Саддам Хюсеин е планирал нападение
срещу щабквартирата на радио "Свободна Европа" в Прага, предаде електронното издание Lenta.ru. Диктаторът се е надявал, че след нападението радиостанцията, която е финансирана от Конгреса на САЩ, ще спре излъчванията си за Ирак. Атаката била планирана с използването на гранатомети и автомати "Калашников". Оръжието е било доставено в Чехия от иракски дипломат. Не е ясно как е било предотвратено нападението и кога е трябвало да бъде осъществено. През март 2003 г. чешкото контраразузнаване предупреди за опасност от нападение срещу офиса на радиото в центъра на Прага. Сваленият от власт през 2003 г. Хюсеин бе екзекутиран през 2006 г.
Американски полицаи убиха
рецидивист, който се бе барикадирал в къща в квартал на град Сиатъл, щата Вашингтон. В събота 37-годишният Морис Клемънс бе извършил тежко престъпление, застрелвайки в местно кафене четирима полицаи - трима мъже и една жена. Те не са провокирали Клемънс към подобно поведение. Клемънс е рецидивист, осъден през 1989 г. на 95 години затвор за серия от обири. През 2000 г. бе помилван от тогавашния губернатор на щата Арканзас Майк Хакъби, който през 2008 г. бе сред кандидат-президентите в първичните избори на Републиканската партия.
Чавес заплаши да национализира
банките във Венецуела, ако не се съобразяват със закона, съобщиха агенциите. "Искам да кажа на частните банкери в страната, че този, който се подхлъзне, губи. Ще поема контрол върху банката независимо от нейната големина", заяви Чавес в седмичното си телевизионно шоу Alo Presidente. Той добави, че банките искат "да събират парите на хората... за да правят повече пари". Според президента целта на банките не е да помагат за забогатяването на малка част от населението, а за развитието на страната. През юли Каракас пое контрол върху Банко де Венесуела на испанската финансова група "Сантандер" за $1.05 млрд.
Рекордни енергийни нива достигна
Големият андронен ускорител, който е най-мощният такъв уред в света, съобщи Европейският център за ядрени изследвания (ЦЕРН). "Днес Големият андронен ускорител стана най-мощният ускорител на частици, след като рано тази сутрин ускори своите два снопа протони до енергия от 1.18 тераелектронволта (TeV)", обясни ЦЕРН в комюнике. До този момент рекордът принадлежеше на Fermilab от Чикаго, САЩ, който успя да достигне скорост от 0.98 TeV през 2001 г.
|
|