:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,663
Активни 760
Страници 17,566
За един ден 1,302,066
Интервю

Разпадът на книгата започва в училището

Нобеловата награда се превръща в един вид национална травма. А трябва да стане национална кауза, смята проф. Вера Ганчева
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Вера Ганчева
Вера Ганчева е литературен критик и преводач, професор по скандинавска литература в Софийския университет. Сред най-новите й работи са пространно изследване за шведския учен и писател от ХVIII в. Емануел Сведенборг (2008) и преводът от норвежки на романа на Кнут Хамсун "Мистерии", който предстои да излезе от печат. Дългогодишен издател, тя не е напуснала изцяло това поприще и издателство "Хемус Груп", ръководено от нея в съдружие със сестра й Васа, продължава да предлага ценни издания, предимно на произведения от скандинавски автори. Понастоящем редактира том с избрани пиеси на Хенрик Ибсен.

-----------------------



- В момента, в който започваме нашия разговор, в НДК се открива поредният панаир на книгата. Какви чувства буди у вас състоянието на книгоиздаването ни понастоящем?

- За издателите мога да говоря само с искрена симпатия. Не само като за колеги, въпреки че съм се откъснала доста от активна дейност в тази област, но и защото те са, така да се каже, самотни бойци в една война за оцеляване на книгата, на културата, в която имат своите партньори и съюзници, разбира се, но не получават реална помощ от държавата, оставени са на произвола на нескончаемия ни преход.

- Дали обаче продукцията, която отрупва сергиите и щандовете в книжарниците, е на очакваното равнище? Не можем ли да говорим и днес за "сив поток" в литературата и то доста буен?

- Издателите са изправени пред необходимостта да продават и следователно - да се съобразяват с ниските стандарти на потреблението в тяхната област. Мисля обаче, че сред книгите, които имате предвид и които за жалост дават тон на пазара, има и качествени заглавия, доказващи и амбициите, и възможностите на нашите издатели днес. Между другото гилдията мина през няколко безжалостни сита през последните две десетилетия, трудностите и изпитанията са неразривна част от нейното професионално ежедневие. Останаха най-способните и най-упоритите, но за реалното им развитие държавните институции нехаят. Никакви данъчни облекчения, никаква обществена подкрепа, нямат и свой седмичник за информация и контакти с читателите, какъвто беше преди години славният вестник "АБВ"... Опитах се да видя какво е направила в тези насоки дирекцията за книги и библиотечно дело в Министерството на културата, но освен изреждане на нейните важни задачи в интернет почти не намерих друго. Може би не съм търсила достатъчно.

- Не се и чете, както преди. Книгоиздаването загуби - вероятно по обективни причини - широки кръгове читатели.

- Книгоиздаването и културата изобщо са огледала на обществото. Нещо повече дори: елементи от неговата същност. Те не могат да бъдат по-добри от него. Освен това фундаменталните промени у нас и в света доведоха до промени в ценностната система на хората, до нови предпочитания и вкусове. Така художествената литература отдавна губи "по точки" от медиите, развлекателните седмичници, възможностите за пътуване, за качествено нови изживявания. Произведенията й отстъпиха пред всевъзможните наръчници, справочници, книги със съвети от какъв ли не вид и пр. Така е в света, така е и у нас. Толкова по-важен е корективът от страна на медиите, които би следвало да насочват хората към стойностното и важното в огромния масив от заглавия, да им напомнят, че четенето е всъщност върховна лична свобода, че, както казва К.С. Луис например, "една хубава книга ме прави хиляди хора, но пак си оставам аз, чрез нея виждам с хиляди очи, но те са си пак моите, с четене надмогвам многократно себе си, както във вярата, любовта, подвига..." Има, разбира се, и хора, които четат качествена литература, на които трябва да се гледа като на национален елит.

- Смятате ли, че проектът "Голямото четене", осъществен от БНТ, изпълни предназначението си?

- Да, в немалка степен. Публиката се раздвижи, ангажира се с автори, заглавия. Но къде бяха българските писатели в този така подходящ за тях литературен контекст? Защо за участията и коментарите в този цикъл от предавания бяха привлечени всякакви лица, но не и творци на книгата - видни писатели, преводачи, издатели, които многобройните телевизии и без друго рядко показват. Къде са дискусиите за качеството на литературната продукция през различните години? Кои са впрочем и тези, които списват полурекламните страници за новоизлезли заглавия във вестниците? Защо нямаме могъщи и авторитетни вестници от рода на "Монд" или "Франкфуртер алгемайне цайтунг", да речем, в които уважавани критици изричат тежката си дума по литературни и културни събития и личности? Колко пъти наши писатели се изказват по важни въпроси на живота ни? Много по-рядко във всеки случай от хиперактивното чалга съсловие. Съжалявам например за чудесното предаване "Професорско каре" по вече несъществуващата телевизия Ре:ТВ. Гледам с удоволствие "5 х Рихтер" на ТВ7, но за друго подобно в момента не се сещам... Радвам се, че Хамсун се римува със Самсунг, та поне по този повод по телевизиите да се появи нещичко за големия писател. Иронизирам, естествено.

Издателите имат малшанса да се намират някъде по средата на една верига, която отдавна не е от благороден метал: началото й е в семейния дом, където все по-често липсват дори скромни библиотеки, съвсем както в популярните сериали, лъскаво безкнижни, следващите й брънки минават през училището - там започва и разпадът на книгата, а по-нататък свързването на тези брънки става само привидно, ако не и невъзможно...

- И като говорим за литература, то ние българите сме максималисти. Нобеловата награда за литература тази година получи никому неизвестната румънска писателка от немски произход Херта Мюлер. Имаме ли и ние шанс да видим наш автор с тази награда? И толкова ли е голямо нейното значение?

- Голямо е, разбира се. То не се оспорва, макар отделни решения на Нобеловия комитет на Шведската академия да предизвикват неудовлетворение. Отличието за Херта Мюлер идва да подсети за 20-годишнината от падането на Берлинската стена така, както това за Елиас Канети през 1981 г. не без известно основание се свързва с 1300-годишнината от основаването на българската държава.

- Дори да е така, удостояването му с тази награда не означава признание за българската литература. Как можем да лансираме наш творец за нея?

- Струва ми се, че Нобеловата награда се превръща в един вид национална травма. А трябва да стане национална кауза, да предизвика сплотяването на цялата ни интелигенция, на цялата ни общественост около едно име, около един писател. Досега Елисавета Багряна и Йордан Радичков бяха най-близо до целта - тя беше номинирана, той получи немалка известност в Швеция и щеше да влезе в т. нар. къс списък, няма съмнение. Разбира се, това се постига с много работа, целенасочени контакти, висш дипломатически пилотаж, създаване на лоби в най-положителния смисъл на това понятие. В момента не виждам предпоставки за какъвто и да било оптимизъм.

Ще ви дам и такъв пример. Македония успя да пренесе своя поетичен фестивал в Струга и неговия златен венец от Титова Югославия в модерното време. У нас международните писателски срещи в близкото минало бяха отречени и оплюти вместо да се превърнат в традиция, от която България и нейната литература само биха спечелили. Престиж, признание, перспективи.

- Може би и Нобелова награда...

- Споменава я напоследък и сегашният министър на културата. Добре би било обаче той да насочи вниманието си към дирекцията за книги и библиотечно дело в министерството, което оглавява, за да прецени дали държавната политика в тази сфера се провежда на равнище, съответстващо на подобни цели. Гаранция ли е несменяемостта на нейното ръководство, да речем за компетентност и трезв поглед върху приоритетите и сложностите й? Има и други институции, които носят подобна отговорност, но тяхната динамика и ефективност не са в никакъв случай по-високи.

- А за издателите и читателите какво остава?

- Да си припомнят притчата за древногръцкия философ Талес Милетски, който, прехласнат по звездите, паднал в дълбок кладенец. И вътре установил, че оттам може да ги наблюдава и на дневна светлина. Виждал ги още по-ясно, любувал им се, изучавал ги. А бил на дъното...
54
3879
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
54
 Видими 
05 Декември 2009 01:15
Това как Талес наблюдавал звездите от дъното на ямата и дори им се "любува" май го има само в Спомени от Вера Ганчева.
Жалко, че не ги е публикувала до сих пор.
Колко много хора са пропуснали да се любуват на тази трогателна астро картинка.
И да вадят морални поуки от нея, както авторката на Спомените.
05 Декември 2009 03:34
"широки кръгове читатели"
- интересни са нелогичностите на езика... като има широки кръгове, дали има и тесни кръгове? Или дълги квадрати? Дали не може кръговете да са просто големи?
05 Декември 2009 04:44
Вера Ганчева е литературен критик и преводач, професор по скандинавска литература в Софийския университет

Oще един храненик на държавната трапеза за сметка на обеднялият и опростял български народ.Досущ като банаджийте.
Пиявици комуняги!
05 Декември 2009 08:39
Подразни ме заглавието, та затова най-напред потърсих основата му.
началото й е в семейния дом, където все по-често липсват дори скромни библиотеки, съвсем както в популярните сериали, лъскаво безкнижни, следващите й брънки минават през училището - там започва и разпадът на книгата,

Ха сега де? Хем у дома няма книги, хем училището е началото на разпада?
Разбирам - има си и понятие:женска логика. Неуловима за нормалната.
Обаче, май конструкцията рухва.
А иначе - не е ново. Познати са приказките на лелките от кварталния клюкарски пункт - "Ама на това ли ги учат в училище?". Независимо за какво става дума.
---------------------------------
Блогът на Генек
05 Декември 2009 08:43
Положих усилия да прочета интервюто заради заглавието. Рекох, ще схвана какво е това "разпад на книгата" според литературния критик. То пък само споменато, при това - неясно кога започнало.
генек ме изпреварил.
Като изключим, "женската логика", различна от "нормалната". Е толкова ли е сложно да кажеш, че няма логика, та трябва да й лепиш полови признаци?

Редактирано от - Calina Malina на 05/12/2009 г/ 08:49:14

05 Декември 2009 09:28
"Колко пъти наши писатели се изказват по важни въпроси на живота ни?"
Ами те не смеят, щото ше се появи някой като карбовски или подобен на един-двама от по-горе пишещите, и ще ги оплюят, опсуват, обвинят в хрантутници, комунитически подлоги, псевдо интелигенция... и така...
05 Декември 2009 09:56
"не се чете, както преди":продължаваме да твърдим глупости:отбраните читатели преди никога не са били повече(бройката няма никакво значение за качеството на живот на един народ);
мечтата ни по нобела е още един признак на неузрял колективен ум;
щом и един такъв първинец на духовното употребява "приоритети" няма какво да се чудим защо сме изпростяли(има разпад не на четенето, а на българското)
05 Декември 2009 09:57
напълно типично и без никаква логика коментарите визират само обвивката. защо ли не се учудвам... а колкото до генек - сексизмът до такава степен не му е чужд, че му пречи дори да разбере какво чете понякога
05 Декември 2009 10:00
разпадът на книгата започва в "печатницата".
05 Декември 2009 10:08
"...който, прехласнат по звездите, паднал в дълбок кладенец. И вътре установил, че оттам може да ги наблюдава и на дневна светлина. Виждал ги още по-ясно, любувал им се, изучавал ги."
Тая ме уби! Не просто ги бил наблюдавал (звездите) на дневна светлина (!), но и ги бил виждал още по-ясно! Че и ги изучавал и любувал! Тази си е изкукала отвсякъде!
Ма какво да се прави. То Института по астрономия при БАН има най-ниските оценки при физичните институти - два пъти С и едно А, та от тази ли да очакваме нещо повече.
05 Декември 2009 10:10
Освен "женската логика" май съществува и "генекова логика".
Заглавието си е много добро - точно пасва на Нобеловата награда за литература.


Алоуу, братята Стругаро-Фрезицки, невежеството не е оправдание

Редактирано от - Caravaggio на 05/12/2009 г/ 10:14:06

05 Декември 2009 10:16
Като изключим, "женската логика", различна от "нормалната".

Калина Малина,
женска логика /пример/:
- Добре, признавам, че двамата сме еднакво виновни, но признай, че ти повече.
Уважаема тирирам,
интересна тема намерихте. Наистина, какво е сексизъм? Има ли право човек на мнение, различно от нечие друго? Може ли да изказва дадено мнение -0 дори без да ругае?
И изобщо, ако се шегуваш с типични женски черти, харесваш хубавите жени, не ти се нравят кариеристки и други подобни, не ммислиш, че мястото на жената е в армията - това сексизъм ли е?
Благодаря за опитите да ме "рендосвате", но нека не обсъждаме моята скромна личност /колкто и да Ви харесва тая тема/.
И специален поздрав в стил "тирирам-тирирайри"

Натиснете тук

Редактирано от - генек на 05/12/2009 г/ 10:28:55

05 Декември 2009 10:18
Уважаема Сибил,
бихте ли обърнали внимание на пръкналия се МНОГОНИКОВ псувач под ново име Хвалипръцко /доста точно, впрочем/?
Благодаря!
05 Декември 2009 10:36
Генек, съгласен със забележката ти относно Хвалипръцкото, както и че подкрепям да се намеси господ-бот! И тъй като в сия статия четем притча за Талес Милетски, аз ще си позволя да припомня една друга притча - за Соломон. Всъщност тя е за Соломон и магарето. Няма да я преразказвам (известна е, но не на всички), а ще извадя поуката: "Ако тук пред всички не си покажа магарията (хвалипръцковщината - заб. моя), то къде на друго място". И за да не оставя място за съмнение, ще допълня, че това е изявлението на магарето (Хвалипръцко - заб. моя)... А по изявленията на форУМци относно логиката, ще добавя следното (няма да искам авторски права за изявлението си ). За България - логиката е спряла от ВЪНШНАТА страна на границите ни. Вътре ЦАРУВА друга логика.... Приятен ден на всички!

05 Декември 2009 12:27
Аз намерих доста верни неща, като изключим "интелектуалните" стойкил Наистина вече нямаме пари за книги, наистина семейните библиотеки обедняха в повечето домове /и в моя/, наистина издателствата бълват любовни и крими бози в несвяст. Бъдещето на книгата става все по-неясно. Поне у нас книгата ще се превърне в лукс и то в близко бъдеще.
05 Декември 2009 12:42
Защо нямаме могъщи и авторитетни вестници от рода на "Монд" или "Франкфуртер алгемайне цайтунг", да речем, в които уважавани критици изричат тежката си дума по литературни и културни събития и личности?
А имаме ли литературни и културни събития и уважавани критици? Ако ги имаме, все ще се намери къде да си кажат тежката дума - най-малкото в интернет. Е, могъщите вестници плащат и добри хонорари, но е добре известно, че уважаваните критици пишат за чест и слава и за полза за народа и културата, не за хонорар, нали?

_______________________
Блогът на Манрико
05 Декември 2009 13:06
Празни мисли на един смешен човек . А Нобел за литература се дава за литература, не за графомания
05 Декември 2009 14:03
***Нобелова награда не се дава за литература, физика, медицина, икономика, мир и т.н. От край време се дава единствено за и поради политика. Верно, че такъв човек днес изглежда смешен, щом като се занимава с литература и книгоиздаване. Така е днес.
Единствената смислена критика тука е на Правописеца.

Редактирано от - sybil на 05/12/2009 г/ 17:43:54

05 Декември 2009 14:24
така е
от веки веков наука и книжовност са се движили от идеи и вътрешен плам
после при каманяците - по инерция, показност и дайте да дадем
те и за това се изправя поредния титан и пита къде е българския монд
пита и отговор неще
ми къде да е, под земята естествено - на нивото на титаните с нещастните сравнения с кладенеца като хавел
байдъуей всеки ходещ по земята човек ще ви каже, че в калденец се умира - бавно и мъчително от задшаване, това надали е известо на уважаемата иначе щеше да доразпъне алегорията
та звездите - на фамагуста, както е отбелязал поета
бих добавил - и на хавай

Редактирано от - Тромпеткобуркарнобатски на 05/12/2009 г/ 14:30:01

05 Декември 2009 14:31
Не се чете, не защото българина е обеднял /в интернет има стотици хиляди книги абс. безплатно/, а защото има по-силни развлечения. Навремето преди 30-40г се четеше щото на фона на тогавашната телевизия или кино, четенето си беше сериозно развлечение.
05 Декември 2009 15:40
До Meto ot Interneto
И утре ще бъде същото, и утре. Променят се културните стереотипи, променят се средствата и начините на културна комуникация, анадъмно...
А преливането от пусто в празно е любим занимание на Вера Ганчева и цяла купчина такива "интелектуалци". . Щом ми пробутва Радичков, работата е ясна
05 Декември 2009 16:15
четенето си беше сериозно развлечение.

Водеща дума - сериозно. А сега е - развлечение.
05 Декември 2009 16:57
вг е бижу за българската култура(съпоставима и със световната),
"щом ми пробутва радичков"пред идиоти трябва да се замълчи)
05 Декември 2009 20:33
"Ти ма уби ва, Герге..."
*****************
Като по-млад си мислех, че това е зевзешки лаф. После открих колко много наши автори са забравени. На съвременните ни творци не е леко, но мисля че ние се нуждаем и от нов прочит на старите автори. За жалост с голям късмет човек може да си набави нещо ценно днес.

Редактирано от - dabedabe на 05/12/2009 г/ 20:54:25

05 Декември 2009 21:46
Цъ генек, ключовата дума е развлечение/=удоволствие/. Няма човек, който да обича да учи щото трябва, хората или не искат, но все пак учат щото трябва, или учат щото това им прави кеф, т.е. за удоволствие. А сега развлечения/удоволствия/ много, книгите са последни на опашката. Да и това удоволствие се постига с времето, човек барем трябва да почне да чете и да се научи, а това не става бързо и лесно.
05 Декември 2009 22:01
РуменС, сметам, че удоволствието не е толкова част от ученето, а част от разбирането и осмислянето на наученото.
05 Декември 2009 22:54
Именно поради тази причина книгите вече нямат шанс. Няма кой да им отдели време за разбиране и осмисляне, сега има удоволствия по-бързи и лесни.
05 Декември 2009 23:27
"Разпадът на книгата" започна малко преди изчезването на библиотеките-конфекция (за 200-250 тома) от мебелните магазини. (Онези с две барчета, две плъзгащи се стъкла и три вратички отдолу. Дето струваха навремето по 95 лв, а сега по съпоставими цени би трябвало да са по около 950)
06 Декември 2009 02:07
, то българската простотия граници няма. Вера Ганчева и сестра й са живели в Швеция дълго време и знаят скандинавските езици освен другите, дето всички ги знаят. Г-жа Ганчева бе дългогодишна директорка на издателство “Народна култура”, което имаше поредица “Световна класика”. Тя успя, освен многото известни на всички литературни феномени, да представи на четещия тогава български гражданин и много неща от скандинавската класика. Не зная защо Хамсун липсваше, може би защото е бил симпатизант на Хитлер. Аз обаче го изчетох на един дъх в двата му тома избрани съчинения, издадени на руски някъде около 1970 г. /!/ ( не ми се рови сега в библиотеката заради точната дата) – “Глад”, “Мистерии” и т.н. След всяко произведение си казвах: “Е, от това по-хубаво не може да има”. А всяко следващо ми се струваше все по-хубаво. Така че, целувайте ръка на г-жа Вера Ганчева и не се правете на по-умни от нея. За Хамсун не говоря. Който го прочете ще разбере защо.
06 Декември 2009 05:13
Правописец Храбър, ти, Ален Делончо, членке на чуждестранния легион.
Или греша? При лична среща щеше да ме анихилираш за нула време.

Остави обущарските си наблюдения на обущарите.
Така може да станеш малко по-малко досаден.
"често пъти" е идиом, най-малкото за софиянци и най малко за последните 100 години; алтернативна форма аз поне не знам; изпускането на "пъти" променя конкретния смисъл на казаното.
С една дума, стикни се до обущарската тематика. Да не дразниш.
06 Декември 2009 08:46
Румене,
това е тема, по която може да се спори много.
Аз също считам /както колегата Мето/, че удоволствието идва от четенето, от умението да разбираш и да пресътворяваш.
Другото - за ежедневното удоволствие, се нарича кеф. Има огромна разлика между естетическата наслада и кефа - банално е. Но днес водещ е кефът - мимолетен, бърз, евтин, ерзац. Както почти всичко в епохата ни. И младите хора очакват и от забавата подобен бърз резултат. Затова и комедиите /да ги сложа ли в кавички?/ са придружени с изкуствен смях - да настройват по Павловски къде трябва да се хили човек.
Затова и всякакви Коельовци, Озовци, Дан Браунчета и тем подобни са търсени. Тъй като са чазст от производството на "бързи стоки за еднократна употреба".
А иначе не виждам голяма разлика в мненията ни. Просто четенето от естествена полезна наслада се превръща в средство за елементарна забава. Когато някой все още го ползва.
---------------------------------
Блогът на Генек
06 Декември 2009 10:42
Шъ вземъ да съ фърля в некой кладенец та да видя звезди посред бял ден.
06 Декември 2009 16:29
Пак опираме до четенето. Докато по-рано се купуваха книги да се пълни секцията, сега чувам, че вече някои изхвърлят библиотеката от обзавеждането. Въпреки призива да се дарят излишните книги на градската библиотека, сърце не ми дава да се разделя с тях. Изхвърлих само История на БКП, Марксистко-ленинска етика и Червена читанка на деца-герои в мазата. Млада гвардия още я подмятаме.
06 Декември 2009 16:54
Буболечице,
вече някои изхвърлят библиотеката от обзавеждането.

библиотеката беше изхвърлена, още когато стана част от ОБЗАВЕЖДАНЕТО. Когато започнаха да наричат "библиотека" шкафа, в който има барче, витрина за посуда и прибори, гардероб, стойка за телевизор, долни шкафчета /зад вратички/ за бельо и принадлежности.. И, фактически - от четири възможни секции, оставаха за книги няколко реда. Които се заемаха от неотваряни, но с лъскави обвивки книги.
06 Декември 2009 16:58
Да, Талес е бил първият Философ на Елада и Европа.
*
Първо, преди всичко се прочул из целия цивилизован свят с това, че предсказал кога точно ще има пълно слънчево затъмнение, при това го предсказал една година предварително!

Ето какво казва Херодот по този повод и за големите му умения във военното дело:
Херодот, "История"... І, 74 ... Тази промяна на деня била предречена на йонийците от Талес от Милет, който определил за срок годината, в която действително се случило това събитие...
І, 75... Разправя се, че докато Крез се питал как да преведе войската си през реката (Халис) – защото според тях по това време тези мостове не ги е имало, - Талес, който се намирал в лагера му, за да го облекчи, направил така, че реката, течейки от лявата страна на войската, да потече и от дясната. Направил го така: започвал да копае по-горе от лагера дълбок канал във форма на полумесец, за да може да обхване отзад мястото, където бил построен лагерът; по този начин от старото русло реката била отклонена към канала, но пак, след като отминавала лагера, се връщала в старото си корито; тъй веднага след разделянето си реката можело да бъде премината през двата ръкава.
Превод Петър Димитров

***
После, веднъж в живота си Талес решил да направи масиран финансов удар, но не защото богатството го влечало, а защото искал да запуши устите на клеветниците, които му се подигравали, че е учен и мислител, пък не може да изкара пари.
Тази история я разказва в "Политика" Аристотел:
Освен това трябва да се събира и казаното тук-там за средствата, чрез които някои са успели да забогатеят. Всички тези разкази са полезни за онези, които ценят изкуството за печелене на пари, например разказът за Талес Милетски. Става дума за едно хрумване как да се спечелят пари, което му се приписва заради мъдростта му, а в същото време е и по принцип нещо важно. Казват, че когато поради бедността му го упреквали, че философията е безполезна, предвидил с помощта на астрономията, че ще има изобилна реколта на маслини и разполагайки с малко пари, заплатил още през зимата капаро за всички маслобойни в Милет и на остров Хиос, като ги наел евтино, защото никой не предлагал повече. След като дошло времето на маслините, на много хора едновременно и внезапно им потрябвали маслобойни, затова той ги давал под наем при каквито условия пожелаел, спечелил много пари и показал, че за философите е лесно да забогатеят, ако искат, но не към това се стремят. И тъй, казват че Талес по този начин дал доказателство за мъдростта си. 1259 а
Превод Анастас Герджиков



***
А самата случка с падането в ямата може и да е действителна, но може и да не е.
Както знаем, тя е разказана от Платон в "Теетет", а в диалозите на Платон много неща са брилянтни литературни мистификации.
Платон пише за заниманията и характера на философа следното:

Платон, “Теетет”, 173 е – 174 в: И за всичко това той дори не знае и се държи настрана от тези работи (обществените, полисните - бел. моя) не за добро име, а защото в действителност единствено тялото му е тук и пребивава в града, а мисълта му смята всичко подобно за дребно и нищожно, и като го пренебрегва, облита навред, както казва Пиндар, измервайки и земната повърхност, и “висините над земята”, наблюдавайки и движението на звездите “отвъд небето”, и като изследва всякак природата на съществуващото поотделно и в цялост, не се установява при никое от непосредствено близките неща.
Теодор: Какво искаш да кажеш с това, Сократе?
Сократ: Както Талес, Теодоре, който изследвал движението на звездите и като гледал нагоре, паднал в кладенец, а една остроумна и мила слугиня тракийка, казват, му се присмяла, че упорства да разбере небесните работи, но не забелязва, което е отпред пред носа му. Същият присмех важи за всички, които прекарват времето си във философски разговори. Защото действително за ближния и съседа остава неизвестно не само какво върши философът, а насмалко дори дали е човек или някакво друго същество. Но какво представлява човекът и какво различно от другите същества върши или изпитва при тази си природа – той търси и се главоболи да намери отговор именно на тези въпроси.
превод Богдан Богданов
06 Декември 2009 17:05
Абе друго си е да е културен човек, та да изпитва естетическа наслада. Ей на, преди три дни слушах за първи път на живо Марчело Джордани (в "Бал с маски" ). И уж нали така класическо изкуство, би трябвало да изпитам естетическа наслада. Па яз нали съм прозд, си ми беше кеф - ама голям кеф

_______________________
Блогът на Манрико

Редактирано от - Manrico на 06/12/2009 г/ 17:06:16

06 Декември 2009 17:11
Гледай ти, откога в Операта пускат със сладолед?
06 Декември 2009 17:44
Който чете подбрани книги си му личи. Като по-млад мислех, че повторното прочитане на книга е глупост и губене на време. Сега мисля, че повторното прочитане на Библията, на Тукидид, Херодот, Омир, Тит Ливий, Вергилий, Овидий, Волтер... и доста още.. не е загубено време.
06 Декември 2009 17:47
Даа, много е полезно да препрочетеш книга, която не си пипвал през живота си
06 Декември 2009 17:54
да не забравиш de rerum natura на тит лукреций кар
06 Декември 2009 17:58
А също и "Пет вкусни яхнии" от Лукреция Борджия
06 Декември 2009 17:59
Що, не ми ли личи, че съм ги пипвал? Е, още не съм ги наизустил наистина. Тука подозирам един гнъсен заговор срещу личността ми.

Редактирано от - dabedabe на 06/12/2009 г/ 18:04:25

06 Декември 2009 19:13
Човекът с многото самопожелателни псевдоними - много ли се дразниш?... Извинявай... Виж етимологията на погрешно употребения от теб термин "идиом", за да се познаеш...
06 Декември 2009 19:21
Четенето си е въпрос на възпитание - аз имам късмета да случа на много четящи баби, дядовци, родители и брат, които винаги са ми предоставяли богатите си библиотеки на разположение.

Английският журналист Дейвид Рандал твърди, че за да се развива един журналист то той/тя трябва да чете постоянно и то нехудожествена литература. За да поставят акцент върху четенето българските медии самите журналисти трябва да четат - може би трябва да проверим доколко това е факт?

Драги ми генек - позволете да не се съглася с фразата "типично женски черти", защото не мисля, че такива съществуват

Четене!
06 Декември 2009 20:09
Аз обикновено при избора на книги не се ръководя от чуждо мнение, но все пак съм го допускал и сега вече мисля, че колкото пъти съм се предоверявал на чуждия вкус съм грешил. Май Д. И. похвали книгата за мусаклетиста дет сам си го ремонтирал мусаклета. Дадох цели 2 лева, дет' се вика кило боб. И какво - нищо. Хем се мъчих да вникна в раздвоението на героя, да усвоя малко житейска философия. Не би. Книги дето хабят хартия и време е добре да имат някакъв индикатор. Това разбира се няма как да стане и затова всички играем тотото да улучим добрата книга. Все пак най-ценният ориентир е името на автора. Бъдете здрави и горе главата!
06 Декември 2009 21:14
into, 06.12.2009 г. 02:07:26

И аз не харесвам инерционното оплюлване на всеки, за когото току що си чул. Има и стойностни хора. Ако Вучков направи партия на оплювачите, бат Боку Батмана ще му диша праха... Не че няма какво да се оплюва сега в България - напротив, дал Господ, но да го превръшаш в основен начин на мислене и говорене, за да се чувстваш велик - ега си жалката история. Така че - да си изразим презрението към това, което заслужава презрение, да кажем нещо хубаво за това, което е добро, и да замълчим за всичко, за което не знаем достатъчно.
06 Декември 2009 21:22
И уж нали така класическо изкуство, би трябвало да изпитам естетическа наслада. Па яз нали съм прозд, си ми беше кеф - ама голям кеф


Причината, скъпи на сърцата на всички ни Манрико, не е била в това че си прост (това не е вярно, а вече даже и рускините не се напрашивают на камплиментъй), а в пазарните механизми. В момента естетическата наслада се продава слабо. Котировките на кефа, напротив, вървят нагоре.
06 Декември 2009 21:36
К'ви пазарни механизми, к'ви котировки, бе човек? Си-бемолът си е си-бемол - или го пее тенорът или не го пее. А тоя го пее ясно, чисто и по много. Казват, не винаги бил на ниво, кога му се получи, кога не - слушах го в ден, в който му се получи. Ся, има някакъв пазар, то без него не може - той взима 10-15-20 хиляди евро хонорар за спектакъл, зрителите плащат от 10 до 200 евро за билетче, човещинка...

_______________________
Блогът на Манрико
06 Декември 2009 21:40
Уважаеми Дъртанян, не съм егоцентрист според мен. Вие за тази калпава книга ли се хващате? Мен ако питате, ще се изразя твърде крайно, но американските автори са ни в повече. Който има време за тях и подходяща нагласа, да ги чете колкото иска. Аз съм им отделил достатъчно време досега.
06 Декември 2009 22:59
По реда на постингите: Манрико, не се впрягай. Просто обичам да се заяждам с интелигентни хора. С неинтелигентни "естетическото чувство" или каквото там беше, не е същото. А ти си ми любимата мишена, когато стане дума за пазарна ИДЕОЛОГИЯ. Нали знаеш - пазарът като икономически механизъм си е просто механизъм, а виж, идеологията е друго нещо - свята вяра във вездесъщието...
Та - беше нещо като старческа ирония. При старците тя винаги е малко неадекватна.
Уважаеми Дабедабе, не съм чел Димитрия по въпроса, и предположих, че става дума за за "Зен, или изкуството..." На мен, в интерес на истината, в детско-юношеските ми години, също не ми хареса. Да не говорим, че когато пише за философия, авторът демонстрира поразяваща АМЕРИКАНСКА некомпетентност. И че американските автори са ни в повече - дисбаланс, значи, също съм убеден. Само че защо я четеш чак сега? Тя навремето беше култова книга. Нещо като неизмеримо по-тъпата "Пътеводител на галактическия..." сега - ако и да я помня отпреди доста време. А за заяждането - на стари години това е основното удоволствие. Търсиш за какво да се заядеш. Докато стигнеш моята възраст ще имаш време да се разсърдиш на всеки поотделно, и на всичките заедно; целият свят ще ти е крив, демек. И ти не се впрягай. Дъртофелникът се опитва да се включи във виртуалния социален живот и се прави на интересен...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД