:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,485
Активни 775
Страници 21,388
За един ден 1,302,066

Тeжки времена настават за българската адвокатура

Престижната професия е обект на чести посегателства и е заплашена от финансовата криза, както и от въвеждането на ДДС и върху процесуалното представителство
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Въвеждането на ДДС върху адвокатските услуги ще ограничи достъпа до правосъдие на много хора.
Разярен клиент нападна адвокатка в Горна Оряховица. Юристката била удряна, след като му поискала хонорара си. Мъжът бил измамен през 2003 г. и се договорил с жената да й плати първо 300 лв., а като спечели делото - още 650 лв. 6 години по-късно измамникът бил осъден да плати на измамения 18 000 лв. Адвокатката отказала да даде изпълнителния лист на клиента си, докато не си получи хонорара. Той обаче обявил, че това са много пари, и ден по-късно я набил в кантората.

Почти по същото време мъж с противогрипна маска влетя в адвокатска кантора в Бургас и стреля с газов пистолет срещу нейния съдържател. Нападателят и досега е неизвестен. Само дни по-късно също все още неизвестни бандити подпалиха кантората на адвокат.

Всичко това се развива само в рамките на последния месец. Като се добави и убийството на известен търновски адвокат преди половин година,



картината става тревожна



Тези инциденти някак не притесняват обществото на фона на постоянните оправдания на съдебната система, че точно адвокатите бавят делата и шиканират наказателния процес. Опитите на прокуратура и съд, както и на политиците да си измиват ръцете с адвокатите за неуспехите основно в наказателното правосъдие са толкова шумни в публичното пространство, че сякаш не съществуват други проблеми.

На няколко пъти самите адвокати опитаха да докажат, че много по-често делата се отлагат не заради тяхното отсъствие, а заради проблеми в самата съдебна система. Не че няма и такива защитници, които пробват подобни хватки за протакане на делата, но със сигурност много по-често протакането става заради неявили се свидетели, смяна на магистрати, непредставени доказателства или експертизи...

А отгоре на всичко защитата по наказателни дела е малка част от работата на адвокатите, които се явяват и по административни и граждански дела - трудови, наследствени, вещни, семейни. Наред с лекаря и учителя адвокатът е онзи, с когото всеки се среща поне веднъж в живота си. С адвокатурата се свързва и дейността на десетки хиляди фирми, с тяхното функциониране, както и с решаването на хиляди търговски спорове и милиони граждански дела. Неслучайно адвокатурата е единствената частна практика и дейност, която е закрепена в българската конституция.

Затова никак не е без значение какво се случва в нея. Защото освен насилието, което все повече започва да се усеща около тази професия, и финансовата криза я удари здраво. Все повече хора и фирми не смогват да си платят хонорарите. Или предпочитат да покриват първо другите си харчове. Няма как това да не нагнетява напрежение.

В момента в България има малко под



12 000 вписани адвокати,



близо 5000 от които са в Софийската колегия. Като се има предвид, че това е сравнително свободен пазар, който се регулира почти сам, се приема, че това са нормални цифри. Преди години едно изследване посочи, че около 3000-4000 от тези адвокати или изобщо не влизат в съдебна зала, или просто са само вписани. Освен това се забелязва и тенденция много адвокати да търсят държавна работа. Може би и затова специално в графа "масовост" все още не се усеща голямо напрежение или пък някаква лоша конкуренция.

Със сигурност голяма драма ще има с въвеждането на ДДС и върху процесуалното представителство на адвокатите, което ще влезе от началото на следващата година.



Досега 20% ДДС се плащаше



за адвокатски консултации и за извънсъдебно представителство. С приемането и на второ четене на поправка в закона облагането се разпростира и върху адвокатската защита по дела, включително и досъдебни производства. Мотивите за въвеждането са, че евродирективите са задължителни за България.

Има обаче много аргументи срещу въвеждането на ДДС точно върху процесуалното представителство и сякаш никой не ги чува. А те изобщо не са безпочвени.

Защото например "стари" членки на ЕС като Гърция и Белгия нямат подобен данък. Дори специално в Гърция въпросната глоба е била платена от държавата само и само да не се вдига цената на адвокатските услуги.

А с такъв данък това със сигурност ще стане. И то не само с 20 на сто. Защото, както отбеляза един от противниците на въвеждането - депутатът Атанас Семов, адвокатите ще трябва да водят по-скъпо счетоводство по ДДС и това ще направи цените още по-високи. Някои



говорят дори за 30-40 на сто поскъпване



на адвокатските услуги. И никак не е без значение дали човек ще плати 1000 лева хонорар или 1400. Да не говорим за по-големите хонорари по наказателни или търговски дела.

Сигурно има много хора, които потриват ръце покрай приемането на ДДС за адвокатските услуги и сипят коментари от рода на "така им се пада на адвокатите". Без да осъзнават, че това е данък, който ще плащат хората, а не юристите.

Въвеждането на ДДС е фактически нов данък за физическите лица, казва главният секретар на Висшия адвокатски съвет (ВАС) Валентин Бенатов. Адвокатите само ще го събират и отчитат. Той ще се плаща от хората и ще е в тяхна тежест, защото е известно, че за разлика от фирмите ДДС не се възстановява на физически лица, добави той. Според Бенатов държавата е



погледнала само данъчно и фискално,



а не и конституционно и социално на темата. Защото защитата по наказателни, граждански, административни дела е част от конституционните права на гражданите. Въвеждането на ДДС върху тази част от дейността на адвокатите ще препятства още повече достъпа до правосъдие на хората, смята още адвокатът. Освен това е нелепо да се плаща данък на държавата, когато например става дума за дела, в които гражданите съдят същата тази държава.

По негово мнение не издържа аргументът, че заради този въпрос има напреднала наказателна процедура срещу България от Европейската комисия.

Няма такова нещо, има просто уведомление за противоречие с директива, в подобна ситуация са и Франция и Финландия, но те държат на решенията си, добавя главният секретар на ВАС.

Така например



Франция е въвела по-нисък ДДС за адвокатските услуги



и независимо че има процедура от ЕК срещу нея, тя държи на това. По сходен казус е водено 5 години дело в Люксембург срещу Холандия и през октомври т.г. държавата го е спечелила.

Та историята със стриктното спазване на евродирективите не е точно така, както управляващите я представят. Да не говорим, че държавата може и да плати евентуална глоба, вместо хората да плащат повече за адвокатски услуги, да се тормозят адвокатите да се занимават с данъци и търговия. Защото този ДДС със сигурност ще удари много повече хора и много по-жестоко, отколкото акциза за алкохола.

Да не говорим, че в конституцията изрично е отбелязано, че адвокатската работа е част от конституционните права на хората. Още повече че едно старо решение на Върховния съд посочва, че адвокатската дейност не може да бъде наречена "сделка" по смисъла на данъчните закони. Затова и нищо чудно казусът да бъде вкаран в Конституционния съд. И изходът изобщо не е предвидим.

Както е непредвидим и резултатът от войната между големите български кантори и чуждите им конкуренти. Битката засега е спечелена от родните адвокати, които успяха да изтласкат западните кантори от пазара. И успяха да запазят поне временно богатите родни и особено западни клиенти. А това е бизнес, възлизащ на стотици милиони евро годишно.

Победата бе извоювана в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която глоби няколко международни кантори с общо 150 000 лв. с аргумент, че са извършвали



недобросъвестна търговска практика



Сега обаче се води процедура в Европейската комисия, която да установи дали няма нарушение на правилата на конкуренция. Като краен резултат със сигурност ще има връщане на големите западни кантори на българския пазар. И това също ще промени правилата.

Всъщност последните няколко години се отчита положителна промяна в българската адвокатура като цяло. Това бе установено и в американски разрез на адвокатурата чрез изготвен адвокатски Индекс. В него се твърди, че страната има впечатляващ напредък в тази област, като поне няколко неща красноречиво говорят за това. Сред тях се отбелязва прилагането от страна на Висшия адвокатски съвет на строг и справедлив изпит и подбор, функционирането на Център за обучение на адвокатите, както и приемането на етичен кодекс. Като добра практика се посочва и гласуването на Закон за правната помощ и създаденото с него Национално бюро. Положителни са и опитите за чистене на адвокатурата от недобросъвестни адвокати чрез дисциплинарни производства.

И за неизкушените е видно обаче, че проблеми има достатъчно. И е нелепо самата държава да създава още. Било то с измиването на ръце с адвокатурата или с товаренето с ДДС на нейната дейност.

Защото същата тази държава може да си направи лошата услуга, като направи така, че правосъдието да започне пак да се раздава с бухалки.
5
1778
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
02 Декември 2009 05:40
Престижната професия

Престижна колкото проституцията.
02 Декември 2009 10:16
Всички знаят да плюят адвокатите. Е, когато обаче ножът опре до кокала - пристигат да хленчат. Както и да е, всеки има право да говори глупости. По-интересно е какво ще прави съдебната система със служебната защита - едва ли ще се намерят луди, които да се впишат в регистъра, при положение, че ще трябва да плащат ДДС от джоба си, с неясни изгледи кога ще си го получат обратно. А за останалите - ДДС-то ще го плащат същите тези, които плюят адвокатите, както е казал и самият автор....
02 Декември 2009 10:36
Статията е нелепа.
ДДС върху абсолютно всяка стока или услуга се плаща "в крайна сметка от хората" - следователно е тъпо да се изтъква това като довод срещу въвеждането му в този случай.
Аз лично съм плащал за консултация от адвокат един-единствен път (понеже се оказа, че знам повече от него по въпроса) и когато му платих, той си прибра парите в джоба, без да ми издаде някакъв документ, или поне да отбележи някъде, че ги е получил - докато аз (а и не само аз, разбира се) в моята дейност не мога да си позволя такива неща - а на тях всичко им е позволено.
Впрочем, ако те бяха чак толкова загрижени за клиентите си, отдавна щяха да са издействали отмяната на нормативно уредените си минимални си цени - документ, очевидно алогичен и незаконен.
Така че, нека се обърнем към класиците:
"The first thing we do, let's kill all the lawyers"
(Шекспир, Хенри VI, 4-а част)

Редактирано от - Андрей Куртенков на 02/12/2009 г/ 10:55:19

02 Декември 2009 12:53
Бла-бла-бла-общи приказки. Wildkid
Значи, положението е следното:
- Повечето адвокати участват в дружества или съдружия, които отдавна са регистрирани по ДДС.
- ДДС се начислява, когато се регистрираш. За да се регистрираш, трябва да минеш годишен оборот от 50 хиляди лева. Ерго - ДДС ще начисляват адвокатите, които имат годишно приходи над посочения оборот и са регистрирани. Според информацията от НАП, те са под 2 % от всички адвокати. Става въпрос най-вече за адвокати, занимаващи се главно с процесуална защита по тежки наказателни дела - знакови имена, за които така и така се плаща много много.
- Проблемът при облагането на адвокатите не е ДДС-то, а криенето на обороти (доходи), както е описано от г-на Куртенков. И тъй като за повечето консултации за физически лица и сега не се издава фактура, то оскъпяване на нерегламентираните плащания все така няма да има, но ще има допълнителен стимул за адвокатите да продължат да ги крият.
В този ред, г-н Куртенков, а Вие поискахте ли си фактура от адвоката за платената сума? Не сте? Да сте. Следващия път си намерете по-читав адвокат.
В заключение - да, ще поскъпнат адвокатските услуги, но не всички, а само тези предоставяни от по-високо платените адвокати, до които неплатежоспособните клиенти така или иначе нямат достъп поради ценовото им равнище.
Кака и чичо от Търговския дом ще продължават да баламосват хората и да обслужват без оскъпяване, освен ако поради цялата шумотевица не решат да вдигнат тихомълком цената, но това пък ще се регулира от пазара.
02 Декември 2009 20:31
Wildkid,
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД