алеите, опс "пътеките" така, че оплакващите да стигат до погребаните и гробарите да работят по-ефективно.
А тая велика глупост, дето се сътвори у нас - лекари (Лекарски съюз и тям подобни пишмон профита) да ми определят колко ще ми струва лечението, то е все едно полицаи да ми определят колко ще струва разкриването на престъпление, а прокурори - цената за осъждане, съдиите - цената на оправдателната присъда. Не че не е практика, ама затова нямаме и държава.
19 Октомври 2009 04:40
Браитмане, бих се съгласил с тебе, ако ми посочиш кое точно му е социалистическото на мишмаша "здравеопазване"? Гледам доста народ вече ползвате безхаберно думите "социализъм" и "социалистически"...
19 Октомври 2009 05:26
Я да попитам, КОЙ определя една икономика дали има растеж или дефицит???
Грешка е, че партията на социалистите не е забранена, защото те са правили атентати в църкви и са избивали хора, заяви той, предаде БЛИЦ.
БСП ни дърпа назад и ще дърпа държавата, докато я има, отсече той. Според него "когато държавата е летяла надолу, предишните управляващи са писали за светлото комунистическо бъдеще - че се качваме на 4, 7% ръст, а в същото време ние сме били на минус 6, 3 на сто", мотивира се той.

Натиснете тук
19 Октомври 2009 05:30
Сега съжалявам, че не съм гледал интервюто при Ризова... Било е интересно... Ще чакам някой да го пусне във видео-порталите.
(Пак от там):
Пречило му на Станишев тройната коалиция - ами бъди мъж и направи правителство сам. Целта му е била да изкара 4 години. Аз сега поех тази отговорност, можех да си създам коалиция с РЗС или Синята коалиция и да си осигуря целия мандат. Да сте чули Сакскобургготски или Доган, само Станишев се обажда и затова си говорим с него, аргументира се премиерът .

Най-големият ми конкурент е Ахмед Доган, защото той е най- коварен. Той най-умно води си партията си - от мининмума прави максимума. Неговата партия беше сред най-успешните на изборите. Президентът Георги Първанов има още две години и няма право на втори мандат, не ми е конкурент, освен като институция.

19 Октомври 2009 05:59
Т_Живков - "Преди да избухне демокрацията в България, българското здравеопазване беше вариант на френската състема на здравеопазване и беше грижа ИЗЦЯЛО на държавата." Преди да избухне демокрацията заплатата на лекар беше 150-200 лева, за сестрите да не говорим, а на "елитен" стругар 350-400 лева, да не говорим, че стругарят получаваше и премиални за преизпълнение на плана - е не колкото директора и партийния секретар, ама прилични. Та това беше причината здравната ни система да бъде толкова добра - ниските заплати на "здравните работници" и затворените граници. След това, като се отвориха границите сестрите намаляха наполовина, лекарите - в по-малка степен, желаещите да учат за лекари и особено за сестри също силно намаляха. Системата все още работи, (за разлика от правосъдието и полицията например), може би все още има някаква инерция, навик ли от преди. Сега се мъчат при отворени граници и недостатъчно средства да разберат кое ще накара здравеопазването поне да продължи да работи. Дано разберат...
19 Октомври 2009 06:12
И 20% здравноосигурителни вноски да плаща българинът, пак ще са малко, защото, базата върху която се начисляват е твърде ниска. Освен това вноските потъват в фонда като в "черна дупка" и не се вижда в каква степен се харчат за пациентите.
За съжаление отношението на голяма част от докторите към пациентите, особено към възрастните, е като на брокер към притежател на акции - студено и бездушно.
Тъй че, живейте природосъобразно и по възможност стойте далече от доктори.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД