:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,372
Активни 376
Страници 26,782
За един ден 1,302,066
Седмицата

Преходът ще свърши с нова конституция

Държавата не отговаря вече на идеите си. Няма общ интерес, няма гордост, няма срам
Димитър Денков
Седмица ли бе да я опишеш? Разровиш ли я, ще мирише, както казва поетът. В нея изби цялата пяна на т. нар. преход. Равносметката му се точи тия дни като за невменяеми, на които следва да се обясни с картинки, удобни спомени и тук-там размисли какво всъщност било станало, без да е трябвало да стане точно така. Та кое черно въображение може да събере на едно място ей това: списъци и оставки на висши и по-нисши съдии заради разговори с някакъв Красьо; депутатка от ГЕРБ не вижда морален проблем да защитава в свободното си време Жечо Брадата, обвинен в незаконно присвояване на Карандила; нравоучителни парламентарни декларации на "дясно" и "национално отговорно" мнозинство срещу двама бивши триумвири в коалиция от социалисти, монархисти и турци; третият пък триумвир се съди за правото да сече горите, върнати в качеството му на последен монарх тъкмо когато бе министър-председател на републиката; президентът решава газовия въпрос с предложения за строеж на танкери в Южна Корея, а македонския - в задочен спор с колегата Груевски в Австралия; Борисов се изнервя от Клаус, който бави Лисабонския договор; комисионери и герои на свръхтайни справки на службите на сигурност дефилират по медиите, ръководени и списвани от говорители и служители на тези и предишните служби; отвлечен син на бизнесмен от Правец, освободен според мълниите на националната телевизия, ама на ужким според МВР; хванат с подкуп прокурор; издирван бивш шеф на държавна агенция, поръчал в съучастие с районен съдия отвличане и убийство на конкурент в имотни сделки; изнасилена и убита за няколко лева баба, хвърлена за по-сигурно в река; втора жертва - ужас, и пак в Самоков! - на тъй зловещия за 2 милиона българи "свински грип" точно в пика на рекламите за противогрипни ваксини. За капак - нещо жизнеутвърждаващо: репортажи за 11-годишната Кортеза, подобрила с първородното си чедо тазгодишните постиженията на 117 нейни каки на 12,13 и 14 години в местното състезание по разплод и



опазване на племенните обичаи



Да прощава радио "Ереван", но дори за неговото въображение е недостъпен и следният сюжет, обобщаващ прехода ни към пазарна икономика и демокрация в глобализиращия се свят. Немската RWЕ се отказва от инвестиции в АЕЦ "Белене", но за сметка на това се явява друг стратегически инвеститор от икономически стабилна страна. Това е Гагик Коляевич Царукян, борец и боксьор, шеф на партия "Процъфтяваща Армения", който купува бутилиращата компания за минерална вода "Горна баня", оттук нататък собственост на концерна му с будещо мили спомени име "Мулти Груп". Действителността наистина е по-фантастична от фантастиката. Поради което е неуместно бюджетът за следващата година да се онагледява от министър Дянков с постна пица пред хилещи се ресорни репортерки. В светлината на арменската инвестиция можеше да стане и с по-нашенски нагледи: с таратор. За него засега е осигурена водата, докато млякото, чесънът, краставиците и копърът ще дойдат другото лято, спре ли се контрабандата по турската граница. Но тъй като министърът на финансите видимо не е тукашен и иде от свят, където пиците са по-разпространени, тая далеч по-точна аналогия с таратора разбираемо му убягва.

И друг път е бивало така, но натрупано в една седмица става много. Именно много сериозно.



Теренът дотам е разкалян,



че само доброто възпитание пречи да се нарече "лайнян". Нещата са сериозни в смешната им страна дори за резидентите на приятелски и вражески разузнавания. Те ще умрат от смях при това разголване на държавата; хитър начин да бъдат обезвредени.

Дали това се цели, не зная. Но е несъмнено, че с всяка подобна седмица се обезвредява всеки общ интерес у нормалните хора преди зимата. Тя ще бъде двадесетата от т. нар. преход и поредната в криза. Дори и да не обръщат внимание на горния вече привичен мизансцен, случващото ще доутвърди усета, че нещо не се получава с усилията да се работи честно, да се учи добре, да се лекува прилично, да се съди справедливо, да се почива спокойно, т.е. да се живее нормално. Няма как да е нормално, когато има такива седмици. Затова и по-чувствителните продължават да емигрират от тая държава при всяка възможност: буквално - в чужбина, метафорично - в себе си.

Когато нещата в държавата стигнат дотук, е нужно нейното преустройство. Тя не отговаря на идеята си, не е повод за гордост, че си неин гражданин - дълг, който Хегел изискваше от всяко подчинение на законите й, ако те са съобразени с общия интерес. Този общ интерес у нас липсва, съответно - няма я и гордостта. Но още по-лошо - липсва и срамът. Те са заместени от безразличието на нацията, забавлявана със сводки от политическата сцена, чиито герои падат и стават като в буфонада, дошла след трагедията и фарса.

Бойко Борисов постоянно плаши с нови избори. Ала заплашва само ония на сцената. Ако наистина трябва да се следват очакванията, с които бе качен на нея, трябва не просто да се заплашват актьорите в буфонадата, а



да се търси ново устройство на държавата



Няма как това да не засегне рамката на сценария, конституцията, щом не искаме седмици като тая. И като всички ония вече 1040 седмици, които приличат на нея. Каква ще бъде тая конституция, трябва да решат именно зрителите, колкото и да ги убеждават, че не са квалифицирани в сложната правна материя: от правото за отзоваване на депутати с гласа на избралите ги през правомощията на парламент, президент, изпълнителна власт, прокуратура, съд до правото за пряко отнасяне на гражданите до Конституционния съд.

Иначе продължат ли да се точат такива седмици, току-виж изнервените зрители се качили на сцената без никакъв сценарий и с всички последствия за досегашните актьори. Но тъй като сме от европейците, на които революциите не се удават, по-вероятно е държавата да си изтлее в безразличието, с което ще приеме конституция, написана и наложена отвън. Както бе наложен и преходът, който ще свърши с нея.
143
5139
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
143
 Видими 
30 Октомври 2009 23:15
Преход.Голям евфемизъм за погром над една нация.
30 Октомври 2009 23:41
един Димитриевич свети с управленска мъдроз
и пичо е неговия пророк
30 Октомври 2009 23:41
Трета национална катастрофа.
30 Октомври 2009 23:41
За автора - но само със забележката, че прехода ще продължи още 20 години и чак тогава... каквото ще става да става
30 Октомври 2009 23:58
Н-ското поделение. Сутрешен строй. На гусин Майора се докладват щетите в мирно време : 1 счупен крак при игра на фурбол, с кубинки естествено (по мое време наборниците не разполагаха с други обуща), майорът забрани ходенето до спртния комплекс. 1 бр. в ВМА с 40 градуса темперетура, майорът вдуга рамене. Още някакви там вреди за живата сила. Майорът, мъдрец по своему, обобщи :
Значи ако в мирно време имаме 3-4 жертви на ден, то във военно, ще даваме по една рота, което не е добре. Абе, да му .. ма... , човек по цела нощ да не спи, нема да се сети каква глупост ще измислят талибаните...
Та същите намам-думи-какви са ни елита. А пък тия дето не сме елит въобще не ги знам какви сме. Е, аз стягам багажа вече, дано не ме налегне некакъв патриотизъм идните няколко месеца, все пак с две деца съм. Мен си прецаках, поне тях да опазя от тоя клозет.
31 Октомври 2009 00:56
>>><<<
Не се отчайвай бе, то по-лошото мина, остава най-лошото...
31 Октомври 2009 01:47
Така е, по-лошото мина, само дето лошото на "най-лошото" е, че досега винаги се е оказвало предпоследно.

Тъкмо гледаш и си викаш "е, няма на къде повече!" и хоп - вземе та се окаже, че дъното на блатото било меко и податливо, почти като ония неща дето "поетът" ги поразбърквал с пръчката..

