:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,235
Активни 809
Страници 20,138
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

"Крале" и "кралици" се бъхтят за пенсионери трета категория

Поради текучество на технически персонал занятието театър вече е физически рисковано, твърди актьорът
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Валентин Ганев
---------

Валентин Ганев завършва актьорско майсторство във ВГИК (Москва) през 1981 г. в класа на Сергей Бондарчук. Играе в "Сълза и смях", театър "София", "Зад канала", "Иван Вазов". Прави запомнящи се роли в "Пигмалион", "Вечеря за глупаци", "Крал Лир", "Дон Жуан", "Хъшове". Носител е на "Аскеер" за водеща мъжка роля в "Пигмалион" през 1998 г., а през 2001 г. за моноспектакъла "Контрабасът".

--------

- В новия спектакъл на Народния "Вишнева градина" от А. П. Чехов играете Гаев. Какво изискваше от актьорите Крикор Азарян, чиято е сценичната версия на пиесата?

- В нея се говори за всяка голяма промяна, съответно и за промените сега и тук. Азарян изисква от актьорите да намерят своята си тема в спектакъла, оттам и всеки зрител съобразно възрастта и жизнения си опит да открие себе си в тази Чехова пиеса.

- Някой път се питам - не ви ли омръзва даден автор? Или дадена роля? Ето, моноспектакълът ви "Контрабасът" е игран над 170 пъти. Каква е разликата, когато излизате за пръв път и за 160-и, да кажем?

- Много хубав въпрос. Актьорът трябва да си създаде професионална хигиена, за да успява да се качи на сцената като за първи път. Абсолютно всеки човек би могъл да изиграе нещо веднъж. Да го фиксира и да го повтаря, и то като за първи път, ето това се учи в академията, репетира се, настройва се психофизическият апарат, така че той да бъде подложен на това наистина неестествено нещо. В една пиеса всички актьори знаят какво ще се случи с техните герои, но на сцената героите не знаят какво ще им се случи. И още нещо. Не само актьорът трябва да има хигиена и култура, това се отнася и до публиката. Понякога тя започва да се държи услужливо клакьорски или пък враждебно хладно.

- Хулиганства ли понякога? Това усеща ли се от сцената?

- Винаги. Например като влезе т.нар. витизчийска публика - студенти, които искат да кажат: "Ние разбираме, тук сигурно е много смешно", и следва едно неестествено, превъзбудено "ха-ха-ха". Разбира се, всеки спектакъл се развива и в контакта с публиката, която е един отсъстващ партньор по време на репетициите, и накрая целият пъзел се сглобява, когато влязат зрителите. И ако те много ни окуражават, смеят се, неволно актьорът се поддава. Актьорът трябва да води публиката, а не да се мъкне след нея, не да я обслужва. Ако си кажеш: "А, миналия път тук много ръкопляскаха, я сега аз да натисна още, та още повече да ми пляскат" - тогава си загубен.

- Неотдавна режисирахте голямата Татяна Лолова, продължавате ли и на това поприще?

- Имам предложения от време на време, но на първо място винаги е актьорската професия. И после, режисьорската колегия не е в особен възторг, че актьори поставят пиеси. Разсъждавал съм на глас по този въпрос в медиите и съм си патил, но в края на краищата както диригентът за оркестъра е явление едва на XIX-XX век, така и режисьорът се е появил доста късно в театралната история. Не смятам, че е толкова шокиращо актьори с опит да поставят пиеси, както и режисьори - да играят. Още повече когато не се отнася до претенции за "нова дума" в театъра. Във всяка сфера "нова дума" се появява, когато има натрупвания на стари "думи".

- Киното също ви тегли. Разбрах, че се включвате в някои нови продукции...

- Предстои да излезе филмът на Пламен Масларов по сценарий на Боян Биолчев "Похищението". Също и "Зад кадър" на Светослав Овчаров. Сигурно знаете, че големият австралийски режисьор Питър Уиър снима у нас филма The Way Back по документалната книга на Славомир Равич. Част от действието се развива в лагер в Сибир. И понеже има епизоди на руски, бях поканен да помагам на актьорите, които не говорят езика, да се справят с репликите си.

- Има ли как кадърният актьор да компенсира пословичната сиромашия на театъра ни?

