Руският президент Дмитрий Медведев изпрати на ръководителите на европейските държави, САЩ и Канада проекта си за нов Договор за европейската сигурност, предадоха агенциите. Проектът е адресиран и до международните организации, действащи на евроатлантическото пространство - ОССЕ, НАТО, ЕС, ОНД. Проектодокументът е публикуван на официалния президентски сайт http://www.kremlin.ru.
Целта на договора е да се създаде единно и неделимо пространство в евроатлантическата зона, за да се отървем окончателно от наследството на студената война, се посочва в комюнике на Кремъл, придружаващо проекта. Става дума за юридически поет ангажимент, според който нито една държава от евроатлантическото пространство няма право да укрепва сигурността си за сметка на безопасността на други страни и организации. Участниците се задължават да не предоставят територията за подготовка за нападение срещу друг участник, нито пък да използват територията на други страни за нападение срещу трети участник.
Участващите в договора страни ще могат да свикват извънредна конференция при нападение или заплаха за нападение на една от тях. Участник, срещу който е извършено въоръжено нападение или пък има опасност да стане обект на такова нападение, ще информира за това депозитария, който незабавно ще свиква извънредна конференция за определяне на необходимите колективни мерки. На конференцията може да бъдат канени трети държави и международни организации.
Освен това участничките в договора ще могат да разглеждат въоръжено нападение срещу други участници като нападение срещу самите тях, както е в договора за НАТО. При осъществяване на правото на самоотбрана в съответствие с член 51 на Устава на ООН те ще са в правото си да предоставят на нападнатия помощ, включително военна, докато Съветът за сигурност на ООН вземе необходимите мерки за възстановяването и поддържане на мира и сигурността.
Проектът позволява държава, подписала договора, да излезе от него, ако тя сметне, че участието в него застрашава националните й интереси. Предвижда се също договорът да бъде открит за други страни и организации.
Дмитрий Медведев обяви инициативата за договора на 5 юни 2008 г. Западните лидери досега реагираха скептично към инициативата му, припомня "Уолстрийт джърнъл".
РЕАКЦИЯ
Руското министерството на външните работи изразиха сериозно безпокойство от реакцията на Иран към резолюцията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), предаде радио "Ехото на Москва". Москва се е надявала, че Техеран ще направи правилните изводи след приемане на документа, осъждащ строителството на уранов завод в Иран. Вместо това Техеран обяви планове за строителство на още 10 обекта за обогатяване на уран, а парламентът настоя правителството да ограничи контактите с МААЕ.