:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,268
Активни 601
Страници 17,171
За един ден 1,302,066
Седмицата

Същността на историческите събития - или баба и внучка в пияния кораб

С наближаване на 10 ноември се засилва историческата възбуда. Разбираемо: хората по правило делим живота си на "преди и после" със сакрализиране на някакви дати. Що се отнася до историческите, нека сме по-предпазливи. Достатъчно е да се напомни днешната, 7 ноември. Тя тъне в забрава, макар че кажехте ли преди двадесет години, че няма да се отбелязва Великата октомврийска социалистическа революция, а историческият пленум на ЦК на БКП, щеше да е твърде отвинтено. Затова и днешната възбуда, поддържана със спомени, изложби, анализи и всякакви заврънкулки, нанизани по оста на времето, където свети 10 ноември, е малко смешна. Донякъде прилича на оня виц, ако ли не истинска случка, около друга сакрална дата, когато активен борец против фашизма представял пред пионерчета вярата в бъдещето така: "Зъзнем в затвора през зимата на 43-та, но знаем - догодина ще дойде 9 септември."



Затова - по-спокойно с историчността.



Тук най-вече помага езикът. Разбира се, той се е променил с нахлуването на редица неупотребявани и подтискани от предишната идеология думи и значения, създаващи илюзията за свобода на словото. Тя обаче пак си остава в руслото на подаръците, донесени от нова, пак правилна идеология, имаща и съответния речник. От това човек не бива да се изнервя като Балан. Здравият усет говори, че с езика се е случило същото, което е точно не само за двадесет години, а за векове - подчинил се е на историята, за да я укроти. Това е особено вярно за последните петдесетина години, когато той се отвори към разновидностите на интернационализма, всяка от които водеше и до новоговор. С оглед на това няма особена разлика между идващия "после учебы в Москве парторг", който подхвърля "ну, товарищи, соревноваться надо", и миналото през тренинги и атестации юпи, изпъстрящо презентацията за swot analysis с tasks management и needs assessment. Това, че последното (средният род е уместен откъм отпора срещу сексизма) се надсмива над първия и вижда себе си в крак с времето, е същата илюзия, която кара виделия мумията на Ленин да мисли, че е в по-пряка връзка с историята от баба на село, палеща кандило под снимката на загиналия във войната син.

Та като стана дума за баба, трябва е да се каже, че въпросната езикова промяна е свързана с бързото навлизане на нови и все по-нови предмети в масовия бит. Това щеше да стане и без 10 ноември. Само че след него стана с такава бързина, че дори в рамките на едно все още невръстно поколение чудесата на техниката, за които бабите мечтаеха и чакаха с години - от телефона през телевизора до колата, станаха масово достъпни с кредити и магазини втора ръка. Покрай тях дойдоха и недостъпни за бабиния разсъдък неща - от безжичната връзка с целия свят до вибраторите и силиконовите цици, 2000 евро парчето, т.е. бабината пенсия за три години. Тяхната цел е да пестят, но и да запълват време по приятен начин, като осигуряват печалби на поредица посредници и на все по-малко производители. В това отношение изчезването след 1989 г. на "Пролетарии от всички страни, съединявайте се" от главите на вестниците бе следствие от появата на посредника и спекуланта в главите на политиците ни още със знаменитата Юлска концепция и първите търговски фирми. Чак след това дойдоха куфарчетата с държавния бюджет за 1990 г., чието въртене и досега пълни един пазар с непроизведени в страната стоки.



Това не просто донесе нови думи, но и говор,



неразбираем, ако човек няма опит с такива предмети. Въпросната баба все още можеше да си прави хесапа и да слага интифи чрез възли и различни по цвят конци - почти като в инкско кипу и като баба си. Внучката й, родена с мишка в ръката - израз, който бабата никога не би разбрала правилно в днешния код - прави същото с калкулатор и органайзър. Двете обитават различни светове, всеки от които е толкова мистичен за другия, че прави труден смисления разговор помежду им.

Разговорът е труден и по друга причина - стапя се дори малкото семейство от мъж, жена и едно-две деца. Дотам, че е странно хубавото определение за човека като единственото същество, което познава баба си и дядо си и поради това има представа за история, която не е поредица дати. С бабите и дядовците чезне и езикът на старите времена, "Българи от старо време" отпадат от учебния план, Вазов се издава с обяснения, Ботев се вкарва в ложето на политическата коректност.

Това позволява да се настани говорът на победителите, а с него и представата, че



само немите помнят истински миналото.



Те не дърдорят, езикът им е сведен до жест. Така миналото отстъпва пред едно настояще, което го мери през нови думи и предмети. И вярва, че изобличава минали времена, когато посочи, че някога тези думи и предмети ги е нямало. Ужас, банани само на празници и след манифестация. Пък то и едни празници, докато днес, понеже винаги има банани, всеки ден не просто е празник, а е длъжен да бъда такъв. В бабиния език това е живот на празните хора; в днешната действителност това е "позитивно" мислене.

Затова е трудно да се каже какво е станало изобщо, но ако се водим по езика, от живота и мисленето най-вероятно са изчезнали три неща: страхът от властта, доверието в другите, усетът за недопустимост. Това обяснява защо у нас стана така, както и стана. Не можеше да не стане - процесът е световен. Дотолкова същността на историческите събития е почувствана отдавна - още след Кримската война, описана е в "Гераците", а сега е само по-забързана и невнятна.

Иначе след време, когато някой, разбиращ все още български, изобщо реши да се занимава с 10 ноември, с право ще го свърже с по-сериозни събития, станали на тоя ден: с битката при Варна през 1444 г., със съня на Декарт, със смъртта на Ататюрк. И на Рембо, в чийто "Пиян кораб", тъй добре преведен от Кирил Кадийски, го има отговорът на въпроса за същността на историческите събития:

Европейска вода - черна локва това е,

край която, приклекнало в здрача студен

с книжно корабче бедно дете си играе

и изпраща с тъга отлетелия ден.
521
8545
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
521
 Видими 
06 Ноември 2009 23:57
Европейска вода - черна локва това е, /край която, приклекнало в здрача студен/ с книжно корабче бедно дете си играе /и изпраща с тъга отлетелия ден. - Бе това е Смирненски... Какво им даваш от разкоша си/ ти - толкоз щедър към едни, / а към бездомните Гаврошовци/ жесток от ранни младини?

07 Ноември 2009 00:22
Символизмът нямаше да е проста констатация, ако не беше мълчано толкова дъгло време, защото в мълчанието се родиха не цветята на злото , а отровната плесен на страха и чувството за обреченост. ‌ Митко, не може да мълчите ... и после да излизате с констатации , не е честно !‌ Има световни тенденции , но ако в България пропастта между бабата и внучката е толкова голяма ... това не е така в много други страни по света. Не съм съгласен с всичко което си споделил с нас ... Вие мълчахте и пак продължавате да мълчите !‌ Стига заобикаляне на проблемите когруг да около ... Иска се нещо директно ... по-истинско и точно !‌

Редактирано от - San De Cannes на 07/11/2009 г/ 00:25:42

07 Ноември 2009 00:29
Десети ноември, поне за нашето поколение (аз съм вече на 47), ще се помни докрай. "Преди десети - след десети" - отдавна е станало за нас като "преди девети - след девети" за нашите родители.

И има защо. За 20 години дослужихме дотам, че вместо Тодор Живков ни управлява гавазинът му - и се радва на 70% одобрение. Чудно как Денков не се е сетил.

Аз пък като образован българин изгарям от срам, че тоя пещерняк ни представя по света. Срам ме е да кажа кой ни е премиер пред американците. А това е най-малката беда, че ни представя. Той ни и "управлява".

А на форума стигнахме дотам, че Нели пак е спряна - за 7 месеца (!?).

07 Ноември 2009 00:43
07 Ноември 2009 00:47
напра ме потресе тайа човешка трагедия
видния обамис, ака клинтънис , поданик на пожарната
07 Ноември 2009 00:59
Долу лапите от Нели - пак спряна - ама за 7 месеца (!?).
Чиче, дай да пуснем подписка до правозащитните организации - не дремай
Докато българите в Бурса ги глезят по европейски, то българите в Манхатън са подложени на османско "присъствие". Срамота!

Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 07/11/2009 г/ 01:05:14

07 Ноември 2009 01:06
А бе Чичин, бе стига с тая трагедия веке в 5-6 действия! Друго ако няма какво да кажеш поне стига с тая твоята невинно-пострадала съпруга. Така де ако почна и аз, па и разни други дисиденти май сал това ще се пише из форума. Ти поне знаеш как е, обади се лично и смирено, поплачи, обещай и Ньела без време ще ни развлича. Ама айде поне малко мъжество, на 47 години стана, още подсмърчаш па какво и е на жената и с достъп и без достъп се сие баш печена фичософка. Па и с тоя тулумбаджият вече прекаляваш - ами както писа за един друг бивш президентин някой из форума - чиляка е достоен, поне не са го хванали до момента да е крал!? Ма срам те било от мириканците, ами досега не те ли беше срам - я, колко мушмуроци и се изредиха на тая държава?!
07 Ноември 2009 01:13
ми ко ли ша стане ако се наложи чичо и да придържа маркуча
мани мани, седедарието ша са надигне от гробо и от смях па че падне вътре
07 Ноември 2009 01:19
Трудно се ориентира и е дезориентиран iисторически съвременний уманитарист в сложната и коварна обстановка. К’во да правят „бабата и внучката в пияния кораб?”(без да става дума за кучето и котката). Дали да чакат банан след манифестацията или кебапче преди демократичните избори?
Ту би, ор нот ту би?
07 Ноември 2009 01:41
Класическото моногамно семейство ли ви дразни, колега?
Нали затуй ми е жена - да я защитавам от несправедливости.
07 Ноември 2009 03:07
Не е тъжно, че афторът е до толкова провинциален спрямо политкоректността (тази кастрираща всеки потурковец идея), че още не може да преодолее шока, че някой може да иска да уважи факта, че 52% от българското население (и то като правило по-качественото) се състои от жени, и че това става най-често с използване на множествено число*. Нито, че новите думи и технологии го блокират до там, че още смила органайзърите. Тъжното е, че продължава с опитите да представи баналната си лузълщина и скучните си разминавания със света като някакви епохални разломи и цивилизационни избори. И за целта се декорира с "наблюдения" за езика, туря се до Ботев и изобличава "силиконовите цици" и техните цени (Това се казва да избереш ценностен маркер!). На фона на денковите комплексоизлияния 10 ноември наистина добива епохален бой. Каквото и да си говорим за тази дата, точно на нея в голяма степен дължим факта, че денковият мироглед вече не е норма, налагана от народната милиция в една запечатана каца с интелектуален аналог на ланшно кисело зеле.

-----
* Съветвам потурковците да се запасят със стоманени предпазители за аксиологичните си идентикатори докато Кремиковци още пушляви и преди неизбежното нахлуване на употребата на женския род наравно с мъжкия при абстрактни конструкции.



Редактирано от - абулафия на 07/11/2009 г/ 03:41:04

07 Ноември 2009 04:23
Денков беше защитил дисертация за Хайдегер преди 20 и няколко години и може би е имал предвид нещо смътно от Хайдегеровото отношение на човека към вещите в 'Битие и време'.

Едно време човек имал сакрално отношние към похлупците със сиренцето, дървената лъжица, джурджуляка за джуркането на боба и пр., които се изработвали грижовно от дядо и се предавали благоговейно от баба на внука. А сега - секънд-хенд магазии, лесен кредит, лесно сдобиване с disposable вещи, респ. бездушно отношение към тях и към труда, който ги е създал.

Така и доверието - едно време при соца имало доверие (хората не си заключвали вратите), сега няма. И с чувството за непозволеност - тогава имало вътрешни цербери, сега няма Бог, всичко е позволено.

Само страхът от властта бил изчезнал, но то пък подсилвало горното чувство на вседозволеност.

Прав ли е Денков? Досадни са ми малко реакционните романтици, които все ривът как светът вървял от развала към провала. Още от времето на най-ранния месопотамски клинопис!

От друга страна, много пъти сме приказвали, че пороците на прехода най-често са само повдигнати на степен пороци на соца, или пък със сменен знак. Например комунистите вярваха, че капитализъма е див и варварски, и като станаха капиталисти, те (или синовете им)‌ го практикуват див и варварски и грабителски.

Най-големите ни нравствени недъзи, произтичащи от селско-плебейския характер на новобълг. общество без издатини бяха щедро култивирани и при соца: липсата на достойнство, на уважение към личността, липсата на рационално и позитивно виждане на света, кен-ду атитюд.

Бе да си спомним дяда Славейкова - всичко тежко, всичко мъчно е за нас, аз не зная, аз не мога общ е глас.

Други пороци бяха нови, създадени от соца - мързелът и хрантутничеството, дерибейството на неукия спрямо учения, срамът пред съседите и възхищението от сърби, гърци, сега дори и турци и румънци.

Но младите хора много ми харесват. Те нямат повечето от тези пороци, нямат провинциалната шаячност на старото село и на соца, а и цинизмът им най-често е само маска, с която крият детинската си уязвимост. Те са повече деца на света. След всяко ходене в отечеството и срещи с такива деца "спокойно гледам в бъдещето ази".
07 Ноември 2009 05:52
Разбрах, че Нели е съпруга на Чичо Фичо.
Обаче не разбрах от къде е спряна и от какво трябва да я защитаваме???
07 Ноември 2009 06:16
Ето ви малко развлечение с исторически привкус...
Връчване на титлата ГЛАВЕН МУЛТАК на Вежди Рашидов.Титлата се присъжда от "Мултигруп" - България послучай 45 годишнината на Веждито.На милото тържество присъстват много известни и познати лица.Годината е 1996.Между поканените - Жельо Желев, Ахмед Доган, Венцислав Димитров, Илия Павлов, Слави Трифонов, Иван Славков, и други.
Наслаждавайте се:
Натиснете тук
07 Ноември 2009 06:45
Мисля, че авторът е смесил (или поне неизказал ясно) два процеса свеждайки ги само до единия - политическата (а заедно с това и геополитическата) промяна и модернизацията (особено улеснена от свободата и развитието на комуникациите и в частност Интернет през последните 20 години).
-
10 ноември 1989 г. е велика дата за България. Той бележи вододела между две епохи за нея - епохата на несвобода, репресии и колониална зависимост от една изостанала страна, ограничаваща и българското развитие, от една страна, и от друга свободата и отварянето на запад - към развития свят, достигнало фазата, през 2004 и особено през 2007 г. формално да станем част него.
-
Голямата разлика между поколенията идва от ускорената модернизация (засега само плахо в бита и начините на общуване), а свободата и отвореността към развития свят допринасят да се случи.
---
Ако днес на някой хора им се струва, че е по зле от преди 20 години, то е от една страна защото вече не са млади, а от друга защото фона за сравнение и стремежите пред България вече са силно завишени. Така и трябва да бъде.
07 Ноември 2009 07:09
Е-6, заслужаваш повече от шестица за този архив!!Боже, Боже ела , Боже и си прибери вересиите...
Нека сега някой от местните родолюбци ме попита защо не искам да живея в България.Въпреки, че е в сърцето ми.Всъщност искам да се върна и да умра в България, но в някое малко и затънтено селце.Ето това искам...
07 Ноември 2009 07:21
Брайтмане,
с какво днешната икономика е по-добра в натурални показатели от тази да речем през 1980 г.? Нормално е днес да навлизат нови технологии, но те са следствие на развитието не на българската наука и икономика, а на световната.
Да, има известно модернизиране, но то е свързано с вече построените в миналото предприятия, най-вече от новите собственици, чужди компании. Ами ако заводите не бяха вдигнати навремето, какво щяхме да имаме сега? Сещам се за "Либхер" край Пловдив, за "Шишеджам", за няколко цеха, които произвеждат материали за сухо строителство. Нека да има още 2-3 по-големи новопостроени фирми, да не забравяме изникналите като гъби след дъжд хотели, всичко останало е наследство от онова оплюто време. Не че икономиката ни тогава беше цвете за мирисане - една от най-големите й грешки беше строителството на десетки хиляди панелни блока, които сега стърчат като грозни паметници на социализма. Но и новото ни строителство не е за хвалене, особено като се има предвид презастроеността, липсата на въздух и светлина.
07 Ноември 2009 07:34
Намирам статията за съвсем ненужна и непотребна. Писана за пари, а не за да каже нещо ново.
07 Ноември 2009 08:02
Брайти , ама ти некако бърже се пребоядиса - абе у тая дисциплина Фичката е шампион , ама требе да признаем че вече си му достоен конкурент
07 Ноември 2009 08:38
Хайде бе, чичо.Преди години ме спряха за 3 дена, видя ми се много.Нела я спрели за 7 месеца, да не е отрязала ръката на папата бе, множко ми се види
07 Ноември 2009 08:43
Тук най-вече помага езикът. Разбира се, той се е променил с нахлуването на редица неупотребявани и подтискани от предишната идеология думи и значения, създаващи илюзията за свобода на словото.

Имаше дипломатически скандал между България и Русия.....
Някой от вас чу ли мнението на външния министър Румяна Желева???
Поне в паузата между два танца можеше да каже две думи... Дори и задъхана - щяхме да я разберем....

Редактирано от - E6 на 07/11/2009 г/ 08:45:42

07 Ноември 2009 08:44
Историята се развива и тя си има своя логика Тази логика често пъти не е нашата човешка логика и там е парадокса, че това е така, въпреки, че хора я правят. От тук и правотат на историцизма, че съществуват обществени закони. Тук много се стремят да сведат историята до собствените си разбирания. Някои неща, които ни се струват според нашата логика, че можели да станат по друг начин в действителност е нямало как да не станат така, както са станали.
7 ноември. В книгата си "Поетът срещу художника" (става въпрос за Сталин срещу Хитлер) авторът Кормилицин ясно показва, че Окромврийската революция е нямало как да не стане. Всъщност това е един преврат, истинската революция е станала 1 година преди това. Само че временното правителство на Керенски е било слабо и нерешително и най-вече то не е спряло войната. Съществувало е огромно недоволство всред народа и най-вече ред войнишките маси, те започват да формират войнишки комитети. Революцията можела да избухне и без болшевиките и без Ленин и Сталин. Гермаците завземат Рига, предстои завземането на Петербург, временното правителство готви предаването му и мести столицата в Москва. Не случайно в Петербург избухва втъстанието на балтийските моряци, а латвийци са най-верните съратници на Ленин. Единствените, които са били против войната са били комунистите ( у нас и земеделците) и най-естествено те оглавяват тази втора революция. Ролята на Ленин и Сталин е да организират така преврата, че да има минимални жертви - само 6 души. След това в Гражданската война става голямата каша, когато на страната на белите гвардии се намесват Англия и Франция и Полша напада Русия, а из цяла Русия са вихрят криминални банди или такива, като тези на Махно.
10. ноември Тази дата беше предопределена от това, което ставаше в другите соц. страни. Действително, че както авторът отебелязва тя донесе по-бърза модернизация, това, обаче не се дължи само на кредитите, а и на по-евтините производства, които бяха изнесени в Китай и Югоизточна Азия. Но както винаги доброто върви с лошото. Нашата икономика беше срината, това, което се произвежда се дължи на заводите, които бяха построени преди 1989г., като много от тях бяха разгромени, а другите се изцеждат и ще бъдат затворени вместо модернизирани, както стана с Кремиковци. Щастливата картина, която ни представя Brightman съвсем не е толкова розова. Както каза един запознат със селското стопанство у нас то вече е станало бутиково, толкова е намаляло производството. Докато преди 1989г. ние имахме износ от около 2 милиарда в този отрасъл сега почти всичко внасяме. Преди 1989г. сме имали 1 800 000 глави едър рогат добитък, сега е останъл 160 000. За сведение Куба има близо 6 000 000. Земята пустее, селяните са в Гърция, Испания, Италия, ОЛАФ постоянно ни прецаква и нашата продукция не може да стане конкурентноспособна. Структуроопределящи производства са затрити. А нито едно правителство не прави каквото и да е за да съживи производството. Приоритетите на сегашното правителство са борбата с корупцията и срещу сивата икономика, ама това може да докара до още по-голям спад на икономикаъта, защото тази икономика, която е сива вместо да просветлее ще загине. Правителството се занимава с глупости - някакви си шапки и фланелки дето изостанали за 20-тина хиляди лева. Аз от моя живот съм разбрал едно, че с пестиливост не се забогатява, забогатява се като печелиш повече. А сегашното правителство няма идея как това да стане. Предишното имаше печелеше повече и затова не беше пестиливо.
07 Ноември 2009 08:59

Такива изследвания от НСИ се правят от 16 години на всяко тримесечие и според последното през септември доверието в икономиката и прогнозите за личното благосъстояние на българина спадат с 5.9 пункта. Ако през юли потребителите отбелязват относително по-позитивна оценка спрямо април за развитието на общата икономическа ситуация в страната през последните 12 месеца, то през октомври техните оценки са по-неблагоприятни. По тяхно мнение има влошаване на икономическото положение в България.
07 Ноември 2009 09:25
От Денков, та на абулафии! И това ако не е деволюция...
07 Ноември 2009 09:53
Статията е леко безсмислена и леко баламосваща, защото не засяга основната промяна- придобиването на Свобода. Някои, някъде се освобождават рязко, с един замах, но тук при нас процесите са дълги и мъчителни. Първо започва едно гризящо нервите колебание пред дилемата Салама или Свободата. Доста от нашенците винаги ще избират Салама и Ръката, която ще Го дава. И във форума има доста саламаджии...Има и мнозина, които предпочитат Свободата, но излизането от Лабиринта на Несвободата крие много рискове- едни се разколебават и остават в някое ъгълче на завет вътре, при Минотавъра. Малцина имат щастието на Тезей- да поемат с кораба по открито море.
07 Ноември 2009 10:12
Ооо, Бени, каква философия : саламец или свобода ; минпотавър-динозавър. Оттатък има дописка за "Рашата".
07 Ноември 2009 10:17
Ако днес на някой хора им се струва, че е по зле от преди 20 години, то е от една страна защото вече не са млади, а от друга защото фона за сравнение и стремежите пред България вече са силно завишени.

Това не е никак "bright", обаче. Няма как на хора, чиято заплата или пенсия в числово изражение е увеличена спрямо "ония години" с 40-50%, да не се чувстват по-зле, след като топлото и светлото, хлябът и киселото мляко са 400-500% по-скъпи. Да не споменаваме такива "супер луксозни" стоки като билета за кино, поскъпнал 1500% или хубавата книга ....
07 Ноември 2009 10:18
Фичо,
Моите съболезнования за Нели, но някои ги кръцват оттук за по 15 месеца и пак не хленчат.
07 Ноември 2009 10:24
"...билета за кино, поскъпнал 1500%..."
Билетът от четири и той поскъпна.
07 Ноември 2009 10:37
Тънката лайсна,
имам предвид бита. Изграждането на модерни производства и икономика предстои (дай боже).
07 Ноември 2009 10:39
Vute Graovski,
архивите са живи. Направи справка - винаги съм твърдял едно и също. Най-неоснователното в което можеш да ме упрекнеш е непоследователност.
07 Ноември 2009 10:51
Намирам статията за изкелифещено претенциозна. За да се направи рязък контраста между бабата с плетката и внучката с мишката, са изпуснати основни моменти в картината на истината, което прави писанието не внушаващо доверие. Но ще използувам повода.


Добре, промяната е факт. Миналото – хубаво, лошо, всякакво – безвъзвратно си е отишло. Бъдещето – прекрасно, безперспективно или някакво – още не е дошло. Ние живеем в настоящето. Какво е то?


Има ли някой да е доволен от него? Толкова да е доволен, че да не иска да го смени нито с миналото, нито с бъдещето? Да, има такива хора. Задоволените отвсякъде са ... около 5% от населението. Значи промяната е ... грешно направена.


Точка. Другото са плямпаници, като тези в статията. И за да не остана по-назад – ще дам и аз своя принос.


Тия дни посетих Московския Авиационен Институт във връзка с едно бизнес сътрудничество. Навремето това беше свръхсекретно учреждение, но нас българите все пак ни допускаха там, заради супер компютърните ни комплекси. Сега от тази секретност почти нищо не е останало, което значи, че старите амбиции отдавна са се дематериализирали. Но знаете ли какво ми показаха там? Бъдещето под формата свръхпроводим трансформатор с 1000 ампера в жиците. Благодарение на тази свръхпроводимост жиците не бяха дебели като сдвоени дръжки за лопати, а тънки като детски пръстчета. Само руснаци и американци владеят тези технологии, защото те са свързани с охлаждането на горивото за космическите ракети. Но руснаците днес ги използуват, за да намалят размерите и загубите на огромните понижаващи трансформатори, които вкарват електричеството от високоволтовите далекопроводи в градовете при хората.


Кой в нашата, с едни или други намерения променена, държава работи и гледа толкова далече в бъдещето? Никой, нали? Е, това е резултатът от промяната. Ние сме вече на нивото на африканците. Останалото са дрънканици, като тези в статията.




Редактирано от - ламбен на 07/11/2009 г/ 11:21:40

07 Ноември 2009 10:52
абулафия, ти да не си случайно афтор на някой средношколски учебник? Врло академично пишеш.
07 Ноември 2009 10:53
когато един народ се отказва от глаголите си и ги подменя с чужди, тогава майка му плаче, (поумняването ни като народ, там ни е заровено кучето), достойнството е непознато за нас (!), страх за смъртта нямаме(!): и това ни се отразява с минус на битието.
чичо е умен, ? за нели хич не е безобиден и за подминаване (отнемането, ограничаването свободата на културните, възпитаните и умните, и небрежното подминаване и допускане във форума на сега на съмнителни във всяко отношение типове, е най-малкото оправдано)
07 Ноември 2009 10:54
Таман излизам фризиран. Всеки месец си знам - седмица на хлад. И какво? Вярно, липсват ми трите другарки-тенорки - не забравяйте Бенедикта! Свикнали сме с тях като с домашна истерика, съседски скандали, пиянски песни до вратата, подпикан вход... И ни липсват, де!
По темата. Най-точното -
днешната възбуда, поддържана със спомени, изложби, анализи и всякакви заврънкулки, нанизани по оста на времето, където свети 10 ноември

Направо като дърти немощни вече развратници си припомнят миналото с черно-бели снимки, виагра и раздути спомени.
Няма велика промяна на 10 ноември. На 9 живях, на 11 също, на 10 чух, че сменили другаря бай Тошо и си рекох: 'Сега пък кой ще е".
Ах, да - и метнах малко речове на някой и друг митинг /то пък кой не е!/, но още януари бях изтрезнял. И оттогава съм махмурлия.
----------------------------------------- -
Натиснете тук
07 Ноември 2009 10:58
***

Редактирано от - sybil на 07/11/2009 г/ 11:31:13

07 Ноември 2009 11:04
10 ноември 1989 г. е велика дата за България. Той бележи вододела между две епохи за нея - епохата на несвобода, репресии и колониална зависимост от една изостанала страна, ограничаваща и българското развитие, от една страна, и от друга свободата и отварянето на запад - към развития свят, достигнало фазата, през 2004 и особено през 2007 г. формално да станем част него.

ПАРТИЯ ЛИБЕРТАСТ!

Развитие кайш, раз`ирш ли.
07 Ноември 2009 11:17
Добре дощла, Б., как прекара?
07 Ноември 2009 11:27
Генек, не е лошо да изтриеш последния си постинг.
07 Ноември 2009 11:29
Еб
Имаше дипломатически скандал между България и Русия.....
Някой от вас чу ли мнението на външния министър Румяна Желева???

Румяна Желева в момента чака преназначение и израстване в кариерата...
07 Ноември 2009 11:35
Брайти,
ти наистина ли мислеш, че в милата ни татковина ще се създаде модерна икономика и производство?
Това, което е "модернизирано" не е последната дума на техниката. Никой от "инвеститорите"-перачи не рискува в страната ни, защото тук управлява мутренско-комунистически /, което е тавтология, / капитал.
07 Ноември 2009 11:55
Brightman,
Ти наистина си голям оптимист! През последните 20 години беше срината из основи, включително физически, икономическата мощ на държавата - промишлеността и селското стопанство . Това естествено не може да се разглежда по друг начин, освен като огромно престъпление!
Не можеш само да рушиш "в името на демокрацията" без да ти е ясно какво ще следва след това. Не можеш при близо 9 млн. народ да приемаш с аплодисменти програма за осигуряване физическото оцеляване само на 5 млн. български граждани...Не може да обезбългаряваш и продаваш на чужденци на безценица всичко българско на земята, над и под нея... Попитайте българите и 90% ще кажат, че не са гласували БТК, електроразпределителните дружества, Софийска вода, военно-промишления комплекс, златодобива и т.н. да се продават...
Но да оставиме всичко това настрана. Германия и половината Европа също бяха сринати след ВСВ, а успяха да се въздигна от развалините за броени години... Така, че това не е основното, въпреки и да изглежда така. Най-голямото престъпление на управляващите през последните 20 години пред Род и Родина, е унищожаването на човешкия потенциал, българския дух и вярата в бъдещето. За какви върхови технологии и производства бълнуваме сега? Къде са ни научните кадри, уважаваните професори, учителите, инженерите, микробиолозите, агрономите, зоотехниците? Ще строиме АЕЦ "Белене" - лично аз съм ЗА! А кой ще я управлява тази централа, след като в специалностите атомна енергетика вместо пълни отличници, както едно време, влизат тройкаджии. Какви изпълнители на "великите проекти на бъдещето" биха станали тези 50% незнаещи да четат и пишат деца до 16 години!? Къде са средните ни техници, средния медицински персонал? За чий х.. са ни социолози, политолози, ПиАри, консултанти, одитори, юристи, финансисти, агенции, фондации и какви ли не, след като вместо да се оправя държавата върви все по- и по-зле?
Идеологически, целенасочено
и все във името на демокрацията,
безродници, крадци, разбойници
е..ха майката на нацията!
07 Ноември 2009 12:02
Круела,
помогнали са ми.
Ама аз имах предвид наистина края на санкцията - вижте в досиетата.

Ей, богат български език - едно кажеш, друго съдържа, трето се разбира. А като минеш в подтекста и под подтекста...
07 Ноември 2009 12:05
Под подтекста може, под юргана не!
07 Ноември 2009 12:05
Генек,
Рзабирам желанието ти за остроумие, но този път не го докара...
07 Ноември 2009 12:06
Генек, вярно е , че няма велика промяна на 10 ноември, но и малкиТЕ промени не са малки.
Най-напред си спомням, че свободата НАСТАНА в пресата -- появи се вестник Чук-Чук и други подобни. Същия тип парцалки по будките във Франция ги гудеха по най-тъмните ъгли, а у нас -- на най-видното място.
Беше свободно и безнаказано възможно да напсуваш всеки, когото си поискаш , стига да му лепнеш етикета "червен боклук". Можеше да изразиш "гражданския си протест" като потрошиш няколко пейки в парка -- пак безнаказано, защото те са "наследство от "бившите".
После дойде масовото разграбване наречено приватизация. Наред с това из страната плъзнаха яки момчета с дебели златни ланци... Това също е малка промяна.
Накрая стигнахме до това положение .
Та тези малки промени доведоха до великата необротима промяна-- да се чувстваме чужденци в собствената си страна. Но не ти облазявам, че живееш на друго място...
07 Ноември 2009 12:12
А, Даскале, вестник "Чук-чук" ученичките го сричаха като Рибния буквар.
07 Ноември 2009 12:25
защото не засяга основната промяна- придобиването на Свобода

Промяната е обратна - загуба на свобода. Преди 1989г. имаше много по-голяма свобода отколкото сега. Тогава се градеше, икономиката растеше, живота се развиваше. Преобладаваше свободата на съзидание, свободата на твореца.
Сега 20 години се руши. Сега човек има свободата да се рови в развалините, свободата на боклуджията да намери нещо лъскаво и да му се радва.
07 Ноември 2009 12:33
А иначе по статията -- авторът, като че ли не вижда, че между внучката и бабата ВЕЧЕ няма разлика -- и двете са равни на магистралата. За съжаление! Това е резултата от нескопосания ни преход, или по-точно, от дирижираното "снишаване" /по бай тошовски/, наречено перестройка, защото у нас няма истинска промяна на политиките.
07 Ноември 2009 12:37
Здравей, водни. Ето така прекарах времето Натиснете тук
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД