:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,574
Активни 469
Страници 7,139
За един ден 1,302,066
лъжи

Да се радваме ли на пари за атомно погребение?

Допълнителните 300 млн. евро за АЕЦ "Козлодуй" не са готови пари за харчене, а са за разглобяване на реакторите, но ще изчезнат безследно като предишните 550 млн. евро
Светослав Терзиев
Брюксел ни отпуска пари за погребение, което представя като щастливо събитие. Правителството почти е готово да се радва, защото председателят на Еврокомисията Жозе Барозу му дава такъв тон. "Изключително щастлив съм, че можем да предложим удължаване на финансовата ни помощ за извеждането от експлоатация на блокове от АЕЦ "Козлодуй", заяви той в началото на седмицата. Става дума за допълнителни 300 млн. евро до 2013 г. за разглобяване на четирите спрени от ЕС здрави реактора.

С тази сума България трябва да организира погребението на реакторите, като я добави към дадените вече 550 млн. евро, които трябваше да бъдат усвоени за същата цел до края на 2009 г. Никой обаче не се готви за печалния ритуал, а властите са доволни като своите предшественици, защото смятат, че



от брюкселското небе валят готови пари за харчене



Сергей Станишев настояваше за двойно повече, но колкото дадат - все кяр ще е, разсъждават неговите наследници. Така или иначе, реакторите не можем да пуснем наново, поне да ги изтъргуваме колкото може по-скъпо. Оттук идва погрешното разбиране, че парите от Брюксел са някаква компенсация за тяхното спиране. Нищо подобно!

Задачата е България да бъде притисната да започне най-скоро тяхното разглобяване. Първият срок - 2009 година, фактически изтече. Сега ни дават отсрочка до 2013 година заедно с бонуса от 300 млн. евро, а след това ще станем обект на изключително силен натиск, защото ще ни питат: "Парите похарчихте, а какво свършихте?". Отсега може да се каже, че и след четири години никой няма да отвие нито една гайка от реакторите, защото



задачата е неизпълнима



Според източник, който е наблюдавал отблизо замрялата зона на централата, парите за демонтаж се харчат от екип западни консултанти, които са си писали "заплати по 16 000 евро месечно", купува се оборудване от европейски фирми и фактически голяма част от средствата се връща пак там, откъдето е отпусната. Много мудно се изгражда сухо хранилище за радиоактивни отпадъци, някои инсталации са прекъснати, но други трябва постоянно да се поддържат в изправност и да се следят, за да не настъпят аварии - например да не се спукат тръби от замръзване през зимата и да изтече радиация.

Истината е, че светът почти няма опит в премахването на стари ядрени блокове. Технически и финансово е непосилно да се приведе теренът отново в положение "зелена поляна". Единични са примерите в САЩ и Западна Европа, където е започнало разрушаване. Цените обикновено се оказват много по-високи от предполагаемите. Български ядрен специалист каза на "Сега", че колкото струва изграждането на един реактор, толкова би излязло разрушаването и погребването му - т.е. около 1.2 млрд. евро. Затова на повечето места в света спрените реактори си остават където са - с надеждата, че след 20-30 години ще се появи по-евтина и безопасна технология за тяхното премахване, или просто с надеждата самите централи да се превърнат в собствено ядрено гробище.

Отпуснатите от ЕС 850 млн. евро (от които последните 300 млн. още са хипотетични, докато се произнесат Европарламентът и Съветът на ЕС) няма да стигнат за разглобяването дори само на един реактор. България не разполага с голямо ядрено бунище, което да погълне остатъците от цяла централа, а изпращането им в Русия или другаде би струвало изключително скъпо и освен това не е сигурно дали някой би ги пожелал. Всеки реактор би могъл да бъде



безопасен саркофаг на себе си,



но Брюксел настоява да бъдат разглобени, защото смята, че България е поела такъв ангажимент. Тя пък не е предприемала нищо в тази насока, защото тайно се е надявала да пусне отново в експлоатация поне трети и четвърти реактор.

Световната тенденция е да се удължава колкото може повече животът на реакторите не само за да се извлича максималната икономическа изгода от тях, но и да се отлага скъпата и сложна процедура по извеждането им от експлоатация. Ако не бяха серийните грешки на няколко български правителства от зората на демокрацията до влизането ни в ЕС, които провокираха европейския натиск, можехме да се надяваме на удължаване на живота дори на най-стария, първи реактор. Той се оказа с двойно по-дебел корпус от западните, защото руснаците не са пестили метал и са го преобезопасили в годините, когато никой не е можел да каже със сигурност колко десетилетия би издържал един ядрен реактор.



Бедата на ядрената енергетика



в демократична България е, че всяко правителство дава простор на мисълта си само до пределите на своя мандат, а решенията му имат по-дълготрайни последици. Кабинетът на Любен Беров взе едни мизерни 21 млн. екю за повишаване на безопасността на "Козлодуй" с обещанието после да преговаря за спиране на четири реактора. Парите се стопиха мигновено, а няколко следващи правителства трябваше да преговарят и изпълнят поетия от държавата ангажимент. Сегашното правителство получава шанс да освежи бюджета си с 300 млн. евро, както предишното се възползва от 550 млн. евро, а следващото - да му мисли. Едни харчат, други отговарят, но виновни няма.

Дано остане някаква дребна сума да хвърлим поне по едно цвете през оградата на АЕЦ "Козлодуй", а също и на строителната площадка на АЕЦ "Белене", която в ръцете на сегашните управляващи почти е готова за погребение като мъртвородено дете.
Снимка:Иво Хаджимишев
Истината е, че светът почти няма опит в премахването на стари ядрени блокове. Технически и финансово е непосилно да се приведе теренът отново в положение "зелена поляна".
30
3358
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
30 Октомври 2009 23:24
Оле, хем сърби, хем боли. Дават ни пари, ама не са много. Нали от една камара време ужким трябваше да се правят отчисления във фонд за демонтаж на ядрените централи - наш си фонд, с наши си пари зая нашите си централи. Питайте ги ония умници, дето казват, че енергията от АЕЦ била най-евтина, от къде ще се вземат пари за демонтаж. Да, 300 милиона са малко. Ама никой не ни е длъжен да ни дава повече за нашите централи, дето така или иначе някой ден ще трябва да се демонтират. Ма сложно било, ма скъпо било, ма не се знаело как -- да, точно така. Почти никой няма опит в демонтажа на ядрена централа. И ако това струва колкото строителството на една нова, ще е цяло чудо. Най-вероятно демонтажът на една излязла от употреба централа ще струва поне колкото 3 нови централи. Имайте го предвид това, като почнат да ви лъготят за най-евтина енергия от АЕЦ.
30 Октомври 2009 23:26
... и ако консултантите по демонтажа взимат само по 16 хиляди евра на месец на калпак, трябва да сте много щастливи. Вероятно ще са повече. Много повече.
30 Октомври 2009 23:58
Търг за инвеститор и сторител на нов реактор в АЕЦ "Козлодуй". Без предизвестен победител. Без държавни гаранции.
31 Октомври 2009 02:21
Светослав Терзиев
31 Октомври 2009 02:33
Само да ПРИПОМНЯ:
-Преговори с ЕС за затваряне на реактори I - IV на АЕЦ Козлодуй: Хронология на преговорите с Европейския съюз за затваряне на реактори I, II, III и IV и модернизация на блокове V и VI- Натиснете тук
Какво е за ЕС и за нас „Козлодуй" - цъкаща атомна бомба или европейско Елдорадо?- Натиснете тук
31 Октомври 2009 02:36
/:/"...Години наред проверките на Международната агенция по атомна енергия отбелязваха напредък в сигурността на нашата АЕЦ, но неизменно имаше забележки и изисквания за още одобрения. За първи път през юни т. г. /2006-б. Р39/ МААЕ писа шестица на блокове III и IV и в официалния си доклад ги определи като толкова сигурни, колкото събратята им в Западна Европа..."
31 Октомври 2009 02:43
Челен опит, или как Вилнюс финтира Брюксел

За разлика от нашата „Козлодуй" в литовската атомна централа наистина работят чернобилски тип реактори. И въпреки това Вилнюс успя да защити напълно бъдещето на своята АЕЦ „Игналина". Нищо, че наши и европолитици твърдят друго.

