Ден преди да бъде изслушан в комисията за контрол над ДАНС в парламента бившият съветник в агенцията Алексей Петров предупреди, че е готов да разгласи секретна информация, за да предотврати "прикриването на истини, а може би и на престъпления" в агенцията, както и за да защити името си.
От създаването си комисията за контрол над ДАНС, председателствана от Иван Костов, проверява случая със скандалната разработка "Галерия", тръгнала по нареждане на бившия шеф на агенцията Петко Сертов. Обявено бе, че не е имало никакво основание за воденето й, както и че Сертов е възлагал задачи по нея на служители без ясни правомощия, като се визираше Алексей Петров.
"Този предизвикателен подход, който свързвам преди всичко с маниера на г-н Иван Костов, още повече мотивира и засилва намерението ми да защитя гражданските си позиции, оставайки верен на принципите и съвестта си", заяви Петров в изявление за медиите.
След приемането на промените в закона за ДАНС, с които бяха орязани силно правомощията на агентите, Петров предупреди, че има реална опасност от деформиране на дейността на ДАНС и "превръщането й в инструмент на групови, за да не кажа тяснопартизански интереси", се казва в писмото.
Бившият съветник посочва, че имало опити да бъде стреснат, като му се вменява вина за евентуалното разгласяване на класифицирана информация. Прокуратурата вече обяви, че Алексей Петров е действал правилно, като е занесъл на премиера Бойко Борисов секретната справка, изчезнала от МС и станала причина за искане на имунитета на Сергей Станишев.
Алексей Петров предупреди, че е готов да разгласи секретна информация, за да предотврати "прикриването на истини, а може би и на престъпления" в агенцията, както и за да защити името си.
...
Май е по-добре да стане писател човекът! Публиката ще се насити на пикантни бестселъри.













макар, че принципите са връткави, ама чак пък и съвест!?