Въвеждането на допълнителни ограничения за наемането на чужденци на работа у нас заради кризата се оказа вредно според финансовия министър Симеон Дянков. По настояване на финансовия министър гласуването на промените е било отложено, става ясно от стенограмата от последното правителствено заседание.
Три основни промени предвижда спреният от Дянков нормативен акт. Според проекта работодателите занапред трябва да доказват, че поне 30 дни са се опитвали активно да намерят съответния специалист на пазара на труда. В момента срокът е 15 дни. Промените в наредбата предвиждат още министърът на труда да ограничава достъпа на чужденци до определени професии, ако заетостта в страната пада с повече от 0.5% за съответната сфера. Ограничения се предвиждат и за работодатели, подали заявления за масови уволнения. Тези ограничения по принцип касаят само работници извън ЕС и според социалното министерство се налагат, за да се гарантира интересът на българските работници.
"Най-главното е, че тук става дума за сравнително малка бройка хора - освен това става въпрос и за някои страни, като Швейцария, САЩ, Канада и т.н., които имат доста мениджъри, управленчески състав в България, и приемането на едно такова постановление може да има доста отрицателен PR ефект", е коментирал при представянето на промените Дянков. Той допълнително е изтъкнал, че с промените се стига до незаконни действия, без да дава пример, а Националният съвет за тристранно сътрудничество не бил постигнал консенсус по тях. Социалният министър Тотьо Младенов категорично отрича това. Заради аргументите на Дянков Бойко Борисов е възложил на външния министър Румяна Желева да даде становище доколко промените ще доведат до външнополитически негатив за страната.
КАК Е СЕГА
И в момента наредбата прави множество изключения при наемането на чужденци. Членовете на управителни и директорски съвети имат право да работят у нас без разрешение, изключения има и за висш ръководен персонал, нает при условия на вътрешнокорпоративен трансфер, както и на служители със специални познания. В същото време много фирми продължават да наемат работници от чужбина въпреки наличието на безработни специалисти на пазара на труда - например в строителството често турските работници изместват българските.