Сигурно е преход, няма какво да е друго, но пък тия дето не помнят социализма са вече на по 20 години. Дойде поколението, за което "преходът" се оказа единствената позната форма на битие. А дори и в конфуцианското "Пътят е целта" не става дума за успешно пристигане. Ами сега?
31 Октомври 2009 01:59
Димитър Денков
Само дето тва с конституцията е пришито не на място - и логически и стилово, а и като конкретен исторически момент.
В един цирк едни клоуни изживяващи се като умели акробати каква конституция могат да направят ? По добра или по-лоша от сегашната ?
31 Октомври 2009 03:36
armani, стягай багажа, приятелю и се готви... И добро и лошо ще видиш и ново и познато.Дръж знамето високо, защото за тези около теб, ти си знаменосецът...
Прочие: Успех!!
31 Октомври 2009 05:06
за прехода - ту е свършил, ту продължава.....неясна и объркана работа.....но всеки трябва да се спасява, едни заминават в чужбина, други правят опити да живеят тука в България........но това е положението от доста време движение и двете посоки на границата ...заминават или влизат и пак заминават
31 Октомври 2009 06:05
Сега как е тази статията в сравнение тази на г-жа Кодева, която гарничеше с философския абсурд ? Много късни контатации г-н Денков , много късни и все още беззъба критика, все още.
Къде е Доган ? Не го споменавате вече , ... ама хич ? Г-н Денков, какво стана с хитрия и голям българкси политик, амортисьора на пеесе и пет правитества в България ? Какво стана с този без който Бъглария не можеше да бъде управлянване и я заплашваше етнически кохфликт !? Какво стана с този престъпен урод ... и с плеядата останали ... като него ? Какво се случи ... какво се скърши в душите ви ... сега !? Питам ... и отговор не искам, защото вече 20 години не можете да го дадете. Така е когато конформистки се мълчи , когато пребиват с тръба ваш колега, така е когато страхът е всичко за което можеш да се вкопчиш ... Спасение няма , защото има вече едно деформирано поколение и на път е второто ... с такова наследство на никъде ...

Армани, бъди силен духом и не се обръщай назад ! Не позволявай на носталгията да те надмогне ! Ще ти е трудно сигурно, както на повечето избрали пътя на емиграцията .. Тя не е само икономическа , тя е най-вече духовна ... Не съжалявай за взети решения , ако си поставил на първо място бъдещето на твоите деца и семейството ! Не гори мостовете , но и не проявай излишна сантименталност ! Нека Бог те закриля теб и твоето семейство , нека твоите роднини и приятели не те винят. Ти сигурно си се опитвал да промениш нещо в твоя микросвят ... и сигурно не се е получило. Не започваш от ново, това което си ти и товето семсйство - това е твоето богатство и то не е малко, а само тръгваш по нов път. Здраве и късмет ти желая и пази семейството ! Парите не са най-вжното нещо , важното е да можеш да живееш нормално със семейството си да сте шастливи ... Това което не те убива, те прави само по-силен. Успех !
31 Октомври 2009 08:05
На времето, когато казахме, че 45 години им стигат, бяхме на мнение, че изхода от тези бъркотии на властта може да бъде намерен едва след още толкова 45 години. Както при йогите-гладуваш примерно седмица, после една седмица излизаш от глада бавно и постепенно.
Че е нужна нова коституция е очевадно. Може да е по-тромава от сегашната, но трябва да предопредели най-важните закони в себе си поне по целта им. си. Освен това, или да се дефиренцират министрествато по значимост или да няма опора за нито едно министрество в конституцията. По сегашната, само Министерството на Правосъдието се ползва с конституционна опора, но тази опора изглежда поражда много пороци и вреди. Според мен трябва да се въведе единна републиканска собственост на икономическите субекти.
31 Октомври 2009 08:07
ДИФЕРЕНЦИРАТ-прошка, печатна грешка
31 Октомври 2009 08:14
Всеки път като се върна от чужбина (току-що бях в Щатите за 2 седмици) се поздравявам за решението, което взех много отдавна. А именно, да си остана в България. За сега, слава Богу, и децата ми са тук. А че държавицата ни е нужник, нужник е. Обаче ще се оправи. Като ни пратят генерал-губернатор с неограничени пълномощия.
А иначе и западняците яко са го закършили, особено САЩ. Казвам го без ирония и без радост. Цялата им кредитна система виси на косъм и това не може да продължава вечно. И непременно ще минат през хиперинфлация. Дано тогава им (ни) дойде акъла, че така повече не може да се живее.
Бъдете здрави!
31 Октомври 2009 08:27
Да, и точка първа от новата конституция ще бъде Мутрите основна ръководна сила в обществото...Другите точки, както искате си ги правете...
31 Октомври 2009 08:34
ИЗБОРИ ЗА СЪДИИ И ПРОКУРОРИ! Всичко друго е палиатив.
31 Октомври 2009 09:01
Така както сме я подкарали, преходът ще продължи по-дълго от онези 45 г., по-продължително и от другите 66г. преди тях.
31 Октомври 2009 09:44
Мда, и скучно, и грустно, както беше казал кой, Есенин май?
31 Октомври 2009 10:29
Авторът е прав, разбира се. Проблемът е, че нова конституция се прави с Велико народно събрание, което означава дълъг период на нестабилност в държавата в период на криза. А когато няма криза, политиците нямат особено желание да си прекратяват предсрочно мандатите.
Има обаче начин част от най-необходимите промени да бъдат направени сравнително бързо, и то без ВНС. Например няма пречка да се въведе изборност в съдебната система и скъпите ни магистрати да не бъдат назначавани от Кольо с ланците, ами избирани от този, комуто според конституцията принадлежи цялата власт - народа. Защото в момента те са извън контрола на суверена, конституцията от 1991 г. им подари основния стълб на държавността - съдебната власт. С фалшивия аргумент, че съдебната власт трябвало да бъде "независима". Хайде, холан, и ние сме чели Монтескьо. Властите (съдебна, изпълнителна, законодателна) трябва да бъдат автономни една от друга, но не могат да бъдат "независими" от суверена, т.е. не може народът да има право само да им гледа безобразията и под мустаците увиснали да ги псува сърдито.
Може и трябва да се води дискусия как точно да стават изборите, магистрати на какво ниво ще бъдат избирани и на какво - назначавани (и от кого), по какъв начин ще бъдат контролирани... Но изборите са задължителни!
Още редица промени могат да бъдат направени и от обикновено народно събрание, ако трябва - одобрени чрез референдум.
А ВНС може да се свика към края на сегашния мандат на НС, така ще има време да се подготви и дискутира в обществото новата конституция. Пък и управляващите, и опозицията ще преглътнат идеята за ВНС по-лесно.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Тежко, тежко! Вино дайте!
31 Октомври 2009 10:51
..Но изборите са задължителни!..


Законодателната и изпълнителната власти са следствие на избори. Е, и?
31 Октомври 2009 11:00
Марсиане мили , четеш ли ? Чарли чете с "повишено внимание"...

31 Октомври 2009 11:01
Авторът е забравил да напише и за едно жизнеутвърждаващо предаване по Нова тв , в което заради пари наши сънародници са готови да се окепезят пред цяла Б-я , да сгромолясат психиката на роднините си и да засилят опорстачването ни. В СЕМ ядат семки и се кефят на предаването. Само , че семките са от нашите пари.
31 Октомври 2009 11:07
Законодателната и изпълнителната власти са следствие на избори. Е, и?


Това е все едно да кажеш "В кацата с мед има само една трета катран. Е, и, става ли за ядене?"
31 Октомври 2009 11:20
Две трети чист мед? Хайде де!
31 Октомври 2009 11:32
Не трябваше конституцията да бъде първи приоритет на прехода в държавата. Това беше голяма грешка наследена от Луканов и кашаварите, които стояха зад него, за да пишат сценария на реформите.


Защото историята никога не се повтаря два пъти по един и същи начин. Оказа се, че дори този детски елементарен урок ние не го знаем. И за изтеклите 20 години на неудачни реформи се наложи да го научим твърде болезнено. Основните концепции, работили добре при създаването на третата българска държава след освобождението ни от турците, трябваше да си останат в историята и не трябваше да позволяваме те да бъдат реанимирани след един век от неграмотниците.


Защото, когато усъвършенствуването на конституцията, законите и правилниците се превръща в задължително първи приоритет на всички реформи за развитието на икономиката на държавата и дори нещо повече - се предпоставя като едва ли не единствен двигателен мотив на реформите, като на практика - изчерпва същността на тези реформи, нещата стават наистина много сбъркани.


Защото формата никога не трябва да е по-важна от съдържанието.


Защото съзнанието за необходимостта и съдържанието на реформите първо трябва да се оформи като непосредствено произтичащо от изискванията на живия живот в главите на мнозинството от разумните между хората и чак тогава да се хванат за врата словоблудните адвокати и безхаберните ченгета в парламента на държавата да сядат и да оформят доказания от живота народен консенсус за реформите върху хартията на конституцията и законите. Иначе тази хартия, както наистина се оказва днес на практика, няма да послужи за нищо хубаво.


Защото и това е най-важното – вярното решение на никоя задача не може да се намери с гласуване. То е работа на професионалисти и експерти, а не на подбрана от случая народностна извадка от средностатистическото разпостранение на тъпотията, поставена в парламента на държавата.


Редактирано от - ламбен на 31/10/2009 г/ 15:18:11

31 Октомври 2009 12:14
Денков : "... трябва не просто да се заплашват актьорите в буфонадата , а да се търси ново устройство на държавата . Няма как това да не засегне рамката на сценария , конституцията , ... Каква ще бъде тая конституция , трябва да решат именно зрителите , колкото и да ги убеждават , че не са квалифицирани в сложната правна материя :... Но тъй като сме от европейците , на които революциите не се удават , по-вероятно е държавата да си изтлее в безразличието , с което ще приеме конституция , написана и наложена отвън . Както бе наложен и преходът, който ще свърши с нея . "
Кучето ми , отдавна живее в този жесток уплах , Мили Денков

31 Октомври 2009 12:15
Аа, добри темички таз събота - има си ги човъркаме два дни.
И от време на време долу в мазето, щото нали - винцето спря да шушне, и ше тряба се опитва постоянно, зеленцето и то, пък и трушиите..
.
И кат' стана дума за ядене и пиене, да го поримуваме малко...
Мишо Константинов не е много прав с ген.губернатора - тоя нужник нас чака, няма кой друг да ни го изчисти.
Ама имало гнусливи, миришело им, можело да се оцапат, и затуй щели да поизлезнат навън, и да поизчакат отстрани...Па може и някой и друг акъл да ни дадат как да чистим туканка. Все пак нали из пустата чужбина са станали баш експерти, с огромен опит в..миенето на чужди кенефи.
И като си идват отвреме на време, щели дори да ни носят подаръци - вносен дезодорант и тоалетна хартия.
..
Е, на мен пък не ми харесва така - всички да цапат кенефа, а сал балъците да го чистим.
Да не ми пискате после за гласуването от чужбина?
31 Октомври 2009 12:45
Денков е написал: "Няма как това да не засегне рамката на сценария, конституцията, щом не искаме седмици като тая. И като всички ония вече 1040 седмици, които приличат на нея."
.
Напомня ми Солженицин, краят на "Един ден на Иван Денисович": "Таких дней в его сроке от звонка до звонка было три тысячи шестьсот пятьдесят три.
Из-за високосных годов -- три дня лишних набавлялось..."
.
Та и тук така - трябвало е да добави: "... а от високосните години и от непълния брой седмици в годината - още три седмици се добавяха... И само три дни не достигаха, четвърта да добавят ..."
.
Иначе, по темата - според мен още в заглавието е сбъркано - не е "Преходът ще свърши", а е "Преходът свърши" с приемането на Конституцията.
.
Същността на прехода беше в това, че формулировката за "ръководната роля на Партията" (известна като "член Първи" от старата конституция) беше заменена с формулировката на чл. 4 от новата Конституция "Република България е правова държава. Тя се управлява според Конституцията и законите на страната."
.
При нереформирана съдебна система и порочно законодателство (непроменяни с години закони или такива, писани за определен кръг от хора) тази система осигурява разгул, за който старата дори не беше сънувала (което е точно замисълът и целта на проведената операция). Всичко става възможно и, най-важното - всичко е законно. Върховенството на закона е много по-удобно от върховенството на партията, защото отпадат моралните ангажименти. Може да не е морално, но е законно - това е лайтмотивът на последните 20 години, които удобно биват наричани "преход". Но пак повтарям: преходът завърши с приемането на тази уж нова конституция. Всичко нататък не е вече преход, а консумация на предвидимите последици. А че тези последици имат развитие в също така предвидима посока - ми да, така е. Но това няма нищо общо с някакъв си преход. "Продължаващият преход" и "ролята на ДС" - това са двете големи лъжи на последните 20 години. За прехода вече казах, той завърши с приемането на конституцията. А "ченгетата", "доносниците" и "ролята на ДС" са всъщност удобно плашило, размахвано, за да се скрие ролята на истинските движещи сили на процесите: политическите кръгове от бившата БКП и други сподвижници, главно от юридическите кръгове, обмислили и осъществили в движение тази всъщност брилянтна операция.
31 Октомври 2009 13:08
Не нова, просто нужна е Конституция. Сега има плод на номенклатурните изобретатели, стахановци и мичюринци - натъкмиха докумнтното прикрите за т.н.преход, но не и конституцията
За това е нужно Велико Народно Събрание
Само че народът вече не се интересува от документи, интересува се да оцелее. Освен това най-будната и млада част от народа се изпари по света и глобалните процеси.
Останалите тук във форума могат само да четат написаното от техните упълномощени колеги и да критикуват с вещина нещата които нямат нужда да бъдат критиковани.
Седянка, в каквато неминуемо ще се изроди такова Велико събрание ще произведе пак документ. И така нататъка
31 Октомври 2009 13:15
Две трети чист мед? Хайде де!


Едва ли е чист. Но със сигурност едната трета е чист катран. Пречистването на меда трябва да започне оттам.
31 Октомври 2009 13:38
Преди малко четох в Бир.БГ, че БСП замисляла Декларация във връзка с 20-та годишнина от 10 Ноември. Имаше изказвания на нейни членове, но общо взето беше, че нещата не вървят на добре. СДпоредмен, не биваше да се лансира това понятие "преход". То съвсем по простичък начин указва, че отивайки към частната собственост, в същност партияте вече е обезличена като носител на социалистическото. Според теоритя, на социализма трябваше да съответства социалистическа партия, а на комунизма-комунистическа. Но др. ми ти Лилов избърза да преименува партията адекватно, но сгреши. То нямаше социализъм у нас, а имаше само печеливши лозунги за социализъм. Печеливши изборите. В същност, пак по теория, строяхме държавно-монополистическия капитализъм, който невежи идеолози ни представяха за социализъм за зряло, та презряло развито общество. Та един виц от ония времена. Провежда се изпит по "Политическа икономия на социализма." Излиза от изпита Иван, усмихнат до ушите. Всички го питат 6 ли изкара. Той:двойка. Е как така си доволен.? А той-абе Пешо направо с милиционерската кола го отведоха!
31 Октомври 2009 13:43
Аха, почнаха и журналистите да се заглеждат в онова, що мелим от години.
У нас демокрация нема.
Суверенът няма никакви реални права.
И цялата власт законово и конституционно е прехвърлена в ръцете на другарите от тайните служби.
Референдуми нема.
Отзоваване на депутати нема.
Контрол на СУВЕРЕНА върху трите властти нема.
От парламентарната демокрация остана само парлама-та.
За повече четете тук

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
31 Октомври 2009 13:46
Берия мили , ...

31 Октомври 2009 14:00
Казвал съм го и друг път. Цялата уродливост на прехода е заложена в следния текст от Конституцията:
(3) Частната собственост е неприкосновена.

(4) Режимът на обектите на държавната и общинската собственост се определя със закон.

С други думи: Нашето няма да пипате! Държавното и общинското можем да го направим наше с едно-две закончета.
А като добавим и един закон за амнистията, нещата просто заспиват.
31 Октомври 2009 14:09
Сократе мили , ...
Карай направо - по заглавието ...

31 Октомври 2009 14:15
Бигъл,
По заглавието - само две думи.
Ако сега седнем да правим конституция, имаш ли съмнение КОЙ ще я напише?
Аз не.
31 Октомври 2009 14:21
Как кой? Този, когото избереш.
31 Октомври 2009 14:32
Сократ-май ,
Кучето ми не агитира , хубавите работи бързо да стават . Това , което ни се случва , самО го потвърждава . Според Марс-а , "трябва да съзреем" , според други - друго ни не требе ... Сам разбираш - нужно ни е да се сберем под Правилото ...

31 Октомври 2009 14:43
Как кой? Този, когото избереш.

Точно така-тези, които ние изберем, ще напишат новата конституция.
Това е удобен повод да се върна към един въпрос, който многократно съм задавал-имат ли шанс читавите хора (които без съмнение съществуват ) да сторят това? И сторвайки го, ще имат ли сили да пазят и прилагат новото години и години, докато цялата измет се извлече?
И един подвъпрос-как става така, че читавите хора, добрали се до власт, се пречупват и стават или мошеници, или безволеви мекотели?
31 Октомври 2009 14:53
Ловки, и що забрави да питаш за парите?
Без да искаш, или?
31 Октомври 2009 14:54
Ловкий,
Ние сме дребни хора и загадката за промяната на големците трудно ще я проумеем.
Нека първо си отговорим на един мъничко по-лесен въпрос: Защо много ДРЕБНИ чиновници губят съвест и чест и стават съучастници в големите престъпления? Уверен съм: без малките колелца големите ще спрат да се въртят.
31 Октомври 2009 14:55
Кайли:
„У нас демокрация нема.”


Ама още ли има някой да не знае, че дори в САЩ не(!)ма демокрация?


Защото, както много добре се вижда днес – във времената на настъпилата тежка финансова и икономическа криза - управлението на съдбата на тяхната държава ... не е в ръцете на американския народ и неговите избранници, както би следвало да бъде във всяка нормална демократична система, а се намира в ръцете на така наречения Американски федерален резерв, който е една частна институция, собственост на няколко големи еврейски банки в Америка.


Няма друга такава институция в целия демократичен свят. На Американския федерален резерв, в чийто ръце се намира цялата власт върху американската икономическа и финансова система, по закон никой не може да му нарежда нищо, нито пък може да бъде търсена някаква отговорност за неговите действия от когото и да било.


Каква е законово дефинираната роля на Американския държавен резерв?


1. Управление на монетарната политика чрез въздействие върху паричите и кредитните условия в икономиката с цел установяване на пълна работна заетост и стабилни цени.
2. Надзор и регулиране на банковите институции с цел постигане на стабилност и сигурност в националното банкиране, финансовата система и защита на кредитните права на клиентите.
3. Поддръжка на стабилността на финансовата система и сдържане на системния риск, който може да възникне на финансовите пазари.


Значи, в ужким най-демократичната държава на света НЕ ПРАВИТЕЛСТВОТО И ДВЕТЕ КАМАРИ НА ПАРЛАМЕНТА, които го контролират, изпълняват държавните функции на:
- установяване на пълна работна заетост,
- установяване на стабилни цени,
- регулиране на финансовата система,
- поддръжка нейната стабилност и т.н.,
а това е дадено на една БЕЗКОНТРОЛНА ЧАСТНА ИНСТИТУЦИЯ, която не е подвластна никому и която няма никакъв обективен стимул за това. Напротив – тя е непрекъснато стимулирана само и единствено за безконтролните печалби на себеподобните си.


И когато тази институция, неудържимо тласкана от безумната ненаситност на своята естествена околна среда доведе не само американската държава, но и целия свят до фалит, се оказва не само че не може да й бъде търсена сметка за това, но и не могат да й бъдат отнети или поставени под контрол лостовете за управление на финансовата система и спасението на държавата си остава, извън всички институции на парламентарния държавен механизъм, пак в безконтролно пакостните ръчички на онези, които вече успяха да го доведат до фалит.


А пакостливите разбойници под маската на спасители от Американския държавен резерв ПРОДЪЛЖАВАТ ДА СИ ЧУРУЛИКАТ НА НЕПОЗНАТОТО ЗА ЦЕЛИЯ ОКОЛЕН НОРМАЛЕН СВЯТ ПТИЧО ФИНАНСОВО НАРЕЧИЕ НА БАНКЕРИ ОТ УОЛСТРИЙТ, раздавайки за секунди на себеподобните си заеми и финансови гаранции за трилиони долари, ДОКАТО В СМЕХОТВОРНО ДЕМОКРАТИЧНИЯ АМЕРИКАНСКИ КОНГРЕС С ЧАСОВЕ СЕ ВОДЯТ ДЕБАТИ за десетки и стотици пъти по-малки суми.


И това се било наричало демокрация. При това – най-добрата в света, от която нищо по-хубаво не можело било да бъде измислено.


Как ли пък не!




Редактирано от - ламбен на 31/10/2009 г/ 15:26:50

31 Октомври 2009 15:04
Олди, за кои пари?
Парите, както знаеш, никога не стигат-независимо колко ги имаш...
И са мощен стимул да се превърнеш в негодник.
Ама според мен си си бил негодник, просто осъществимият вече шанс да бръкнеш в меда е спусъкът, дето отключва мерзостта.
Сократе,
прав си за малките колелца-без тях големите блокират...
Но какво правим, когато малките колелца силно искат да станат голеееми колелища...И стават.
Ми смачкват ни!
31 Октомври 2009 15:05
..имат ли шанс читавите хора..


Не. Не само у нас - никъде нямат шанс.
31 Октомври 2009 15:09
Парите...никога не стигат-независимо колко ги имаш...И са мощен стимул да се превърнеш в негодник.

Ми да си додем на думата начи...за битието и съзнанието.
31 Октомври 2009 15:10
Мишо Константинов
А иначе и западняците яко са го закършили, особено САЩ. Казвам го без ирония и без радост. Цялата им кредитна система виси на косъм и това не може да продължава вечно. И непременно ще минат през хиперинфлация. Дано тогава им (ни) дойде акъла, че така повече не може да се живее.
Бъдете здрави!

Ей същото го казах, като се завърнах от САЩ през 1997г., само, че там бях 2 години. Един мой колега не вярваше. Среща ме преди известно време и ми вика, ей прав беше.
31 Октомври 2009 15:14
Абе не знам, Караваджо, вярвам, че все някъде са поне повечко от мерзавците...
Личи си по подредените държави и доволните от живота си поданици-ако и да ги наричаме бургерите "бургери"...
31 Октомври 2009 15:16
Ми да си додем на думата начи...за битието и съзнанието.

Идваме...
Едва днес осъзнах кви убийствено вълшебни краставички съм си направил!
31 Октомври 2009 15:20
..Личи си по подредените държави..


Личи си, че за подредените държави имаш само телевизионна идея.

Редактирано от - Caravaggio на 31/10/2009 г/ 15:24:57

31 Октомври 2009 15:22
Тц!
Великолепните краставички действат на подсъзнанието, при което абсолютно рефлекторно, като кучето на Павлов, посягаш към водчицата.
А парите са Власт!
Повече пари - повече Власт...
Доказано е от по-умни хора от нас.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД