"Молил ме е по-бързо да се издадат свидетелства за съдимост, удостоверения за актуално състояние на фирми, насрочване на граждански дела." Това признание за методите на плевенския бизнесмен Красимир Георгиев - Красьо направи вчера председателят на Окръжния съд в града Румен Лазаров, който кандидатства за втори мандат. Той е първият и единствен от съдебната власт, който признава за лобистки опити на Красьо.
Бизнесменът първо го потърсил, защото искал сестра му да бъде назначена като служителка в съда. Лазаров обяснил, че има конкурс, но момичето не се явило. През лятото на 2008 г. Красьо отишъл при председателя и му казал, че Районният съд в Никопол е отхвърлил три иска на хора, близки до червения депутат Кирил Добрев. Лазаров се обадил на депутата от Плевен Румен Петков, за да провери дали става дума за хора на Добрев. Петков проверил и му казал, че не е вярно, ако били негови близки, той (Добрев) лично "ще дойде да провери". След тази лъжа съдия Лазаров забранил на Красьо да ходи в съда.
След като избухна лобисткият скандал, в специално изявление от името на Лазаров до медиите се казваше, че контактите му с Красьо не са засягали работата му и дейността на съда.
Нито един от членовете на ВСС не попита вчера Лазаров как са завършвали ходатайствата на Красьо. Петър Стоянов и Иван Колев се изказаха в негова защита и обясниха, че е почтен човек. Колев, който пръв заговори, че Красьо от Плевен, "черничък и с ланци", обикалял и твърдял, че може да осигури гласовете на между 8 и 13 членове на ВСС срещу 200 000 евро, обвини колегите си, че са сатинизирали Красьо и са го превърнали в национален герой. Като заговорил, Колев просто се надявал прокуратурата да погне Красьо за измама, а не да се образуват дела срещу магистрати "за глупости". Божидар Сукнаров обаче посочи, че за връзките на Лазаров има съмнения.
И вторият кандидат за шефския пост в Плевен бе от телефонния списък на Красьо - зам.-председателят на съда Николай Господинов. За него е ясно, че за три месеца е засечен 53 пъти в разговори с Красьо. Съдията обясни, че "Плевен не е София и всички се познават". Той не бил уронил престижа на съдебната власт, като е контактувал с "неосъждан български гражданин", с когото никога не е обсъждал работата си.
Господинов и Лазаров вече се явиха на шефския конкурс на 16 юли. Тогава и двамата събраха по 12 гласа (за назначение са нужни поне 13, бел. а.) и процедурата се провали. И вчера не се стигна до избор, за Господинов имаше една бюлетина, за Лазаров - 6, а 12 бяха недействителни.
Драматично премина и изборът за шеф на Районния съд в Плевен. За поста кандидатстваха 7 души. Срещу двама от тях - Дария Митева и Димитър Кирилов, остро се изказа главният инспектор Ана Караиванова. В крайна сметка с 15 гласа бе избрана Даниела Дилкова.
НАГРАДИ
Главният прокурор Борис Велчев обясни, че няма на кого в прокуратурата да разпредели 11 млн. лв. за целеви награди. Толкова са спестените пари от заплати в държавното обвинение. В четвъртък в отсъствието на Велчев ВСС разреши на административните ръководители да раздадат общо 24 млн. като целеви награди. Точно 24 млн. лв. са заплатите на месец в третата власт. Така на практика ВСС замаскира отпускането на 13-а заплата в съдебната система. Според главния прокурор така кадровият орган си е измил ръцете. За разлика от него шефът на ВАС Константин Пенчев няма проблеми с раздаването на наградите. Той обясни, че ще отпусне на всички в съда с малки изключения.
|
|