Бившият военен министър Николай Цонев изпревари колегите си от НДСВ Николай Свинаров и Веселин Близнаков и се сдоби за часове с две обвинения - от военни и цивилни прокурори. И по двете дела обвиненията са за престъпление по служба, от което са настъпили значителни вреди. За тях НК предвижда от една до осем години затвор. Само с две сделки Цонев е ощетил с над 13 милиона МО. От вчера той е с наложена гаранция от 15 000 лв.
Софийската градска прокуратура обвинява Цонев за неизгодни договори за купуване на американска поточна линия за огъване на ламарина. Според СГП Цонев е нарушил служебните си задължения като министър в периода февруари 2009 - юни 2009 г. и е разпоредил сключване на договори за доставка на производствена линия за метални конструкции UBM от "MIC INDUSTRIES" - САЩ, за да набави имотна облага за представителя на дружеството и самото дружество.
Прокуратурата твърди, че вредите за МО от тази сделка са 12.9 млн. лв. Нанесени са и неимуществени вреди - нарушен е планът за бойната подготовка на Българската армия и е преустановен тренировъчният процес със самолети Ан-26 и L-410 заради липса на средства за планов ремонт, защото парите за линията са отклонени от бюджета на ВВС. Освобождаването на ресурса стана с подписа на тогавашния шеф на ВВС ген. Симеон Симеонов, който в момента е началник на отбраната.
Преди време Цонев обясни, че не се чувства виновен, тъй като никъде не е полагал подпис за тази сделка. "Когато един човек е министър, това не е престъпление, а след това е престъпление, като стане бивш", коментира вчера адвокатът му Васил Василев.
Второто обвинение, повдигнато от Военноокръжната прокуратура, е заради сделка за части за самолети. Според обвинителите като шеф на управление "Снабдяване и търговия" от юли 1999 до 2 февруари 2000 г. Цонев не е изпълнил служебните си задължения, за да набави облага за "Транс комерс Импекс" ООД. Той е сключил два договора и два анекса към тях с фирмата за доставка на авиотехническо имущество. Обществената поръчка обаче е била спечелена от литовското държавно предприятие "Авиобалтика", което не е упълномощило "Транс комерс Импекс", нито пък тази фирма е имала регистрация у нас по Търговския закон. Според прокуратурата са нанесени вреди за 427 189.87 лв.
Това обвинение е по едно от трите дела, които бяха възобновени, след като инспекторатът на ВКС установи, че са спрени без достатъчно основания в периода 2001 - 2003 г. от военни прокурори.
Цонев е вторият министър от кабинета "Станишев", на когото прокуратурата повдига обвинения след колегата му Валери Цветанов (ДПС), бивш министър на земеделието. От депутатските си имунитети вече се отказаха самият бивш премиер Сергей Станишев и неговата социална министърка Емилия Масларова.
Очаква се скоро и Николай Свинаров и Веселин Близнаков да получат обвинения. Те бяха разследвани за заменките около летище Божурище. При замяната на държавна земя от 1045 дка в Божурище срещу 105 апартамента през 2005 г. държавата е била ощетена с 37 млн. лева. Сделката е била одобрена на последното заседание на царското правителство през 2005 г. по предложение на Свинаров. Месеци след това последваха проверки, които обаче не установиха нарушения, и в края на 2006 г. сделката бе одобрена и от кабинета "Станишев".
въсмездието иде
с досието ко тана?