Министърът на образованието Сергей Игнатов ще трябва да продължи стартиралата при Йорданка Фандъкова програма за развитие на образованието и науката. |
Слабата практическа насоченост на обучението и учебния материал и неизползването на съвременни методи на преподаване са част от минусите на сегашната система, отчита екипът на МОМН. Затова една от задачите е въвеждането на дистанционно обучение като нова форма на обучение до 2012 г. Проблем са съществуващите големи диспропорции в качеството на образованието, предлагано от различните училища, силната централизация и унифицирания подход в обучението, който не отчита индивидуалните особености на ученика. Предвижда се нова схема, по която ще се определя издръжката на 1 дете, както и по-голяма автономия на училищата. Ще се въведе и оценка за потенциала на всяко дете. Ще бъдат създадени учебни програми, които ще позволяват на талантите да тръгват по-рано на училище и да преминават предсрочно в по-горен клас.
В областта на висшето образование също се предвижда въвеждането на класации, които ще се подготвят от външни наблюдатели и независими организации. За тях ще се отчита мнението на работодателите, нивото на научните изследвания във висшите училища, мнението на студентите и др. Предвижда се българските вузове да бъдат оценявани и от международни агенции, а не само от българската агенция по акредитация. Отделно ще се работи за включването на независими международни експерти в акредитационните комисии и процедури.
ШАНС
Ректорите на големите държавни вузове имат шанс да видят реализирани две свои идеи - вузовете с висока оценка от акредитацията да получават по-голяма бюджетна субсидия и въвеждане на санкции за университетите - нарушители на закона. В момента частните висши училища, които обучават студенти над разрешеното от държавата, не търпят никакви санкции за разлика от държавните вузове, на които се удържа част от финансирането.