- "Сиромах човек - жив дявол" е формула, родена неслучайно у нас. Даже много често недостигът на финанси е стимул да изнамериш начин как да маскираш тази липса, да я прескочиш. Разбира се, не трябва да се хвалим с това. Изобщо разговорът за пари и в битов, и в творчески план ми е неприятен. В смисъл: "Ти ми дай на мен толкова пари, колкото на еди-кой си, пък ще видиш какъв актьор, футболист, майстор... ще стана тогава." Много дълго чакаме някой отвън да забележи колко са способни едни хора, та да почнем да им поверяваме големи проекти. Тук е дефектът според мен. Никой не е пророк в собствената си страна.

- Е, сега се предлагат камери за 500 и 1000 лв...

- Подсещате ме сега, че преди време Харви Кайтел, който снимаше у нас, каза нещо много хубаво на една среща в Дома на киното: "Разкажете своята история." Историята на всеки човек си струва да бъде разказана. В световното кино има образци, правени тъкмо с любителски камери. Един от най-големите съвременни руски режисьори Александър Сакуров се дипломира с пълнометражен филм по Платонов, заснет с лентата, отпусната му за кратка дипломна работа. Но в крайна сметка филмът му обра наградите по всички международни фестивали. Затова казвам, че парите не са най-важни. Ето, българският "Източни пиеси" е пример за младежки нискобюджетен филм и много се радвам, че той прави впечатление. И изобщо че родното кино се забелязва навън: "Дзифт", "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" и др. Ще е страхотно, ако успеем да наложим мода на българското кино навън, защото няма какво да се лъжем - нации като полската и руската са абонирани за международен зрителски интерес и да направи впечатление държава като нашата, е цяло чудо.

Бяхме във Варшава с "Дон Жуан" и ни посрещна директорът на Народния им театър Ян Енглерт.

- Който изпълнява ролята на отец Ередия в "Осъдени души" на Въло Радев ли?

- Да. И представете си, след 30 години той говори много добър български език. Казва: "Аз съм по-популярен във вашата страна, отколкото в родната си Полша." Той наистина е най-добрият посланик на българската култура в Полша и обратно. Трябват ни такива хора.

- Вие сте в управителния съвет на фонд "Култура" към Министерството на културата. Има ли куриози?

- Ако визията на една държава за собствената й култура е да отделя 0.6 % от брутния приход за култура, при положение че съседна Македония отделя над 3%, и господ да слезе, не може да поддържа и театри, и кина, и музеи, и литература. Като член на управителния съвет съм свидетел, че хората там самоотвержено се опитват да направят и невъзможното. Начинът на съставяне на бюджета на театрите у нас е тромав и остарял: толкова души работят тук, умножено по средната заплата за отрасъла, дава този бюджет. Това, че уж сме в пазарна среда, не стимулира театрите да работят по-добре или по-зле. Стига се до куриоза, че май е по-добре да не работиш - тогава бюджетът ще си тече в същите граници. Няма значение дали си направил нещо, което пълни залите 11 години, докато друга постановка се играе няколко пъти и край. Но стига за пари и липсата им. По-точно, говори ми се за пари, но в друг смисъл.

- В какъв?

- В Народния театър знаете, че работи и технически персонал, който борави с уникална техника, каквато има на малко места в Европа. Тези хора трябва да се "отглеждат" и съхраняват. Вместо това те си отиват лека-полека и няма млади хора, които да ги заместят срещу действително мизерните заплати. И тогава поради огромното текучество занятието театър става физически рисковано. Над главите ни висят десетки килограми конструкции.

- Друга битка, в която се чувствате като Дон Кихот ?

- Цялата актьорска гилдия години наред се бори - и това е отчайващо - да влезе в друга категория за пенсиониране. Недопустимо е да гледаш хората, на които си се възхищавал, които, както се шегува моята колежка Светла Добринович, са изиграли всички крале и кралици, да се справят с трета категория пенсионер, тоест с около 200 лв. Да, с триста зора мисля, че има някакво завоевание по отношение на възрастовата граница за пенсиониране на балетистите, но същото се отнася и за актьорите. Дори министър Данаилов, при цялото си желание, не успя да се пребори за промяна на законодателството в това отношение. В края на краищата актьорите в България са една шепа хора.
8
3723
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
07 Ноември 2009 04:56
Учудващо е, когато актьори, поети, драматурзи, писатели, художници седнат да се оплакват колко е несправедлива системата и как са ощетени и онеправдани. Тук стана въпрос за пенсионирането им, но в други интервюта са засягани и други проблеми на художествено-творческата интелигенция. Като е несправедлива системата, защо в творчеството си не показват тези несправедливости? Кой в тази държава трябва да разрови тези лайна? Не са ли точно тези хората, които трябва да бият барабана при всяка несправедливост и това да е съставна част в тяхното творчество? Докато творците продължават да се оплакват в интервюта от ниските си пенсии, вместо да започнат да атакуват системата от сцената, от страниците и от платната, дотогава ще стоят с ниски пенсии.
Да разширим проблема. Художествено-творческата интелигенция е подценявана, онеправдавана и неуважавана защото не си изпълнява мисията. Нейната функция, нейните задачи не са да събере стотина-двеста човека на едно място и да ги забавлява добре за два часа, или да им помогне да убият някой и друг час време. Тя трябва да държи ръката си на пулса на времето и активно да се меси в обществения живот, да критикува, да бичува, да осмива, да учи хората, да създава идеи, да владее душите на хората, да изгражда мечти, желания, да ги подтиква към действия. Погледът й да е обърнат към цялото общество, а не само към подбрана публика.
Да се върнем към дребния интерес. Докато творците се държат като дребни душици, големи пенсии и признание няма да има. Големите пенсии могат да ги извоюват само със сила, не с послушание. Който не е разбрал какво представлява свободата в днешно време, той губи. Права и привилегии се извоюват само със сила. Силата на творците е в тяхното слово, в тяхното творчество и ако настъпят здраво управляващите, последните ще започнат и да се мазнят и да ги подкупват.
07 Ноември 2009 06:47
А защо са ниски пенсиите на артистите?Как се определят праговете за пенсии?Май едно от най важните неща беше размерът на доходите и плащаните осигуровки...А в тази свободна професия хонорарите най често не присъстват в счетоводството.Така, че господа артисти, вие сте си взели пенсията предварително, няма за какво да плачете...Но нека да погледнем малко по встрани.Един истински артист( в това определение включвам актьори, музиканти, художници, майстори, фотографи и всички, които изработват нещо, защото трябва да си артист, за да измислиш и изработиш нещо) няма нужда от пенсия.Истинският артист, не се грижи за такива работи - те се решават от самосебе си.Истинският артист или се грижи за себе си, или се се самоунищожава. Той е егоист, но егоист, който не пречи на другите.Ако е деспотична натура, то той ще ги ръководи и това ще бъде добре за тях.Естествено винаги ще има недоволни и това в повечето случаи са следовниците на пътеката...
Но това са единици.Те са искрата, която пали сместа в буталото на световната история...Благодарение на такива хора - лоши, добри, набожни, зли, деспотични, отричани и възхвалявани, светът се върти...Това е то турбината, за какви пенсии говориме?...
Пенсиите са хора, които обичат да свирят, рисуват да играят в театър, да пеят, да рецитират или просто да измислят разни интересни или смешни неща.Повечето такива хора обаче си имат професия, която ги храни и не разчитат на пенсия отпусната заради тяхните увлечения...Там е то разликата...
07 Ноември 2009 10:58
Вас двамата като че ли са ви извадили от стар брой на "Работническо дело". Артистите, господа, в България работеха и работят за галагани. И им се налага с артрита и високото си кръвно на стари години да се гърбят отново, за да изкарат някой лев, за да се нахранят.


И престането да дъвчете тази "художествено-творческа интелигенция". защото и на мен като ми кажат, че съм "здравен работник", ми кипва кела и мога и да набия някого.
07 Ноември 2009 11:04
Ма е готино да си припомниш какви беха функциите на интелигенцията, а Док - държиш пулса и пееш в такт!


Между другото, впечатлява ме гробното мълчание по повод това тук. На всичкото нямане... Дано не е от завист.
07 Ноември 2009 11:49
втръсват само разговорите с артисти(нещо да чуем с агрономи, архитекти, инженери, лекари, авиатори, футболери, рисувачи, учители, фаянсаджии и каквито други се сетите)
Е Станев е налитал на бой, когато е чуел някой да *борави*
07 Ноември 2009 12:29
Вероятно не си забелязал. Филмът се върти в момента, а за това събитие съобщиха доста медии, макар от Бойковци и Станишевци да не остана място за писане : Натиснете тук, Натиснете тук Натиснете тук, Натиснете тук


Ето го тук с дракона Натиснете тук

Жалко за Христо Христов. Наградата я получи посмъртно. Дрога.
07 Ноември 2009 18:50
>>><<<
Здравеносител!
09 Ноември 2009 03:50
Докторе, малко късно отговарям ( не си бях в къщи последният ден)ама не мога да нр го направя.Още повече, че съм повече от сигурен : ИЗОБщО НЕ СИ ПРОчЕЛ НАПИСАНОТО ОТ МЕН.
Но нищо де - това е всеобщо заболяване на форумците... Важното е да пишеш...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД