Цигара със сутрешното кафе е широко използвана комбинация, особено от младите хора. Колко безопасна обаче е тя? |
"Ако ищцата оживее, докато тече обжалването на присъдата, това ще бъде най-голямото обезщетение по дело, заведено от един човек срещу тютюнева компания, и може да насърчи хиляди ищци, които са завели подобни дела във Флорида", казва Клифърд Дъглъс от изследователския център за тютюна към Мичиганския университет.
Присъда, издадена преди няколко години от щатски върховен съд във Флорида, значително улесни завеждането на дела срещу тютюневите компании в този щат. Но цигарената индустрия, която се готви да обжалва рекордното обезщетение, изглежда спокойна. Седемте най-големи тютюневи компании в САЩ се споразумяха през 1998 г. с властите в 46 американски щата да им изплатят 206 млрд. долара. Флорида, въпреки че е един от тези щати, през 2006 г. прие важно решение, според което ищците срещу тютюневи фирми няма да са длъжни да доказват неща, които веднъж вече са били представени и приети по други подобни дела.
Върховният съд във Флорида отхвърли присъда по дело, заведено от голяма група ищци, и присъденото обезщетение от 145 млрд. долара обезщетение с мотива, че всеки пушач могат да заведе индивидуално дело. Съдът реши, че не е необходимо ищците отново да доказват важни неща, който вече са били приети на първия етап на общото дело: никотинът води по пристрастяване; пушенето причинява заболявания и цигарените компании умело прикриват тези факти. "Това значително улеснява делата, заведени във Флорида", обяснява още Дъглъс. Пушачите в другите щати продължават да съдят тютюневата индустрия, но се сблъскват с много сериозни правни трудности.
Говорител на "Алтрия груп" - компания от щата Вирджиния, която притежава "Филип Морис САЩ"- заяви, че ще обжалва присъдата, и обяви, че законите на щата Флорида" в основата си са нечестни и са в противоречие с конституцията".
61-годишната Лусинда Ногъл, чийто брат е бивш кмет на Форт Лодърдейл, ще получи 56 млн. долара като компенсации за нанесените й щети и 244 млн. долара като наказание за компанията - производител на цигари, се казва в съдебното решение. Процесът продължи три седмици и след три часа обсъждания между съдебните заседатели бе произнесена присъдата преди дни.
Ногъл, която работила като офис мениджър, започва да пуши, когато е на 20 години, и отказва цигарите на 45-годишна възраст, обяснява адвокатът й Робърт Кели от Форт Лодърдейл. Сега тя страда от остър белодробен емфизем и е необходимо да й се направи трансплантация на бял дроб. "Клиентката ми обаче не може да си позволи това", допълни юристът.
Съдебните заседатели решиха, че 10% от отговорността, че пуши, се падат на ищцата и вината, че се е разболяла, а останалите 90% причастност към страданията й са на "Филип Морис". "Надявам е до 1-2 години тя да получи присъдените й обезщетения", казва Кели. "Въпросът е дали ще може да живее толкова дълго".
Юристът Робърт Кели обяснява, че още 25 подобни случая ще бъдат гледани във Флорида следващата година. Повече от 9000 души са променили делата от общи в индивидуални срещу тютюневи компании до януари 2008 г. - крайния срок за това, определен от щатския върховен съд. Около 4000 от тези дела са заведени във федерален съд и все още не са решени.
Брендън МакКормик, говорител на "Алтрия", заяви, че компанията очаква федерален апелативен съд да отхвърли изискванията за разглеждане на доказателства, наложени от върховния съд.
Дейвид Аделмън, който е тютюнев анализатор в "Морган Стенли", казва, че процесът във Флорида, както и предстоящите дела по искове срещу леките цигари, "безспорно" увеличават рискове за тютюневата индустрия от сериозен сблъсък със законите, но напоследък те "бяха стигнали безпрецедентно ниски нива".
Аделмън отбелязва, че в последната година не са били гледани дела със съдебни заседатели срещу тютюневи компании. Той допълва, че в други щати са били променени делата, заведени от много ищци срещу цигарените компании, по начин, който е по-благоприятен за индустрията. Освен това най-големите правни заплахи за тютюневите фирми са премахнати през 1998 г., когато 46 щата сключват споразумение с гигантите в бранша. Оттогава индустрията отклонява призовки за явяване в съда и пред Конгреса.
Дори и след присъдата, произнесена от съда във Флорида, Аделмън казва, че тютюневата индустрия може да си позволи годишно да плаща по няколко стотици милиони долара обезщетения, ако това се наложи. "Това е проблем, който може да се уреди финансово", казва той.
Освен това предстои да бъдат разгледани много дела, по които ищците твърдят, че са били измамени от реклами на т.нар. леки цигари. Тези продукти се представят по такъв начин, че оставят впечатление у потребителите, че са по-малко вредни, отколкото обикновените цигари. По-рано тази година Конгресът на САЩ прие закон, който забранява използването на думите "леки" и "меки" върху кутиите с цигари, както и в рекламите. Законът трябва да влезе в сила на 22 юни 2010 г.
Първото дело, заведено от група ищци за "леките цигари", трябва да бъде гледано през октомври 2010 г. от съд в щата Минесота, а за януари 2011 г. е насрочен подобен процес и в щата Мисури.