Член 3 от правилника на Народното събрание, който въвежда лустрация за бившите сътрудници на ДС, противоречи на конституцията. Това е решението на 12-те магистрати от Конституционния съд. Текстът забраняваше на агентите на бившата ДС и на разузнавателните служби на армията да членуват в ръководствата на парламента и комисиите, както и да са членове на четири постоянни комисии - вътрешна, външна, за контрол на ДАНС и на средствата от еврофондовете. Те нямаха право да участват и в състава на международни делегации. С решението на КС забраната пада и отсега нататък депутатите с установена принадлежност към бившите спецслужби ще могат да заемат тези длъжности.
Делото в КС бе образувано на 17 септември по искане на 58 народни представители от БСП и ДПС с мотива, че лустрационният текст противоречи на три члена от основния закон. По ирония на съдбата делото бе докладвано от Георги Петканов, чиято принадлежност към ДС също бе установена от комисията по досиетата. Съдиите Владислав Славов, Благовест Пунев и Румен Ненков са подписали с особено мнение.
"Всеки народен представител може да бъде избран в ръководството на Народното събрание", постанови съдът като се позова на чл.1, ал. 2 от конституцията, който гласи, че цялата държавна власт произтича от народа, както и на чл. 67, ал. 1, според който народните представители представляват не само своите избиратели, а и целия народ. Осъществяването на тази власт включва и участие в ръководните органи на парламента, посочват съдиите. Тази власт не може да се ограничава по никакъв начин от мнозинство в НС, както и не може да има двоен стандарт въз основа на някакъв друг критерий, например сътрудничеството им в бившата ДС и военното разузнаване, казват още от КС.
Според магистратите чл. 3 от парламентарния правилник противоречи и на друг конституционен член, според който председателят на парламента и заместниците му се избират на първото заседание на НС. Заради промените в правилника сегашното ръководство бе избрано доста по-късно. Юнал Лютфи от ДПС пък не влезе в него заради лустрационната разпоредба.
------РАВЕНСТВО
Съдиите отсичат, че е нарушен и чл.6, ал.2 от основния закон, който гарантира равенството на всички граждани пред закона. "Поначало принадлежността към бившата ДС не засяга доброто име на проверяваните лица. Тяхната дейност е била правно регламентирана и като цяло нейната аморалност може да бъде имплицирана само ако действащото по това време право е било обявено за противоконституционно", постанови съдът.
|
|