Според официалните съобщения литовците са отстъпили пред ЕС и са склонили да затворят предсрочно ядрените си мощности - единият блок през 2005 г., вторият през 2009-а. Но това не е цялата истина./да припомня, че Литва стана член на ЕС през 2004 г.- т.е., единият реактор е трябвало да затвори 1 год. след приемането в ЕС, а вторият 5 год. след приемането в ЕС! А кунева и България подписаха нашите 4-ри реактора да са затворени ПРЕДИ България да влезе в ЕС! При това, Кунева и България клрекнаха за някакви си 200-300 мил. евро, а Литва ще получи МИЛИАРДИ!- бел. Р39//!
През октомври парламентът във Вилнюс одобри промени в енергийната стратегия на страната. Депутатите записаха, че „Игналина 2" ще бъде затворена през 2009 г., но със съществена уговорка. Срокът няма да важи, ако:
* „Игналина 2" не получи достатъчна международна финансова помощ;
* Зтварянето на централата се окаже непоносимо бреме за националната икономика.
(Същите условия важат и за „Игналина 1", на която ЕС дава живот до 2005 г.)
Очевидно литовската икономика няма как да понесе предсрочното затваряне на „Игналина", при положение че тя осигурява над 75 % от електроенергията на страната! Значи централата ще продължи да работи. А ако ЕС толкова настоява за ранно затваряне, ще се наложи да плати колосални суми. Вилнюс вече сондира почвата в Брюксел със суми от порядъка на милиарди евро!
Ето литовските сметки:
дейности по извеждането на мощностите - около 1 млрд. евро;
разходи по складиране и съхранение на използваното гориво - 2 млрд. евро;
обезщетения за загуби и пропуснати ползи от предсрочното затваряне, изграждане на заместващи мощности - към 3 млрд. евро.




31 Октомври 2009 08:13
Терзиев, !
31 Октомври 2009 08:42
Тов.Израитель-Кириенко може да свърши работа.
Рашките си фъргат реакторите от падлодките в Баренцево и Охотско море.
Четири повече или по-малко в Барнцево море - кой ще ти ги брои.
То е ясно, че като започнат да текат норвежците ще ги вадят.
31 Октомври 2009 14:59
Истината е, че светът почти няма опит в премахването на стари ядрени блокове.

ALLLLOOOOOO!!! Kolko Ruski reaktora imashe GDR?? 4 bloka i oshte 6 strojashti se (1989). Kolko sa ostanali? 0.

Njamalo opit.....
31 Октомври 2009 15:00
като го гледах наш Бокопо ТВ-то как сервилничеше пред Саркози, като сервитьор се беше сгънал, ми е ясно, че и тоз ще подари, каквото му поискат.
31 Октомври 2009 15:48




http://en.wikipedia.org/wiki/Betavoltaics Target=_Blank id=url>Натиснете тук

Натиснете тук

Натиснете тук


Понеже в този форум често се срещат природонаучни феномени е хубаво да им поясни някой че атомните бомби се правят от уран и плутоний, а не от радиоактивни изотопи на сярата и че след като от радиоактивните уран и плутоний може да се добива електроенергия защо това д ане може д астав аи от раиокативните елементи които се получават вследствие на разпада на урана и плутония?


31 Октомври 2009 17:16
Трудно се "вадят" големи шлемове, като си раздал карти максимум за спатия и половина. Тези, дето ги обявяваха, и козлодуйския и беленския, трябва да бъдат оковани за радиаторите в НС и всеки ден да обясняват защо, как и най-вече колко им платиха
31 Октомври 2009 17:32
Умнико, не ми се водят тъпи спорове, плащайте тогава на консултантите, дупе да ви е яко и без мрънкане. А се разбери с Терзиев кой е прав за технологиите за затваряне - ти или той. Но и в двата случая искам цената на енергията от АЕЦ да включва в себе си и разходите за затваряне и съхраняване на отпадъците - за едно 10000 години напред само.
31 Октомври 2009 17:47
Не бойте се деца - ток ше има.
Завчера бай ви Гоце е сключил изгодна сделка с Австралия - 6 млн велосипеди на старо, белгийско производство са, и са комплектовани с по две френски динама.
31 Октомври 2009 18:24
chkamb:

Истината е, че светът почти няма опит в премахването на стари ядрени блокове.
ALLLLOOOOOO!!! Kolko Ruski reaktora imashe GDR?? 4 bloka i oshte 6 strojashti se (1989). Kolko sa ostanali? 0.
Njamalo opit.....


Вярно си е - светът ПОЧТИ няма такъв опит. Опитът в някогашната ГДР е всъщност реално начало на натрупване на подобен опит. Ми хайде да се поучим, като вземем предвид и горното "ALLLLOOOOOO".
.
Значи, в някогашната ГДР имаше общо два АЕЦ-а: Райнсберг и Грайфсвалд. И двата са прени през 1990 г. Райнсберг е с един атомен реактор ВВЕР-210, съвсем малък - 70 МВ. Демонтажът започва през 1991 г., предвиден е да трае 20 г. и очакванията са да завърши през 2012 г. на ниво "зелена поляна". Общите разходи за изваждане от строя се оценяват през 2001 г. на 400 млн., а през 2006 г. вече са около 420 млн. евро. Натиснете тук.
.
Грайфсвалд има 4 реактора ВВЕР-440/230 и един ВВЕР-440/213. Оценките за цената на демонтажа на централата в началото (1995 г.) са за от 3 до 5 милиарда евро. До момента е завършена 80% от работата, оценката е за цена 3.2 милиарда евро (заедно с Райнсберг) при край 2012 г. Натиснете тук. Там "зелена поляна" няма да се постигне, още 50-60 г. ще останат бетоновите "опаковки" на реакторите.
.
Така че има още време и пари да се похарчат до това възторжено "Kolko sa ostanali? 0.", написано от chkamb по-горе.
.
Преведено, това означава, че четирите блока на АЕЦ Козлодуй са съпоставими с АЕЦ‌ Грайфсвалд по обем на работата и цена - ще рече, 20 г. от началото на реалния демонтаж и цена около 3-4 милиарда евро при ценово ниво 2009 г.
.
Ако наистина искаме това да стане (щото ние май не го искаме), следва да се преговаря с ЕС да се отпуснат средствата направо на тия, които правят демонтажа на централите в Германия - и те да "сдадат" нещата на ниво "зелена поляна". Тогава има шанс средствата за демонтаж и сроковете да "скочат" до реалните нива, а и няма да могат тия пари да се крадат тук - на принципа от молитвата - "не ни въвеждат в изкушение"...
31 Октомври 2009 20:45
Истината е, че светът почти няма опит в премахването на стари ядрени блокове.


Така е, но сега светът има опит в премахването на социалистически такива.
31 Октомври 2009 21:40
Боко обеща да пусне 3 и 4 блок, пиздера пък - 1 и 2.
Хайде като са голяма работа, да върнат парите и да пуснат блоковете.
Или излъгаха за кой ли път?
31 Октомври 2009 22:27
Боко обеща да пусне 3 и 4 блок, пиздера пък - 1 и 2.
Хайде като са голяма работа, да върнат парите и да пуснат блоковете.
Или излъгаха за кой ли път?


Dear Sir_Lanselot,

Направо сте гръмнали в десятката! С риск да стана банален ще повторя, че ако лъжите на българските политици се превърнат в електрическа енергия можеме спокойно да преустановим не само строежите на атомни, но и да демонтираме всички останали таквиз реактори.
01 Ноември 2009 02:33
Така е, но сега светът има опит в премахването на социалистически такива.

Чудех се какво да коментирам за тази глупост. Много неща могат да се кажат, но надали има смисъл. Само накратко ще кажа - няма значение какви и как.

Важното е когато някой плямпоти за ниска цена на енергията от АЕЦ, да му бъде поискана и сметката за затваряне на реакторите. Иначе драскачи като Терзиев ще си пишат глупотевините и всички ще им пляскат, но накрая децата ви ще плащат.

Редактирано от - emacs на 01/11/2009 г/ 12:33:51

01 Ноември 2009 09:01
Няма да плащат, защото едно по едно ще се изнесат от тази смрадлива кочина.
01 Ноември 2009 12:31
Това с изнасянето е вариант, но ще трябва да се изнесат доста далеч за всеки случай. Че ако някой самороден гений направи някоя глупост в някой АЕЦ в БГ, Европа може да стане необитаема за дълго. Австралия изглежда добър вариант. Гоце затова се беше затирил натам?
01 Ноември 2009 13:08
Защо трябва да се демонтират до ниво "зелена поляна"!?!
Има толкова много пустееща плодородна земя в България, едва ли сме опряри до тази под реакторите.
01 Ноември 2009 14:20
Берия, тука си го ударил малце на "волна програма". За разлика от всичко останало досега.
Там "зелена поляна" няма да се постигне, още 50-60 г. ще останат бетоновите "опаковки" на реакторите.

Коментарии, анализи и изводи базирани на наблюдения в миналото - да, прогнози за 60 години напред - сори - не!
Всеки ден излизат нови технически решения. Върни се 50 години назад да видиш как изглежда "'днес" от тогавашна позиция.
Ядрената енергия за момента няма сериозна конкуренция в световен мащаб.
Утре някой ще измисли как да "фиксне" руските реактори.
А на терзиев комунярските лакърдии ги знаем отпреди демокрацията.
Ако питаш него, сереГея е панацеята, ама пусто никой го нЕще...
01 Ноември 2009 19:56
Трябва да се демонтират до ниво липса на радиоактивност и безопасно съхраняване на радиоактивните материали - за някои от тях това ще са поне 10000 години. Технологии за съхраняване на радиоактивни материали за 10000 години няма измислени, няма дори за 2000 години. Може би нещо ще се измисли в бъдеще, може и да не се измисли. Ако четем научно-фантастическите романи, досега трябваше да има обитаеми колонии на Луната. Също така преди 50 години се е предполагало, че управляем ядрения синтез ще бъде постигнат също толкова лесно. Но нищо такова не се е случило. Така че да се взимат сега решения на базата "Те в бъдещето да се оправят" е безумие. Така се стига до ситуации - нема пари и не ни дават достатъчно. Ми да сте мислили навремето.
01 Ноември 2009 20:23
Що ми се струва, че АТОМНОТО оръжие по в Европа и по Света, ако гръмне, е ПО-ОПАСНО за европейците и за Човечеството, отколкото предполагаемо/!/"гръмване" на атомен реактор в БГ или във Финландия/щото, нали, Финландия има същите реактори, като в БГ, де- ама никой в ЕС НЕ е искал и НЕ иска Финландия да си ги затвори!/?! Все пак, атомното оръжие е направено, за да ГЪРМИ, а атомните реактори са направени да произвеждат ток, но без да "гърмят"!
01 Ноември 2009 20:25
И пак да ПРИПОМНЯ:
/:/ "... /:/"...Години наред проверките на Международната агенция по атомна енергия отбелязваха напредък в сигурността на нашата АЕЦ, но неизменно имаше забележки и изисквания за още одобрения. За първи път през юни т. г. /2006-б. Р39/ МААЕ писа шестица на блокове III и IV и в официалния си доклад ги определи като толкова сигурни, колкото събратята им в Западна Европа..." - линк съм дал на 1-ва стр.!
01 Ноември 2009 20:28
hzb1001:
Берия, тука си го ударил малце на "волна програма". За разлика от всичко останало досега.
Там "зелена поляна" няма да се постигне, още 50-60 г. ще останат бетоновите "опаковки" на реакторите.

Коментарии, анализи и изводи базирани на наблюдения в миналото - да, прогнози за 60 години напред - сори - не!

Виж сега, аз не им правя проектите за демонтажа (Rü ckbau), а само цитирам това, което те са си планирали. Просто докато за малката централа са предвидили през 2012 г. всичко да завърши до стадий "зелена поляна", при втората централа махат всичко, но оставят бетоновите "опаковки". Във втория линк, който съм дал, си пише така:
Die Betonhü llen der Reaktorblö cke sollen jedoch voraussichtlich noch 50 bis 60 Jahre stehen bleiben.

Колкото до "фиксването" - след като остават само едни бетонови (евентуално радиоактивни) пашкули, то май няма да има какво да се "фиксва" нито след 20, нито след 60 години... но това са философски разсъждения от друг характер. В края на краищата, ако работят като нас - може и 160 години да останат тия бетонови пашкули, знам ли...
01 Ноември 2009 21:14
Параграфе, много е просто. Вдигаш телефона и съобщаваш тази информация на Пиздеров, той ще пусне веднага не само 3 и 4 , но и 1 и 2 блок. Нали така обеща, но сигурно не е знаел това, за което ни информираш и ще бъде улеснен.
02 Ноември 2009 01:18
paragraph39, оръжието е лошо нещо, но сравняването на Финландия с България няма много смисъл. В България няма Нокия, а финландските премиери не си раздават докладите на тайните служби насам-натам.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД