:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,420
Активни 440
Страници 5,985
За един ден 1,302,066
Интервю

Големият брат ни е хванал за ръка и няма намерение да ни пуска

Професор Валери Стефанов твърди, че държавните стратегии в образованието непрекъснато деградират
снимка: Юлиян Савчев
Валери Стефанов
-----

Валери Стефанов е професор по история на българската литература в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Автор е на трудове с литературно-исторически изследвания, както и на романа "Изгубените магарета". Член е на редакционни колегии на редица академични сборници и издания.

----

- Има ли криза на хуманитарното образование в България? Ако да, тя част от някаква цялостна криза на образованието ли е?

- Българското образование е нещо, с което по инерция се хвалим. Но вече не е време за хвалба. Да, според мен има задълбочаваща се криза в хуманитарното образование. Като казвам това, трябва да посоча факти. Категорични факти са негативните резултати от поредица изследвания, доказващи все по-бързо нарастващия процент неграмотни и слабограмотни ученици. Не говоря само за езикова култура, за правописни умения, говоря за ниско ниво на цялостната хуманитарна култура. Говоря за тревожещата ценностна дезориентация на младите български поколения. Факти са и личните ми наблюдения върху хората, идващи да се обучават в университета. Те ми показват все по-ясно как българското училище не си е свършило работата. Как през широко разтворените му двери и купчината "сериозни" държавни изпити минава огромен поток от хора, накичени с дипломи, но с изключително ниски нива на компетентност. Матурата по български език и литература е пример за това как училището лъже обществото. Не можеш да държиш едни хора дванадесет години в училище и накрая да ги изпитваш по такъв елементарен начин. Това е поведението на щрауса - ние знаем, че сте неграмотни, но въпреки това ще ви дадем дипломи! И всички са доволни - децата, бойките родители, чиновниците с отчетите, конформистичната "общественост".

Резултатите са направо апокалиптични, а обществото продължава да бъде сляпо. Затова подчертавам - да, има драматична криза в българската образователна система. Тя трябва да бъде ясно диагностицирана и радикално лекувана.

- А възможно ли е?

- В корените на тази криза освен неспособността на българското общество да изгради ценностни хоризонти за младото поколение е и институционалната немощ на българската държава.

- Каква тогава трябва да е държавната стратегия в такива важни области като образованието и културата? По-голям процент от бюджета? Повече и по-строги закони?

- Неведнъж сме виждали ползата от "държавните стратегии", от "програмните документи", от предизборните изхвърляния. Няма политическа партия, която да не е обявила образованието за приоритет. Последиците от всички "приоритети" са налице. Държавните стратегии непрекъснато деградират до дебат за баничките, калориите, сложните учебници, частните уроци, камерите...

Крайно време е да се смени упованието в "държавната стратегия" с нещо по-ясно - с реална обществена грижа и с прагматична политика. Политика, ориентирана към съдържателните аспекти, а не към периферните неща и спекулативните теми. Българското общество трябва ясно да разбере, че децата му са обречени на духовна безпризорност в днешното българско училище. Авторитетът на учителите е разграден, на училищната институция като цяло - също.

Въпросът за качеството на образованието опира не само до количеството на парите, а до начина, по който те се харчат. Българското образование е като къртичина, в която изтичат немалко безсмислено ориентирани средства.

- А какво може да спре тази тенденция? Трябва ли да се пишат наново учебниците, да бъдат по-достъпни, "олекотени"?

- Не е лошо учебните програми и самите учебници да бъдат периодично обновявани. Фактите не се променят, но спецификата на знанието се променя, подходите се развиват, методиките се обновяват. Това важи и за точните, и за хуманитарните науки. Добрият учебник трябва да бъде адекватен на интелектуалните възможности, на цялостния познавателен хоризонт на младия човек. Той трябва да бъде "жив", интересен, не просто достъпен, но и добре написан.

Новите учебници трябва да се създават в реална конкурентна среда, а не по развращаващия модел на трите "избрани" от учителите учебника. Учителите нищо не избират, избират от тяхно име финансово мощните издатели. Това е една друга голяма популистка лъжа, с която е приспано обществото.

И на трето място - редом с работата по учебниците следва да върви и преквалификацията на учителите. Тук има купища силни думи и декларирани добри намерения, но почти няма смислени дела.

- Литературоцентрично ли е образованието ни? Някои са на мнение, че се учи много литература. Какво ни дава тя, та и обръщаме толкоз внимание?

- На глупака и мързеливеца всяка книга му е в повече. Хората вече се гордеят, че не четат книги. Което отново говори за доминиращата ценностна система.

Литературата се учи в училище не защото някой трябва да рецитира Канона, училището не е църква. Литературата се учи, защото е уникален преносител на опит. Защото е значим ценностен ориентир. Хората четат книги, за да разбират по-добре света, а и самите себе си. Като се отучим да четем, да общуваме с духовните послания на човечеството, ще се върнем там, откъдето сме тръгнали - към стадото, водено от нагоните и доминирано от инстинктите.

- Утре е Денят на народните будители. Това празник на паметта ли е, или има нужда и днес да "будим" някого? Кого? Защо?

- Този празник често е подценяван. Не знам защо! Той не ни казва, че ние, българите, сме исторически заспал народ и затова е трябвало да се "будим". Празникът ни припомня, че народите се нуждаят от каузи, от духовни водачи. Народните будители са върнали паметта на хората и са направили от населението народ. Създали са онова, което на един вече позабравен език се нарича "свяст". Именно от усърдието и волята на събудения български народ се е родила българската нация и се е създала новата българска държава.

Днес българското общество е ослепяло за много неща от духовен порядък. То се е оставило да го развеждат покорно по информационните пазари и да го упояват с все по-силни зрелища. Народът трябва да бъде събуден от всекидневния информационен стрес и унес. Да се отмести поне крачка встрани от водопада на пошлостта и на простотиите, който рано или късно ще го удави.

- Българският език заплашен ли е, или излишно вдигаме патърдия по този повод? Периодично се заговорва и за закон за езика. Смятате ли такъв закон необходим?

- За да избягаме от баналностите, традиционно развивани по темата, трябва да разберем нещо много просто - националният език пренася опита на общността, очертава нейните ценностни координати. Бедната мисъл, бедното общуване и бедният език са в пряка зависимост. В днешния български език се оглежда днешният български свят. Там се отразява всичко - концептуалната немощ, примитивната агресия, емоционалният упадък, цинизмът на съзнанията... Заслушайте се само в речта на политиците и ще видите колко малко мисъл има в нея и колко много агресия компенсира тази липса. Не зная доколко законът ще помогне, но зная, че днешна България все по-настоятелно се нуждае от своя Паисий.

- Двайсет години след началото на смяната на предишната система променихме ли се достатъчно ние? Трябваше ли? Какви станахме?

- Системата е сменена, но ние отново сме в система, нека да е ясно това. Големият брат ни е хванал за ръка и няма никакво намерение да ни пуска. Въпреки всички илюзии на демокрацията.

Системата е всичко, което ни задава параметрите на света, очертава кръга на емоциите ни, управлява мислите ни. Системата е собствената ни немощ и несвобода. Хората упорито отказват да се учат да мислят, да решават самостоятелно. А системата копнее по интелектуално безпомощни, инфантилни същества и си ги създава усърдно.

Системата е и това - да повярваш, че единственият възможен свят е този, който те заобикаля. Все едно да ми кажат, че днешната олигархическа България е единственият възможен свят. Днешната държава България е най-мръсното жълто петно на синята карта на обединена Европа. Тривиалността на публичния живот и деградацията на публичната реч са доказателство за това.

Затова си имам своя, по-различна България. И в нея си живея.
107
4794
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
107
 Видими 
31 Октомври 2009 00:28
това, което наричаме България, ще си остане мечта
31 Октомври 2009 00:59
>>><<<
Да, но ще я произнасяш с немски акцент....
31 Октомври 2009 01:05
Браво
31 Октомври 2009 01:14
Затова си имам своя, по-различна България. И в нея си живея.
31 Октомври 2009 02:09
Само дето не разбрах в това интервю кой кого интервюира. Щото не видях въпроси, а задаване на отговори.
31 Октомври 2009 02:30
Големият брат ни е хванал за ръка и няма никакво намерение да ни пуска.

Професорът е болезнено прав.
С едно уточнение - не за ръката, а за топките, и стиска яко. Иначе намерението си остава същото.
31 Октомври 2009 03:38
Великолепни мисли На глупака и мързеливеца всяка книга му е в повече. Хората вече се гордеят, че не четат книги.Като се отучим да четем, да общуваме с духовните послания на човечеството, ще се върнем там, откъдето сме тръгнали - към стадото, водено от нагоните и доминирано от инстинктите. Днес българското общество е ослепяло за много неща от духовен порядък. То се е оставило да го развеждат покорно по информационните пазари и да го упояват с все по-силни зрелища. Да се отмести поне крачка встрани от водопада на пошлостта и на простотиите, който рано или късно ще го удави. Системата копнее по интелектуално безпомощни, инфантилни същества и си ги създава усърдно.
И все пак КОЙ създава "системата" ?????Тази КАША се бърка най- вече от политиците, от правителството и от МЕДИЙТЕ. Какви интереси се преследват, национални ли???
31 Октомври 2009 04:59
Напълно справедлив е гневът професорски, но за съжаление отново ни се дава пример за интелектуалната немощ на българския интелигент.
Когато говорим за образование и за качество на образованието първият въпрос, който трябва да си зададем е- на кому са нужни образовани хора? В това общество има някой, който поръчва точно какви специалности и с какво ниво на образование и творчески способности кадри са му нужни. Основните клиенти на образователната система са държавата и бизнеса. В момента държавата се е разложила, предала е основните си функции на задгранични сили, предала е суверенитета си, корумпирала се е до крайност, изоставила е всякакви национални и патриотични идеи и няма никакви амбиции за каквото и да е. На нея учени кадри, творчески личности не й трябват. Българският бизнес пък съвсем е умрял, като изключим някакви мафиоти и специалисти по източване на държавния и на общинските бюджети, друго няма. Нито държавата има някаква програма за развитие на българския бизнес, нито пък бизнесът има други цели и възможности, освен с помощта на държавата да преразпределя фондове и чужди пари чрез разгръщане на измамнически схеми от всякакъв вид. На днешния български бизнес му трябват гламави и неграмотни хора.
Професорът допуска една обща грешка за българските интелектуалци, мислейки, че образованието е самоцелно, за да може всеки един гражданин на републиката да бъде много начетен, много информиран, умствено способен, изобщо, ако може всеки един да се нарече интелектуалец, най-добре. Да вадим от образователната система сто на сто интелектуалци. За съжаление, анези, които плащат за образованието и които поръчват какви кадри да им се произведат, те не са обсебени от тази идея. Който иска да става интелектуалец, образованието става негово лично дело.
Или накратко, не можем изобщо да мръднем в образователното дело, докато не се реши въпросът с това каква ще бъде нашата държава и нашият бизнес и те от своя страна от какви кадри ще имат нужда. Самоцелно образование заради това, че някой е решил, че хората трябва да бъдат много по-образовани, отколкото са сега, такова образование няма да има. Ще има само мрънкания от рода на днешното от страна на просветните дейци.
31 Октомври 2009 05:23
Затова в България образованието е по-скоро самодейност, отколкото национална политика. Много желаещи да учат за висшисти, съответно много желаещи да преподават на кандидати за висшисти и пълна инертност, но в същото време бащинска благосклонност от страна на държавата- като ви се занимава, занимавайте се, ние няма да ви пречим!
31 Октомври 2009 07:39
Белята е, че повечето от българите приемат за интелектуалци тези, които демонстрират териториален онанизъм и ги убеждават в имагинерното съществуване на "България на три морета". Слава Богу! Тя все още е на едно море.
31 Октомври 2009 07:44
Е.К.: "Информирани хора трудно се потискат."
В.Ст: "Днес българското общество е ослепяло за много неща от духовен порядък. То се е оставило да го развеждат покорно по информационните пазари и да го упояват с все по-силни зрелища. Народът трябва да бъде събуден от всекидневния информационен стрес и унес."
31 Октомври 2009 07:46
Gozambo на нас ни беше определен ролята на обслужващ персонал на Стара Европа. Туризъм, мениджмънт, обслужване (не че го можем де) - ние не трябва да произвеждаме. Други ще произвеждат за Запада - това са Китай, Югоизточна Азия и някои от Източно Европейските страни. Щяхме да ставаме Швейцария на Балканите.
31 Октомври 2009 08:19
Уви, Бредбъри е все по-актуален.
Интересно, ако се направи анкета из училищата, колко ще са децата, които няма да го вземат за марка телефон....
31 Октомври 2009 08:20
Чакайте бре, не може Си4ки да са Айнщайн, драй, фир...Да се подписва, да може да чете, горе доле да пише и смята, да познава кампютера и защо му е повече...Щрак телевизора кеф, щрак кафеварката кеф, щрак хладилника, бойлера кеф..., цък, цък на джисиема говори кеф, цък цък на кампютера... готов БлоК Манрико...На работа пак щрака коп4ета и толкоз...За к, во му требе кой е Моцарт/виждал е кучето по телевизора/, Хитлер/сигур нападател на Байерн/, ненужно обременяване...пък и така ще се решат проблемите на образователната система, парите ще стигат...Мила Родино...
31 Октомври 2009 08:40

Па се ОООбърках !!!!!!! През цялото време се ПЛЯМПА че нашите деца са с ниска образователна култура а същевремено "ОБИРАТ" медалите от конкурси , по целия свят. Та да разБИРАМ ли, че при нас кат е ниско образованието --то при тях ЛИПСТВА...........
31 Октомври 2009 08:48
През възраждането НАРОДЪТ български поиска просвета и си я направи САМ.
Сега народът български иска ефтинка ракийца, турбо-порно-ЧАЛГА до по$иране си я прави пак сам.
В глобалното село некои народи се явиха малко неузрели.
Въпросът "Кой ми оцапа гащите?" не върви...
31 Октомври 2009 09:16
Ако професорът отвори гимназиалните учебници по литература, ще заговори по-другояче. Изучава се не литература, а литературни анализи. От личен опит знам, че дори във водещи училища можеш да изкараш добра оценка, без да си чел произведението.
Ако трябва да характеризирам сегашното обучение по литература с една дума, тя е "безумно".
Детето ми направи класно миналата година на тема "Патриотичният дискурс в "История славяноболгарская". Защо преподаващите литература у нас се срамуват от езика си?
Трябва да се започне от най-простото - да накараме децата да четат, а не да "анализират".
31 Октомври 2009 09:29
Професорът няма нужда да отваря и чете учебниците по литература, защото той ги е писал. Темата "Патриотичният дискурс в "История славяноболгарская" вероятно е взаимстван от някоя негова статия или анализ.
31 Октомври 2009 09:37
Ignis, абсолютоно прав/а си. И аз се възмущавах от учебниците по литература на дъщеря ми, като авторът беше същият този Валери Стефанов. Да, чудесни мисли и хубаво ги е изложил, ами защо не ги излага по същия начин в учебниците си. Там "любимата" ми думичка "дискурс" има голяма честотност, да не говорим за други, още по-безумни. После що децата не четяли, четат те, четат Стефани Майърз, Здрач е писанието, за некви вампири, изключително популярно четиво, чувам, не съм го чела де.
31 Октомври 2009 10:09
Професорът
31 Октомври 2009 10:27
Игнис, , но това не е само по литература, по всички предмети е мода..., но к, во да правишиш на млади години и аз се увличах по по-завързаните изкази...Да погледнем наоколо си , като вървиш из Варна и четеш реклами, магазини всичко на латиница, американизми, на кръствището на Чаталджа голяма табела със стрелка, стоматолог отдолу дентист, отвориш кой да е телевизионен канал турски харем или американски екшЪн , "емисии", "проекти"в "шоута", полуграмотни, но "водещи", арго, псувни, пи4ове и прочие...В Унгария обаче всичко на унгарски, в Гърция на гръцки, по радиото само сиртаки...В Македония се почуствувах истински българин . В Охрид: млекарница, хлебопродавница, менувачница/никъде не пише чейнч/, книжарница , на аутобана, лента за "возене", за "стануване", за "претекнуване"... Пред кръчмата: на рекламната табела: вино, пиво и сите жестоки пиелоци...У нас... пълна ГлАВализация...Нейсе.
31 Октомври 2009 10:31
През последните 20 години нито един работен колектив няма по-голямо представителство във властта от "професорите от СУ "Св. Климент Охридски"" - и - какво се получава, значи - един представител на този работен колектив, който вече двадесет години тероририза нашия народ, има наглостта да си отваря устата... Що не каже, например, колко задници е излизал, за да стане професор по една хумантарна дисциплина именно в това висше училище?
31 Октомври 2009 10:47
Още един бивш комунист се гневи на вятъра.Абе човеко ако имаше малко срам щеше да се хванеш и да се удавиш, а не да използваш посредствените си епигонски възможности да станеш професор използвайки духовния вакуум на организирания от съпартийците ти преход.
Проблемът е във такива като вас с Боян Биолчев, а не в големия брат. Що не се бунтувахте срещу руския голям брат бре комуняго дупнишки, а сега търсите оправдание за собствената си некадърност.
31 Октомври 2009 10:47
Добре де, а какъв е проблемът с думичката "дискурс"? Това е термин. С каква друга дума бихте го заместили? Като сте тръгнали, измислете по някоя друга, разбираема и ясна думичка на мястото на такива мътни термини като "молекула", "орбита", "термодинамика"... Каква е тая термодинамика, тия хора защо се срамят от езика си?
31 Октомври 2009 10:58
Руританец, извадка от Уебстър Main Entry: 1dis·course
Pronunciation: ˈ dis-ˌ kȯ rs, dis-ˈ
Function: noun
Etymology: Middle English discours, from Medieval Latin & Late Latin discursus; Medieval Latin, argument, from Late Latin, conversation, from Latin, act of running about, from discurrere to run about, from dis- + currere to run — more at car
Date: 14th century
1 archaic : the capacity of orderly thought or procedure : rationality
2 : verbal interchange of ideas; especially : conversation
3 a : formal and orderly and usually extended expression of thought on a subject b : connected speech or writing c : a linguistic unit (as a conversation or a story) larger than a sentence
4 obsolete : social familiarity
5 : a mode of organizing knowledge, ideas, or experience that is rooted in language and its concrete contexts (as history or institutions) <critical discourse>

Все ми се струва, че в родният ни език има и могат да се намерят нормални съответствия на въпросната думичка.
31 Октомври 2009 11:00
О, неразумни и юроде! Поради что се срамиш да се инволвнеш в дискурс?

_______________________
Блогът на Манрико
31 Октомври 2009 11:27
Len, въпросният термин отговаря на петото посочено от теб речниково значение. Би ли предложил български заместител?
31 Октомври 2009 11:27
И, впрочем, щом толкова цениш родния си език, не е зле да му слагаш правилно граматическите членове ; -)
31 Октомври 2009 11:50
Даскал Цеко:
Големият брат ни е хванал за ръка и няма никакво намерение да ни пуска.

Професорът е болезнено прав.
С едно уточнение - не за ръката, а за топките, и стиска яко. Иначе намерението си остава същото

Не само стиска, Даскале - и дърпа.
.
Защото в наръчника на канибалите е казано - "Хвани за топките и дърпай... сърцето и мозъкът ще ги последват..."
31 Октомври 2009 11:56
Руританец:
Добре де, а какъв е проблемът с думичката "дискурс"? Това е термин. С каква друга дума бихте го заместили? Като сте тръгнали, измислете по някоя друга, разбираема и ясна думичка


Може би "наратив"?
И въобще, много мръсничко звучене има това "дискурс" за невинното българско ухо. Не е ли редно да се казва поне "дисчленс"?
31 Октомври 2009 12:12
време е да се реши как ще печелят пари. примерно ако ще са проститутки и от това се печелят парите, да се обучават прагматично за това. ако няма да се проститутки, да се мисли как да се отмени паричната система, или да се отмени собствеността. да хванат бика за рогата, или просто да изчезнат бавно, колониално, нещастно.
31 Октомври 2009 12:48
Например: "Темата за патриотизма /родолюбието/ в "История Славянобългарска""
Ех, Кириак Стефчов, на тебе един Бойчо Огнянов ти трябва. А най-добре - Боримечката!
31 Октомври 2009 13:01
Дискурси значи. Вероятно Балан се върти в гроба.
През 1916 г. проф. Александър Балан прочел във вестниците, че е уволнен от СУ “Св. Кл. Охридски”. Изпълнен с възмущение, той изпратил писмо до министъра на просветата.

Господин Министре,
В душесмут окосъзрех вещилище във вестопродавниците всекидневни, че е сторена изпъдица на самоличността ми от Вашето просветилище народно, поради негодие старешко. Това вля злимогорчило в душепокоя ми и ме подтикна към устопсувни матерни мръснословия. Защото ако ме окосъзрете ще заключите, че съм душесвеж, сърцемлад и в прекалено якотелесие. Никакво коленослабие и кръстонемощни поличби не са ме споходили. Храноглътните ми желания са като у новобрачни. Гълталището ми, коремието ми и продължаващите ги телесни добавки са в изправност. Сърцетупът ми е нормален, кръвопластът е естествен, а любощенски подсети непрестанни. При това младосърдие и якотелесие бива ли да ме подвергвате на изпъдица. С настоящето си буквописание Ви моля да не ме изпращате в пенсионно пустовремие, а и в бъднодневие да ме оставите на трудотворна занимавка.

Последна доплънка:
Виж, ако става реч за проф. Влахов, той, макар че е в ергенски самолипс, изпадна в кръстонемощие и комай е в пълен угас на любощенските подсети. Ето защо неговата изпъдица е по-належаща.


Подпис: Ал. Балан"
31 Октомври 2009 13:01
Разбира се, прав е професорът
Но и толкова-констатира и така ограничава рамката на проблема с образованието и разтревоженото общество.
А защо собствено се тревожи обществото?
Отговорът е прост - каквото е обществото, такова му е и образованието!
Няма лек.
Сто и кусур години образованието "се поправя" от гости и образци, взето наготово и от някъде.
Освен това не оставя надежда и мичуринският експеримент пренесен пак отвън, от северо-изток върху благодатната българска почва на познайковство и дърдорковстовто с претенции - създадени, отгледани са поколение не способни нито да мислят нито просто да повтарят вече казаното и написаното някъде. "Интелигенция"-абсурд, защото е направена не за да образова а да контролира и да спира. И като награда да говори от име и по поръчение на целокупното народонаселение.
Това, което успя до порасне въпреки тази мичуринска среда се изнесе по живо по здраво. А който поради мързел и напреднало ЕГН -седи като професора и комунтира.
По-активните и с надежда за признание във вид на ...кой знае на какво продължават мичуринството с рИформите си
Това е положението - хуже губернаторского
31 Октомври 2009 13:49
Никой не даде дефиниция на образование.
У нас за такова се смята наливане на безполезно инфо в тикви, които после гледад час по скоро да се отърват от него, забравяйки го.
Факти, макти, щуротии.
Образованието трябва да ти даде минимален набор от лостове и инструменти и да те научи как да боравиш с тях в живота, така че да живееш прилично и да ти остава време колкото и каквито факти искаш да си наливаш самостоятелно в главата.
У нас образованието е наливане на факти, а не обучение за живота.
Не е ли априори целта на образованието да те обучи за живота? И ако не е, за какво служи тогава?

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
31 Октомври 2009 14:13
Кайли,
Интуитивно всички знаем какво е образование.
Интуитивно знаем и какво е истински учител - виж например филма "Добрият Уил Хънтинг", където героят на Робин Уилямс се оказа по-добър преподавател от университетския професор.
Има такива хора. Но нещата опират до един съвсем прост въпрос: кой ще ги управлява? Защото те за нищо на света няма да бъдат допуснати в управлението на образованието. От тях ще се иска да сковат дарбите си в калъпа, спуснат от скудоумни чиновници.
(Отделно стои въпросът за заплащането на хората с истинска дарба, но нарочно не го поставям. За истинския учител той е важен, но не най-важен.)
31 Октомври 2009 14:29
един представител на този работен колектив, който вече двадесет години тероририза нашия народ, има наглостта да си отваря устата... Що не каже, например, колко задници е излизал, за да стане професор по една хумантарна дисциплина именно в това висше училище?
Станал е професор, господин Куртенков, с редица трудове, които биха били гордост за всяка национална хуманитаристика. Ако не сте ги чели, препоръчвам Ви ги, за да видите, че има Български Професори с главни букви.
Пък ако не сте доволен от някои представители на СУ във властта - министри и пр., пишете си конкретно за тях, а не плюйте по цялата институция.
П.П. Нищо лично, не работя в СУ.
31 Октомври 2009 14:51
Образованието, според моето скромно мнение, е натрупване на знания в различни области. Необходимо е човек да натрупа повечко знания в повечко области на познанието, за да може да прецени в каква област са неговите интереси и възможности за реализация, които после да развива.
Само интуитивно няма как да стане - човек тогава би откривал отново и отново колелото.
Така че трябва да се трупат факти. Това е основата, без която не може. Иначе защо въобще учим децата си да ходят, да говорят, да не бъркат в контакта, след като могат да си лазят и мучат, и да оцеляват интуитивно?
Интуицията върши работа при натрупани много знания.
31 Октомври 2009 15:21
Много слаба статия. Незащитена теза. Непосочени идеи за оправяне. Само мрънкане. Ако това са водещите, какво искаме да изказват и защищават тези от учениците?
31 Октомври 2009 15:21
Руританец, открих си грешката още като написах, но вече бях натиснала бутончето и ме мързеше да се връщам Някой по-горе посочи добър еквивалент на Дискурса за патриотизма при Паисий, пак чуждица, но доста позната на всички ни - думата "тема". Мисля, че става. Така де се каже английският ми е професия, занимавам се с преводи и абсолютно винаги съм се чудила как да се преведе въпросната дума, използвана в литературен контекст. Никога не съм проумявала, кое от значенията й имат предвид СУ преподавателите от катедра Българска филология. А когато аз самата съм изучавала английска и американска литература в университета, ей богу, нямам спомен тази дума да е широко използвана в англоезичната литературна критика. Но хората от катедра Българска филология са я възлюбили. Пък да беше само тя... Форумът помни какви "бисери" на Милена Кирова коментирахме. И Валери Стефанов изобилства с такива, не ми се търсят учебниците на децата ми, щото завършиха отдавна, та да посоча конкретни примери...
31 Октомври 2009 15:25
Натиснете тук
31 Октомври 2009 15:31
Не съм срещу фактите, срещу дозите съм.
99% факти и 1% ноу хау не е добра система.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
31 Октомври 2009 15:50
SvSophia, извинявайте, но виждам, че сте от литературните среди и разбирате от литературни анализи. Може би можете да ми помогнете. Скоро попаднах на един термин труден за изговаряне- "Антитетичността", който не можах да си преведа на български. Ако знаете какво означава и ми кажете, ще ми направите услуга.
31 Октомври 2009 15:54
Братя Стругацки, , за забавния линк!
Образованието ни е трагично, образованите и образоващите-също...
Кой е виновен?
31 Октомври 2009 16:39
Лойтнант, стига си мрънкал, а опитай чрез "другост на нищостта"...
31 Октомври 2009 16:58
Чуждици се ползват масово. Лекари и медицински сестри по телевизията никога не казват "счупване" вместо "фрактура", напоследък вместо "заразно" казват "контагиозно" и т. н. И не само в здравеопазването. Аз отдавам това и на ниско самочувствие - страх ги е да не им се смеят, че не знаят терминологията.
Но специалистите по литература, особено когато са свързани с преподаването на предмета "Български език и литература", трябва да се стремят към избягване на чуждиците. Това е тяхно задължение по дефолт.
31 Октомври 2009 17:56
Негласуващ , за линка към статията на Иво Сиромахов, съвсем по модела на Марк Твен, който пише за английския правопис и предлага замяна на отделни букви докато се стигне до текст, който е абсолютно неразбираем. Чудесно го е направил и Сиромахов!
31 Октомври 2009 17:58

entite, чете се "антите" - френски, фил. - същност, същина.

Професорът ги обича много тия, купешко-засуканите.

Интервюто му е хубаво, учебниците му не само не са достъпни и разбираеми, ами са тъмни гори Тилилейски за тия, които са прочели две три книги, а и много повече.
31 Октомври 2009 18:04
И друг път съм казвал - проблемът не е в чуждиците, а в неуместната им употреба. Едно от нещата, които отличават културните, образовани люде от слабокултурните невежи или полуграмотните парвенюта, е именно употребата на чуждици. Първите имат знанието и усета кога и в какъв смисъл да използват чуждици. На вторите подобно знание и усет им липсват, и това си им личи.
31 Октомври 2009 18:05

За една минута само намирам следното професорско творение, ех, будителю ти роден, наш....


Да обещаваш "форми" на бъдещето означава, че си се изтръгнал от резигнативната поучителност на случванията и си се вкопчил с безумна надежда в сладостта на трансцендиращия импулс. Опорната точка изглежда намерена, ето го "чертежът" как превива нескопосността на актуалните случвания, надмогва слепотите, наложени ни от близкостоенето до нещата и откроява диктата на един разумногрижовен Кодекс. Стратегическа цел на начертателните жестове е да формират зев във времето, да направят разрива тактилен, болестнонепоносим. Дискурсивният радикализъм няма подобър аргумент от разкъсаното тяло на Хроноса жертвеният агнец на манифестните жанрове. Срещу магменосмътната цялост са се изпънали дефинитивноконтурираните "преди" и "от тук нататък". Рождествената приподвигнатост на манифестното говорене има своите дълбоки основания - самото то е космогоничният акт, полосата на качественото превращение "от днес нататък родът става Народ, робът става Господар, а бедната журнална критика.се превръща в импозантна Наука. С презаверените идентичности начертателните жестове обещават безкрайно пътуване, добро обслужване, топло посрещане според въображението и недостига на обещаващия.


Натиснете тук
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД