За българската организирана престъпност важи правилото, че когато някой сектор изпадне в криза, то тя веднага го атакува и му налага регулация чрез собствени правила. Това е един от основните изводи, направени по време на форум "Организирана престъпност и политически процес на Балканите", организиран от фондация "РискМонитор".
На срещата, събрала анализатори, журналисти, представители на институциите и на неправителствения сектор, бе отчетено, че след местните избори е видим процес на директно навлизане на представители на организираната престъпност в управлението. Това ставало за сметка на отказ от използване на корумпирани служители. Местните избори вече стават борса, пазар, размяна на основата на търсене и предлагане, което води до предизвестена смърт на местната демокрация, посочва в свое специално изследване Института за развитие на пазарната среда. Обяснението е, че вместо партии, различни социални мрежи на кланов и икономически принцип се обединяват, за да стигнат до местната власт.
В изследването е отбелязано, че за местните избори през 2007 г. са били образувани 126 дела за купуване на гласове в цялата страна, от които 28 са били в Бургаско. В съда са внесени общо 43 прокурорски акта, като общо са били осъдени 24 души.
По време на форума бе отчетено, че страни като България, Гърция, Югославия и ЮАР имат сходни проблеми с организираната престъпност.
Стана известно също, че вече може да се иска и получава екстрадиция на лица, срещу които има дела или присъди между нашата страна и ЮАР. Доскоро това се отчиташе за проблем между двете държави.
|
|