:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,459
Активни 608
Страници 12,362
За един ден 1,302,066
двоен стандарт

Знаеш ли ти кои сме... в Брюксел?

България се прави на важна пред Турция и Македония само за вътрешна употреба
Светослав Терзиев
България напира да оглави ресора "Разширяване" в Еврокомисията (ЕК), но дори на себе си не може да обясни защо. Със самочувствието на изпреварили други балкански народи по пътя към ЕС нашите политици се правят на аслани, но идат ли в Брюксел,... мани-мани.

ЕК прие на 14 октомври годишните си доклади за напредъка на кандидатките за членство в ЕС и в нито един от тях не личи ясната позиция на българското правителство по неуредените въпроси, които биха били условие за приемането на едни или други държави. Специално внимание заслужават докладите за Турция и Македония. България подкрепя и двете страни, което по принцип е правилно, защото никой не казва "не" по принцип. Така е в дипломацията. Оттам нататък обаче всеки си гони интересите.

Независимо какви могат да бъдат българските резерви и опасения срещу членството на Турция, България няма сили да застане сама като преграда по пътя й към Европа. Анкара ще получи достъп, ако големите сили в ЕС я пожелаят и упражнят заедно с нея натиск върху колебаещите се. Засега това не е близка перспектива и България се крие зад гърба им, но вместо да се преструва на



възторжен зрител на процеса на разширяване,



би могла да изложи по-смело своите претенции. Сега има исторически шанс, какъвто не е получавала от близо сто години и той няма да се повтори.

Ясно е, че историческите, етническите и други страхове от многолюдния и твърде силен съсед не могат да служат като аргументи срещу неговото членство в ЕС, макар че всички биха ги разбрали. Българската дипломация досега трябваше да си е изработила тактика, която да се вписва в общоприетите правила. Турция е в процес на преговори за членство, който си има ясни параметри. Най-ясният от тях е, че когато преговаряш за международен договор, редно е да признаваш базовия принцип в международното право: "Договорите трябва да се спазват" (Pacta sunt servanda - лат.). България е от държавите, които могат да дадат категоричен пример, че Турция не признава този принцип, поне по отношение на нея. Тя не спазва Ангорския (Анкарския) договор от 1925 г., който никога не е денонсирала и който е в сила и до днес, но още не е изпълнен. Той има клауза за компенсация на прокудените от нея през 1912-1925 г. тракийски бежанци, чиито имоти са отнети незаконно. През 1983 г. българското външно министерство изчисли, че дължимите обезщетения са за 10 млрд. долара, които сега би трябвало да са значително повече. От признанието за посегателството са минали 85 години и Турция не би помислила да възстанови причинената от нея голяма щета, ако сега не бъде заставена от още по-голям интерес.

Гърция и Кипър редовно заявяват какво искат от Анкара и то фигурира в докладите на ЕК, но от тяхното съдържание личи, че България се спотайва. В последния доклад тя фигурира почти незабележимо, като е спомената по следния начин: "Отношенията (на Турция - бел. авт.) с България остават позитивни". Толкоз. Как се перчеха политиците, че защитават интересите на държавата и нейните ощетени граждани! Но приказките в София са едно, а в Брюксел - друго.

Ако трябва да сме прецизни,



България играе двойна игра - на дипломация и депутация



Дипломатите се спотайват, а евродепутатите вдигат шум. Така се получава, че според докладите на ЕК, които имат определящо значение за напредъка на кандидатите към ЕС, Турция развива безпроблемни отношения с България, а в докладите на Европейския парламент (ЕП), които са по-скоро за сведение, се прокрадват други нотки. Разликата личи много добре, ако се съпостави новият доклад на ЕК с последната резолюция на ЕП от 21 май 2008 г., в която бе отправен призив към "турските власти да засилят диалога по всички висящи двустранни въпроси с Гърция ... и с България (например по въпроса за правото на собственост на българските тракийски бежанци)". Трима български евродепутати от БСП и ГЕРБ се осмелиха тогава да поискат включването на този текст като поправка към документа и получиха подкрепата на 467 членове на ЕП от участвалите в гласуването над 600. Никаква негативна реакция не последва от Анкара и чудно защо година и половина по-късно българската дипломация не набра дързост да се откаже от нежния си подход (на недипломатичен език - от овчедушието).

Същото се наблюдава и спрямо Македония. Какъв смисъл има българските политици да блеят срещу Скопие по всевъзможни поводи, ако не намират за необходимо да заявят твърда позиция в Брюксел.



Македония клепа България



пред всякакви международни форуми в Европа и ще продължи да го прави, защото не среща достатъчен отпор. Тя си знае, че София е декларирала подкрепа за нейното членство в ЕС и я брои вече за бита карта. Точно такава е, защото не показва, че иска да я смятат за важен коз. Иначе последният доклад на ЕК нямаше да се ограничи със следната блудкава констатация: "Отношенията (на Македония - бел. авт.) с България остават добри, съчетани с няколко срещи на високо политическо равнище. Въпреки това някои спорни въпроси изникват, свързани с етническото самоопределение на отделни лица и на групи на етническа основа в двете страни".

Това ли са ни проблемите с Македония? Ако се сведат до Спаска Митрова и още неколцина около Вардара и се балансират от още толкова ОМО-вци край Струма, излиза, че проблеми почти няма. Когато в доклада се говори за незачитане на културни права, се имат предвид само албанците. Няма и дума за унищожаването и фалшифицирането на българското културно-историческо наследство. Малцинствата, чиито права според документа заслужават допълнителна закрила, също са албанци, плюс роми, турци и други, но не и българи. Брюксел забелязва дискриминация към роми и гейове, но не и към българи. Що се отнася до свободата за сдружаване, нищо не пречеше да се напомни на комисаря по разширяването Оли Рен, че тази година Европейският съд за правата на човека осъди Македония заради забраната на пробългарската организация "Радко". Страсбург даде силен аргумент на България, но тя го премълча срамежливо.

Никой няма да уважава България, ако самата тя не показва достойнство. Вярно е, че си заслужава критиките, с които я засипват нейните партньори в ЕС, но поне онези, които е изпреварила по европейския път, би трябвало да я гледат с известен респект, защото и те не са за хвалба. Нищо не пречи да им го напомним.
Колаж: в. "Сега"
Българската дипломация в Брюксел показва характер
46
3045
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
23 Октомври 2009 21:18
Хубав колаж...

Редактирано от - Contessa32 на 23/10/2009 г/ 21:22:56

23 Октомври 2009 21:37
Жалко, но истина
23 Октомври 2009 21:39
Със самочувствието на изпреварили други балкански народи по пътя към ЕС нашите политици се правят на аслани, но идат ли в Брюксел, ... мани-мани.

Терзиев
много хубаво написано.

Редактирано от - softwind на 23/10/2009 г/ 21:40:12

23 Октомври 2009 21:46
Ех, г-н Терзиев! Много хубаво си го написал, ама я излез из софулиците с репортерския си диджитъл рекордър па земи да питаш наколо нашите европейци да ти кажат имената поне на две европейски комисии и техните председатели, па да видиш за кво стаа на въпрос.

Редактирано от - Framores на 23/10/2009 г/ 21:48:28

23 Октомври 2009 21:51
Българската дипломация е като лъвовете на Лъвов мост-без езици и гениталии...
23 Октомври 2009 21:54

Това е България в ЕС-възторжен зрител! Би било интересно да разберем какво мислят евродепутатите ни за членство на Македония и Турция в ЕС.
23 Октомври 2009 22:23
Ми как ше фигурира Ангорският договор на заседания на ЕК като ДПСто управлява последните 8 години. Нали управляваите ще си развалят рахатлъка.
Същото и за Македония. Какво очаквате от кафяво-червената номянклатура.
Но хубава статия.
Такива неща трябва да се обсъждат и да не се забравят!
100 те дни на правителството изминаха, така че да видим какво се прави!
23 Октомври 2009 22:50
"От признанието за посегателството са минали 85 години и Турция не би помислила да възстанови причинената от нея голяма щета, ако сега не бъде заставена от още по-голям интерес."
***
Не само голяма щета, г-н Терзиев.
Това не е само голяма щета, това е геноцид извършен от турската държава спрямо тракийските българи!
И ако държи да бъде приета в ЕС, Турция трябва да си плати за всички причинени от нея щети, включително извършения геноцид.

Редактирано от - потребител,07 на 23/10/2009 г/ 22:54:03

23 Октомври 2009 23:00
България напира да оглави ресора "Разширяване" в Еврокомисията (ЕК), но дори на себе си не може да обясни защо. Със самочувствието на изпреварили други балкански народи по пътя към ЕС нашите политици се правят на аслани, но идат ли в Брюксел, ... мани-мани.


е никой друг не може да пише такива въведения
23 Октомври 2009 23:17
Много е мътна политиката на управление в ЕС и тези безкрайни условности... Значи държавите "вътре" са перфектни и който иска да влезе в ЕС трябва да играе по тяхната свирка.Пример - понеже Гърция е влязла по-рано в ЕС, сега тя ще казва на Турция какво да прави - иначе ВЕТО и влизане йок.Ако беше пък обратното, то тогава Гърция щеше да бъде осеяна (може би) с джамии, ако иска да стане членка.....
Какви са тези Еврокомисари??Някой да е чул Меглена Кунева да е направила нещо откакто е Еврокомисар??Румяна Желева я предлагаха да стане Еврокомисар по енергетиката.Какво разбира тя от енергетика??Знае ли какво напрежение има в трифазния контакт например и къде има и къде няма ток там??Как така тя ще разрешава (или не) дали и къде да се строи АЕЦ (разбира се не сама, но ако и другите в комисията са "специалисти" като нея)...
24 Октомври 2009 00:31
Това у лево да не е С. Ганев
24 Октомври 2009 01:15
Другият вариант да си плати Турция за щетите и геноцида е като си прибере всичките сънародници, които понастоящем живеят в БГ и така да се решат веднъж завинаги сегашните и бъдещите проблеми.
24 Октомври 2009 02:23
"България напира да оглави ресора "Разширяване" в Еврокомисията (ЕК), но дори на себе си не може да обясни защо. Със самочувствието на изпреварили други балкански народи по пътя към ЕС нашите политици се правят на аслани, но идат ли в Брюксел, ... мани-мани."
***
Ами всеки продава това що може, бре авторе! То и на мен ми омръзна да слушам за великия интерес на България от турското членство и за това, че в името на не знам какво си трябвало да се одупим и на македония. Само се моля нашенци да не оглавят наистина разширяването, че жална и майка на Европа.
24 Октомври 2009 02:40
"Независимо какви могат да бъдат българските резерви и опасения срещу членството на Турция, България няма сили да застане сама като преграда по пътя й към Европа."
***
Ако проблемите между България и Турция не се разрешат преди влизането на Турция в ЕС, и ако БГ подкрепи ТР относно членството и в ЕС, това ще е краят на народа ни.
Ние не можем да си отворим границите, защото ще изчезнем.
Гърция и Кипър се противопоставят, те плащат за това, като имат армия и поддържат добри взаимоотношения с три ключови държави-САЩ, Русия, Франция.Купуват американски и френски самолети..
Ние трябва да се подготвим и да се противопоставим също.
Приоритети: да засилим армията, увеличим раждаемостта, дипломация.
ПП
България не е сама.Против влизането на Турция в ЕС са Франция, Германия, Гърция, Кипър.

Редактирано от - потребител,07 на 24/10/2009 г/ 17:58:48

24 Октомври 2009 05:16
Точно по тази причина, гласувах пропорционално за "Атака". Идеята на Франция, да се създаде средиземноморски съюз, включващ освен Турция, държавите с излаз на средиземно море, който да е близък до ЕС е много хубава. България трябва да я подкрепи.
24 Октомври 2009 09:26
Браво на автора. България трябва да вземе по определена позиция по членството на Турция, Македония и Сърбия в Европейския съюз. За Турция да се придържаме към позицията на Франция и Германия. За Македония да се поучаваме от позицията на Гърция и да сме по-настоятелни Македония да спре антибългарската си политика. Случаят с българката и детето й ни дава основания да бъдем безкомпромисни към провокациите на Скопие. За Сърбия трябва да им посочим, че отношението към българите от покрайнините е недопустимо. Известен е случаят с българската църква и сръбския свещеник. Външно министерство трябва да си свърши по-добре работата. Министър Б Димитров води най-правилна политика към тези страни и Желева трябва да го слуша.
24 Октомври 2009 12:20
Здравейте, симпатяги и...аферим ви за кабадайълъка.
На един му се привижда геноцид, на друг-приоритети със силна армия и яка раждаемост, а на трети-некъв си мощен средиземноморски съюз/задължително без Туркие/ .
Мразим да ви трошим и ентусиазъмо, и хатъро, ама...едно са пожеланията, а съвсем друго-реалностите, друзя мои.
Реалности, които гусин Терзиев ви ги е обяснил съвсем сбито с тва:
"България напира да оглави ресора "Разширяване" в Еврокомисията (ЕК), но дори на себе си не може да обясни защо. Със самочувствието на изпреварили други балкански народи по пътя към ЕС нашите политици се правят на аслани, но идат ли в Брюксел, ... мани-мани."
А стане ли дума за алъш-вериша с Туркие и Македония-та от далечното и не чак толкоз далечното минало...макята му е дипломация, дипломация и пак дипломация, а не изгъзици кат на министъро без портмоне а ла Бай Ганьо в стъкларски магазин.
Щото /нека повторим пак/...едно е да ти се привиждат милиарди долари, друго-некой да се съгласи с теб, а съвсем трето и четвърто-този некой да се разтърчи да ти ги дава.
Нъл тъй, приятели?
24 Октомври 2009 12:34
Нищо не е в състояние да промени нашите дипломати.сега нали се чуват гласове да подкрепим македония да стане член на ЕС пък тя като влезнела в евро съюза щяла да промени отношението си към България.а за кошмара турция в ес дори не ми се говори.но както се казва какъвто е народът такива са и политиците ни.
отлична статия на автора

Редактирано от - pecheneg на 24/10/2009 г/ 13:53:13

24 Октомври 2009 12:41
бай хасане не ни се привиждат никакви милиярди има договор и той е още в сила.не пиши като не си подготвен по темата.не че ще видим нещо от тези пари.най много ние както през 1913 година да харижем още малко територия на турция.я кърджали я делиормана я булгаристан да стане дунавски вилает.
нали в момента българия е болния човек на европа.турция е регионална сила и едва ли ще се съобразява с нас какви пари какви 5 лева.но все пак договор има макар и да е написан само и с едничката цел да остане на хартия.
24 Октомври 2009 13:16
Бай Хасане, ако живеш в България, пишеш на жаргонен български език и си български гражданин ползващ се с всички придобивки на такъв ще защитаваш българската позиция. Турция по един договор дължи едни обезщетения на едни други (като теб) български граждани. Договора е подписан преди 89 години и оттогава са се сменили нзнам колко български правителства. Всяко едно правителство е поставяло въпроса за изпълнението на този договор от страна на Турция и отклик- никакъв. Какво бре човече трябва да се случи за да бъде накарана Турция да изостави грандоманщината си и да изпълни договора, който сама е подписала? 89 години дипломация по един и същи въпрос е много време. От териториите, които Турция е заграбила (на тракийските българи) е спечелила многостотин милиарда, дори трилиона долара и от тях би могла да задели една минимална част за обезщетения. Ако това не се случи, тогава наистина българското правителство би могло да забие ножа в масата и да втвърди тона.
24 Октомври 2009 13:22
Асан аа, кое е по мило от Майката? Май либето, а?
24 Октомври 2009 14:13
,
Поредната съботно-неделнa помия с цел събиране на форумците за по-висок
рейтинг и "преброяване на дивите зайци".
24 Октомври 2009 14:42
Гърците гледат да си оправят/разрешат проблемите с Македония преди евентуалното и влизане в ЕС, защото много добре знаят, че после ще берат ядове.
Нашите ядове ще бъдат още по-големи, ако не си разрешим проблемите с Турция, Македония и Сърбия преди влизането им в ЕС.
За нас най-добре е азиатската и недемократична Турция, държава-съсед, която не спазва договори и не изповядва европейските ценности, никога да не влезе в ЕС.
Ние трябва да гледаме нашия интерес.
Критиката на автора към нашата дипломация е правилна!
Автора
24 Октомври 2009 15:00
Знаеш ли ти кои сме... в Брюксел?
-отговорът на загадката е:овце
За автора на колажа
24 Октомври 2009 15:42
Потребител07, Германия и Франция ще свършат нашата работа, и Турция ще гледа през крив макарон ЕС. Въпросът е защо зорлем се правим на будали и не си отстояваме нашето. Не протестираме официално за преиначаване на българската история от БРЮМ-анците, хванахме се за няк`ва си Спаска. Ако някой може да ми го обясни, черпя бира.
24 Октомври 2009 16:29
"Германия и Франция ще свършат нашата работа, и Турция ще гледа през крив макарон ЕС. Въпросът е защо зорлем се правим на будали и не си отстояваме нашето. Не протестираме официално за преиначаване на българската история от БРЮМ-анците, хванахме се за няк`ва си Спаска."
***
Ние трябва да подкрепим Франция, Германия и Гърция относно НЕвлизането на Турция в ЕС.
Ние, като народ, дипломация и държава, трябва да излезем с достойнство и достойна позиция от тази ситуация.
За Спаска, човещината изискваше нашата дипломация да се застъпи за тази наша сънародничка.Тя не е престъпник, крадец или убиец, за да лежи в затвор.Тя не е сторила никому зло, а защитава по своему интересите на детето си.Спаска не е няк`ва си, а е млад човек, майка и бг гражданин с бг паспорт.
Относно преиначаването на нашата история и пасивността на държавата, нашата дипломация има още много да се учи.
24 Октомври 2009 16:54
“Знаеш ли ти кои сме... в Брюксел?“

За сега никои....
Авторе,
24 Октомври 2009 16:55
За Гърция съм съгласен, че ще удари едно рамо. За Спаска - не. Не е работа на държавата да се меси в битовите и съдебни проблеми на гражданите си. Кой каквото си е надробил, да си го сърба. Обидите към съда в никоя правова (макар и силно казанано за БЮРМ) държава не се толерират.
24 Октомври 2009 17:41
Ей затов харесвам "Сега" - понекога казват право в очите, а не подмитат под килима. Понекога.
24 Октомври 2009 22:16
Не искам да ви кърша ентусиазма, но да напомня само, че има много договори подписани между Турция и България от Анкарския досега, също неспазени, но от другата страна! (Ньойския, Договора от 1968 и т.н.)
25 Октомври 2009 06:01
"Потребител07, Германия и Франция ще свършат нашата работа, и Турция ще гледа през крив макарон ЕС."
***
braun, аз бих адресирал горния цитат до БаЙ Асаня. Въпреки че турската гърбица само гроба я оправя.
***
Bacho Asane, ква стана тя бре. Докато едно време насъсквахте кюрдите да колят наред от ваше име, днес май те ви го връщат тъпкано. Ша ви гледаме сеира, нъл тъй аркадашлъ? [/b]
25 Октомври 2009 06:35
Един язик не го ли поназнайваш...нема смисол да се мОриш с тоз язик, друже Drug-ираний.
Що се отнася до принципо :"Не сакам ний да сме добре-важното е Туркие да е зле"...ненапразно я го три пъти написах-макята му е дипломация, дипломация и пак дипломация.
Дипломация, а не изгъзици кат на оня шемет без портмоне.
Иначе...ако е до сеир-амджък аазлии кат теб си умрат да видет ка Мецана си потропва хорце у комшийскийо двор.
Ако и по-после да се чудят от где е дошло тва жълтичко у навущата им.
Анладън мъ не демек истедийими, друже мой?
25 Октомври 2009 06:57
Той има клауза за компенсация на прокудените от нея през 1912-1925 г. тракийски бежанци, чиито имоти са отнети незаконно.


Тъкмо обратното, бай Терзиев. Съгласно Ангорския договор българските изгнаници се лишават окончателно от своето право да се завърнат по родните си домове. Техните имоти стават собственост на турската държава за сметка на недвижимата собственост на онези турци, напуснали присъединените към България земи след Балканските войни. Права върху своята собственост запазиха само бежанците от преди 1912 г. А те не са много.

Земи чети Натиснете тук

Макар че защо - невежеството е сила!
25 Октомври 2009 10:01
olo,
щом си голям отворко, не се занимавай с наште слабостти, а намери Лозанския договор и посочи слабостите в турската позиция.
25 Октомври 2009 10:38
oIo,

Най-сетне някой да го прочете тоз договор...
25 Октомври 2009 19:03
Чичо , Моля Ви, преведете Уйовата препратка!!!
25 Октомври 2009 19:38
Oio
Свободата е робство, невежеството е сила, силата е за властта, не за гражданите....
25 Октомври 2009 21:54
У тоя форум само олито има куража да напише пълна глупост, да я оцвети с боички и накрая да лепне факсимиле, което черно на бело я опровергава.
Обаче лови светулки и други насекоми
25 Октомври 2009 22:25
Брат Му ни е ОЛО , ами си е Уйо , ве Темо..
25 Октомври 2009 23:09
Не всеки индивид способен е да умее да проследи съдържанието чрез външните форми, цветове и звуци за да усети тогава импулсите и смисъла на казаното! Но за това се изисква и свръхсетивно познание и четене на малко повече книжки , а не само да се бълват тъпи подмятания, та чак пяна да излиза на устата (при някои и херпеси).
26 Октомври 2009 06:27
Bacho Asane - като те чета не мога да не призная, че си парче дипломат. Сал едно ме учудва - как можа майка България да роди такъв турски дипломат? А за майка ти туркие ще ти напиша следващия път. Не се съмнявам, че ще е скоро. Нъл тъй, аркадаш? Или викаш май точната дума е пезевенк? Какво да се прави - не го научих тоя турски и това си е. [/b]
26 Октомври 2009 11:19
***


Редактирано от - sybil на 26/10/2009 г/ 13:13:48

26 Октомври 2009 11:32
...демек, когато колят българите става"вятър", а когато колят турците става "геноцид", когато се изселват българите принудително става "геноцид", а когато се изселват турци принудително става"голямата екскурзия", браво начи, пес...

26 Октомври 2009 13:35
*****????? извинявайте, аз не мога да продължавам по този начин, всеки да си драска лъжите и да си вярва сам.

26 Октомври 2009 20:57
***

Редактирано от - sybil на 26/10/2009 г/ 22:39:09

28 Октомври 2009 16:55
оно си пише в договора кое как е Ангорсият точка С.
Так о чем речь робяты.....?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД