Подобни прояви срещу полицията досега минаваха с глоби по Указа за борба с дребното хулиганство. Ако проектът на правосъдното министерство мине, вече ще има до 5 години затвор. |
И разбира се, покрай това оцеляване е заприличал на оръфана черга. За да бъде в крак с времето, е изменян 71 пъти. Като се сложат и трите решения на Конституционния съд, с които са отменени направени от парламента поправки, кръпките стават общо 74. Междувременно в България се случиха гигантски промени, собствеността премина от държавата в частни ръце - по най-различни начини, появиха се напълно непознати престъпления, формите на корупция и бандитизъм също се видоизмениха дори в рамките на самия преход, камо ли в сравнение с 1968 г.
Но никакви кръпки не могат да направят годен за началото на ХХI век нормативен акт, взаимстван от съветското наказателно право. Всяка дошла на власт политическа сила започва да го променя на парче в зависимост от обществените настроения или по чисто свои си съображения. НК стана обект на всевъзможни "упражнения". На няколко пъти Еврокомисията пише в докладите си, че България има спешна нужда от нов кодекс. Заради все още силните спорове в самия ЕС доколко трябва да има унифицирано за всички страни наказателно право, натискът върху България не е толкова силен. И това се използва от всички управления, за да не се приема нов и съвременен документ.
И сегашното управление тръгна да го променя на парче. По този начин
вече е налице проект за 75-ата кръпка
При последната промяна от миналия парламент заедно с правителствения проект бяха внесени още 16 от името на отделни депутати или групи народни представители. Вече има внесени два законопроекта за промени. Единият е на синия депутат Лъчезар Тошев, който иска за определени престъпления в периода 9 септември 1944 г. до 31 декември 1989 г. да не тече давност. Другият е на Яне Янев и още депутати от "Ред, законност и справедливост", който е с обем почти колкото този на правосъдното министерство. В него се предлагат промени за престъпленията, свързани с отвличанията, контрабандата, хазарта, документните измами, неплащането на данъци и осигуровки. Със сигурност ще се намерят още депутати, които също да внесат своите идеи за промени в НК. Такива моменти са най-добрият повод за популизъм и заиграване със страховете на хората, за реклама и себеизтъкване.
Заслужава си да се разгледа по-подробно проектът на правосъдното министерство, защото по традиция той бива гласуван от Народното събрание.
В мотивите към него е записано, че промените се налагат и защото през последните години зачестили случаите на особено брутални посегателства срещу личността и собствеността на гражданите, които показали, че предвидените за извършването им санкции не указват необходимото превантивно въздействие. Както и че не били "достатъчни, за да възпрат
онези членове на социума, които не желаят да се съобразяват
с установения правов ред, от извършването им".
И тук някъде идва и шлагерът на измененията - драстичното качване на санкциите за отвличане. Включително и предвиждането на доживотен затвор. Така се осъществява желанието на премиера Бойко Борисов. Веднага след похищението на студента Румен Гунински, той поиска закон от една страница и доживотен затвор за отвличане.
Подобни идеи има след всяко шумно отвличане. Винаги се намират обаче достатъчно гласове, които смятат, че е по-важно някой все пак да бъде наказан, а не толкова да са крайни санкциите. Сега е почти сигурно, че наказанията ще бъдат вдигнати. В различните хипотези те стигат до 30 години лишаване от свобода, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна. В мотивите към проекта отвличането е наречено "едно от най-бруталните, нагли и злостни посегателства срещу човешката личност".
Драстично скачат санкциите и за още куп престъпления. Сред тях е например незаконното притежаване на оръжие. Досегашното наказание от 1 до 6 години става от 5 до 12 години.
И един много актуален текст се изменя в тази посока. Така
разгласяването на държавна тайна вече се предвижда
да се наказва не с до 5 години затвор, а с от 3 до 10. Автоматично това престъпление става тежко по смисъла на НК и за неговото разкриване може да се използват специални разузнавателни средства. Тази промяна бе пробвана на няколко пъти през годините, но след бурни протести, особено от медиите, не минаваше. Аргументите са, че този текст може да бъде използван за безпрепятствено подслушване на журналисти с извинение, че те биха могли да научат някоя държавна тайна.
Тежко престъпление става и неплащането на данъци в големи размери. В момента за него се предвиждат до 5 години затвор. Сега вече ще са от 1 до 6. Тук тезата за използване на СРС важи с пълна сила. Увеличава се и наказанието за невярна декларация, с която се цели избягването на плащането на данъци - от до 3 години става до 5 години. В крайна сметка често това завишаване на наказанията не е аргументирано. Пишат се по-големи наказания за престъпления, по които има един-двама осъдени или дори няма нито един. Така се раждат мъртви текстове.
Вдига се наказанието и за закана за убийство, за която вече се предвижда до три години затвор вместо досегашните 6 месеца. Ако някой се закани на полицай, вече ще го чакат до 5 години зад решетките.
Всъщност другото, което авторите на проекта са решили, че е особено важно и трябва да се промени,
е защитата на служителите на МВР
На това е отделена поне една трета от всички промени.
"Свидетели сме и на прояви, насочени срещу символите на държавна власт, които всеки полицейски служител следва да носи, за да демонстрира служебното си качество и да вдъхва необходимото доверие, уважение и респект у гражданите", пишат в мотивите си авторите на проекта. Досега тези посегателства минаваха по Указа за борба с дребното хулиганство. Предлага се обаче вкарването им като престъпления в НК. Така се предвижда всяко противозаконно опетняване, повреждане или унищожаване на униформено облекло, служебни знаци или надписи, носени по реда на ЗМВР, да е наказуемо със затвор от една до шест години. Та вече и скъсаният пагон на полицай става тежко престъпление.
Всяко посегателство спрямо полицейски и разследващи органи или противозаконно спъване на изпълнението на задълженията им ще се наказва с до три години затвор или глоба от 500 до 2000 лв. Досега санкцията е до 1 година затвор и до 300 лв. глоба. В същото време и вероятно като противовес се предлага и завишаване на наказанията за някои престъпления, сред които и корупционните, когато те са извършени от полицаи или разследващи органи.
Предвиждат се и някои полезни или важни за хората нови разпоредби. Ако проектът мине, ще може да се наказва и вписването на занижени цени дори в частни договори. Предложението е до 3 години да получи всеки, който състави частен документ, в който удостовери неверни обстоятелства или изявления, които иска да използва като доказателства. Тук
могат да попаднат и симулативните сделки, които се правят основно между роднини
и чрез които се прехвърлят имоти. Могат да се преследват и договори, в които за продажби на автомобили или за наем се записват много по-малки суми от действителните. Предвижда се и затвор за използване на неистински данни за получаване на кредит. Досега наказанието бе само за взет кредит при облекчени условия.
Проектът предлага разширяване и на приложното поле на престъплението по служба, като вече се предвижда то да може налагано и на отговорни фактори от частни фирми. Текстът ще е приложим например за банкери, както и за шефове на дружества, които са злоупотребили с държавни субсидии или европейски средства. Заради липсата на това уточнение куп шефове на фалирали през годините банки се отърваха от наказание. Дори и сега поправката да бъде приета, те пак ще си останат ненаказани, защото промяната действа само за бъдеще време.
За престъпление се обявява и ако някой използва принадлежащи на друг документи пред трето лице. Нещо, което е масова практика при покупко-продажби, лизинг или кредити. Ако това се докаже, извършителят ще се наказва с до 3 години затвор или пробация.
В общи линии това са и почти всички предлагани промени. Дори и само повърхностен поглед е достатъчен, за да се види, че са много фрагментарни. Но даже някои от тях да се окажат ефективни, изобщо не се решава цялостният проблем. А той е, че настоящият Наказателен кодекс е не само стар, но и неадекватен за времето си. И работи единствено за престъпността.