:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,699,015
Активни 773
Страници 9,945
За един ден 1,302,066

БАН закрива институти след януари

Никола Съботинов
До края на януари Българската академия на науките ще е готова с анализа на всичките си звена и решението кои от тях трябва да бъдат закрити или преобразувани, обяви в интервю пред БНР председателят на БАН акад. Никола Съботинов. Решенията ще бъдат взети на базата на независим доклад, изготвен от Европейската научна фондация, в която членуват 80 научни организации от 30 страни.

Докладът ще бъде внесен в БАН днес, ще бъде представен и на просветния министър Сергей Игнатов, обясни Съботинов. От независимите експерти се очаква да оценят качеството на работа във всяко едно от 69-те звена към БАН. Оценката е извършвана по пет скали и институтите, които получат лоши резултати по важните критерии, ще бъдат закрити. Реформа в Академията не е правена от началото на 90-те години, но в науката и в нейната организация нещата се променят бързо. Тази оценка, в която са участвали 40 европейски експерти, ще ни даде насока за нови реформи, коментира още Съботинов.
19
2877
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
30 Ноември 2009 05:14
Тази оценка, в която са участвали 40 европейски експерти, ще ни даде насока за нови реформи, коментира още Съботинов.

40 експерти за да се закрие тази корумпирана институция !!!
Пак ще те лъжат Българио!Пак ще те крадат!
За този мазник от снимката експерти не са нужни.Той трябва да се експулсира веднага.С ритници ако трябва.
30 Ноември 2009 06:36
След като старците от БАН сами си избират кой да ги оценява, сами анализират "доклада" и сами взимат решения кое е добро и кое не, време им е напълно да отхвърлят държавната опека. Не на бюджетните пари за учЕните! Вън парите на данъкоплатеца от БАН! Свобода за контактьорите! Ура-аааа!
30 Ноември 2009 07:01
ес трябваше да ни препоръча приватизация на бан, тогава щеше да лъсне кой какво върши там
30 Ноември 2009 08:18
За приватизацията нали има готов приватизатор - самият Дянков?
---------------------------
Блогът на Генек
30 Ноември 2009 08:44
Сакън само Института за космически изследвания при БАН да не се пипа, че после какво ще правим с извънземните не знам
30 Ноември 2009 10:28
Дянков е принципен човек и постави ясно условие, а именно пенсиониране.
БАН обаче въртят сучат, но така и песниониране не се стига!

Структурните реформи са сами по себе си няма как да променят начина на работа. Това е преливане от пусто в празно.

Примерна ситуация: 3 института на всеки от които половината състав е за пенсиониране се обединяват в 1 с тематиката най-близо до тази на служителите в песнионна възраст. Ура! Голямата я свършихме.
30 Ноември 2009 10:39
Както винаги, който не разбира бърза да пикае. България има най-малко учени на глава от населението в цяла Европа. В Българя се влагат най-малко пари на глава от населението за наука (държавни, за частни не говорим тях въобще ги няма). България е на път да загуби научните си школи (традиция, хора, международни контакти, тесни специалисти). Ако бизнесът в Бг вземе да се развие случайно той неизбежно ще има нужда от специалисти, които няма да ги има и ще се наложи да се купува ноухау дори за най-елементарните неща. Ай да ни е честита икономика на алъж верижа и далаверите и псевдо торизма без инфраструктура. Страшното е когато хора, които халхабер си нямат от наука се изказват за неща далеч над техните възможности и краткосрочни идеи.
30 Ноември 2009 11:40
и откога фактът, че държавата отделя някакъв бюджет за БАН, означава че самият БАН е държавна организация?

дянков rullz (и всички останали и____и, които му припяват)
30 Ноември 2009 12:17
В свят, в който знанието е една от основите на просперитета на обществата/държавите, нашата държава след 20 години системно обезкървяване на научните си структури реши, че те са неефективни. Щото нямат кръв. И реши, че ще ги закрие и ще остави пазара да определя да има ли наука и каква. И понеже пропрериращите държави вкарват огромни държавни пари в науката, то мачът е предрешен - ние се класираме при африканските държаави. Ура!
30 Ноември 2009 14:16
Въпросът не е имаме ли нужда от наука, а дали БАН изпълнява тази функция, за което получава държавна субсидия, при условие, че там е пълно с хора в пенсионна възраст.
Науката става все по-технологична и като цяло се развива. Е няма как хора на по над 70-80 години да са в час, а те получават най-високото заплащане, заемат ръководни постове и спътват развитието на всеки който иска да се занимава с наука. Колко са всъшност? Колко от тях са дори директори? Колко са членове на научни съвети и определят приоритетите и перспективите!
Абе нищо не разбирате от наука, чалгаджии такива!!!

30 Ноември 2009 15:03
Еми...имаше навремето една пиеса "Камък в блатото", значи ръководството на БАН си призна най-сетне, че блатото требе да се поразбърка малко...ББ пак излезе праФ...Ха Ха.
30 Ноември 2009 15:14
Druglyo, не се напъвай, колега. Ти му говориш с аргументи и го молиш да мисли, оно си знае мантричката и си я припява. Някой по-възрастен му е отказал нещо, щото било некадърно, то, комплексарчето, си мисли, че му пречат, щот е много велик. Пази боже, уманитар да ти решава съдбата на науката!
30 Ноември 2009 16:55
Тази оценка, в която са участвали 40 европейски експерти, ще ни даде насока за нови реформи, коментира още Съботинов.
****
Щом в Б-я няма кой да даде становище за дейноста на БАН - не ни трябва. Тая дейност трябва наистина да е към университетите.Изсл. центрове може да има към отделни корпорации, там също се прави наука, но национален център за наука - звучи като ...зоологическа градина.
30 Ноември 2009 17:03
Острия, виж този анализ.
От две седмици шумотевица около БАН за пръв път чета думи, които задават точния въпрос - тези постигнати успехи в науката, без значение колко са и какви са, на кого се дължат - на престарялата номенклатура над 70, чието единствено умение за последните 10 години е да управлява, а научни успехи - по 1 публикация в колектив за 2 години? Или на средния ешелон - ръководителите-работяги от по-долно ниво, които въпреки нервите, които са им изхабили въпросните старчоци, са постигнали и международни успехи, и практически резултати?
Ей това ще се замаже в оценката и мнозина го виждат, но малцина ще го чуят, а още по-малко на брой ще се съобразят с това, уви.
30 Ноември 2009 18:10
Опитайте да си отговорите на въпроса, защо в БАН ще се пенсионират точно
500 човека!

ако пък някой успее да си обясни, защо в БАН под различен претекст, дори официално се забраняват новоназначенията и се трупат свободни щатни бройки, ще стане съвсем ясно жалкото състояние на родната ни наука!

[/list]
30 Ноември 2009 18:11
Възмутен съм от непрекъснатото противопоставяне на млади срщу стари, което вече от доста време се поддържа от медиите в своите непрекъснати интервюта с самозабравилия се в идеите си министър Игнатов. Тази атака срещу възрастните научни работници стига до подгравки с тях от страна главно на хора, за които от писанията им във форумите личи единствено неграмотност, простащине и пълно непознаване на областта на науката и нейните проблеми. Наред с това, с лека ръка, вкключително и от министъра, там се поставят под един знаменател всички, които през тоталитарните години, независимо от БКПартийните цедилки, са успели да достигнат до някакво положение в науката. По цял свят съществува уважение кам хората, които независимо от възрастта си, са оставили няква значима следа в науката и тях не ги унижават, те са пример за младите! Тук обаче един навлек, който непрекъснато парадира с огромните си успехи като икономист на Запад и връзките си със Световната банка си позволява да се гаври с тези, които могат да му бъдат като бащи. Дали прави това и със собствения си родител ?
Във връзка с всичко това бих искал да припомня следното:
Преди четири и години по предложение на комсията по образование и наука към Народното събрание, ръководена от ДПС-арския глашатай и тълкувател на гения Доган, Лютфи Местан бе променен законът за висшето образование в частта му, отнасяща се до възрастта за пенсиониране на професори и доценти от университетите - забранено бе те да бъдат на щатна длъжност след навършване на 65 години. Това бе направено под същият предлог, както сега се препоръчва от Министерството на образованието и науката - да се даде път на младите. Какво стана след промяната на споменатия закон обаче, настъпи ли прилив на млади хора за асистентски длъжности и за докторанти в университетите ? Напротив - освободените от пенсионерите места се заемаха почти единствено от хора, които, така или иначе, вече си бяха в университетите. Питайте когото щете от ректорите с какви многократно повтаряни конкурси успяват да привлекат млад човек за научна кариера. Причината за това е почти единствено финансова и в много редки случаи инатът на някой старец да освободи место.
Посоченият закон обаче необяснимо защо не задължаваше БАН да пенсионира възрастните научни кадри и така се стигна до положението хора и на 80 години да стоят досега там. Истина е, че една значителна част от тях бяха бивши (а защо и не настоящи партийни кадри), които дължаха постовете си на вярна служба на БКП. Чашата преля и с "багодеянието" на Станишевото правителство, което, противно за всякакви закони за пенсиониране реши да ги дари с допълнителна (на какво основание ?!) пенсия, равна на заплатата на депутатите. Сега БАН, в която, без съмнение, има много стойностни в научно отношение хора, не пременно млади, ще трябва да търпи последствията от незачитане на законите. И те ще бъдат незаслужени за много от нейните кадри.
30 Ноември 2009 19:12
Вие се!
Значи става нещо добро за България.
30 Ноември 2009 20:33
Гневния!
Взела съм участие във всички битки - е, не лично, но в колективи, в първия бунт в БАН - срещу пожизненото избиране на Юхновски. Още тогава - между нас- и стари, и млади, бе направено строгото разграничение между Научна Работа и Управление. Аз със съжаление си мисля за всички тези напълно годни за Научна Работа хора във възраст между 65 и 70 г., които имат само едно желание и една амбиция - да вършат нещо в науката, да довършат започнатото, да постигнат някакви резултати и да възпитат ученици. И те ще паднат под ножа заедно със 75 годишните директори на Институти и по-малки звена, които вече по 2-3 мандата управляват и това е единственото им умение и реализация. И в тази си реализация са много активни и наистина пълни с енергия.
Ще видим как ще се постъпи. Идеята за продължаване на работата на хората след пенсия по линията на срочни договори е добра. Е, с договор да ти възложат да управляваш институт, малко така, терсене ми се види, но и това може да стане.
В рамките на отделни институти тези въпроси са решени справедливо. За пример - Института по математика. След 65 годишна възраст - с решение на Научния съвет - аргументирано продължаване на договора с 3 години. След 68 годишна възраст - продължаване за по една година за точно определена задача, която само ти можеш да изпълниш. След 70 годишна възраст - изобщо не се приемат никакви заявления за служебна заетост.
Ако беше прието така в цялата БАН, нямаше сега да ругаят синодалните и феодалните.
Сами си го натресоха, но и мнозина нито синодални, нито феодални, ще отидат на дръвника.

30 Ноември 2009 22:05
Геновева,

проблемът не е че искат да ги махнат, а защо те не са обучили толкова време хора, които да могат да ги заместят. И не е само до мозък - това е старата идея да си остана незаменим. Нали школата е създаване на хора, които да могат да те заместят.
В една много умна книга се казваше, че ако един ученик не успее да надмине учителя си, то или учителя се е провалил като учител, или е предпочел не да обучава, а да управлява. И това е казано преди повече от 150 г.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД