1 млн. британски лири като подкупи е раздала британската компания, а благодарение на рушвети Mabey & Johnson е получила договори на обща стойност 60 млн. британски лири. |
По делото, заведено във Великобритания, строителната компанията Mabey&Johnson е обвинена, че е раздавала рушвети в чужбина. Фирмата признава, че е плащала на хора, чрез които е спечелила доверие зад граница и по този начин е успяла да стигне до подписването на договори. Компанията, която е специализирана в изграждането на мостове, признава, че е давала рушвети на държавни служители в Ямайка и Гана, както и че е подкупвала представители на режима на бившия иракски диктатор Саддам Хюсеин в нарушение на санкциите, наложени на Ирак от международната общност. По този начин Mabey & Johnson си осигурявала и договори по програмата "Петрол срещу храна".
Подкупите, давани от Mabey & Johnson,
както и рушветите, раздавани от други компании във всички точки по света, е можело да бъдат използвани "за цели, които са изключително вредни за интересите на Великобритания, както и на ООН", каза съдията Джефри Рейвлин. Според лондонски съд служители на компанията Mabey & Johnson са раздали 1 млн. британски лири като подкупи. Рушветите са помогнали на фирмата да получи договори на обща стойност 60 млн. британски лири.
Казусът е победа за британската Служба, разследваща сериозни измами, и е първият случай, при който британска компания е осъдена за раздаване на подкупи в чужбина. Издадена е и първа присъда за нарушаване на програмата на ООН "Петрол срещу храна".
"Постигнахме важен успех. Това е първата присъда, издадена във Великобритания за корупция в чужбина и за нарушаване на санкциите, наложени на Ирак от ООН. Бързо се справихме", заяви Ричард Олдърмън, шеф на британската Служба, разследваща сериозни измами.
Компанията бе осъдена да плати 3.5 млн.
британски лири за глоби, издаден бе акт за конфискуване на имущество за 1.1 млн. лири. Освен това Mabey & Johnson ще трябва да плати компенсации на стойност 658 000 лири на Гана, 139 000 лири - на Ямайка и 618 000 лири - на Ирак. Фирмата трябва да плати и 350 000 лири за разходите, направени от британската Служба, разследваща сериозни измами, както и 250 000 лири на специално назначен следовател, който ще наблюдава работата й през следващата една година.
Разследването стартира през януари 2007 г. и тогава компанията започна да сътрудничи на Службата, разследваща сериозни измами. "Нарушенията са доста сериозни, но компанията съдействаше, като признава грешките, които е допуснала в бизнеса си в миналото", казва Олдърмън.
Съдията Рейвлин обясни пред медиите на Острова, че този "необикновен случай" излязъл на светло, след като петима от изпълнителните директори на Mabey & Johnson подали оставка, а новият борд на директорите се обърнал за помощ към Службата, разследваща сериозни измами. Те предали на магистратите документи, удостоверяващи даването на рушвети и нарушаването на санкциите.
Лондонският съд издаде присъдите, след като Mabey & Johnson
доброволно представи доказателства,
че се е опитвала да повлияе на ръководни кадри в Ямайка и Гана в периода между 1993 и 2001 г. Магистратите обявиха, че компанията е започнала да плаща подкупи в Ямайка през 1993 г. По-късно подкупвали министри и други високопоставени държавни служители, като дори са създали т.нар. "фонд за подкупи" в Гана. Един служител дори получил 100 000 британски лири. По-късно Mabey & Johnson започнали да нарушават и програмата "Петрол срещу храна".
След като фирмата признава прегрешенията си пред британската Служба, разследваща сериозни измами, мащабната проверка показва, че компанията е плащала подкупи и в Мадагаскар, Ангола, Мозабмик и Бангладеш. В бележка един от шефовете на компанията говори за необходимостта да се създадат "близки лични отношения". И добавя: "Използването на "вътрешни хора" е важно за създаването на доверие преди всеки от договорите да бъде подписан".
Компанията призна две обвинения в заговор за корупция в Гана и Ямайка в периода между 1 януари 1993 г. и 31 януари 2001 г. Освен това е призната за виновна, че е "направила фондове" в Ирак между 1 май 2001 г. и 1 ноември следващата година. "Това, което нашата компания направи, ни дава основания сериозно да съжаляваме. Стартираме отново, като изтрихме всичко", заяви Питър Лойд, управляващ директор на Mabey & Johnson, чиято централа се намира в град Рединг. Той призна, че огромната глоба сериозно ще повлияе на финансовото състояние на строителната компания. "Но нашата цел е да запазим работните места и бизнесът ни да продължава да се развива", заяви Лойд.