"Полицията търси "учтив" крадец", пише "Труд". Героят всъщност май не е хептен крадец, но пък на обноски го докарвал. Фактическият състав на недовършените му престъпления бил следният, според показанията на потърпевши: влизане с взлом, предявяване на иск към домакинята да даде 20 лв, при отказ следва молба и занижаване на иска. При повторен отказ мъжът се оттеглял с достойнство и изчезвал в мрака без да се обогатява незаконно.
След учтивата молба на премиера към депутатите оня ден и последвалото историческо решение да не се вдига акцизът на алкохола, но да се увеличи данъкът върху хазарта, последва бурната реакция на един бизнесмен. "Костов е лъжец и баща на корупцията", изригна Васил Божков в тв интервю, цитирано из вестниците; очевидно Божков държи Командира персонално отговорен и за данъчните промени. Соченият за родител на братовчедщината, далаверизацията и високия налог върху хазарта реагира, ако не съвсем адекватно, поне културно: "На мен това ми е донякъде забавно, защото наистина е подредено в стил хайку" ("24 часа"). Кое точно в ерупцията на Божков е хайкуподобно, остава непосилно за разгадаване от прелитащия.
В "24 часа" видният царист Андрей Баташов разяснява в интервю колко дълбоко грешат хората, смятащи Симеон Сакскобургготски за любезен мошеник и аферист. Царят, обяснява Баташов, е жертва на активни мероприятия, чиито автори са "хора, които са силно респектирани от личността, от приноса на царя, от неговото влияние в международен план". Защо тия активни мероприятели първо се респектират, пък после кепазят - иди, че ги разбери. Ама то пък не е задължително, дори е малко неучтиво, да се търси логика в изявлението на човек, който в самото начало на интервюто си казва, че най-важните думи за него на тоя свят са: "Бог, цар, отечество"...
Упс. Това накрая май не беше много галантно. Ама не е и много грубо. И не е крадено.
|
|